ნავთობის ამოფრქვევით დაზარალებულები „კანარგო ჯორჯიას“ პარალიზებას აპირებენ
საგარეჯოს რაიონის სოფლების ნინოწმინდისა და წყაროსთავის მაცხოვრებლები, პროტესტის ნიშნად, ნავთობკომპანია „კანარგო ჯორჯიას“ მუშაობის პარალიზებას აპირებენ. როგორც დაზარალებულებმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადეს, სასამართლო არაობიექტურად განიხილავს მათ სარჩელს, რითაც ისინი ნავთობკომპანიისგან კომპენსაციის გადახდას ითხოვენ.
„სასამართლოს სარჩელით 2005 წელს მივმართეთ. 2007 წლის 30 იანვარს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ბესიკ სისვიძემ დააკმაყოფილა ჩვენი ადვოკატის შუამდგომლობა და ეკოლოგიური ექსპერტიზა დანიშნა. თუმცა, მოგვიანებით საქმიდან ეს გადაწყვეტილება გაქრა მიუხედავად ამისა, დავას მაინც ვაგრძელებთ. თუმცა, პარალელურად, ნავთობკომპანიის პარალიზებას ვგეგმავთ. მოვითხოვთ, კომპანიამ დაზარალებულებს კომპენსაცია გადაგვიხადოს“, - განაცხადეს სოფელ ნინოწმინდის მაცხოვრებლებმა.
საგარეჯოს რაიონის სოფელ ნინოწმინდაში მე-100 ჭაბურღილიდან დიდი რაოდენობით ნავთობი და გაზი 2004 წლის 10 სექტემბერს ამოიფრქვა. ღია შადრევნის დალუქვა სპეციალისტებმა მხოლოდ სამი დღის შემდეგ მოახერხეს. ნავთობის ამოფრქვევის შემდეგ სოფლებში ნინოწმინდასა და წყაროსთავში მასობრივად გავრცელდა მკერდის, ყელის და კანის სიმსივნე, გულსისხლძარღვთა დაავადებები. ავარიის შედეგად განადგურდა ასობით ჰექტარი ტყის მასივი, დაბინძურდა წყალი და ნიადაგი.

People impacted by Oil Spill seek suspension of “Canargo Georgia’’ Operations
The local residents of the Ninotsminda and Wyarostavi villages, in the Sagarejo Region, are seeking the suspension  of “Canargo Georgia’’ operations.  As they stated to Kakheti Information Center, the court has not examined their claim objectively, according to which, they are asking for compensation from the oil company.
“We petitioned  the Court in 2005. On June 30, 2007, the Tbilisi City Court Judge, Besik Sisvidze, evaluated our lawyer’s request and called for an ecological examination of the situation. However, this decision seemed to be soon forgotten, nevertheless, we continued the dispute.  We now plan to halt the operations of the oil company,’’ declared locals from the Ninotsminda village.
In Ninotsminda, there was a significant oil and gas spill on September 10, 2004. Specialists only stopped the spill after three days. Since that time, breast, throat and skin cancer, as well as, heart and blood disease rates, have spiked in the village. The spill destroyed hundreds of hectares of the forest and polluted the water and soil.