„მმართველი პარტიის ლობირება ბიუჯეტის სახსრებით უკანონობაა“
2. 62 მლნ ამერიკული დოლარი გადაუხადა. აქედან 1.67 მლნ დოლარი - აგვისტოს ომის შემდგომ პერიოდში“, - აცხადებს „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ ანალიტიკოსი მათიას ჰუთერი.
საქართველოს მთავრობამ ამერიკის შეერთებულ შტატებში ლობისტების დაქირავება 1991-1992 წლებიდან დაიწყო. 2002-2004 წლებში საქართველოს რკინიგზამ ლობირებაზე 785 000 ათასი ამერიკული დოლარი დახარჯა. ასევე ქართულმა მხარემ კომპანია „ორიონ სოლუშონსს“ 800 000 ამერიკული დოლარი გადაურიცხა. ამ კომპანიის მფლობელი ჯონ მაკეინის უფროსი მრჩეველია საგარეო პოლიტიკის საკითებში.
„გერჰარდტ გრუფ გავერნმენთ აფერსი“ საქართველოს ხელისუფლებამ 2008 წლის იანვარში დაიქირავა. კონტრაქტის ღირებულება მინიმუმ 436 000 აშშ დოლარს შეადგენდა. ასევე, 2008 წელს 500 000 ევრო „ასპექტ კონსალტინგმა“ მიიღო. ეს ის მოკლე ჩამონათვალია, რისი მოკვლევაც ამ ეტაპზე გავლენიანმა ორგანიზაციამ შეძლო.
ჯერჯერობით დაუდგენელია, რა თანხა გადაუხადეს შვედურ კომპანია „კრეაბს“, რომელიც 2004- 2007 წლებში სააკაშვილისთვის მუშაობდა და რომლის თავმჯდომარე 2006 წლამდე იყო კარლ ბილდტი - შვედეთის ამჟამინდელი საგარეო საქმეთა მინისტრი. დღეს „კრეაბი“ რუსეთს წარმოადგენს, კონკრეტულად კი - „გაზპრომს“.
მათიას ჰუთერის თქმით, გაუგებარია, რა თანხას უხდის საქართველოს მთავრობა ევროპელ ლობისტებს და კონსულტანტებს, რას ესადაგება მათ მიერ შესრულებული სამუშაო ქვეყნის თუ გაერთიანებული ნაციონალური მოძრაობის ინტერესებს?
„ბევრი ორგანიზატორი ლობისტობისთვის  ფულს იღებს, მაგრამ არ ვიცით, ის საქართველოს ლობირებს თუ კონკრეტულად მიხეილ სააკაშვილს. სხვადასხვა მთავრობა და სახელმწიფო აფინანსებს ლობისტებს, ეს უკანონობა არ არის, მაგრამ პროცესები აბსოლუტურად გამჭვირვალე უნდა იყოს. თუმცა სახელმწიფო ბიუჯეტის სახსრებით პრეზიდენტს და მმართველ პარტიას თუ ლობირებენ, ეს უკვე უკანონობაა“, _ აცხადებს „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს“ ანალიტიკოსი.
ასევე, საქართველოს მთავრობა ძალიან დიდ ფულს ხარჯავს საერთაშორისო რეკლამებზე, სხვადასხვა გაზეთსა თუ ტელევიზიაში, მაგალითად BBC, CNN და სხვა ცნობილ მედიასაშუალებებში.

Lobbying of Ruling Party by Budget Money is Illegal
“Since 2004 Georgian government paid 2.62 million USD to American lobbyist companies. From it, 1.67 million USD was paid after the war in August, 2008,” stated analyst of “Transparency International Georgia” Mathias Hutter.
Georgian government started to hire lobbyists in the USA since 1991-1992. In 2002-2004 Georgian railway allocated 785 000 USD on lobbying. Georgian side transferred 800 000 USD to the company “Orion Solution”. The owner of this company is chief advisor of John McCain in foreign policy.
Georgian government hired “Gerhardt Group Government Affairs” in January. The price of the contract was at least 436 000 USD. In 2008 “Aspect Consulting” also received 500 000 EUR. This is a short list of the hired companies which the Transparency International Georgia managed to get hold of.
It is unknown how much money was paid to Swedish company “Kreab”, working for Saakashvili in 2004-2007 and chairman of which was Karl Bildt before 2006; currently he is Minister of Foreign Affairs of Sweden. Today “Kreab” represents Russia, more precisely - “Gazprom”.
According to Matthias Hutter, it is not clear how much the Georgian government pays to European lobbyists and whether their activities comply with the interests of the country or United National Movement.
“Many organizers take money for lobbying but we have no idea if it lobbies Georgia or Mikheil Saakashvili himself. Different governments and States fund lobbyists and it is legal but process should be absolutely transparent. Lobbying President and ruling party from the budget money is illegal,” stated analyst of “Transparency International Georgia”.
Georgian government also wastes a lot of money on international advertisements in various newspapers and TVs such as BBC, CNN and other well-known media sources.