ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება ე. წ. ხურჩის ინციდენტის გამოძიების განახლებასთან დაკავშირებით
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ეხმიანება შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას, რომლის თანახმად, 22 ოქტომბერს, შსს-მ ტერორისტული აქტის მოწყობის ბრალდებით დააკავა შინაგან საქმეთა სამინისტროს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავარი სამმართველოს ყოფილი უფროსი რომან შამათავა და ამავე სამინისტროს სამეგრელო-ზემო სვანეთის სპეციალურ ღონისძიებათა ცენტრის განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის სამმართველოს ყოფილი თანამშრომელი მალხაზ მურღულია.
შსს-ს ცნობით, დაკავებულებს ბრალი ედებათ 2008 წლის 21 მაისს, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში, მშვიდობიანი მოსახლეობის დაშინების მიზნით, შსს-ს სხვა მაღალ თანამდებობის პირებთან ერთად, ტერორისტული აქტის ორგანიზება და განხორციელება, რამაც შექმნა ადამიანის სიცოცხლის მოსპობის და მნიშვნელოვანი ქონებრივი ზიანის განხორციელების საშიშროება, ასევე, ხელყო საზოგადოებრივი უსაფრთხოება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიესალმება შსს-ს მხრიდან ე. წ. ხურჩის ინციდენტზე გამოძიების განახლებას და იმედი აქვს, რომ საგამოძიებო მოქმედებები წარიმართება ობიექტურად, ყველა პროცესუალური ნორმის დაცვით. ამავე დროს, მნიშვნელოვანია, გამოძიებამ გამოავლინოს ამ მძიმე დანაშაულის დამკვეთები.
2008 წლის 21 მაისს, საპარლამენტო არჩევნების დღეს, სროლა ისმოდა სოფელ ხურჩაში, რომელიც ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის ზონის დემილიტარიზებულ ტერიტორიაზეა. ქართულმა ტელევიზიებმა გაავრცელეს ცნობები, რომ  ავტობუსები, რითაც ქართველი ამომრჩევლები აფხაზეთის დე-ფაქტო ხელისუფლების კონტროლირებადი ტერიტორიიდან ხურჩაში ხმის მისაცემად მიყავდათ, ააფეთქეს და ცეცხლი გაუხსნეს. ტელევიზიით აჩვენეს დრამატული კადრები, თუ როგორ იწვოდა ავტობუსები და დაპანიკებული ხალხი გარბოდა.იმავე დღეს, მოგვიანებით, პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი ზუგდიდში ჩავიდა და სროლების შედეგად დაჭრილი ადგილობრივი ქალბატონი საავადმყოფოში მოინახულა. შსს-მ გაავრცელა განცხადება, სადაც ტერაქტში რუსეთის სპეცსამსახურებს და აფხაზ სეპარატისტებს ადანაშაულებდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა იმთავითვე კრიტიკულად შეაფასა ტერაქტის ოფიციალური ვერსია. 22 მაისს ხურჩაში ჩავიდნენ ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის დამკვირვებლები, რომლებმაც ინციდენტის ადგილი შეისწავლეს გაეროს სადამკვირვებლო მისიის სამხედრო ექსპერტ ანდრეს ტრენბორგთან ერთად. ისინი ასევე გაესაუბრნენ ადგილობრივ მცხოვრებლებს. ჩატარებული კვლევის შედეგად დამკვირვებლებს ბევრი კითხვა გაუჩნდათ, კერძოდ: 1. სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩაცმული უშიშროების თანამშრომლები სროლის დაწყების დროს უკვე ადგილზე იმყოფებოდნენ, ან -  ძალიან მალე მოვიდნენ და საპასუხო ცეცხლი გახსნეს. უმოკლეს ხანში მათ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები შეუერთდნენ. სოფელი ხურჩა მდებარეობს დემილიტარიზებულ ზონაში, რაც იმას ნიშნავს, რომ ქართული სამხედრო განაყოფები იქ არ არიან განლაგებულები; 2. ადგილზე იმყოფებოდნენ დიდი რაოდენობით ტელეჟურნალისტები, რომლებსაც ფაქტობრივად წინასწარ დადგმული მედიაშოუ უნდა გადაეღოთ; 3. ენგურს გაღმიდან გადმოყვანილი ამომრჩევლები საარჩევნო უბანზე კი არ წაიყვანეს, არამედ სტადიონზე, სადაც უამრავი ჟურნალისტი იმყოფებოდა; 4. ყუმბარები ქართველების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან იყო ნასროლი უმოკლესი მანძილიდან.
ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტისა და ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებმა რეკომენდაციით მიმართეს მაშინდელ ხელისუფლებას, დაუყოვნებლივ დაეწყო ძირეული და დამოუკიდებელი გამოძიება აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით და დაედგინა აფეთქებაში მონაწილე პირები (იხ.:www.humanrights.ge/index.php?a=main&pid=7174&lang=geo ). 2008 წლის დეკემბერში ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ხურჩის ინციდენტს სპეციალური ანგარიში მიუძღვნა (იხ.:humanrights.ge/admin/editor/uploads/pdf/Khurcha.pdf ). ეს თემა ასევე მოხვდა სხვა ავტორიტეტული ორგანიზაციების ანგარიშებში, მათ შორის ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის ანგარიშში. სამწუხაროდ, ამ მიმართვებსა და ანგარიშებზე შსს-ს არანაირი რეაგირება არ მოუხდენია და მხოლოდ ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ მოხერხდა ხურჩის ინციდენტის გადაფასება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი იმედოვნებს, რომ მსგავსი პროვოკაციები და ინციდენტები წარსულს ჩაბარდა, მით უფრო - არჩევნების დღეს. ორგანიზაცია აკვირდება 27 ოქტომბერს დანიშნულ საპრეზიდენტო არჩევნებს, რომელსაც ცენტრის სახელით ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის წარმომადგენლებიც დააკვირდებიან, მათ შორის - ოგე ბორჩგრევინკი, რომელმაც 2008 წლის 22 მაისს ხურჩაში  ცხელ კვალზე მოიძია მომხდარი ინციდენტის გარემოებები.

Human Rights Center responds to the information spread by the Ministry of Internal Affairs, which states that on October 22, officers of State Security Agency of the Ministry of Internal Affairs, on the basis of the relevant decision of the Court, detained former head of Abkhazia Main Division of Constitutional Security Department-Roman Shamatava and former employee of Samegrelo-Zemo Svaneti Special Operations Center Malkhaz Murghulia for organizing a terrorist act.
In accordance to the MIA, on May 21, 2008 Roman Shamatava, along with other high-rank officials of the Ministry plotted and implemented a terrorist act in Khurcha village, Zugdidi district, with the purpose to intimidate local population. The terrorist act posed danger to human lives, created the threat of causing substantial property damage and violated public security.
Human Rights Center welcomes renewed investigation into the so-called Khurcha incident by the MIA and hopes that the investigation activities will be conducted impartially in compliance to all procedural norms. In addition, it is significant that the investigation exposed the people, who ordered the crime.
On the Election Day, 21st May 2008, shootings were heard in Khurcha village, inside the de-militarized zone of the Georgian-Abkhaz conflict line. Georgian TV reported that buses carrying Georgian voters travelling from the Abkhaz side of the Inguri River to Khurcha to vote in the local polling station, had been hit by grenades and gunfire. Georgian television showed dramatic images of exchange of fire, burning buses and people running in panic. Later the same day, President Mikheil Saakashvili traveled to Zugdidi and met with one of the wounded women at the local hospital. MIA issued a statement blaming the Abkhaz side in the terrorist act.
Human Rights Center was one of the first to criticize the official version of the terrorist act. On May 22, observers from the Human Rights Center and Norwegian Helsinki Committee arrived in Khurcha to examine the site together with the UNOMIG Military Expert Andres Tegnborg. The observers talked with local residents. As a result of the implemented survey, many questions were raised: 1. Security forces in civilian clothing were either already present when the shooting started, or present shortly after and returned fire. They were joined very quickly by Georgian Interior Ministry personnel. Khurcha lies inside the de-militarized zone, which means that Georgian military was not present there; 2. The rare and dramatic event occurred at the very moment when numerous TV-reporters had been brought to the village for a pre-arranged media show; 3. Voters brought from the other side of Inguri River were not taken to the voting station but to the soccer field, where so many journalists had been brought there in advance; 4. The grenades were fired from within the Georgian side of the conflict zone, at a very short distance.
Observers of the Norwegian Helsinki Committee and Human Rights Center recommended to the former government to launch a serious, independent and impartial investigation of the incident and to identify persons responsible for the criminal act. ( humanrights.ge/index.php?a=main&pid=7174&lang=eng) In December of 2008, Human Rights Center produced a special report on Khurcha Incident.( humanrights.ge/admin/editor/uploads/pdf/Khurcha.pdf) This topic was mentioned in the reports of other authoritative organizations too, for example in the report of the Norwegian Helsinki Committee. Unfortunately, five years ago, MIA did not react on our statements and reports and only now, when the government changed in the country, the Khurcha incident was re-investigated.
Human Rights Center hopes similar provocations and incidents will remain in the history. The organization will observe the October 27 Presidential Elections together with the representatives of the Norwegian Helsinki Committee; Aage Borchgrevnic, who was one of the first to arrive in Khurcha to study the circumstances of the incident on the fresh track, will again visit Georgia to observe upcoming elections.