საქართველოს სახალხო დამცველი გმობს ზემო აფხაზეთში მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ განხორციელებულ ძალადობას
12 მარტი, 2007
სახალხო დამცველი გმობს ზემო აფხაზეთში მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ მიმართულ ძალადობას. 2007 წლის 11 მარტს, ღამით, სახალხო დამცველს დაუკავშირდა ზემო აფხაზეთში მცხოვრები მოსახლეობა, რომელთა განცხადებით დაახლოებით 22.15 საათზე დაიბომბა სოფელი აჟარა და ჩხალათა.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს ყველა საერთაშორისო ორგანიზაციას, გაეროს დამკვირვებელთა მისიას საქართველოში, გაეროს გენერალური მდივნის მეგობარ ქვეყნებს, მათ ხელთ არსებული სამართლებრივ-პოლიტიკური ბერკეტების გამოყენებით უზრუნველყონ ამ ფაქტის ობიექტური გამოძიება და იმ პირთა დასჯა, რომელთა ქმედება მიმართულია ადამიანის უფლებებისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის წინააღმდეგ.

Georgian Public Defender Condemns the Fact of Violence against Peaceful Population in Upper Abkhazia
March 12, 2007
The Public Defender condemned the fact of violence against the peaceful population in upper Abkhazia. On March 11, 2007 residents of the upper Abkhazia got in touch with the Public Defender and informed him that the villages of Ajara and Chkhalta were bombed at approximately 22:15 PM.
Public Defender calls upon all international organization, UN Observers’ Mission in Georgia, and UN Secretary General’s friend countries to use their legal and political power to encourage biased investigation on the accident and punish those people who violated human rights and international humanitarian law.