საიას განცხადება საიხან მუზაევის საქმესთან დაკავშირებით
საია იცავს საიხან მუზაევის ინტერესებს, რომელსაც შინაგან საქმეთა სამინისტრო ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე არ აძლევს ქვეყნის დატოვების შესაძლებლობას და საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულ გადაადგილების თავისუფლებას უზღუდავს.
საიხან მუზაევი სასწავლო მიზნით დიდ ბრიტანეთში გამგზავრებას  აპირებდა. ამისათვის, მან მიიღო შესაბამისი ვიზა, გადაიხადა სწავლისა და ცხოვრებისათვის საჭირო თანხა. თუმცა 2014 წლის 13 იანვარს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში შეაჩერეს და ყოველგვარი სამართლებრივი და ფაქტობრივი განმარტების გარეშე არ მისცეს ქვეყნის დატოვების შესაძლებლობა. მოგვიანებით, მან კიდევ თორმეტჯერ სცადა გამგზავრება, თუმცა ყოველ ჯერზე შსს-ს თანამშრომლების მხრიდან ანალოგიურ უკანონო ქმედებას  წააწყდა.
მუზაევი მისთვის ქვეყნის დატოვებაში ხელის შეშლას ლაფანყურის საქმეს უკავშირებს. მისი განცხადებით, საგამოძიებო ორგანოები აიძულებდნენ ლაფანყურის სპეცოპერაციასთან დაკავშირებულ საკითხებზე ჩვენების მიცემას და იმ ინფორმაციის დადასტურებას, რომელსაც არ ფლობდა. შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე, მუზაევი თავს უსაფრთხოდ არ გრძნობს და მის მიმართ სხვა უკანონო ქმედებების განხორციელებას არ გამორიცხავს.
საიას ადვოკატის განცხადებაზე, თუ რატომ ეზღუდებოდა საიხან მუზაევს გადაადგილების თავისუფლება, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კონტრდაზვერვის დეპარტამენტიდან გვეცნობა, რომ მათთვის „უცნობია იმ ფაქტობრივი და სამართლებრივი გარემოებების შესახებ, რაც საფუძვლად დაედო საიხან მუზაევის საქართველოს ტერიტორიის დატოვების უფლების შეზღუდვას“.
ქვეყნის დატოვებაში ხელშეშლის აკრძალვისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით საიხან მუზაევმა საიას დახმარებით სასამართლოს მიმართა.
2014 წლის 12 ივნისს სასამართლო პროცესი გადაიდო შინაგან საქმეთა სამინისტროს შუამდგომლობით, იმ მოტივით, რომ შსს-ს წარმომადგენელი იმავე დღეს მივლინებით იმყოფებოდა ზუგდიდის რაიონულ სასამართლოში. 27 ივნისს დანიშნულ სხდომაზე  შსს-ს წარმომადგენელმა კვლავ მოითხოვა პროცესის გადადება იმ საფუძვლით, რომ იყო ავად და არ შეეძლო სასამართლო პროცესზე გამოცხადება (თუმცა შუამდგომლობას არ ერთვოდა შესაბამისი სამედიცინო დოკუმენტი). მართალია, შსს-ს შუამდგომლობა არ დაკმაყოფილდა, თუმცა სასამართლო სხდომის განხილვა  მოსამზადებელ ეტაპზე 4 აგვისტოსთვის გადაიდო.   შექმნილ ვითარებაში, მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს შეწყვიტოს საიხან მუზაევის მიმართ გადაადგილების თავისუფლების თვითნებური შეზღუდვა. აქვე იმედს ვიტოვებთ, რომ სასამართლო უზრუნველყოფს საქმის დროულად განხილვას და გადაწყვეტილების მიღებას.

GYLA has been protecting Saikhan Muzaevi’s interests. The Ministry of Interior, without any justification, disallows him to leave the territory and restricts his constitutional right to free movement.
Saikhan Muzaevi intended to continue his studies in the Great Britain. He received relevant visa and paid accommodation and tuition fees. On January 13, 2014 representatives of the Ministry of Interior stopped him in Tbilisi international airport and disallowed to leave the territory  of country without any legislative and factual explanations. Later, he attempted to leave the country 12 times, though on each term he encountered similar illegal conduct from the Ministry of Interior.
Muzaevi links conduct of the Ministry of Interior to Lapankhuri case. As he reports, investigative agencies forced him to give evidence on Lapankhuri special operation and to confirm the information that he was unaware of. In view of the created situation, Muzaevi does not feel safe and does not exclude implementation of other illegal conduct in his direction.
In response to application of GYLA’s lawyer about reasons of restricting Saikhan Muzaev’s freedom of movement, counter-intelligence department of MIA provided that they “are unaware of factual and legal circumstances that served as the basis for restriction of Sakhan Muzaev’s right to leave the territory of Georgia.”
For prohibition to leave the territory and for compensation of the suffered damage, with GYLA’s assistance Saikhan Muzaev applied to a court.
On June 12, 2014 the trial was postponed upon motion of the Ministry of Interior under the motive that the representative of the Ministry of Interior was in Zugdidi regional court on his business trip. At the trial of June 27, representative of the Ministry of Interior requested postponement of the trial for his poor health and disability to appear at the trial (though no relevant medical document was attached to the motion). Though motion of the Ministry of Interior was not satisfied, court hearing was postponed for August 4, at the preparatory hearing.
We call on the Ministry of Interior to terminate arbitrary restriction of freedom in terms of Saikhan Muzaevi. Furthermore, we remain hopeful that the court will ensure examination of the case on time and will deliver fair decision.