ოპოზიციურმა პარტიებმა სახალხო დამცველის ოფისში საგანგებო განცხადებას მოაწერეს ხელი
ოპოზიციურმა პარტიებმა პოლიტიკურ რეპრესიებთან დაკავშირებით სახალხო დამცველის ოფისში საგანგებო განცხადებას მოაწერეს ხელი.
საგანგებო განცხადებას ხელი მოაწერეს თითქმის ყველა არასაპარლამენტო პარტიებმა, ხელი არ მოუწერიათ მხოლოდ ”ლეიბორისტებს” და ”კოალიცია თავისუფლებისათვის” წარმომადგენლებს. განცხადებას ხელი მოაწერეს, მათ შორის, "ეროვნული ფორუმმა" და გია მაისაშვილმა.
როგორც განცხადებაშია ნათქვამი, მიმართავენ ადამიანის უფლებების დამცველებს, მედიისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს, გამოიყენონ მათ ხელთ არსებული ყველა რესურსი, რათა სასწრაფოდ შეაჩერონ რეპრესიული მანქანა.
საქართველოს პოლიტიკური პარტიების ლიდერები აცხადებენ, რომ  პოლიტიკური ნიშნით მათი თანამოქალაქეების დევნა გაამწვავებს მხოლოდ არსებულ პოლიტიკურ კრიზისს. უსამართლოდ და კანონის დარღვევით დაკავება გამოიწვევს სიტუაციის მკვეთრ ესკალაციას, რის შემდეგ პასუხისმგებლობა სრულიად დაეკისრება ხელისუფლებას.
განცხადების მიხედვით, ხელისუფლება აგრძელებს განსხვავებული აზრის დევნას პოლიტიკურ ოპონენტებზე, მათ მხარდამჭერებზე ზეწოლას, მათ დაშინებას და უკანონო დაპატიმრებებს. ხელისუფლება აგრძელებს პოლიტიკურ ოპონენტებთან დაუშვებელი მეთოდების გამოყენებას. მიუხედავად პოლიტიკური ძალების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სახალხო დამცველის არაერთგზის მოთხოვნისა, დღემდე რეაგირების გარეშეა დარჩენილი საპროტესტო აქციების მიმდინარეობისას ძალადობის 200-მდე შემთხვევა. ხელისუფლება ავრცელებს დამახინჯებულ ინფორმაციას მშვიდობიან მომიტინგეებზე 11 აპრილს, 6 მაისს და 28 მაისს განხორციელებული თავდასხმებისა და ძალადობის შესახებ.
უნდა აღინიშნოს, რომ პარალელურად ხელისუფლება იყენებს პოლიტიკური ტერორის სხვა მეთოდებს. იქნება ეს ოპოზიცის მხარდამჭერებზე ფინანსური თუ ფსიქოლოგიური ტერორი თუ მრავალი სხვა.
განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ პოლიტიკური ნიშნით დევნა გრძელდება იმ ფონზე, როცა პრეზიდენტი ოპოზიციის ერთ-ერთ ლიდერთან შეხვედრაზე გამოთქვამს მზადყოფნას გადახედოს ამ ნიშნით დაკავებული ადამიანის საქმეებს.
ხელისუფლება ძირითადად პოლიტიკური დევნის ორ გზას მიმართავს. პირველი, როდესაც ხელისუფლება მათ მიერ დაქირავებული შეიარაღებული პირების, არაოფიციალური დაჯგუფებებით ახორციელებს პირდაპირ ტერორს, აკავებს ადამიანებს და ფიზიკურად უსწორდება მათ და მეორე, როცა ხელისუფლება ღიად ახორციელებს ტერორს, ვითომდა კანონიერ და იურიდიულ საფუძველზე. ასეთ ვითარებაში საზოგადოებაში მკვიდრდება ტოტალური დაუცველობის სინდრომი. სწორედ ამიტომ ხელისუფლებამ უარი თქვა თავის ძირითად ფუნქციაზე _ დაიცვას საკუთარი მოქალაქეები და მოსახლეობისათვის საფრთხის მატარებელი გახდა”, _ ნათქვამია ოპოზიციური პარტიების საგანგებო განცხადებაში, რომელსაც ხელი ”დემოკრატიული მოძრაობა _ ერთიანი საქართველოს” ლიდერმა ნინო ბურჯანაძემ, ”მოძრაობა ერთიანი საქართველოს” ლიდერმა ეკა ბესელიამ, ”მრეწველების” ლიდერმა გოგი თოფაძემ, ”მომავლის პარტიის” ლიდერმა გია მაისაშვილმა,  ”ხალხის პარტიის” ლიდერმა კობა დავითაშვილმა, ”კონსერვატორმა” ზვიად ძიძიგურმა, ”რესპუბლიკელებიდან” თინა ხიდაშელმა, ”ახალი მემარჯვენეებიდან” დავით გამყრელიძემ, ირაკლი ალასანიას გუნდიდან ზურაბ აბაშიძემ, ”ეროვნული ფორუმიდან” ნიკო ორველაშვილმა ასევე ლევან გაჩეჩილაძემ მოაწერეს ხელი.
ხელი არ მოუწერიათ და სახალხო დამცველის ოფისში არ იმყოფებოდნენ ”ლეიბორისტების”, ”კოალიცია თავისუფლებისთვის", ასევე ზურაბ ნოღაიდელის პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლები.

Opposition Parties Signed Urgent Appeal at the Public Defender’s Office
Opposition parties signed the urgent appeal on political repressions at the Public Defender’s Office.
Almost every non-parliamentary opposition parties signed the document; only Labor Party and Coalition for Freedom did not join the appeal. National Forum and Gia Maisashvili also signed the document.
In the appeal the opposition parties appeal to human rights defenders and international organizations, representatives of diplomatic corps to use all their resource to hinder the repressive machine in Georgia.
Leaders of political parties in Georgia state that persecution of citizens on political grounds will increase the political crisis. Unfair and arbitrary detention will escalate the situation and the authority will be responsible for it.
According to the appeal, the government continues the persecution of different opinion; oppresses, threatens and arbitrarily detains political opponents, the supporters of opposition parties. The government still uses inadmissible methods against rivals. Despite many appeals of the political forces, non-governmental organizations and public defender, nearly 200 cases on abuse of demonstrators have not been investigated yet. The government spreads fraud information about the incidents on April 11, May 6 and May 28.
Besides that, the government uses other methods of political terror like financial or physiological terror of the supporters of the opposition parties.
It is particularly important that people are persecuted on political grounds after the president expressed his readiness to review the cases of the people who were detained during the rallies.
The government applies to two methods of political persecution. First is direct terror on rivals with the help of hired armed people and non-official gangs who arrest and assault people; and second is open terror on legal basis. In this situation society has feeling of being non-protected. That’s why the government neglects its fundamental function – to protect its population,” stated the appeal which was signed by Nino Burjanadze, leader of the Democratic Movement for the United Georgia, Eka Beselia – leader of the Movement for the United Georgia, Gogi Topadze – leader of “Entrepreneurs”, Gia Maisashvili -  leader of “Party for Future”, Koba Davitashvili -“People’s Party”, Zviad Dzidziguri – Conservative Party, Tina Khidasheli -  Republic Party, Davit Gamkrelidze – New Rights, Zurab Abashidze from Irakli Alasania’s Party; Niko Orvelashvili – National Forum and Levan Gachechiladze.
Labor Party, Coalition for Freedom and representatives of Zurab Noghaideli’s political party (former prime-minister of Georgia) were not in the public defender’s office and did not sign the document.