ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს დააკვირდება
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა დაიწყო ახალი პროექტი - „2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მონიტორინგი საქართველოში“, რომლის ფარგლებშიც ორგანიზაცია 21 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს დააკვირდება.
პროექტის მიზნებიდან გამომდინარე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, მონიტორინგის გზით, შეაფასებს საქართველოს საარჩევნო პროცესის შესაბამისობას საერთაშორისო და ადგილობრივ სტანდარტებთან, ხელს შეუწყობს საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებას რეგიონებში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე და  შერჩეულ საარჩევნო უბნებში უზრუნველყოფს საარჩევნო პროცესის  გამჭვირვალობას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლები ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს საქართველოს ორ რეგიონში დააკვირდებიან:  1. კახეთის რეგიონში, საგარეჯოს, თელავისა და ახმეტის მუნიციპალიტეტების ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში; 2. შიდა ქართლის რეგიონში, გორის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში.
მონიტორები საარჩევნო პროცესს უბნის გახსნიდან ხმების დათვლის პროცედურების დასრულებამდე და საბოლოო ოქმის შევსებამდე დააკვირდებიან. დარღვევების თაობაზე მომზადებულ საჩივრები მომზადდება საოლქო და ცენტრალური საარჩევნო კომისიებისთვის, საჭიროების შემთხვევაში - სასამართლოსთვის. დამკვირვებლები ბოლომდე მიჰყვებიან ყველა პროცესს საბოლოო შედეგის მიღებამდე.
საარჩევნო დღის განმავლობაში დამკვირვებელთა მიერ მოწოდებული ინფორმაცია აღმოჩენილი დარღვევების შესახებ ოპერატიულად გამოქვეყნდება ორგანიზაციის ინტერნეტ-გაზეთში - www.humanrights.ge, ქართულ და ინგლისურ ენებზე და მიეწოდება სხვადასხვა მედიასაშუალებებს.
2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მონიტორინგს ადამიანის უფლებათა ცენტრი ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ მხარდაჭერით განახორციელებს.

Human Rights Center commenced a new project – Monitoring of 2017 Local Self-Government Elections in Georgia, within framework of which the organization will observe the elections on October 21, 2017.
To meet the project goals, Human Rights Center, through the election monitoring, will evaluate the compliance of the election process in Georgia with the international and local standards, will promote increase of public awareness about the ongoing political processes in the regions and will ensure transparency of the polling process in the selected polling stations on the Election Day.
The observers of Human Rights Center will monitor the local elections in two regions of Georgia: 1. Kakheti region – villages of ethnic minorities in Sagarejo, Telavi and Akhmeta municipalities; 2. Shida Kartli region – conflict-affected villages in Gori municipality.
The monitors will observe the polling process from the opening the polling station till the counting of the votes and filling out final protocols. The complaints on observed violations will be submitted to the district election commissions and Central Election Commission, in case of necessity the violations will be sued at the courts.
Throughout the Election Day, the information provided by the observers will be operatively published on the online newspaper of the organization www.humanrights.ge in Georgian and English languages; the information will be disseminated in media.
After the elections, Human Rights Center will produce a bilingual report on the major findings and observed violations during the election process. The report will provide recommendations to CEC, the Parliament of Georgia and other respective state institutions.
Human Rights Center will monitor the 2017 Local Elections with the financial support of the Open Society Georgia Foundation.