კოალიცია შინაგან საქმეთა მინისტრის განცხადებას ეხმაურება
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“ ეხმიანება შინაგან საქმეთა მინისტრის განცხადებას, რომელიც შეეხებოდა, მიმდინარე წლის 22 სექტემბერს, პოლიციის თანამშრომელთა მხრიდან დაკავებული მოქალაქის მიმართ შესაძლო არასათანადო მოპყრობის ფაქტს.
მიმდინარე წლის 26 სექტემბერს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა გაავრცელა განცხადება, სადაც უთითებდა რამდენიმე დღით ადრე თბილისის პოლიციის ერთ-ერთ განყოფილებაში მოქალაქე ს. მ.-ს მიმართ სამართალდამცავების მხრიდან განხორციელებულ სავარაუდო ცემის, წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებზე. განცხადებით ორგანიზაცია დაუყოვნებლივ მოითხოვდა პროკურატურისგან შესაბამისი კვალიფიკაციით გამოძიების დაწყებას. მომდევნო დღეს, 27 სექტემბერს, იმავე საქმეზე სპეციალური განცხადება გაავრცელა საქართველოს სახალხო დამცველმაც და აგრეთვე მოუწოდა პროკურატურას გამოძიების დაწყებისკენ.
ორივე შემთხვევაში, განცხადების ავტორები ეყრდნობოდნენ მათი წარმომადგენლების პირად შეხვედრებს ს. მ.-სთან, რა დროსაც ნათლად გამოვლინდა დაკავებულის სხეულის სხვადასხვა არეში არსებული არაერთი მძიმე ფიზიკური დაზიანება. აგრეთვე, გამოვლინდა, რომ დაკავებულს ამ დრომდე (22 სექტემბრიდან დაახლოებით 5 დღის განმავლობაში) არ ჰქონდა ჩატარებული სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზა, მიუხედავად იმისა, რომ თბილისის საქალაქო სასამართლოში, ბრალდებულის პირველი წარდგენის სხდომაზე, მოსამართლემაც უშუალოდ იხილა ბრალდებულის დაზიანებები, რაც მიუთითებდა მის მიმართ პოლიციის მხრიდან შესაძლო არაადამიანური მოპყრობის ფაქტზე.
საგულისხმოა, რომ აღნიშნულ განცხადებებს გამოეხმაურა შინაგან საქმეთა მინისტრი, რომელმაც სახალხო დამცველს მოუწოდა, მის უწყებაში გადაემოწმებინა მსგავსი საკითხები, რადგან „ბრალდებულისგან ასეთი ჩვენებები... არც პირველი და არც ბოლო არ იქნება“. მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ შსს-ს გენერალურ ინსპექციაში შესული განცხადება გადაგზავნილია მთავარ პროკურატურაში და იქვე მიმართა სახალხო დამცველს, რომ ომბუდსმენის ინსტიტუტი არ უნდა გადაიქცეს „კრიმინალების გამპრავებელ კანტორად”.
სამართალდამცავთა მხრიდან ძალის გადამეტების პრობლემა და არასათანადო მოპყრობის შემთხვევების ეფექტიანი გამოძიება, წლებია მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს, თუმცა ქვეყანაში ამ დრომდე არ არსებობს ინსტიტუციური გარანტიები, რაც უზრუნველყოფა მსგავსი ფაქტების პრევენციას, გამოძიებას და დამნაშავეთა დასჯას. განსაკუთრებით საყურადღებოა პოლიციის დაწესებულებებში არასათანადო მოპყრობის შემთხვევების ზრდა, რაზეც სახალხო დამცველის ანგარიშები მიუთითებს
ამ კონტექსტში, აღსანიშნავია მიმდინარე წლის განმავლობაში გახმაურებული რამდენიმე შემთხვევა ნარკოტიკის შესაძლო ჩადებასა და არაადამიანურ მოპყრობასთან დაკავშირებით, რაც ცალსახად მიუთითებს სამართალდამცავ სისტემაში ამ მიმართულებით არსებულ პრობლემებზე და სისტემური რეფორმების საჭიროებაზე. სამწუხაროდ, არც ამ და არც ბოლო წლებში გახმაურებულ ფაქტობრივად არც ერთ საქმეზე არ წარმართულა ეფექტიანი გამოძიება, არ მომხდარა დამანაშავეთა გამოვლენა და მათი სათანადოდ დასჯა.
დაუსჯელობის პრობლემასთან ბრძოლის მიზნით ხელისუფლებას ამ დრომდე არ გადაუდგამს სისტემური ნაბიჯები. ამის საპირისპიროდ, პოლიციის სისტემაში არსებულ პრობლემებზე უშუალოდ პასუხისმგებელი პირი, უწყების ხელმძღვანელი, ცდილობს, დისკრედიტაცია გაუკეთოს კონსტიტუციური ორგანოს საქმიანობას და დააკნინოს საზოგადოების თვალში ამ ინსტიტუტის სტატუსი და საქმიანობა.
კოალიცია ხაზს უსვამს, რომ მინისტრის ასეთი საჯარო პოზიციონირება ხელს უშლის ძირეული პრობლემების შესახებ საქმიანი დისკუსიის წარმართვას და განსახილველი საკითხების უკანა პლანზე გადაწევას ემსახურება. ამავდროულად, ასეთი განცხადებები ხელს უწყობს განწყობის ჩამოყალიბებას, რომ “კრიმინალების” მიმართ უფლებების დარღვევის შესაძლო შემთხვევებზე საუბარი არ არის მნიშვნელოვანი. ამ ფონზე, კიდევ უფრო სამწუხაროა, რომ საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლებიდან მინისტრის აღნიშნულ განცხადებას სათანადო შეფასება/რეაგირება ამ დრომდე არ მოჰყოლია.
კოალიცია მოუწოდებს საკანონმდებლო და აღმასრულებელ ხელისუფლებას:
• პატივი სცენ სახალხო დამცველის ინსტიტუტსა და აპარატს და საკუთარი მოქმედებებით საფრთხე არ შეუქმნან მის ეფექტიან მუშაობას;
• აღიარონ სამართალდამცავ სისტემაში არსებული პრობლემების სიმწვავე და სისტემური რეფორმების საჭიროება;
• განახლდეს დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნაზე მუშაობა და დროულად იქნეს მიღებული პოლიტიკური გადაწყვეტილება, ისეთი მექანიზმის ჩამოყალიბებაზე, რომელსაც ექნება გამოძიებისა და სისხლისსამართლებრივი დევნის უფლებამოსილება;
• ახლადშექმნილი უწყება რეალურად იყოს აღჭურვილი სათანადო მანდატით, კომპეტენციით და ბერკეტებით, რაც საჭიროა ისეთი რთული კატეგორიის დანაშაულების ეფექტურად და დროულად გამოსაძიებლად, როგორიც არის სამართალდამცავ უწყებაში თანამშრომლის მიერ ძალადობრივი, ან არაძალადობრივი დანაშაულები;
• დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნამდე, პროკურატურა იყოს მაქსიმალურად გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული საზოგადოების მიმართ, შესაძლო ახლად ჩადენილ დანაშაულებზე რა საპროცესო და საგამოძიებო ღონისძიებებს ატარებს უწყება დანაშაულის და დამნაშავის გამოსავლენად;
• დაევალოს სამართალდამცავ უწყებებს და განსაკუთრებით შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ძალის გადამეტების პრევენციის მიზნით ერთიანი სტრატეგიის შემუშავება;
• გაიზარდოს მოსამართლის როლი წამებისა და არასათანადო მოპყრობის პრევენციის კუთხით. ბრალდებულის/მსჯავრდებულის მის წინაშე წარდგენისას, თუკი მოსამართლეს წარმოეშობა გონივრული ეჭვი, რომ პირი დაექვემდებარა წამებას ან არასათანადო მოპყრობას, მიეცეს მას შესაძლებლობა, მიმართოს შესაბამის ორგანოებს გამოძიების დაწყების თაობაზე.

The Coalition Reacts to the Statement from the Ministry of Internal Affairs
The Coalition for Independent and Transparent Judiciary reacts to the statement from the Ministry of Internal Affairs (MIA)[1] regarding the possible mistreatment of the person detained by the Police on September 22. Human Rights Center (HRC) issued a statement[2] on September 26 alleging probable beating, torture and inhumane treatment of “S.M.” in one of the police departments in Tbilisi several days prior. HRC was demanding that the Prosecutor’s Office start an investigation and appropriately qualify the crimes. The next day, on September 27, the Public Defender also issued a statement[3] regarding the case and also called on the Prosecutor’s Office to start an investigation.
In both cases the authors based their statements on the meetings of their representatives with S.M., during which multiple severe physical injuries were evident. It also emerged that the detainee has not undergone medical treatment as of the meetings (about 5 days after September 22) despite the fact that the Tbilisi City Court judge has seen S.M.’s injuries during his pre-trial hearing, indicating possible mistreatment by the police.
In its response to these statements, MIA called on the Public Defender to check such issues with MIA, since “such statements from defenders are neither first, nor the last”. The Minister also noted that the complaint filed with MIA’s General Inspectorate is forwarded to the Prosecutor’s Office and called on the Public Defender not to turn his office into “station redeeming criminals.”
Law enforcement bodies exceeding their powers and the ineffective investigation of cases of mistreatment have been significant challenges for years now, but Georgia still has no institutional guarantees for ensuring prevention, investigation and punishment for those guilty of these wrongful acts. The rise of instances of mistreatment at police stations, as noted by the reports of the Public Defender, is particularly noteworthy.[4]
In this context we have to recall several highly publicized cases of probable planting of drugs and inhumane treatment from the current year, which unequivocally point towards the problems existing in the system and the need for systemic reforms.[5] Unfortunately, in neither these nor in any other highly publicized cases of the past several years have we seen effective investigation; perpetrators were not identified and punished.
The government has not made systemic steps towards fighting impunity. Quite the opposite –the head of the MIA, the person directly responsible for the problems in the police system, is trying to discredit the work of a constitutional body and diminish its status and worth in the public eye.
The Coalition stresses that the Minister’s public positioning undermines efforts to have a meaningful discussion of the root problems and helps to push the problems away from the foreground. At the same time, such statements help create an attitude that talking about the violation of rights of “criminals” is not important. In this situation it is particularly discouraging that the Minister’s statement has so far not brought adequate reaction and evaluation from the legislative and executive branches.
The Coalition calls on the legislative and executive branches to:
respect the Public Defender and his Office and not to endanger the effectiveness of its work with their actions;
admit the severity of the problems and the need for systemic reforms in the law enforcement system;
renew work on creation of an independent investigative mechanism and quickly make the political decision to establish a system that will have the powers of investigation and prosecution;
equip the independent investigative mechanism body with a real and adequate mandate, competence and the power needed to effectively and timely investigate complex crimes, such as the violent or non-violent crimes committed by officers of law enforcement agencies;
before the creation of the new mechanism ensure maximum transparency and accountability of the Prosecutor’s Office on what procedural and investigative actions are undertaken in cases of new crimes;
obligate the law enforcement bodies, in particular the MIA, to produce a unified strategy for preventing abuse of power; and
Increase the role of judges in preventing torture and undue treatment. If a judge has a reasonable belief that a person has been tortured or mistreated when defendants are first presented to the court, the judge should be given an opportunity to apply to the relevant bodies to start an investigation.