ქრისტიან-დემოკრატები სამხედროების 500 ხმის გაუქმებას მოითხოვენ
„ქრისტიან დემოკრატიული მოძრაობა“ რუსთავის ე. წ. დახურულ #87 საარჩევნო უბანზე რუსთავის მაჟორიტარი დეპუტატის კანდიდატისათვის სამხედრო პერსონალის მიერ მიცემული ხმების ბათილად ცნობას მოითხოვს. საჩივარში მოთხოვნის მოტივად მითითებულია, რომ ამომრჩევლები არ იყვნენ რუსთავში რეგისტრირებულები.
ეს დარღვევა „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ 30 მაისს, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მიმდინარეობისას, რუსთავის ე.წ. დახურულ # 87 საარჩევნო უბანზე (მე-2 საპყრობილეში) მართლაც აღმოაჩინა. აქ ხმას აძლევდნენ ციხის მომსახურე სამხედრო ნაწილი და ადმინისტრაციის სამოქალაქო პირები. ჩვენ უბანზე კარგა ხანს არ გვიშვებდნენ და მხოლოდ მის დახურვამდე 10 წუთით ადრე შევედით. აღმოჩნდა, რომ რუსთავის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატს ხმას აძლევდნენ საქართველოს სხვადასხვა კუთხეებში მცხოვრები სამხედროები.
„ეს ხმები აუცილებლად გაუქმდება. ხოლო ის ოქმი, რომელიც ამ ხმების დათვლით დაიდო, სადაც „ნაციონალური მოძრაობაა“ გამარჯვებული, უკანონოა“, – ამბობს „ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის“ რუსთავის ოფისის ხელმძღვანელი ალეკო ახვლედიანი.
რუსთავის ე. წ. დახურულ #87 საარჩევნო უბანზე „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ გადაიღო ამომრჩეველთა რეგისტრაციის ჟურნალი. უბანზე ერთიან სიაში რეგისტრირებული 580 ამომრჩევლიდან ხმა მიცემული ჰქონდა 512. მოქალაქეთა მითითებულ მისამართებში მათ საცხოვრებელ ადგილად სხვადასხვა სოფლები და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონი ჭარბობდა.

Christian-Democrat Party Requests Abolishment of 500 Votes of Military Servants
Christian-Democrat Party requests to annul the election results in the so-called closed polling station # 87 in Rustavi where military servants voted. The motive of their request is the fact that voters were not registered in Rustavi.
The Human Rights Center really discovered this violation during the municipal elections on May 30 at the closed polling station # 87 in Rustavi (in prison # 2). The military servants and civil personnel of the prison voted there. We were not allowed to enter the polling station for a long time and entered there only 10 minutes before the precinct closed. We found out that the military servants from various regions of Georgia voted for the single mandate candidate of Rustavi.
“Those votes shall be abolished by all means. The protocol on counting the votes, where the National Movement is winner, is illegal,” said the head of the Rustavi office of the Christian Democrat Party Aleko Akhvlediani.
The observer of the Human Rights Center took photos of the registration journal at the so-called polling station # 87 in Rustavi. 512 out of registered 580 voters had already voted. The residential places of the citizens were various villages and Samtskhe-Javakheti region.