სამეურვეო საბჭოს ინსტიტუტი, რომელიც რეფორმის შემდეგ შეიქმნა, ცალკე განხილვის საგანია. ექსპერტების აზრით, ამ ინსტიტუტმა არ გაამართლა. ჯერ ერთი, კანონში მოუმზადებლად იყო ჩადებული ის მუხლები, რომლებიც სამეურვეო საბჭოს შეეხება, მეორეც, 2 წლიანი ლუფტი, რომელიც კანონში იყო ჩადებული, არ გაითვალისწინეს და არჩევნების ჩატარება ხელის ერთი მოსმით გადაწყვიტეს. ამიტომ სამეურვეო საბჭოს წევრების გადამზადება ნორმალურად ვერ მოხერხდა.
მანანა ნიკოლაიშვილი აღნიშნავს, რომ ამ საქმისთვის რამდენიმე ორგანიზაციას უნდა მიეხედა, თუმცა ამ უზარმაზარი საქმის წარმართვა მხოლოდ „თავისუფლების ინსტიტუტმა“ ითავა.
„რა თქმა უნდა, „თავისუფლების ინსტიტუტი“, ძალიან მოკლე დროში ამ საქმეს ვერ გაწვდა, 3000 სკოლის სამეურვეო საბჭოს წევრთა გადამზადება ადვილი საქმე არ არის.  გადაამზადეს მხოლოდ თავმჯდომარეები და ისიც ყველა სკოლაში ვერ მოასწრეს. საბოლოოდ, ჩვენ მივიღეთ არაპროფესიული სამეურვეო საბჭო. ამ საბჭომ კი მთელი სკოლა უნდა მართოს. უნდა განსაზღვროს სასწავლო-აღმზრდელობითი პროცესი, სკოლის პოლიტიკა და სტრატეგია, საფინანსო-ეკონომიკური მდგომარეობა“.
მანანა ნიკოლაიშვილის აზრით, სამეურვეო საბჭო არც გადამზადების შემთხვევაში  გაამართლებდა: „როგორ შეიძლება რაღაც ჰიპოტეტურმა წარმონაქმნმა, რომელიც წელიწადში სავალდებულოდ სამჯერ იკრიბება (თუმცა შეიძლება მეტჯერაც), მართოს, დაგეგმოს და აკონტროლოს ისეთი რთული ორგანიზმი, როგორც სკოლაა? არავითარ შემთხვევაში. ესენი რომ ამბობენ, ამერიკული მოდელიაო, ეს ასე არ არის. არც ერთი ქვეყნის პედაგოგიკის კურსი არ აღიარებს სკოლის ასეთ მოწყობას. არაერთ ამერიკელ ექსპერტს შევხვედრივარ და მისაუბრია. მათაც დააინტერესათ საქართველოში მიმდინარე რეფორმა. რომ ჩაუღრმავდნენ და ნახეს, გაგიჟდნენ, ამერიკაში სკოლები ასე არ იმართება."
მანანა ღურჭუმელიძე სამეურვეო საბჭოს „არშემდგარობის“ სხვა მიზეზს ასახელებს. სამეურვეო საბჭოს ის წევრები, რომლებსაც ტრენინგი „თავისუფლების ინსტიტუტმა“ და პროფკავშირებმა ჩაუტარეს, დირექტორებმა გაათავისუფლეს. იმ ადამიანებთან კი, ვინც ჯერ ისევ ინარჩუნებს თანამდებობას, ერთწლიანი ხელშეკრულება არის დადებული.
კანონმდებლობით სამეურვეო საბჭოს უფლება აქვს დირექტორს ხელშეკრულება შეუწყვიტოს. მაგრამ აქაც პრობლემას ვაწყდებით, რადგან დირექტორს სამეურვეო საბჭოს წევრების, თავმჯდომარეს ჩათვლით, განთავისუფლება ნებისმიერ დროს შეუძლია. ასეთი შემთხვევები ყოფილა კიდეც. №140 სკოლაში, სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე, რომელმაც წინააღმდეგობა გაუწია დირექტორს ამ კაბალური ხელშეკრულების გამო, სამსახურიდან გაანთავისუფლეს.
გამოდის, რომ სამეურვეო საბჭო თავის ფუნქციას ვერ შეასრულებს, თუნდაც იმიტომ, რომ მას დირექტორთან დაპირისპირების შემთხვევაში სამსახურში დარჩენის გარანტია არ ექნება.
და მაინც, რატომ გადაწყდა ვადიანი ხელშეკრულებების დადება საქართველოს ყველა სკოლაში, როდესაც ამის ოფიციალური მოთხოვნა არ ყოფილა? რამდენიმე სკოლის დირექტორს ერთი და იგივე შეკითხვებით მივმართეთ და აი, რა მივიღეთ პასუხად.
-რა ვადა ჩაწერეთ მასწავლებლებთან დადებულ ხელშეკრულებაში?
გრიგოლ მურღულია, 24-ე საჯარო სკოლის დირექტორი: ჩვენ ხელშეკრულება 2 წლით გავაფორმეთ.
ეკა კისკეიძე, 78-ე საჯარო სკოლის დირექტორი: 6 წლიანი შრომითი ხელშეკრულება  გავუფორმე.
ნანა დოლიძე, მე-100 სკოლის დირექტორი:  წელიწადნახევრიანი ხელშეკრულება გავუფორმე.
-რატომ მიგაჩნიათ, რომ ეს ყველაზე ოპტიმალური ვადაა?
გრიგოლ მურღულია: ყველაფრის საფუძველი შეთანხმება იყო. ჩვენ ვფიქრობდით, ეს ხელშეკრულები სერტიფიცირებისთვის უნდა მიგვესადაგებინა, რომელსაც სახელმწიფო გეგმავდა. ეს ჯერ 2008, ხოლო შემდეგ 2009 წლისთვის იყო დაგეგმილი. ახლა რა დროისთვის გადაიდო, არ ვიცი...
ეკა კისკეიძე: არ მიმაჩნია, რომ ეს ყველაზე ოპტიმალური ვადაა. ვფიქრობ,  სტაბილურობის შეგრძნებიდან გამომდინარე, ერთ აკადემიურ წელს ჯობს.
დოლიძე ნანა: შეიძლებოდა მეტხნიანიც დამედო, მაგრამ არ ვთვლი, რომ ამით მათი უფლებები დაირღვა. ყველა ორგანიზაციაში მუშაკები ხელშეკრულებით ჰყავთ აყვანილი. და თუ ისინი თავს გამოიჩენენ და კარგად იმუშავებენ, მათთან ახალ ხელშეკრულებას ყველა გააგრძელებს.
-იცოდით, რომ უვადო ხელშეკრულების დადებაც შეგეძლოთ?
ეკა კისკეიძე: ჩემთან არ იყო ასეთი პრობლემა, 6 წლიანი ხელშეკრულებით პედაგოგები კმაყოფილები დარჩნენ. 6 წლიანი ხელშეკრულება იმიტომ დავდე, რომ თავადაც 6 წლით ვარ არჩეული. თუმცა შესაძლებელია უვადოც და ნაკლები ვადიანიც დამედო.
გრიგოლ მურღულია: ამაზეც იყო საუბარი მაგრამ ჩვენი პედაგოგები აცნობიერებენ, რომ ჩვენ გარკვეული მიზნები გვაქვს, ჩვენ ისეთი სისტემით ვმუშაობთ, ბუნებრივია, ამ მიზნებს გააზრება სჭირდება.  საერთოდ მნიშვნელობა არ აქვს 2 თუ 3 წლიანი ხელშეკრულება იქნება, მთავარია პედაგოგის შრომა მის კვალიფიკაციას შეესაბამებოდეს.
ნანა დოლიძე:  საერთოდ ვიცი, რომ უვადო ხელშეკრულება არსებობს, მაგრამ ამ შემთხვევაში არ მიმაჩნია მიზანშეწონილად. იმიტომ, რომ  თითოეულ დირექტორს 6 წლის ვადით ირჩევენ.
მანანა ნიკოლაიშვილის აზრით, მასწავლებლების განთავისუფლება ფარული დაკვეთაა. ამას ორი მიზეზი აქვს. პირველი ის გახლავთ, რომ არსებული ხელისუფლება რევოლუციურად არის მოსული. ამიტომ მას გარკვეული ვალდებულებები გააჩნია.
„მათ ვალდებულება იმ რევოლუციაში მონაწილე გოგო-ბიჭების მიმართ აქვთ აღებული, რომლებიც დროშებით და სასტვენებით დარბოდნენ. ძირითადად ეს სტუდენტობა იყო. ახლა დაამთავრეს სასწავლებლები და მათ სამსახური სჭირდებათ. განათლების სისტემაში კი ამ ათასობით ახალგაზრდის დასაქმება ადვილად შესაძლებელია“.
მეორე მიზეზი ის არის, რომ ხელშეკრულების პირობებში ყველა პედაგოგი მონურ, კაბალურ პირობებში იმყოფება. ის მუდმივი შიშის ქვეშ იქნება და ყველაფერს გააკეთებს, რომ არ გაანთავისუფლონ. მაგალითად, თუნდაც ბოლო არჩევნების მოყვანა შეიძლება, როდესაც პედაგოგებს, მშობლების დაუკითხავად ბავშვები მიხეილ სააკაშვილის მხარდასაჭერ მიტინგზე მიჰყავდათ.
პროფკავშირების იურისტი მაია ლიპარტელიანი ყურადღებას კიდევ ერთ მიზეზზე ამახვილებს. დირექტორები, რომლებსაც სათანადო კვალიფიკაცია არ აქვთ, ვადიანი ხელშეკრულების დადებით, პრობლემას იადვილებენ.
„დაელოდებიან 1 წელს და თუ მასწავლებელი არ მოეწონებათ, ყოველგვარი დასაბუთების გამო გაუშვებენ. ამიტომაც ადმინისტრაციას აწყობს არაკვალიფიციური მასწავლის აყვანა, რომელსაც ერთი წლის შემდეგ ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე გაუშვებენ. ეს სუბიექტური მიდგომის საშუალებას იძლევა, ანუ 1 წლის თავზე ვერავინ გაარკვევს, რის საფუძველზე გაანთავისუფლეს მასწავლებელი. მასწავლებლობა ისეთი პროფესიაა, რომელიც ვადაზე არ უნდა იყოს დამოკიდებული, არამედ, კვალიფიციურობაზე და გამოცდილებაზე."
კიდევ უამრავი ხარვეზი არსებობს, რომელიც ზოგადი განათლების შესახებ კანონში თუ შრომითი კოდექსშია ჩადებული. ყველა ეს ხარვეზი დირექტორს, ან საერთოდ, დამსაქმებელს სუბიექტური მიდგომის შესაძლებლობას აძლევს.
მიუხედავად ყველაფრისა, ექსპერტიც და პროფკავშირიც  ერთხმად აცხადებენ, რომ პედაგოგებს საკუთარი დაცვის საშუალება დღესაც აქვთ. ამისთვის არსებობს კონსტიტუცია, საერთაშორისო თუ ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები.
თუმცა, სამწუხაროდ, ხშირად საკითხი სხვაგვარად ისმის, უნდა თუ არა პედაგოგს საკუთარი უფლებების დაცვა და „ღიად თამაში“.
მანანა ნიკოლაიშვილი აღნიშნავს, რომ დღეს არიან ისეთი პედაგოგებიც, ვისაც საკუთარი უფლებების დაცვა არ სურს. ვინც ორმაგი სტანდარტებით თამაშობს და ყველაფერს ეგუება.

Manana Nikolaishvili said that several organizations were in charge of that issue however, only “Liberty Institute” was able to address the problem to a substantial degree.    “Of course the Liberty Institute could not manage to finish the job in the limited time; they could not train members of tutorial boards of 3,000 public schools throughout all of Georgia. They only trained chairpersons but not all at the listed schools. Finally we received unprofessional tutorial boards, and these were empowered to govern the entire school system: they should estimate the time-tables, tuition process, policy and strategy of the school, financial-budget situation of the school, etc.”
Manana Nikolaishvili considers that the tutorial boards would not have succeeded even if they were better trained.
“How can a hypothetical institution, which meets only three times a year, is able to effectively govern, plan and control such a difficult organization as a school?  It is an impossible task. They claim that it is American model. However, that is not right and it is far from the truth.  Teachers from no country would not accept similar management. I have met many American experts and talked with them on the issue and they tell me things are organized in a totally different fashion; they also became interested in the on-going reform Georgia. When they explored it they went crazy; schools are not run in this way in America.”
Manana Ghurchumelidze presents another argument for the failure of the tutorial boards. Board members who were trained by Liberty Institute and the Trade Union were the first to be fired by the new directors. The small number of people, who were not fired, at least thus far; they were only provided with one-year employment contracts.
According to the law tutorial board has power to stop the contract of the director. But here we encounter with another problem because board members, including the chairperson, can be fired by the director. Similar cases have already been observed. The chairperson of the Tutorial Board of the Public School # 140, who opposed the contract presented, was terminated from his job.
Consequently, the tutorial board cannot implement its function because after opposing the director h/she will be forced to leave his or her position.
Anyway, why time-limited contracts were drawn up at every Georgian Public Schools when it was not required under the law? We asked this question to the directors of several schools and they answered the following:
What terms did you envisage in the contracts you have signed with teachers?
Grigol Murghulia, director of the Public School # 24. We drew up two-year-contracts.
Eka Kiskeidze, director of Public School # 78: I signed six-year-contracts with teachers.
Nana Dolidze, director of the Public School # 100: I signed the contract for 18 months.
Why do you think that the term you selected is the best?
Grigol Murghulia: Our decision was based on mutual agreement.  We thought that the contracts should have complied along side of the testing process that was initiated by the government. It was planned for 2008 and then delayed to 2009. Now it is postponed yet an undetermined period of time.
Eka Kiskeidze: I do not think that it is the best period of time for a contract. I would prefer it to for one year based and this would provide a sense of stability.
Nana Dolidze: I could have drawn up longer-term contracts too but I do not think that I have violated their rights. Every organization employs personnel based on the term of a contract. If the staff is motivated and works hard, every employer will continue the contract for another term and into the future.
Did you know that you could draw up permanent contract too?
Eka Kiskeidze: I did not have similar problem; teachers were satisfied with the contracts. I signed six-year contracts because I am also elected for the same period of time. However, I could draw up shorter and permanent contracts just as easily.
Grigol Murghulia: We have discussed that topic but our teachers are aware that we have some goals and how these objectives need to be seriously considered. Generally it does not make any difference whether a teacher has a two or three year long contract. The point is that his/her labor was adequate to based on the required qualifications.
Nana Dolidze: Generally I know that we could sign permanent contracts but in this case I do not think it is reasonable as directors are elected for six years as well.
Manana Nikoleishvili thinks that reduction of teachers is a secret order given from above. It has two reasons: first of all current government has come into office through revolution and it bears some responsibilities in the sphere of educational reform.
“They have taken the responsibilities towards those youngsters who were running around with flags during the revolution. Now they have graduated from high schools and they need to find employment. The motivation is very simple: to employ thousands of youth in the education system.”
Another reason is that because of contracts every teacher is under pressure. S/he will always be afraid and do his/her best not to the teaching job. For example, we can mention the previous presidential elections when teachers were taking children to the demonstrations in support of Mikhail Saakashvili, and this was done without having the parents’ permission.
Maia Liparteliani draws her attention to another contributing factor. Director, who lack professionalism, make their problems simpler by signing limited contracts. It is that simple.
“They will wait for a year and if they do not like a teacher the latter will be fired without having to give an explanation. Thus, the administration prefers to employ teachers with poor qualification are always under threat of being sacked, and this is best accomplished with a year to year employment contract.”
“It enables us to discuss the situation impartially; and that means that nobody will be able to find out the reason for firing a teacher after a year. Teaching is a profession which should depend on qualification and experience and not on time-limits that are subject to the whims of a director.”
“There are many other faults on the Law on Compulsory Education and Labor Code. All these mistakes have encouraged directors treat employees in selfish way.
Despite all the above-mentioned circumstances and contributing factors it is clear from both expert and representatives of the Trade Union that teachers actually have the opportunity to now protect themselves. There is the Georgian Constitution, international and local non-governmental organizations, which will support them in defending their rights as professionals.
However, unfortunately, the question is whether the teacher wants to protect their rights or not?
Manana Nikolaishvili pointed out that there are teachers who prefer not to protect their rights; and there are others those who engage in playing double standards and can accept all conditions that they faced in their jobs.