სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტს წინადადებით მიმართავს
15 იანვარს სახალხო დამცველმა წინადადებით მიმართა საქართველოს პარლამენტს, მიმართოს ყველა არსებული ზომას ხმაურის საკანონმდებლო დონეზე, საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისი ფორმით დასარეგულირებლად და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შესაბამისი პასუხისმგებლობის ზომების გასათვალისწინებლად.
საქართველოს სახალხო დამცველი სწავლობს თბილისში, აგლაძის ქუჩის მაცხოვრებელთა კოლექტიურ განცხადებას, რომელსაც 343 პირი აწერს ხელს. განცხადებაში აღწერილია სამრეწველო და სხვა დაწესებულებებიდან მომდინარე ხმაურის შედეგად მოსახლეობაში შექმნილი მძიმე მდგომარეობა.
აღნიშნული პრობლემის მოწესრიგების მიზნით, საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარდგენილ იქნა საქართველოს კანონის პროექტი „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის“ თაობაზე და ის შესული იყო პარლამენტის მიმდინარე სესიის დღის წესრიგში. მოგვიანებით, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მიმართვაზე პასუხად, საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტმა განმარტა, რომ ამ ეტაპზე კანონპროექტი გამოთხოვილია აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით კომპეტენტური უწყებების განსხვავებული პოზიციების გამო, რაც უკავშირდებოდა „ხმაურის“ დეფინიციის განსაზღვრას, განგრძობადობას, ასევე ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას.
ჯანმრთელობის ფუძემდებელი პირობების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტია ჯანსაღი გარემოს არსებობა. ხმაურით დაბინძურება ხელს უშლის ასეთი გარემოს სრულყოფილად ჩამოყალიბებას. გარემოს ხმაურით დაბინძურება წარმოადგენს საფრთხეს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისათვის. ის ნეგატიურ ზეგავლენას ახდენს თითოეული ადამიანის ჯანმრთელობასა და კეთილდღეობაზე. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის დოკუმენტები და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრაქტიკა მიუთითებს ხმაურის რეგულირების საკითხის მჭიდრო კავშირს ჯანმრთელობის დაცვის, სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისათვის უვნებელ გარემოში ცხოვრებისა და პირადი და ოჯახური ცხოვრების პატივისცემის უფლებებთან.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ სახელმწიფო არ ასრულებს მის მიერ ნაკისრ ვალდებულებებს და არღვევს ადამიანთა ჯანმრთელობის დაცვის, სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისათვის უვნებელ გარემოში ცხოვრებისა და პირადი და ოჯახური ცხოვრების პატივისცემის უფლებებს. აღნიშნული ვითარება დაუყოვნებლივ საჭიროებს გამოსწორებას.
საქართველოს სახალხო დამცველი იმედს გამოთქვამს, რომ საქართველოს პარლამენტი გაითვალისწინებს აღნიშნულ წინადადებას და ეფექტურ ნაბიჯებს გადადგამს ხმაურის რეგულირების უზრუნველსაყოფად.

Public Defender Addresses Parliament with Proposal
On January 15, 2016, the Public Defender of Georgia addressed the Parliament of Georgia with a proposal to apply all existing measures to regulate the issue of noise at the legislative level, according to international standards, and appropriate disciplinary measures to be included in the Code of Administrative Offences.
The Public Defender is studying a collective application signed by 343 residents of Agladze Street of Tbilisi. The application describes the difficult conditions resulting from the noise made by industrial and other facilities.
In order to solve the problem, the Parliament’s Committee of Health and Social Affairs initiated a bill on amendments to the Code of Administrative Offences and it was put on the agenda of the Parliament’s ongoing session. However, later, in response to the appeal of the Public Defender's Office, the Parliament’s Committee of Health and Social Affairs explained that the bill was withdrawn because of different positions of competent authorities regarding the definition of the term "noise", continuity and administrative responsibilities.
One of the important and fundamental conditions of human health is a healthy environment. Noise pollution prevents proper formation of such an environment. Noise pollution is a threat to public health. It has negative impact on health and well-being of each individual. The documents of the World Health Organization and the practice of the European Court of Human Rights indicate at close connection between the regulation of the noise issue and the right to live in a healthy and safe environment, as well as the right to respect for private and family life.
The Public Defender considers that the state does not fulfill its obligations and violates the human right to live in a healthy and safe environment, and the right to respect for private and family life. This situation needs to be immediately corrected.
The Public Defender hopes that the Parliament of Georgia will consider the proposal and will take effective steps to ensure regulation of the issue.