თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის (HRHT) განცხადება 17 მაისს განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი ეხმიანება მიმდინარე წლის 17 მაისს თბილისში განვითარებულ მოვლენებს და გამოხატავს შეშფოთებას სამოქალაქო საზოგადოების აქტივისტთა დაკავების გამო.
17 მაისი ჰომოფობიასა და ტრანსფობიასთან ბრძოლის საერთაშორისო დღეა, რომლის აღნიშვნა მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის მიერ ჰომოსექსუალობის დაავადებათა ნუსხიდან ამოღების თარიღს, 1990 წლის 17 მაისს უკავშირდება. ეს დღე საქართველოში პირველად 2013 წლის 17 მაისს აღინიშნა. სამი წლის წინ ამ დღესთან დაკავშირებით გამართულ აქციაზე, მონაწილეებს ფიზიკურად გაუსწორდნენ.
2016 წლის 17 მაისს ხელისუფლებამ ვერ უზრუნველყო ჰომოფობიასა და ტრანსოფობიასთან ბრძოლის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების მშვიდობიანად ჩატარება და საინიციატივო ჯგუფს ვერ მისცა, აქციის გამართვის შემთხვევაში, უსაფრთხოების გარანტიები. აქტივისტების დამოუკიდებელი ჯგუფის განცხადებით, ძალადობის მოსალოდნელი საფრთხეებისა და ღონისძიების უსაფრთხოდ ჩატარების გარანტიების არარსებობის გამო, მათ უარი თქვეს საჯარო გამოსვლაზე. თუმცა, თემის წარმომადგენლებისა და სხვადასხვა აქტივისტის მიერ განხორციელდა რიგი აქტივობებისა. მათ სხვადასხვა ფორმით გამოხატეს პროტესტი, რის გამოც რამდენიმე ადამიანი დააკავეს. დაკავებულთა შორის იყო თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის წევრი ორგანიზაცია „საფარის“ ორი თანამშრომელიც.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი მიმართავს შესაბამის უწყებებს და მოითხოვს, დაიწყოს დროული და ობიექტური მოკვლევა მომხდარ ფაქტებთან დაკავშირებით. გამოავლინოს, ჰქონდა თუ არა ადგილი სამართალდამცავი პირების მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტებას და განახორციელოს ქმედითი ზომები სიძულვილით მოტივირებული ძალადობრივი ქმედებების აღსაკვეთად. თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი მოუწოდებს შესაბამისს უწყებებს, უზუნველყოს ქვეყანაში ადამიანის უფლებათა განუხრელი დაცვა.

Statement of the Human Rights House Tbilisi (HRHT) about May 17 Developments
The Human Rights House Tbilisi responds to the developments that took place in Tbilisi on May 17, 2016 and expresses concern about the detention of civil activists.
May 17 is the International Day against Homophobia and Transphobia, which is dedicated to the decision of the World Health Organization to remove homosexuality from the list of diseases on May 17, 1990. The day was first marked in Georgia in 2013. Three years ago, participants of the demonstration were physically abused.
On May 17, 2016 the government of Georgia could not ensure peaceful environment for the demonstration dedicated to the International Day against Homophobia and Transphobia and could not give security guarantees to the organizers. The independent group of activists states they cancelled public demonstrations due to lack of security guarantees. However, members of the community and other activists organized some events to demonstrate their protest to homophobia and transphobia. As a result, some activists were arrested, among them were two employees of the Union Sapari, member organization of the HRHT.
HRHT addresses to relevant state institutions and request to commence immediate and impartial investigation into the fact and to identify whether law enforcement officers had abused their power or not. The state institutions shall take all appropriate measures to combat hate crimes in the country. HRHT calls on the authority to ensure inevitable defense of human rights in the country.