გორში საზოგადოებრივი ტრანსპორტზე ფასმა მოიმატა
ქალაქ გორში კერძო ტაქსების კომპანიებმა ტრანსპორტის მომსახურების ღირებულება გაზარდეს. მინიმალური სამგზავრო ტარიფი, რომელიც ერთ ლარს შეადგენდა, ლარ-ნახევარი გახდა. კომპანიებში ტარიფის ზრდას საწვავის გაძვირებას უკავშირებენ, რომელიც თავის მხრივ, მთავრობის დადგენილებით, ნავთობპროდუქტებზე აქციზის გადასახადის გაძვირებამ გამოიწვია.
გორში ტაქსების შემდეგ მგზავრობის ღირებულება საზოგადოებრივ ტრანსპორტზეც გაიზარდა. ქ. გორს შპს ,,გორი-ტრანსის",  გორის მუნიციპალიტეტის სოფლებს კი ,,ფოკუსს ორი-შვიდიანის" სამარშუტო ტაქსები ემსახურება. კომპანიები მგზავრობის ღირებულების ზრდას იმ ეკონომიკურ რყევებს უკავშირებენ, რომელიც ლარის კურსის ვარდნით დაიწყო და საწვავზე ფასის ზრდით გაგრძელდა.
„კომპანიებს ავტომანქანების ტექნიკურად გამართვა უფრო ძვირი უჯდება. გაძვირდა საწვავიც. შესაბამისად, ძველი ტარიფიც ვეღარ შენარჩუნდებოდა“, - განაცხადა კომპანია „ფოკუსს ორი -შვიდიანის“ დირექტორმა, ზურაბ ჭეჭელაშვილმა.
სამარშუტო ტაქსების მძღოლების განცხადებით,  იმ შემთხვევაში თუ მგზავრობის ღირებულება არ გაიზრდებოდა, მუშაობას ვეღარ შეძლებდნენ.
„ხარჯები გაიზარდა, ჩვენ კი წაგებაზე ვერ ვიმუშავებდით, ან ღირებულება უნდა გაგვეზარდა, ან აღარ გვემუშავა“, - აღნიშნა საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მძღოლმა გოჩა ცარიელაშვილმა.
საზოგადოებრივი ტრანსპორტით მოსარგებლე მოქალაქეები აღნიშნავენ, რომ მგზავრობის ღირებულების გაზრდა მათ სოციალურ მდგომარეობას კიდევ უფრო დაამძიმებს.
ეკონომიკის ექსპერტი თამარ ედიშერაშვილი humanrights.ge-სთან საუბარში აღნიშნავს, რომ მგზავრობის ღირებულების გაზრდა მთავრობის ეკონომიკურმა პოლიტიკამ, ნავთობპროდუქტებზე აქციზის გადასახადის გაზრდამ და დოლარის კურსმა გამოიწვია.
„როდესაც მეწარმეს საქონელი უცხოურ ვალუტაში შემოაქვს და ადგილზე რეალიზაციას ლარში ახდენს, რყევები აისახება ფასზეც. ამას ემატება საწვავზე აქციზის გადასახადი, რაც არათუ იმპორტს, ადგილზე ნაწარმოებ პროდუქციასაც კი აძვირებს, რადგან ტრანსპორტირება შედის პროდუქციის თვითღირებულებაში, რაც საბოლოოდ სარეალიზაციო ფასში აისახება. ვინაიდან აქციზის გადასახადი, სავარაუდოდ, არ გაუქმდება, ერთადერთი გზა დარჩა ვალუტის კურსის სტაბილურობა, რაც მხოლოდ ეკონომიკის ზრდას შეუძლია”, - აღნიშნა ედიშერაშვილმა.
ქ. გორის მერიასა და გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში განმარტავენ, რომ მუნიციპალური ტრანსპორტი არ აქვთ და კერძო კომპანიებს ფასის რეგულაციას თვითმმართველობა ვერ დაუწესებს.

Transportation Fee on Public Transport Increased in Gori
The Private Taxi Companies in Gori increased fees on transportation service. Transportation tariff was increased from 1 GEL to 1,5 GEL. The companies connect it with increased price on fuel, which was caused by increased excise payment on oil products based on the decision of the Government of Georgia.
Public transport companies also increased tariffs in Gori. Ltd Gori Trans serves the residents of Gori and Ltd Focus 2-7 serves the residents of the Gori municipality villages. The companies connect the increased tariffs with recent developments in the economics, which started with the fall of the national currency rate and then continued with the increased excise on the fuel.
“Technical repair of the cars became costlier for the companies. The price on the fuel also increased. Consequently, we could not keep old tariffs,” director of the Focus 2-7 Zurab Tchetchelashvili said.
The drivers said unless the fee was increased, they would not have continued working.
“We have more expenses and were losing with the old prices. They had either increase the tariff or we would have stopped working,” driver of the public transport Gocha Tsarielashvili said.
The citizens complain about the increased tariffs and say it will further aggravate their social conditions.
Expert of economics Tamar Edisherashvili told humanrights.ge that increased tariff was result of the economic policy of the government, increased excise payment on oil-products and exchange rate of the US dollar.
“When an entrepreneur purchases goods in foreign currency abroad and sells them in the national currency in Georgia, of course the exchange rate will affect the prices too. At the same time, the excise payment on oil products was increased and since transportation expenses are included in the price of all goods, everything is finally reflected in the prices. We have only one way to solve this problem – to ensure stability of the national currency that can be achieved only by the economical rise,” Edisherashvili said.
Representatives of the Gori City Hall and Gori municipal administration clarify that they do not have municipal transport and cannot interfere in the price regulations of private companies.