თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის მიმართვა თბილისში პოლიციის მიერ მშვიდობიანი აქციის ხელშეშლის თაობაზე
26 ივნისი, 2015
2015 წლის 12 ივნისს, თბილისში, ჰეიდარ ალიევის სკვერში თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლს და მის წევრ ორგანიზაციებს პოლიციამუკანონოდ არ მისცა მშვიდობიანი აქციის გამართვის შესაძლებლობა.
აქციის მონაწილეები სლოგანით - „სპორტი ადამიანისუფლებებისთვის“ აზერბაიჯანში ევროპული თამაშების გახსნას აპროტესტებდნენ. ეს თამაშები ბაქოში ტარდება ბოლო ერთი წლის განმავლობაში აზერბაიჯანში უფლებადამცველებისა და ჟურნალისტების უპრეცენდენტო დევნისა და დაპატიმრებების ფონზე.
12 ივნისს თბილისში თხუთმეტამდე მშვიდობიან აქტივისტს ჰეიდარ ალიევის სკვერი პოლიციელებით შემოსაზღვრული დახვდათ და შესვლის შესაძლებლობა არ მიეცათ. ეს მაშინ,  როცა სკვერში სხვა მოქალაქეებისთვის შესვლა დაშვებული იყო. არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენელთა აქციის გამართვა არ არღვევდა არც კონსტიტუციას და არც საქართველოს კანონს „შეკრებების და მანიფესტაციების შესახებ“. მსგავსი აქციის გამართვას არ სჭირდებოდა სპეციალური ნებართვა.
მიუხედავად არაერთი მოთხოვნისა, პოლიციელებმა არ განმარტეს, რა სამართლებრივი საფუძვლით არ აძლევდნენ შესაძლებლობას აქტივისტებს, შესულიყვნენ სკვერში აქციის გასამართად. ერთადერთ მიზეზად ასახელებდნენსხვა ღონისძიებას, რომელიც მოცემულ ადგილას უნდა ჩატარებულიყო, მაგრამ რეალურად არც ეს აღმოჩნდა უტყუარი ინფორმაცია. შესაბამისად, აქციის ორგანიზატორებს უსაფუძვლოდ აეკრძალათ სკვერში აქციის გამართვა. საბოლოოდ პოლიციამ ისინი აიძულა, სხვა ადგილას (სკვერის მოპირდაპირე მხარეს) გადასულიყვნენ.
სამოქალაქო ტანსაცმელში გამოწყობილი სამართალდამცავი ორგანოს ზოგიერთი თანამშრომელი აქციის მსვლელობისას ცდილობდა მშვიდობიანი აქტივისტების პროვოცირებას და გამოწვევას. აქციის დასრულების შემდეგ კი უკან გაჰყვნენ აქტივისტებს, რითაც კიდევ ერთხელ შეზღუდეს კონსტიტუციით გათვალისწინებული თავისუფალი გადაადგილების უფლება.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და წევრი ორგანიზაციები აღშფოთებულები არიან შეკრებისა და აზრის გამოხატვის ფუნდამენტური უფლების დარღვევის გამო.
მივმართავთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს, საქართველოს მთავრობას და პარლამენტს შესაბამისი რეაგირებისთვის და ვითხოვთ:
·დაუყოვნებლივ შეისწავლონ ინციდენტში მონაწილე პოლიციელთა ქმედებები შესაძლო დანაშაულის თუ დისციპლინური დარღვევების იდენტიფიცირების მიზნით;
ხოლო მათი გამოვლენის შემთხვევაში, განხორციელდეს შესაბამისი რეაგირება;
·თუ გამოვლინდება, რომ პოლიციელები მოქმედებდნენ ზემდგომი პირების დავალებით, შეისწავლონ აღნიშნულის შესაბამისობა კანონთან და დარღვევების გამოვლენის შემთხვევაში, ზემდგომი პირების მიმართ გამოიყენონ კანონით გათვალისწინებული ზომები;
·გაატარონ პრევენციული ზომები მომავალში პოლიციელთა მხრიდან შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების ხელშეშლის აღსაკვეთად.

Stateme of HRHT about hindering peaceful demonstration in Tbilisi by police officers
On June 12, 2015 Georgian police illegally created obstacles for the Human Rights House Tbilisi and its member organizations to hold peaceful demonstration in Heydar Aliyev Square in Tbilisi.
Monday, 29 June 2015
Demonstration participants under the slogan Sport for Human Rights protested launch of European Olympic Games in Azerbaijan. The games are organized in parallel to unprecedented persecution and arrest of human rights defenders and journalists in Azerbaijan for the past one year.
On June 12, having arrived at the Heydar Aliyev Square in Tbilisi, about 15 activists found it blocked by police officers and could not enter the territory. However, other citizens could easily move inside the square. The demonstration did not breach the Constitution of Georgia as well as the Law of Georgia on Assembly and Manifestation. They did not need special permits from relevant institutions due to its scope.
Despite many requests, police officers did not clarify the legal basis of prohibiting the activists to enter the square and organize a demonstration there. The only reason they mentioned was another event which was planned in the square but in fact it was not true. Thus, demonstration organizers were groundlessly prohibited to hold rally in the square. Finally, the police forced them to move across the street and hold rally on the pavement.
During the ongoing demonstration, some law enforcement officers in plain clothes tried to provoke peaceful demonstrators. After the demonstration was over, they followed the activists that breached their constitutional right to free movement.
Human Rights House Tbilisi and its member organizations are astonished with the violation of fundamental rights of assembly and freedom of expression.
We call on the Ministry of Internal Affairs, Government of Georgia and Parliament of Georgia to adequately respond to the facts and request
To immediately study the activities of the police officers participating in the incident to further identify their alleged offence or disciplinary violation; if it is confirmed, adequate measures shall be taken against them;
If it is estimated that police officers acted in accordance to the instructions of senior official, relevance of this action with the law must be studied and measures under law shall be taken against senior officials too;
To take preventive measures to combat future attempts of police officers to hinder free assembly and manifestation.