შეტევა ჟურნალისტებზე: საომარი მოქმედებებისას დაიღუპა 4 და დაიჭრა 14 ჟურნალისტი
ქართულ – ოსური კონფლიქტის ზონაში საომარი მოქმედებების შედეგად დაიღუპა ოთხი და დაიჭრა თოთხმეტი ჟურნალისტი. ფოტორეპორტიორი ალექსანდრე კლიმჩუკი და ტელეკომპანია "ალანიას" საინფორმაციო სამსახურის რედაქტორი, ჟურნალ "ნიუსვიქის" კორესპონდენტი გიგა ჩიხლაძე 10 აგვისტოს ცხინვალში დახვრიტეს. ოსმა სეპარატისტებმა ტყვედ აიყვანეს კლიმჩუკთან და ჩიხლაძესთან ერთად მყოფი კიდევ ორი კორესპონდენტი, თბილისში გამომავალი ინგლისურენოვანი გაზეთის "მესინჯერის" მთავარი რედაქტორის მოადგილე, აშშ-ს მოქალაქე უინსტონ ფედერლი და ამავე გაზეთის ჟურნალისტი თემურ კიღურაძე, რომლებიც დაჭრილები არიან. 12 აგვისტოს, რუსული ავიაციის მიერ ქალაქ გორის დაბომბვისას დაიღუპა ჰოლანდიის ტელევიზიის ოპერატორი ტანს ტორიმანსი. კიდევ ერთი გარდაცვლილი ჟურნალისტის გვარი ჯერ ვერ სახელდება. ამასთან ერთად, რუსი ჯარისკაცები და ოსი სეპარატისტები, კონფლიქტის ზონაში და მის გარეთ მომუშავე ქართველ და უცხოელ ჟურნალისტებს მასობრივად ძარცვავენ და ცეცხლს უხსნიან.
რუსული ჯარისა და ოსური ფორმირებების ძალადობის მსხვერპლნი გახდნენ თურქი კორესპონდენტებიც. სააგენტო "როიტერის" მიერ გავრცელებულ კადრებში, ცხინვალის შესასვლელთან თურქი ჟურნალისტებისთვის ცეცხლის გახსნის ფაქტია ასახული. სამხედრო პირები, რომლებმაც ჟურნალისტებს 10 აგვისტოს ცეცხლი გაუხსნეს, ოსურად საუბრობდნენ. ერთ-ერთი კორესპონდენტი თავში დაიჭრა.
შეიარაღებული პირები გორის რაიონში მყოფ თურქი ჟურნალისტების მეორე ჯგუფს მაშინ დაესხნენ თავს, როცა ისინი სოფელ კარალეთში არსებულ სიტუაციას იღებდნენ.
"კარალეთში საცხოვრებელი სახლები იწვოდა. ამ პროცესს თვალს რუსი სამშვიდობოები და ოსები ადევნებდნენ, რაც გადავიღეთ. სწორედ ამ დროს, ფიზიკური ძალის გამოყენებით და იარაღის მუქარით წაგვართვეს კამერები და ყველაფერი, რაც თან გვქონდა, ავტომანქანების ჩათვლით“, - განაცხადა თურქმა ჟურნალისტმა ვეჩ დი ბასმა.
12 აგვისტოს რუსული ბომბდამშენების მიერ ქ. გორის დაბომბვის შედეგად დაშავდნენ საბერძნეთის ტელეკომპანიის კორესპონდენტებიც. ბერძენი ჟურნალისტის ფილიოს სტანგოსის განცხადებით, გადამღები ჯგუფიდან მძიმედ მხოლოდ ერთი ადამიანი დაიჭრა, თუმცა მის სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება.
ამავე დღეს, გორის დაბომბვის დროს დაიჭრა ისრაელის ერთ-ერთი გაზეთის ჟურნალისტი ცადოკ იეჰეზკელი. თბილისის ღუდუშაურის სახელობის კლინიკაში 12 აგვისტოს, საღამოს, მას ურთულესი ოპერაცია გაუკეთდა. ექიმების თქმით, ებრაელ ჟურნალისტს მრავლობითი მოტეხილობა და  ჭრილობები აქვს.
14 აგვისტოს, ღამით, რუსმა სამხედროებმა და ოსმა მოხალისეებმა გორის რაიონში ჩეხი ჟურნალისტებიც გაძარცვეს. ჟურნალისტ მარეკ გურებას თქმით, შეიარაღებულმა პირებმა კორესპონდენტებს ყველაფერი წაართვეს. რუს სამხედროებს ჩეხი ჟურნალისტები ერთი საათი ჰყავდათ დაკავებული, რის შემდეგაც ისინი გაათავისუფლეს.
რუს ჯარისკაცებს ვერც ისრაელის საინფორმაციო საშუალებების კორესპონდენტები გადაურჩნენ. გაზეთ „ჰაარეცის“ კორესპონდენტის ანშელია პფაფელიას ინფორმაციით, რუსმა სამხედროებმა ებრაელ კორესპონდენტებს ავტომატ „კალაშნიკოვის“ მუქარით უბრძანეს მანქანიდან გადმოსვლა, რომელზეც დამაგრებული ინიციალები აღნიშნავდა, რომ ავტომანქანით ჟურნალისტები გადაადგილდებოდნენ.
რუსული პოზიციებიდან გორის შესასვლელთან მყოფ საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის კორესპონდენტს თამარ ურუშაძეს იმ დროს ესროლეს, როდესაც ჟურნალისტი პირდაპირ ჩართვას ახორციელებდა. თამარ ურუშაძე მარცხენა ხელში დაიჭრა.
15 აგვისტოს, ქარელის რაიონში, ოსი ეროვნების შეიარაღებულმა პირებმა გაძარცვეს ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის თანამშრომლები. მარგარიტა ახვლედიანის ცნობით, მათ თავს დაესხა ოთხი შეიარაღებული პირი, რომლებიც ოსურად საუბრობდნენ. გაძარცვამდე ჟურნალისტების მანქანას შეიარაღებულმა პირებმა ცეცხლი გაუხსნეს.
ექსტრემალური ჟურნალისტიკის ცენტრის დირექტორის ოლეგ პანფილოვის განცხადებით, დაზარალებულები არიან ტელეკომპანია "რენ-ტვ-ის" თანამშრომლებიც.
საქართველოს რეგიონულ მაუწყებელთა ასოციაციის ინფორმაციით, რუსმა ჯარისკაცებმა გაძარცვეს ზუგდიდის რადიო „ათინათი“ და სენაკის ტელეკომპანია "ეგრისი", საიდანაც წაიღეს ვიდეოკამერები და კომპიუტერული ტექნიკა. „ათინათი“ და „ეგრისი“ ვეღარ მაუწყებლობენ. რუსულმა ავიაციამ გაანადგურა გორის ტელეანძაც, რის გამოც მუშაობა შეწყვიტა გორის ტელეკომპანია „თრიალეთმაც“, - ნათქვამია რეგიონულ მაუწყებელთა ასოციაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
საომარი მოქმედებების დროს ქართველი და უცხოელი ჟურნალისტების მკვლელობის, დაჭრისა და პროფესიული მოვალეობის განხორციელებაში ხელშეშლის ფაქტებს, ჟურნალისტთა დაცვის საერთაშორისო ორგანიზაციები გამოეხმაურნენ.
„მიუხედავად იმისა, რომ გამოცხადდა ცეცხლის შეწყვეტა, ჩვენ შეშფოთებულნი ვართ იმით, რომ ჟურნალისტები და ოპერატორები ცეცხლის ქვეშ მოყვნენ კონფლიქტის ზონაში. ეს მიუღებელია და მოვუწოდებთ კონფლიქტის ზონაში მყოფ ყველა მხარეს, უზრუნველყონ რეპორტიორების უსაფრთოება. ამ კონფლიქტმა უკვე შეიწირა ჩვენი რამდენიმე კოლეგა, ასევე დაიჭრა სულ ცოტა 10 ჟურნალისტი. კონფლიქტის ზონაში მყოფი ქვედანაყოფების მეთაურებმა ადგილებზე უნდა შეახსენონ თავიანთ ხელქვეითებს, რომ ჟურნალისტები არიან სამოქალაქო პირები და მათ ჟენევის კონვენცია იცავთ“, - განაცხადა ჟურნალისტთა დაცვის საერთაშორისო კომიტეტის აღმასრულებელმა დირექტორმა ჯოელ საიმონმა.
საქართველოში საბრძოლო მოქმედებებში ჩართულ მხარეებს მედიისთვის "უსაფრთხო ზონის" შექმნა და ჟურნალისტთა სიკვდილის გარემოებების დადგენა მოსთხოვა ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაციამაც.
„მოვუწოდებთ ყველა ძალას, გაითვალისწინონ, რომ ჟურნალისტები სამოქალაქო პირებად ითვლებიან და მათ მიმართ ძალადობა საერთაშორისო კანონმდებლობის ფარგლებში აკრძალულია. მხარეებმა უნდა შექმნან უსაფრთხოების ზონა, რათა კონფლიქტის გაშუქებისას ჟურნალისტები სამიზნეებად არ იქცნენ“- განაცხადა ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაციის გენერალური მდივნის მოადგილემ პაკო ოდიემ.
გაეროს უსაფრთხოების საბჭოს 1738-ე რეზოლუციის მიხედვით, საომარი მოქმედებებისას მედიის მუშაკები სამოქალაქო პირებად განიხილებიან და მათზე თავდასხმა ომის დანაშაულად ითვლება. ფედერაცია მოუწოდებს ორივე მხარეს, ჟურნალისტთა სიკვდილის გარემოების დასადგენად ჩაატარონ გამოძიება.
„თუ ჩვენი კოლეგები სამიზნეები გახდნენ, მაშინ ამაში დამნაშავეებმა პასუხი უნდა აგონ“, განაცხადა ოდიმ.
ჟურნალისტებზე თავდასხმის მომწყობი პირების გამოვლენა და მკაცრად დასჯა მოითხოვა საქართველოში მყოფმა ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმაც.
"ნატო-სა და რუსეთის ურთიერთობა ვეღარ იქნება ისეთი, როგორიც მანამდე იყო, რადგან მოხდა ის, რაც 21-ე საუკუნეს არ შეეფერება. აუცილებლად მკაცრად უნდა დაისაჯონ ამ კონფლიქტის დროს ჟურნალისტებზე თავდასხმის მომწყობი პირები", - განაცხადა ესტონეთის საგარეო პოლიტიკური უწყების ხელმძღვანელმა ურმას პაეტმა.

Attack on Journalists Same as War Crimes
Four journalists died and fourteen were wounded during the military operations between Georgia and South Ossetia/Russia. Photo-reporter Akelsander Klimchuk and Giga Chikhaladze, editor of the news department at the TV Company Alania and correspondent for the News Week. They were shot in Tskhinvali on August 10. Ossetian separatists took other two correspondents as hostages; those people are US citizen Winston Feathery-Bean, editor-in-chief of the Tbilisi based English newspaper “Messenger” and Temur Kighuradze, journalist of the same newspaper. Featherly and Kighuradze are wounded and are now in a hospital in North Ossetia. On August 12 Stan Storminess, operator of the Dutch TV Company was killed during the Russian bombardment in Gori. The name of the fourth dead journalist has not reported yet there has also been some wounded Turkish journalists.  Moreover, Russian militants and Ossetian separatists robbed looted Georgian and foreign journalists working in the conflict zone and open fire at them.
Turkish reporters became victims of the Russian troops and Ossetian gangs. The video materials of the news agency “Reuters”  shows how soldiers opened fire at Turkish journalists at the entrance to Tskhinvali on August 10; those aggressors were speaking in Ossetian; one of the Turkish reporters was wounded in the head but it was not fatal.
Armed militants attacked another group of Turkish journalists in Gori district when they were filming the situation in the village of Karaleti.
“Residential houses were ablaze in Karaleti. Russian peacekeepers and Ossetians watched the burning houses when we started filming. At that moment they rushed to us and seized cameras under threat of weapon; they took our cars too,” said Turkish journalist Vech Di Bass.
On August 12 as a result of Russian bombardment reporters from the Greek TV Company came under attack. However, Greek journalist Pilios Stagnosi reported that only one person from their camera team had been seriously wounded. His life is now out of danger.”
On that same day, Zadok Yehezkeli, journalist of Israeli newspaper was wounded in Gori. At night of August 12 he was operated on at Tbilisi Ghudushauri hospital. Doctors state that Jewish correspondent suffers from numerous injuries and wounds.
At night of August 14 Russian militants and Ossetian volunteers looted Czech journalists in Gori district. Journalist Marek Gureba reported that armed people seized everything from him. Russian soldiers kept Czech journalist hostage for one hour before releasing him.
Reporters from Israeli news sources could not escape the boot of the Russian either. Anmelia Pfafelia, correspondent from the newspaper “Haarets”, reported that Russian soldiers forced him out of the car under threat of a weapon; his car had special plates on that indicated that journalists were representatives of the press.
Tamar Urushadze, correspondent of the Georgian Public Broadcasting, was shot when she was during a live broadcast from the entrance to Gori. Tamar Urushadze was wounded in her left hand.
On August 15 Ossetian armed people looted representatives of the Institute for Broadcasting War and Peace. Margarita Akhvlediani reported that four people, speaking in Ossetian, attacked her. Before getting out of the car, the harassers opened fire on the car.
Oleg Panifilov, director of the Extreme Journalistic Center, reported that correspondents of the TV Company “RenTV” were also injured.
According to the information of the Georgian regional broadcasters Russian soldiers looted offices of the Zugdidi based Radio Station “Atinati” and Senaki based TV Company “Egrisi”. The robbers too video-cameras and computer equipment; currently the two radio and TV companies do not work. Russian aviation destroyed Gori TV tower and consequently, Gori based TV Company “Trialeti” ceased broadcasting.
International Organizations for the Protection of Journalists responded to the facts of harassment and attacks on Georgian and foreign journalists during the military operations.
“Although ceasefire was declared we are deeply concerned by the fact that journalists and operators were victim to military operations in the conflict zone. It is unacceptable for us and we call on the parties to the conflict to provide security for journalists. This conflict has ended into the death of several our colleagues and at least 10 journalists are wounded. Commanders of the military units deployed in the conflict zone must remind their soldiers that journalists are civilians and they are protected under the Geneva Convention,” stated Joel Simon, director of the International Committee for the Protection of Journalists.
International Federation of Journalists requested the parties to the military operations in Georgia to create security zone for media sources and to investigate the casualties of journalists.
“We call on all parties to remember that journalists are considered civil members of the society and that any kind harassment against them is banned under international law. The parties should create security zone so that journalists will not targets of the shooting while working in the conflict zone,” said Pako Odie, deputy secretary general of the Federation.
According to the Resolution 1738 of the UN Security Council, media representatives are considered civilians during military operations and any kind assault on them is viewed as a war crime. The Federation calls on the parties to investigate the casualties of the journalists from the Georgian conflict.
“If our colleagues became targets those who are guilty for that crime must be punished,” said Odei.
Estonian Foreign Minister also demanded punishment of the people who opened fire at journalists when he visited Georgia.
“Relationship of NATO and Russia cannot be the same in future because here crimes were committed that should not have occurred in the 21st century. People who attacked journalist during the recent conflict must be severely punished,” stated Urmas Paet, the head of the Foreign Minister of Estonia.