Human Rights Watch-ის ანგარიში
ნოემბერში რამდენიმე დღიანი მასშტაბური მშვიდობიანი საპროტესტო აქციების შემდეგ საქართველოს ხელისუფლებამ აქციის მონაწილეთა წინააღმდეგ ძალის გამოყენება დაიწყო, რამაც ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში სერიოზული კრიზისი გამოიწვია. აღნიშნული კრიზისი განპირობებული იყო მმართველი პარტიისა და მისი მხარდამჭერებს შორის გაბატონებული შეხედულებით, თითქოს ადამიანის უფლებათა დარღვევა, ზოგიერთ შემთხვევაში  - საკმაოდ  სერიოზულიც კი, გამართლებულია იმ იდეით, რომ თითქოს ეს საჭიროა ძლიერი სახელმწიფოს აშენებისათვის, რომელიც მომავალში უკეთ დაიცავს უფლებებს. ასეთი მიდგომით საქართველო გზას იკვალავს საერთაშორისო სტანდარტებისაკენ. ციხეში პირობები კვლავ მძიმეა.  სამართლიანი სასამართლო და კერძო საკუთრების უფლება კვლავ შეზღუდულია. საერთაშორისო რეკომენდაციების მიუხედავად, 2007 წელს საქართველოში არასრულწლოვანთა სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის ასაკი შემცირდა.
გამოხატვისა და თავშეყრის თავისუფლება
თბილისში რამდენიმე დღიანი ფართო-მასშტაბიანი მშვიდობიანი აქციების შემდეგ საქართველოს ხელისუფლებამ მომიტინგეებს ძალა დაუპირისპირა და ქვეყანაში ცხრადღიანი საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადა. აღნიშნული ზომები ხელისუფლებამ მოსალოდნელი სახელმწიფო გადატრიალების თავიდან ასაცილებლად გაატარა. სპეცრაზმმა გადამეტებული ძალა გამოიყენა მომიტინგეების დასარბევად, მათ წყლის ჭავლით, ცრემლსადენი გაზით და რეზინის ტყვიებით დაუპირისპირდა. პოლიციელები ცემდნენ ცალკეულ მომიტინგეებს. ოფიციალური მონაცემებით, 550-ზე მეტი აქციის მონაწილე და 34 პოლიციელი სხვადასხვა დაზიენებებით საავადმყოფოში მოათავსეს. პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა დანიშნა რიგგარეშე საპრეზიდენტო არჩევნები 2008 წლის იანვარში, რამაც არსებული კრიზისი განმუხტა.
7 ნოემბრის მოვლენებთან დაკავშირებით, პროკურატურის ინფორმაციით, 75 ადამიანი წვრილმანი ხულიგნობისათვისა და პოლიციის დაუმორჩილებლობისათვის დააპატიმრეს; მათგან 21 წინასწარი დაკავების იზოლატორში მოთავსდა, 54 კი მხოლოდ დაჯარიმდა. 7 ნოემბრის შემდეგ დაუდგენელი ადამიანები თავს ესხმოდნენ ოპოზიციის აქტივისტებს; სამართალდამცავები იჭერდნენ ადამიანებს ისეთი გაურკვეველი ბრალდებით, როგორიცაა ხულიგნობა. მაგალითად, ადამიანის უფლებათა დამცველი „თანასწორობის ინსტიტუტის“ სამი აქტივისტი, ასევე რესპუბლიკური პარტიის ახალგაზრდული ფრთის აქტივისტი, თბილისში 16 ოქტომბერს მშვიდობიანი დემონსტრაციის დროს დააპატიმრეს.  28 ოქტომბერს დაუდგენელი პირები, სავარაუდოდ, უშიშროების თანამშრომლები,  თავს დაესხნენ აქციის მონაწილეებს; ორი მათგანი მძიმედ დაშავდა, როდესაც ისინი ზუგდიდში გამართულ საპროტესტო დემონსტრაციას ტოვებდნენ.  8 ნოემბერს პოლიციამ დაარბია სტუდენტების აქცია შავი ზღვის სანაპირო ქალაქ ბათუმში. ისინი აპროტესტებდნენ თბილისში წინა დღეს მომხდარ ძალადობის ფაქტებს.
7 ნოემბრის საღამოს სპეცრაზმა დაარბია კერძო ტელეკომპანია „იმედი“; მათ გაანადგურეს საარქივო მასალა და დაამტვრიეს აპარატურა; ხოლო თანამშრომლებს გარკვეული პერიოდი იარაღის ქვეშ ამყოფებდნენ. იმედი“ და კიდევ ერთი კერძო ტელეკომპანია „კავკასია“ გაითიშა. მხოლოდ ამის შემდეგ გამოაცხადა ხელისუფლებამ საგანგებო მდგომარეობა, რაც ცხრა დღე გაგრძელდა. ამ პერიოდის განმავლობაში იკრძალებოდა თავშეყრა და ინფორმაციის გავრცელება არ შეეძლო არც ერთ მედია საშუალებას, გარდა საზოგადოებრივი მაუწყებლისა, რომელსაც სახელმწიფო აფინანსებს. მთავრობამ საგანგებო მდგომარეობა 16 ნოემბერს გააუქმა, თუმცა „იმედის“ მაუწყებლობა სამი თვით შეწყდა.
მოკლე წინა-საარჩევნო პერიოდმა, საგანგებო მდგომარეობის დროს თავშეყრის უფლებისა და მედია საშუალებების საქმიანობის შეზღუდვამ, საქართველოში წამყვანი ალტერნატიული სატელევიზიო მაუწყებლობის არარსებობამ გავლენა იქონია წინა საარჩევნო კამპანიაზეც.
საპატიმროებში არსებული სიტუაცია
მიუხედავად იმისა, რომ პრეზიდენტმა 2007 წლის ნოემბერში 772 პატიმარი შეიწყალა, საქართველოში არსებული თითქმის ყველა საპატიმრო გადავსებულია,  არასათანადო კვება, დაბალი ხარისხის სამედიცინო დახმარება, გასეირნების შეზღუდვა ციხეეში არის ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევა.
მიუხედავად იმისა, რომ სასამართლოები უფრო ხშირად იყენებენ გირაოს, როგორც წინასწარი პატიმრობის შემცვლელ ერთ-ერთ ფორმას, 2007 წელს ყოველთვიურად პატიმართა რიცხვი საშუალოდ 400 ადამიანით იზრდება. მაგალითად, 1 ოქტომბერს  სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში იყო 19 441 პატიმარი; რაც ნიშნავს რომ მათი რიცხვი ერთი წლის განმავლობაში 50 %-ით გაიზარდა. აღნიშნული სიტუაცია გამოიწვია მთავრობის სერიოზულმა ანტი-კრიმინალურმა კამპანიამ. ხელისუფლებამ გადავსებული ციხეების პრობლემის აღმოსაფხვრელად ახალი ციხეები ააშენა,  ნაცვლად  წინასწარი დაკავების იზოლატორებისათვის ალტერნატიული ფორმის შემუშავებისა.  2007 წლის ბოლოს მოსალოდნელია კიდევ უფრო მეტი პატიმრის გათავისფულება ამნისტიის საფუძველზე. ნათელია, რა შედეგს მოახდენს ეს ინიციატივა გადავსებულ საპყრობილეებზე.
მაგალითად, ხელისუფლების შეფასებით, 2006 წლის მარტში თბილისის მე-5 საპყრობილეში მომხდარი არეულობის დროს ბუნტის ჩასახშობად ძალოვან სტრუქტურებს გადამეტებული ძალა არ გამოუყენებიათ. ამ ფაქტს დაახლოებით შვიდი პატიმრის სიცოცხლე შეეწირა, ხოლო 17 პატიმარი სერიოზულად დაშავდა.
არასრულწლოვანთა სამართალი
2007 წლის მაისში საქართველოს მთავრობამ არასრულწლოვანთა სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის ასაკი გარკვეულ დანაშაულებებზე 14-დან 12 წლამდე შეამცირა. შესაბამისად, არასრულწლოვნები კიდევ უფრო დაუცველები დარჩნენ კანონის წინაშე. მიუხედავად იმისა, რომ ცვლილებები ძალაში 2008 წლის ივნისში შევა,  საქართველომ უნდა შექმნას არასრულწლოვანთა სამართლის სისტემა, რომელსაც შეეძლება ახალგაზრდა დამნაშავეების რეაბილიტაცია.
არასრულწლოვანთა კოლონიაში აგვისტოს თვეში მომხდარი არეულობა „მოზარდებს შორის შეტაკებად“ აღიარეს. ამ ინციდენტის შედეგად, 12 პატიმარი და ერთი დაცვის წევრი დაშავდა. 107 არასრულწლოვანი ზრდასრულთა ციხეში გადაიყვანეს, სადაც 64 მათგანი სამი თვის განმავლობაში დარჩა. არასრულწლოვან პატიმრებს წაერთვათ უფლება განათლების მიღებისა და შეეზღუდათ ოჯახის წევრებთან შეხვედრის უფლება.
სამართლიანი სასამართლოს შეზღუდვა
2007 წლის აგვისტოში უშიშროების ყოფილი, დევნილი მინისტრის, იგორ გიორგაძის გარშემო გაერთიანებული პოლიტიკური ორგანიზაციების ცამეტი წევრი დააპატიმრეს და მათ რვა წელი და 6 თვე მიუსაჯეს სახელმწიფო გადატრიალების მცდელობისათვის. მოწმეთა უსაფრთხოებიდან გამომდინარე, ხელისუფლებამ აღნიშნული პირების სასამართლო პროცესები დახურა.
2007 წლის მაისში „წინ საქართველოს“ ლიდერს,  ირაკლი ბათიაშვილს მიესაჯა შვიდწლიანი პატიმრობა. მას ბრალად ედებოდა დანაშაულის დაფარვა და სახელმწიფო გადატრიალებაში ეჭვმიტანილი ამბოხებულის ინტელექტუალური მხარდაჭერა. საქართველოს სახალხო დამცველმა, სოზარ სუბარმა, გააკრიტიკა სასამართლო პროცესი, რომელზეც დაცვის მხარეს არ გააჩნდა უფლება გასცნობოდა ბრალდების მხარის მტკიცებულებებს. მაგალითად, დაცვის მხარეს გადაეცა აუდიო-ჩანაწერის ასლი, რომელიც ბათიაშვილის საქმეში მთავარ ნივთმტკიცებას წარმოადგენდა.
საკუთრების უფლების ხელყოფა
ხელისუფლებამ ვერ მოახერხა ადეკვატური კომპენსაცია შეეთავაზებინა იმ ადამიანებისათვის, რომლებსაც ურბანული რეფორმების ან კერძო საკუთრების განვითარების მიზნით, ჩამოერთვათ ქონება. ქონების უკანონო ჩამორთმევის საქმეების განხილვას სასამართლოები აჭიანურებენ.
2007 წლის იანვარსა და თებერვალში თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახურმა ჩამოართვა და დაანგრია მაღაზიები, ჯიხურები და დახლები მეტრო სადგურების მიმდებარე ტერიტორიებსა და სხვა ადგილებშიც. მიზეზი აღნიშნული ობიექტების მიერ ქალაქის იერსახის დამახინჯება იყო. უმეტეს შემთხვევებში საკუთრების მფლობელები იღებდნენ ზეპირ გაფრთხილებას, მაგრამ მათი ქონება მანამდე ინგრეოდა, ვიდრე დაზარალებული მოასწრებდა სასამართლოში საჩივრის შეტანას.
საკუთრების ჩამორთმევის მეორე ტალღა თბილისში და მის მიმდებარე ტერიტორიებზე მდებარე რესტორნების მეპატრონეებს შეეხოთ, რომლებაც „ნებაყოფლობით“ გადასცეს ქონება სახელწიფოს უსასყიდლოდ. წინააღმდეგ შემთხვევაში რესტორნის მეპატრონეებს დაეკისრებოდათ სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა იმის საფუძველზე რომ ყოფილი პრეზიდენტის, ედუარდ შევარდნაძის, მმარტველობის დროს უკანონოდ, კორუფციული გზებით ჩაიგდეს აღნიშნული ქონება ხელში. 2007 წლის აპრილში თბილისში ჩამოერთმეული ქონების მეპატრონეებმა საპროტესტო აქცია გამართეს; ისინი აცხადებდნენ რომ ხელისუფლება მათ აიძულებდა სახელმწიფოსათვის ეჩუქებინათ ქონება.
2007 წლის ივლისში თბილისის ცენტრში მდებარე საცხოვრებელი კორპუსის მაცხოვრებლები პოლიციამ შენობიდან ძალის გამოყენებით გამოასახლა. მერიის შესაბამისი სამსახურები აცხადებდნენ რომ საცხოვრებელი სახლი სამშენებლო ნორმების დარღვევით აშენდა. აღნიშნული შენობა მანამდე დაინგრა, ვიდრე მაცხოვრებლები სასამართლოში სარჩელს შეიტანდნენ. იქ მაცხოვრებლები დარწმუნებულები არიან, რომ მათი საცხოვრებელი სახლი მხოლოდ იმის გამო დაინგრა, რომ ის ტერიტორია ხელისუფლებამ უცხოელ ინვესტორს მიჰყიდა. მოგვიანებით, ინვესტორისაგან მიღებული შეთანხმების პირობები მათთვის სრულიად მიუღებელი და არაადეკვატური აღმოჩნდა. თუმცა ხალხი აიძულეს რომ ამ პირობებს მაინც დათანხმებოდნენ.
2007 წლის ნოემბერში საქართველოს პარლამენტმა მიიღო დადგენილება, რომლის საფუძველზეც სახელწიფო სააგენტოებს უნდა შეეწყვიტა იმ საკუთრების ნგრევა, რომელთა შესახებ დავა კვლავ მიმდინარეობდა და წარმოადგენდა სახელწიფოსათვის განსაკუთრებული ინტერესის ობიექტს. ამ დადგენილებამ გავლენა მოახდინა კერძო საკუთრების უფლების დაცვაზე.
წამყვანი საერთაშორისო ორგანიზაციები
7 ნოემბერის მშვიდობიანი დემონსტრაციის ძალადობრივ დარბევასთან დაკავშირებით წამყვანმა საერთაშორისო ორგანიზაციებმა გააკეთეს საჯარო განცხადებები. აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტმა და ევრო საბჭომ საქართველოს მთავრობას მოუწოდა გაეუქმებინათ საგანგებო მდგომარეობა და აღედგინათ მედიის თავისუფლება; ევროკავშირის მოწოდება ეხებოდა კონსტრუქციული დიალოგის დაწყებას ხელისუფლებასა და პოლიტიკურ ოპოზიციას შორის. ნატოს მიმართვა ეხებოდა კანონის უზენაესობის პრინციპების დაცვასა და აღიარებას; გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისარმა შეშფოთება გამოთქვა მშვიდობიანი მომიტინგეების წინააღმდეგ გადამეტებული ძალის გამოყენების გამო.
თუმცა, ამ მოვლენებამდე, საერთაშორისო ორგანიზაციების უმეტესობა გმობდა საქართველოს ხელისუფლების მიერ ადამიანის უფლებების სფეროში არსებული პრობლემების მიმართ გულგრილობას. რეფორმების გატარების მოწოდებისას ეჭვქვეშ აყენებდნენ იმ მთავრობის საქმიანობას, რომელიც ხელისუფლებაში ვარდების რევოლუციის შემდგომ რეფორმების განხორციელების დაპირებებით მოვიდა; ახალი მთავრობის ერთ-ერთი ძირითადი პრიორიტეტი უნდა ყოფილიყო ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობის დაცვა. 2006 წელს საქართველომ და ევროკავშირმა ხელი მოაწერეს ევროპის სამეზობლო პოლიტიკის (ENP) სამოქმედო გეგმას; მხარეებმა შეიმუშავეს ევროპული სამეზობლო პოლიტიკის ინსტრუმენტი (EDPI) ფინანსური თანამშრომლობისათვის. 2007 წლის ოქტომბერში საქართველოსა და ევროკავშირის თანამშრომლობის საბჭომ განიხილა ქვეყანაში ევროპის სამეზობლო პოლიტიკის განხორციელების პროცესი; შესაბამისად, ევროკავშირის წარმომადგენელმა ყურადღება გაამახვილა ადამიანის უფლებებისა და ძირითადი თავისუფლებების დაცვის პრინციპულ მნიშვნელობაზე საქართველო-ევროკავშირის მომავალი ორმხრივი თანამშრომლობისათვის.’
მათიას იორშმა და კასტრიო ისლამმა, ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მონიტორინგის კომიტეტის თანა-მომხსენებლებმა, საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდეს „ბოლომდე აღადგინონ ინსტიტუტების დემოკრატიული და ეფექტური საქმიანობა“. ისინი ქვეყანას 2007 წლის სექტემბერში ეწვივნენ და ხელისუფლების მიერ ევროსაბჭოს სტანდარტების დაკმაყოფილებას დადებითი შეფასება მისცეს. თუმცა ხელისუფლების წარმომადგენლებს მოუწოდეს საარჩევნო კოდექსში, სასამართლო და პენიტენციალურ სისტემაში განახორციელონ რეფორმები. 7 ნოემბრის მოვლენების შემდგომ ევროსაბჭოს თანა-მომხსენებლები საგანგებო ვიზიტით საქართველოს კვლავ ეწვივნენ.
2007 წლის ოქტომბერში წამების წინააღმდეგ ევროპულმა კომიტეტმა (CPT) გააკეთა მნიშვნელოვანი  და ცალსახა განცხადება საქართველოში ადამიანის უფლებათა სფეროში არსებული სიტუაციის შესახებ. მოხსენებაში ნათქვამია, რომ ქვეყანაში შეწყდა პოლიციის განყოფილებებში პატიმართა წამება; თუმცა გადავსებული ციხეები  ძირს უთხრის ყველა მცდელობას, შეიქმნას ჰუმანური პენიტენციალური სისტემა ქვეყანაში.
2007 წლის ოქტომბერში გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტმა საქართველოზე მომზადებულ დასკვნით ანგარიშში ხელისუფლების მიერ საკანონმდებლო და საუწყებო რეფორმები დადებითად შეაფასა; ამასთან ერთად, მოუწოდა გაუმჯობესდეს პირობები საპატიმროებსა და წინასწარი დაკავების იზოლატორებში; ხელი შეუწყოს გამოხატვის თავისუფლების დაცვას.
ამერიკის შეერთებული შტატები საქართველოს ერთ-ერთი უძლიერესი მოკავშირეა და ღიად უჭერს მხარს ქვეყნის ნატოში ინტეგრაციას. ნოემბრის ცნობილ მოვლენებამდე აშშ საქართველოში ადამიანის უფლებათა სფეროში არსებულ დარღვევებზე საჯაროდ საუბრის წინააღმდეგი იყო. თუმცა, ღიად მოუწოდებდა საქართველოს ხელისუფლებას რეფორმები გაეტარებინა საკუთრების უფლების დაცვის, ასევე დამოუკიდებელი სასამართლო სისტემის სფეროში და  გადაეხედა სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსისათვის.

After several days of large-scale peaceful opposition demonstrations in November, the Georgian government initiated a violent crackdown on protesters, causing a serious human rights crisis. This crisis occurred in the context of an emerging but dominant view among the governing political elite and its supporters that short-term, supposedly minor sacrifices in human rights are justifiable to build a stronger state, which can better protect human rights in the long term. This approach, however, is leading Georgia away from international standards and represents a gamble with freedom. Prison conditions remain poor, and fair trial and property rights are restricted. Against international recommendations, in 2007 Georgia lowered the minimum age of criminal responsibility.
Freedom of Expression and Assembly
After several days of large-scale peaceful opposition protests in Tbilisi, the Georgian government initiated a violent crackdown on opposition protesters and instituted a nine-day state of emergency, saying that this was in response to a coup attempt. Riot police used excessive force to attack demonstrators, dispersing them with water cannons, large amounts of tear gas, and rubber bullets. Many policemen also beat individual protestors. According to official statistics over 550 protestors and 34 police were hospitalized with injuries. President Saakashvili announced snap presidential elections for January 2008, which helped diffuse the immediate political crisis.
According to the general prosecutor’s office, 75 people were arrested for petty hooliganism and resisting police orders with regard to the November 7 events; of these, 21 were held in misdemeanor detention and 54 fined and released. In the lead-up and aftermath to the November 7 demonstration, unidentified attackers assaulted numerous opposition activists, and police detained several people on questionable charges such as hooliganism. For example, three activists from the Equality Institute, a human rights organization, and one from the youth wing of the opposition Republican Party were arrested during a peaceful protest in Tbilisi on October 16. On October 28 unidentified men, believed to be security officials, attacked protestors, injuring at least two severely, as they were leaving a demonstration in Zugdidi, a town in western Georgia. On November 8 police used excessive force to disperse students gathering in the Black Sea town of Batumi to protest the previous day’s violence in Tbilisi.
On the evening of November 7 riot police raided the private Imedi television station, held the staff at gunpoint, destroyed archives, and smashed equipment. Both Imedi and another private station, Kavkasia, were taken off the air. The government then declared a state of emergency that lasted nine days, limiting freedom of assembly and banning all broadcast news programs except by the state-funded Georgian Public Broadcasting. The government lifted the state of emergency on November 16, but suspended Imedi’s broadcasting license for three months.
The truncated pre-election period, the restrictions on assembly and media imposed during the state of emergency, and the absence of one of Georgia’s key alternative media outlets all marred the pre-election campaign.
Prison Conditions
Despite a presidential pardon of 772 inmates in November 2007, overcrowding persists in almost all of Georgia’s penitentiary facilities, leading to many human rights violations, including inadequate nutrition, medical care, and exercise.
Although the courts began to use bail more frequently as a pretrial restraining measure, the number of prisoners rose monthly by an average of 400 in 2007. As of October 1, the prison population was 19,441, a 50 percent increase in one year, a result of the government’s important crime-fighting campaign. The government’s response to overcrowding has for the most part been to build new prisons, rather than explore more alternatives to pretrial custody. More inmates are expected to be released pursuant to an amnesty planned for the end of 2007. Its impact on overcrowding is unclear.
As of this writing, the government has not concluded an investigation into possible excessive use of force during the March 2006 disturbances in Tbilisi Prison No. 5, which resulted in the deaths of at least seven inmates and injuries to another 17.
Juvenile Justice
In May 2007 the government lowered the minimum age of criminal responsibility from 14 to 12 for certain crimes, further weakening the protection of children in conflict with the law. Although the decrease will come into effect in June 2008, Georgia has yet to build a juvenile justice system capable of rehabilitating young offenders.
A disturbance in the juvenile prison in August, which officials described as “a scuffle between several inmates,” left at least 12 inmates and one guard injured. One hundred and seven children were transferred to a prison for adults where 64 remained for three months as punishment for the disturbance. They were deprived of the right to education and subjected to restrictions on meeting with their families.
Restrictions on Fair Trial
Thirteen persons from small opposition political organizations affiliated with fugitive ex-security chief Igor Giorgiadze were sentenced in August 2007 to prison terms of up to eight years and six months for plotting a coup. Citing witness protection needs the authorities closed the entire trial, thereby limiting public scrutiny of the evidence.
Irakli Batiashvili, leader of the very small opposition Forward Georgia movement, was sentenced to seven years’ imprisonment in May 2007 for failing to report a crime and assisting a coup attempt by providing “intellectual support” to the leader of an illegal militia. Georgia’s ombudsman, Sozar Subari, criticized the trial on the basis that the defense had inadequate access to the prosecution’s evidence. For example, the defense was only given a transcript of tape recordings that were key to Batiashvili’s conviction.
Restrictions on Property Rights
The government failed to adequately compensate owners for property confiscated for urban renewal or private development. Many cases related to property issues are pending in the courts.
In January and February 2007 the Tbilisi mayor’s office confiscated and demolished small shops, booths, and stalls around metro stations and at other locations, saying they tarnished the city’s image. In most cases the owners received verbal warnings, but their property was destroyed before they could challenge the demolition in court.
Another wave of property confiscations forced restaurant owners in Tbilisi and a nearby town to “voluntarily” hand over their property to the state or face criminal charges for obtaining their property through corrupt deals with officials during the era of former president Shevardnadze. In April 2007, several owners held a protest rally in Tbilisi, claiming that authorities pressured them into “gifting” their property to the state.
Residents of an apartment building in downtown Tbilisi were forcibly evicted by police in July 2007 after the city determined the building to have been built with construction violations. The building was demolished before residents could mount a court challenge. Residents believed that the reason for the eviction was the sale of the land to a foreign investor. They ultimately received a settlement from the investor which they believe is inadequate, and which they felt they were pressured into accepting.
In November 2007 the Georgian parliament passed a resolution instructing state agencies to cease probes into disputed properties, except in cases of “special interest” to the state. The effects of this resolution on pr0perty rights remain to be seen.
Key actors made public statements condemning the November 7 violent dispersal of peaceful protestors. The US State Department and the Council of Europe called for the state of emergency to be lifted and media freedoms be restored; the European Union called for constructive dialogue between the government and the p0litical opposition, NATO for restraint and respect for the rule of law, and UNHCHR expressed concern over the disproportionate use of force against the demonstrators.
But prior to the events, most international actors resisted robustly challenging Georgia’s compromises on human rights. While calling for reform, they mostly gave the benefit of the doubt to a government that had come to power on the reform promise of the Rose Revolution, and that had a strong stated commitment to human rights and the rule of law. As part of the European Neighborhood Policy (ENP) Action Plan signed by the EU and Georgia in 2006, the two parties adopted a European Neighborhood Policy Instrument (ENPI) for financial assistance. The EU-Georgia Cooperation Council met in October 2007 to discuss the country’s progress in the ENP implementation process, following which the EU “underlined the importance of … protection of human rights and fundamental freedoms as essential elements in the EU-Georgia bilateral dialogue.”
Matyas Eorsi and Kastriot Islami, co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe’s Monitoring Committee, called on the government to “fully restore the normal democratic practices and functioning of the institutions.” They had also visited Georgia in September 2007, and commended the government for ratifying a number of Council of Europe instruments, but also called for reforms of the election code, judiciary, and penitentiary system. The co-rapporteurs made an urgent visit to Georgia in November following the government’s November 7 crackdown on demonstrators.
An important, unambiguous statement about human rights in Georgia was the October report by the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment (CPT), which noted progress in preventing ill-treatment of people in police custody, but stated that overcrowding is undermining any “efforts made to create a humane penitentiary system.”
In its concluding observations on Georgia, in October 2007, the United Nations Human Rights Committee praised the government on legislative and institutional reform, while calling for improvements on a wide range of issues including improvement of prison conditions and promotion of freedom of speech.
The United States is one of Georgia’s strongest allies and has openly supported Georgia’s NATO aspirations. Prior to the November events, the US resisted publicly criticizing Georgia on its human rights record, though it did publicly call on the government to implement reforms on property rights, an independent judiciary, and the criminal procedural code.