კახეთში ოჯახური ძალადობის ფაქტები გახშირდა
შსს-ს მონაცემებით, 2009 წლის 1 იანვრიდან სექტემბრის თვის ჩათვლით, კახეთში, ოჯახური ძალადობის არც ერთი ფაქტი არ არის აღრიცხული. არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისის მონაცემებით კი, 2009 წელს, მარტო ამ ორგანიზაციამ ოჯახური ძალადობის 9 საქმეზე იმუშავა.
უფლებადაცვითი ორგანიზაციის ცნობით, ისინი ამჟამადაც სწავლობენ ოჯახური ძალადობის ერთ-ერთ საქმეს. „მამაკაცს სხვადასხვა დროს ცოლი ისე ჰყავს ნაცემი, რომ ქალბატონს კბილები აქვს ჩამტვრეული და ცხვირი დაზიანებული. მასზე ფიზიკური ძალადობა ბოლოს 30 სექტემბერს განხორციელდა, რის შემდეგაც მსხვერპლმა მეუღლის საცხოვრებელი სახლი მიატოვა. ერთად ცხოვრების პერიოდში მეუღლეებს ექვსი ბავშვი შეეძინათ. ამჟამად სამი ბავშვი დედასთან იმყოფება, მშობლების საცხოვრებელ სახლში, სამი ბავშვი კი - მამასთან, აუტანელ პირობებში. აქედან, ერთი ბავშვი 1 წლისაა, მეორე 3 წლის და მესამე 13 წლის. დედას არათუ ბავშვების ნახვის საშუალება არ ეძლევა, არამედ ქუჩაშიც ვერ გადის, რადგან მოძალადე ემუქრება - ცულით დაგკლავო. ამის შესახებ რაიონული პოლიცია ინფორმაციას ფლობდა, მაგრამ სისხლის სამართლის საქმე არ აღძრა, ვიდრე ჩვენ არ მივმართეთ წერილობით. ბავშვების მდგომარეობაზე ინფორმირებულია სოციალური მომსახურების სააგენტოც, რომელსაც ბავშვებზე ზრუნვა ევალება, მაგრამ სააგენტო აღნიშნულ საქმეში არც კი ჩარეულა. ზოგადად,  ბოლო პერიოდში ოჯახური ძალადობის ფაქტები ძალიან გახშირდა“, - განაცხადეს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისში.
უფლებადაცვითი ორგანიზაციის იურისტების ცნობით, ოჯახური ძალადობის აღსაკვეთად სპეციალური კანონი ბევრ საშუალებას ითვალისწინებს, თუმცა კახეთში, არც პოლიცია და არც სასამართლო კანონით გათვალისწინებულ მექანიზმებს პრაქტიკულად არ იყენებს.

Facts of Family Violence has Increased in Kakheti Region Recently
According to the MIA, from January to September 2009 no facts of family violence occurred in Kakheti. According to the Kakheti office of the Human Rights Centre, 9 cases of family violence in 2009 were reported.
According to the Human Rights Centre, one of the cases of violence is still being studied. “The man beat his wife several times, he broke her teeth and nose. Last physical violence on her happened on September 30, after this the victim left her husband’s home. The couple has 6 children. At present time,3 children live with their mother in the parents house and another 3 with their father in very hard conditions. One of them is 1 year old, the second is 3 year old and the third is 13. The mother is not given the right to see her children, she even can not go to their street, because violator threatens her by killing with axe. Regional police department had information about this fact, but did not launch any criminal case until we petitioned. Social Service Agency which are responsible to care of the children is informed about current situation of children but this agency even did not get involved in the case. Generally, facts of family violence has become more problematic recently” stated Kakheti office of the Human Rights Centre.
According to the lawyers of the Human Rights Centre, the special law to stop family violence considers a lot of possibilities, but in Kakheti neither police nor court use legal mechanisms.