ორგანიზაცია "კონსტიტუციის 42-ე მუხლმა" საკონსტიტუციო სასამართლოში პარლამენტის წინააღმდეგ სარჩელი შეიტანა
2007 წლის 3 დეკემბერს ორგანიზაცია "კონსტიტუციის 42-ე მუხლმა" საკონსტიტუციო სასამართლოში შეიტანა სარჩელი, რომლითაც ითხოვს 'საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ კანონის' მე-11 მუხლის 'ა' პუნქტის და 'გ' პუნქტის იმ ნაწილების არაკონსტიტუციურად ცნობას, რომლითაც ცვლილება შევიდა სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 243-ე მუხლის მე-10 ნაწილში.
აღნიშნული ცვლილებით, არსებითად შეიზღუდა პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ გამოტანილი წინასწარი პატიმრობის ბრძანების გასაჩივრების შესაძლებლობა.
საქართველოს კონსტიტუციის 42-ე მუხლის 1-ლი პუნქტის შესაბამისად,  სასამართლოსათვის მიმართვის უფლება გულისხმობს საჩივრით მიმართვის შემდეგ მთელ რიგი პროცედურების გავლას, რაც დადგენილი იყო სადავო ნორმების მიღებამდე, კერძოდ:  საჩივრის წარდგენას მოსდევდა საჩივრის განხილვა და განხილვის შედეგად მიიღებოდა შესაბამისი კანონიერი და დასაბუთებული გადაწყვეტილება.
ამ ცვლილებების შემდეგ კი სააპელაციო სასამართლოს საგამოძიებო კოლეგია აღკვეთის ღონისძიებასთან დაკავშირებით დაცვის მხარის საჩივრებს თითქმის საერთოდ აღარ იხილავს. Bბუნებრივია, ეს არა თუ ზღუდავს, შეიძლება ითქვას, აუქმებს კიდეც აღკვეთის ღონისძიების გასაჩივრების უფლებას რაც ფაქტობრივად ნიშნავს, რომ პირველი ინსტანციის მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილება საბოლოოა და პირი უნდა შეეგუოს წინასწარ პატიმრობას.
ორგანიზაცია “კონსტიტუციის 42-ე მუხლი” საკონსტიტუციო სარჩელით მოითხოვს აღნიშნული ნორმების არაკონსტიტუციურად ცნობას საქართველოს კონსტიტუციის 42-ე მუხლის 1-ლ ნაწილთან მიმართებაში.

“Constitution Article 42” Sues the Parliament at the Constitutional Court
On November 3rd, 2007, the non-governmental organization “Constitution Article 42” brought suit to the Constitutional Court regarding the Article 11, paragraphs “a”, and “c” of the “Law on Introduction the Amendments to the Georgian Criminal Procedural Code,” claiming that these provisions are unconstitutional. Based on that Article, amendments were introduced to the Criminal Procedural Code, Article 243, Paragraph 10, which impose limitations on appeals of decisions of a court of first instance.
Based on the amendments the possibility to appeal against the verdict of the first instance court has been restricted.
According to the Article 42, paragraph 1 of the Georgian Constitution the right to apply to the court implies passing through a number of procedures after an appeal has been written to the court. The procedures were fixed before imposing arguable norms, which included discussion of the appeal after its submission, and then the appropriate legal and substantial decision is handed down.
After these amendments, the Investigation Board of the Appeal Court rarely discusses the appeals of defendants. These amendments, the “Constitution Article 42”claims, in fact abolish the right on appealing against detention. Consequently, the decision of the court of the first instance will be final and preliminary imprisonment must be accepted.
With its appeal “Constitution Article 42” demands to maintain the norms according to Paragraph 1, Article 42 of the Georgian Constitution and upheld without these later amendments.