ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია რუსთაველის გამზირზე აქციის დარბევას აპროტესტებს
„პარლამენტის წინ მშვიდობიან მომიტინგეთა დარბევა კონსტიტუციით გარანტირებული ფუნდამენტური უფლების უხეში დარღვევაა“, - აცხადებს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე გიორგი ჩხეიძე.
მისი განმარტებით, საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლი აღიარებს ადამიანთა უფლებას, წინასწარი ნებართვის გარეშე შეიკრიბოს საჯაროდ და უიარაღოდ, კანონი კი ადგილობრივი თვითმმართველობისა და პოლიციის ორგანოებს შეკრების ან მანიფესტაციის შეწყვეტის უფლებას მხოლოდ კანონის მოთხოვნათა დარღვევის შემთხვევაში აძლევს.
ჩხეიძის თქმით, პარლამენტის შენობის წინ შეკრებილ მომიტინგეებს 2 ნოემბრიდან დღემდე მათთვის მინიჭებული კონსტიტუციური უფლება არ დაურღვევიათ.
ჩხეიძის განცხადებით, არც პოლიციის და არც მერიის თანამშრომლებს არ დაუსახელებიათ კანონის არც ერთი დებულება, რომელიც დაირღვა და ხელისუფლების ორგანოს შეკრების შეწყვეტის უფლება მისცა, მომიტინგეთა მხრიდან კარვების გაშლის სურვილი კი, თავისთავად, კანონის დარღვევა არ არის.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მიუღებლად მიიჩნევს შეკრების დაშლის დროს ადგილზე მომუშავე ჟურნალისტებისათვის ხელის შეშლას, რაც სისხლის სამართლის კანონით ისჯება.
ასოციაცია ხელისუფლების ორგანოებს შეკრების თავისუფლების უკანონო შეზღუდვაზე ადეკვატური რეაგირებისაკენ მოუწოდებს და მოითხოვს, კანონის წინაშე პასუხი აგონ იმ თანამდებობის პირებმა, რომელთა გადაწყვეტილების შედეგადაც შეილახა აღნიშნული ფუნდამენტური უფლება.

Young Lawyers Association Protests the Dispersal of Demonstration in Rustaveli Avenue
“Dispersal of peaceful demonstration in front of the Parliament is blatant violation of the fundamental rights envisaged by Constitution,” said stated Giorgi Chkheidze, the chairman of the GYLA.
He defined that Article 25 of the Georgian Constitution guarantees the right of a person to gather publicly and without arms and not to warn about it in advance. The law obliges the local self-governments and police bodies to prevent people from gathering in the case of breaching the law.
Chkheidze claimed that neither police nor officials from the City Hall mentioned any resolutions of the law that was breached by demonstrators and enabled governmental bodies to dispel the protestors. The demonstrators did not breach the law by setting up tents in front of the parliament.
GYLA considers it is unacceptable to prevent journalists from their professional activities on the scene; it is envisaged under the criminal code.
GYLA calls upon the governmental bodies to react on the restriction of illegal restriction of personal freedom and demands to punish those officials based on whose resolutions the d fundamental rights of people were breached.