„დაზარალებული ბრალდებულების“ მდგომარეობა პროკურატურასთან შეკრულმა ადვოკატმა დაამძიმა
საქართველოს  ტექნიკური  უნივერსიტეტის  სტუდენტებს, რომლებიც ერთი წლის წინ სასწავლებლის წინ დაჭრეს, ოთხწლიანი პატიმრობა ემუქრებათ.  23 სექტემბერს სასამართლო პროცესზე პროკურორმა ქეთი ჩაჩავამ ოთხი განსასჯელის მიმართ ერთი და იგივე სასჯელი მოითხოვა - 4 წლით თავისუფლების აღკვეთა და პლუს 3 500 ლარი ჯარიმა. ხოლო მეხუთე განსასჯელის, როლანდ ნიკოლოზაშვილის მიმართ, რომელმაც წინა სხდომაზე მოულოდნელად ე. წ. აღიარებითი ჩვენება მისცა, პროკურორმა სასჯელის შემსუბუქება იშუამდგომლა - 3 წლით თავისუფლების აღკვეთა პირობითი მსჯავრით და 2000 ლარი ჯარიმა.
სხდომის დასრულების შემდეგ განსასჯელების ნათესავები სასამართლოს წინ ტიროდნენ და პროკურატურის ვერაგულ პოლიტიკაზე აღშფოთებას გამოთქვამდნენ. როგორც ირკვევა, საქმეზე დიდი გავლენა მოახდინა საპროცესო შეთანხმების გაფორმების მანკიერმა პოლიტიკამ, რაც ბოლო წლებში მასობრივად დაინერგა ქართულ სამართალწარმოებაში. თუმცა, კონკრეტულ საქმეზე არა კანონით გათვალისწინებულ საპროცესო შეთანხმებას, არამედ საიდუმლო გარიგებას ჰქონდა ადგილი, რაც საპროცესო შეთანხმების კიდევ უფრო დამახინჯებული ფორმაა.
განსასჯელების - როლანდ ნიკოლოზაშვილისა და ვასილ გიგუაშვილის ოჯახებმა ცოტა ხნის წინ დაიქირავეს ადვოკატი, რომელმაც პროკურატურისგან მიიღო გარანტია, თუკი წაყენებულ ბრალდებას აღიარებდნენ და ჩხუბის ინიციატორებად თავის მეგობრებს დაასახელებდნენ, პირობითი სასჯელით ციხიდან გაუშვებდნენ. ადვოკატი ბოლო სხდომების განმავლობაში პირდაპირ მოუწოდებდა თავის დაცვის ქვეშ მყოფებს, ეღიარებინათ წარდგენილი ბრალდება, იმისდა მიუხედავად, ჩაიდინეს თუ არა მათ დანაშაული. ეს მათი თავისუფლებისთვის იყო საჭირო. ვასილ გიგუაშვილი პროკურატურისა და ადვოკატის წინადადებას არ დათანხმდა და წინასწარ გამოძიებაში მიცემული ჩვენებიდან არ გადაუხვია. როლანდ ნიკოლოზაშვილმა კი „დანაშაულიც აღიარა“ და მთლიანად დაეთანხმა საბრალდებო დასკვნას, რაც იმას ნიშნავს, რომ მან სხვა განსასჯელების მდგომარეობა დაამძიმა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ დაჭრილი სტუდენტების საქმეს ქართულ მართლმსაჯულებაში გამეფებული უსამართლობის განსაკუთრებულ შემთხვევად მიიჩნევს. 2009 წლის 13 ოქტომბერს ტექნიკური უნივერსიტეტის სტუდენტებს საბა მღვდელაძეს,  ნიკა ბერუაშვილს, როლანდ ნიკოლოზაშვილს, ბადრი მიქატაძეს, ზაზა შავლიაშვილსა და ვასილ გიგუაშვილს თავს დაესხა ცივი იარაღით შეიარაღებული ახალგაზრდების სხვა ჯგუფი. უნივერსიტეტის წინ მომხდარ ინციდენტში მხოლოდ ეს ახალგაზრდები დაიჭრნენ. შეუძლებელი იქნებოდა, 6 ახალგაზრდა ერთ ბოროტმოქმედს დაეჭრა, მაგრამ ამ დანაშაულზე მხოლოდ ერთი პირი, ვინმე ლევან აბაშიძე დააკავეს და მალევე გაასამართლეს. მას 13 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს. საბა მღვდელაძე,  ნიკა ბერუაშვილი, როლანდ ნიკოლოზაშვილი, ბადრი მიქატაძე, ზაზა შავლიაშვილი და ვასილ გიგუაშვილი ამ საქმეზე დაზარალებულად იყვნენ ცნობილნი, სასამართლო პროცესზეც გამოცხადდნენ და ჩვენებაც მისცეს. მათ აღნიშნეს, რომ დაზუსტებით არ შეუძლიათ იმის თქმა, ნამდვილად ლევან აბაშიძემ მიაყენა თუ არა მათ სხეულის დაზიანებები. ისინი არც მას და არც  მის თანმხლებ სხვა პირებს არ იცნობდნენ, და მათი დასახელება ამიტომ ვერ შეძლეს.
აბაშიძის გასამართლების შემდეგ, მოულოდნელად, დაზარალებულად ცნობილი ახალგაზრდები პროკურატურამ ბრალდებულებად გამოაცხადა და დააპატიმრა. ამგვარად, ერთსა და იმავე შემთხვევაზე დაჭრილი სტუდენტები დაზარალებულებიც არიან და ბრალდებულებიც. ადვოკატები დღესაც ვერ ხვდებიან, რა გახდა საქმის ასეთი რადიკალური შემობრუნების მიზეზი. მათი ვარაუდით, პროკურატურა განრისხდა, რომ ბიჭებმა ლევან აბაშიძეს პირდაპირ ხელი არ დაადეს. თავის მხრივ, „დაზარალებული ბრალდებულების“ მშობლები აცხადებენ, რომ მათ შვილებს არ შეეძლოთ, ტყუილუბრალოდ დაედანაშაულებინათ აბაშიძე, რადგან მათ მართლაც არ ახსოვთ, შეხლა-შემოხლისას დანით ვინ მიაყენა ჭრილობები.
23 სექტემბერს სასამართლო პროცესზე პროკურორმა ქეთი ჩაჩავამ  წინა დღეებში მომზადებული საბრალდებო სიტყვა ისეთი სხაპასხუპით წაიკითხა, დაცვის მხარემ და დარბაზში მყოფმა საზოგადოებამ მხოლოდ ფრაგმენტული ინფორმაცია მიიღო. მოსამართლეს ხელმეორედ დასჭირდა საბრალდებო სიტყვის იმ ნაწილის წაკითხვა, სადაც სტუდენტების სასჯელის თაობაზე იყო საუბარი.
განსასჯელ ბადრი მიქატაძეს დამამძიმებელ გარემოებად ჩაეთვალა, რომ ამჟამად მიმალვაშია. მიუხედავად ამისა, მიქატაძესაც და სხვებსაც, პროკურორის აზრით, ერთი და იგივე სასჯელი - 4 წლით თავისუფლების აღკვეთა და 3 500 ლარი ჯარიმა ეკუთვნით. აღსანიშნავია, რომ მიქატაძის ინტერესებს პროცესზე იურისტი მამა იცავს, რომელიც აცხადებს, რომ მისი შვილი შემთხვევის დროს მძიმედ დაიჭრილი ისეთ სპეციფიკურ ორგანოში, რომ მას არ შეეძლო გამოცხადებულიყო პოლიციაში და თავისი ნებით ჩამჯდარიყო ციხეში, სადაც მკურნალობის არანაირი პირობები არაა.
მართლაც, სხვა განსასჯელები, რომელთა ბედი მოსამართლე ბადრი კოჭლამაზაშვილმა რამდენიმე დღეში უნდა გადაწყვიტოს, ციხეში ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესებას უჩივიან. განსაკუთრებით მძიმე მდგომარეობაშია ზაზა შავლიაშვილი, რომელიც ინციდენტის დროს ღვიძლში დაჭრეს, წინასწარი პატიმრობისას კი ჯერ კიდევ მოუშუშებელ ჭრილობას ზედ დაერთო ცე-ჰეპატიტი. პატიმარს შესაფერის სამკურნალო დაწესებულებაში სასწრაფო გადაყვანა და ადეკვატური მკურნალობა სჭირდება.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ცოტა ხნის წინ მიმართა ადამიანის უფლებათა ევროპის სასამართლოს დროებითი ღონისძიების გამოყენების მოთხოვნით, რათა ყველაზე მძიმე მდგომარეობაში მყოფ პატიმარს, ზაზა შავლიაშვილს ჩაუტარონ ადეკვატური მკურნალობა. 22 სექტემბერს „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ სტრასბურგიდან მიიღო შეტყობინება, რომ საქართველოს მთავრობას გაეგზავნა მოთხოვნა, ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს სასწრაფოდ მიაწოდოს  ინფორმაცია ზაზა შავლიაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ.
არანაკლებ მძიმე მდგომარეობაშია განსასჯელი საბა მღვდელაძე, რომელსაც მუცლის არეში მიყენებული ჭრილობების გამო, ნაწლავების ტუბერკულოზი განუვითარდა.
პროკურორს თავის სიტყვაში არაფერი უთქვამს ახალგაზრდების ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე. ქეთი ჩაჩავას არც ის გახსენებია, რომ ახალგაზრდები სტუდენტები არიან და სწავლის პროცესს მოწყდნენ. მათ შემამსუბუქებელ გარემოებად მხოლოდ ის მიიჩნია, რომ ადრე ნასამართლევი არ არიან.
პროკურორმა დასაბუთებულად მიიჩნია, სტუდენტების მიმართ წაყენებული ბრალდება სისხლის სამართლის კოდექსის 239 მუხლის (ხულიგნობა) II ნაწილის “ა” ქვეპუნკტით (ჯგუფის მიერ წინასწარ შეთანხმებული ქმედება, რომელიც უხეშად არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს; ითვალისწინებს ჯარიმას, ან საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომას ვადით ასოთხმოციდან ორას საათამდე ან გამასწორებელ სამუშაოს ვადით ერთიდან ორ წლამდე ანდა თავისუფლების აღკვეთას ვადით 2-დან 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ან ჯარიმას).
„პროცესზე დაკითხული 11 მოწმიდან ყველა ერთხმად ადასტურებდა, რომ ჩხუბი დაკავებულების მიერ არ ყოფილა პროვოცირებული და შეხლა-შემოხლა სპონტანურად, ყოველგვარი წინასწარი შეთანხმების გარეშე დაიწყო. ეს დასტურდება საქმის მასალებიდანაც. წაყენებული ბრალდების ერთადერთ მტკიცებულებად პროკურორმა განსასჯელ ნიკოლოზაშვილის აღიარებითი ჩვენება მიიჩნია. რასაკვირველია, ეს ჩვენება არასაკმარისი საფუძველია, სხვა განსასჯელების მიმართ ასეთი მკაცრი სასჯელის მოთხოვნისათვის. უნდა ითქვას ისიც, რომ თვით ნიკოლოზაშვილის ჩვენებაშიც კი არ იკვეთება, რომ იგი თავს დამნაშავედ სცნობს ჯგუფის მიერ წინასწარ შეთანხმებული ხულიგნობის ბრალდებაში. მისი ჩვენებიდან არ გამომდინარეობდა რომ უნივერსიტეტის წინ მომხდარი ინციდენტი წინასწარ იყო დაგეგმილი და შეთანხმებული“, - ამბობს ზაზა შავლიაშვილის ადვოკატი, ეკა ქობესაშვილი.
მისივე თქმით, სასამართლო პროცესზე რჩებოდა შთაბეჭდილობა, რომ თავად ნიკოლოზაშვილსაც არ ესმოდა და არ ჰქონდა გააზრებული, რაში ცნობდა თავს დამნაშავედ. „არც მოსამართლის მხრიდან და არც ბრალდების მხრიდან მისთვის არ დაუსვამთ დამატებითი კითხვები, კონკრეტულად რა დანაშაულს აღიარებდა ნიკოლოზაშვილი“, - ამბობს ადვოკატი.
„როლანდ ნიკოლოზაშვილის ადვოკატი, ნანა ფრიდონაშვილი ამ საქმეში პროკურატურიდან შემოაგზავნეს და ეს თავიდანვე ვიცოდით, მაგრამ  მისმა ბოლოდროინდელმა მოქმედებებმა ამაში კიდევ უფრო დაგვარწმუნა. ადვოკატი ბრალდებულებზე  ფსიქოლოგიურ ზეწოლას ახდენდა და ეუბნებოდა მათ, რომ თუკი აღიარებდნენ წაყენებულ ბრალს, საპროცესო შეთანხმება გაუფორმდებოდათ. თავდაპირველად მისი დაცვის ქვეშ მყოფი ნიკოლოზაშვილი წინააღმდეგობას უწევდა ადვოკატს და ეუბნებოდა, რომ არ აღიარებდა იმ დანაშაულს, რაც არ ჩაუდენია. თუმცა როგორც ჩანს, ნიკოლოზაშვილმა მტკიცე ნებისყოფა ვერ გამოიჩინა და დაჰყვა ადვოკატის დარიგებას - მისცა ცრუ ჩვენება და თავი დამნაშავედ სცნო დანაშაულში, რომელიც არ ჩაუდენია. ნიკოლოზაშვილის ეს ჩვენება ეწინააღმდეგება სხვა ბრალდებულებისა და კიდევ 11 მოწმის ჩვენებებს, რომლებმაც განაცხადეს, რომ ჩხუბი დაკავებულებს არ დაუწყიათ და ინციდენტი სპონტანურად, ყოველგვარი წინასწარი შეთანხმების გარეშე მოხდა“, - აღნიშნავს განსასჯელ ნიკა ბერუაშვილის და თეონა ბერუაშვილი.
მისივე თქმით, პროკურატურას სასწრაფოდ დასჭირდა საქმეში მისი გავლენის ქვეშ მყოფი „ადვოკატის“ ჩართვა და სხვა განსასჯელების ზურგს უკან საიდუმლო გარიგების წარმოება. წინააღმდეგ შემთხვევაში, პროკურორი ბრალის დამტკიცებას ვერაფრით მოახერხებდა.
ადვოკატების თქმით, ალოგიკურია, რომ ლევან აბაშიძის მიმართ გამოტანილ განაჩენში და ამ საქმეზე მომზადებულ საბრალდებო დასკვნაში ჩხუბის წამომწყებად ლევან აბაშიძეა ცნობილი, ამჟამად მიმდინარე პროცესზე კი პროკურატურა ჩხუბის ინიციატორებად ზაზა შავლიაშვილს, ვასილ გიგუაშვილს, ნიკა ბერუაშვილს, ბადრი მიქატაძეს, როლანდ ნიკოლოზაშვილსა და საბა მღვდელაძეს მიიჩნევს. გამოდის, რა დროს როგორ დასჭირდება, პროკურატურა საქმეს ისე კერავს. ერთი და იგივე დანაშაულის ორი საგამოძიებო საქმე ფაქტობრივად ერთმანეთს ეწინააღმდეგება, რაზეც ადვოკატები ყურადღებას თავის დაცვით სიტყვაში გაამახვილებენ. საინტერესოა, რომ წინა სხდომაზე პროკურორი ქეთი ჩაჩავა განსასჯელებს მექანიკურად მოიხსენიებდა როგორც დაზარალებულებს, რაც იმაზე მეტყველებს, რომ საქმეში არსებული წინააღმდეგობები პროკურატურას თვითონვე აბნევს.
სინამდვილეში რა მოხდა ტექნიკური უნივერსიტეტის წინ
ფაქტია, რომ ტექნიკური უნივერსიტეტის წინ დანაშაული მართლაც მოხდა, რა დროსაც პირველი კურსის სტუდენტები დაიჭრნენ. ისინი სწავლის პროცესსაც მოწყდნენ და ჯანმრთელობაც სერიოზულად შეერყათ. საბა მღვდელაძის მამა, თამაზ მღვდელაძე პირადად ჩაეძია ინციდენტის დეტალებს და დანაშაულის შესახებ საინტერესო სურათი მიიღო.
თამაზ მღვდელაძე: „მე ჩემი გამოძიება ვაწარმოე და შევძელი აღმედგინა როგორც ჩხუბის დაწყების, ისე განვითარების სრული ქრონოლოგია. ჩხუბი დაიწყო ასე: ოთხი ახალგაზრდა კოსტავას ქუჩაზე მდებარე საბილიარდო „ვილა ძარაში“ იმყოფებოდა, სვამდნენ ვისკის და თამაშობდნენ ბილიარდს. მათ იქვე მოუვიდათ ჩხუბი ახალგაზრდების სხვა ჯგუფთან, რომლებმაც ესენი დაჩაგრეს. ამ ოთხმა ახალგაზრდამ დაურეკა თავის სამ მეგობარს და სთხოვა, მისულიყვნენ საბილიარდოში დასახმარებლად. სანამ დამატებითი ძალა მოვიდოდა, საქმეში საბილიარდოს დაცვა ჩაერია და ოთხივე ახალგაზრდა საბილიარდოდან  მიაბრძანა. გარეთ გამოსული ახალგაზრდები იგინებოდნენ - აგინებდნენ მათ, ვისთანაც საბილიარდოში იჩხუბეს. ამ დროს საბილიარდოსთან ახლოს მდებარე რესტორან „მაჭახელადან“ ახალგამოსული ზაზა შავლიაშვილი, ვასილ გიგუაშვილი, ბადრი მიქატაძე, ნიკა ბერუაშვილი,  როლანდ ნიკოლოზაშვილი  და საბა მღვდელაძე , თანაკურსელ გოგონებთან ერთად იდგნენ იქვე, ავტობუსის გაჩერებაზე და ელოდებოდნენ ტრანსპორტს. საბილიარდოდან 4 ახალგაზრდა ჩხუბითა და გინებით როცა გამოვიდა, ამ დროს საბა და მისი მეგობრები ერთმანეთში საუბრობდნენ. მოულოდნელად საბილიარდოდან გამოსულები, მივარდნენ საბასთან ყვირილით, რა თქვი ჩვენზეო. ასე დაიწყო ჩხუბი. თუმცა, აქ სერიოზული არაფერი მომხდარა. ახალგაზრდები მალევე გააშველეს. თუმცა, სწორედ ამ დროს მოვიდა დანებით შეიარაღებული სამი ახალგაზრდა, რომლებსაც საბილიარდოში მომხდარი ჩხუბის გამო დაურეკეს მეგობრებმა. ახლადმოსულები სიტუაციაში კარგად ვერ გაერკვნენ. მათ ეგონათ, რომ საბილიარდოში მათ მეგობრებს სწორედ გაჩერებაზე მდგომ ახალგაზრდებთან მოუვიდათ ჩხუბი. ისინიც პირდაპირ ჩაერთვნენ შეხლა-შემოხლაში და გამოიყენებს დანები. მე მყავდა მომწეები - „ვილა ძარას“ ყოფილი თანამშრომლები, რომლებიც ადასტურებდნენ იმას, რაც ახლა მოგიყევით. მოვლენათა ეს ჯაჭვი სწორედ მათი მონათხრობის შედეგად ავაგე. თუმცა მოწმეებს შეეშინდათ - დაცვის გარანტიები არ გვაქვსო და სასამართლო პროცესზე გამოცხადებისგან თავი შეიკავეს“.

Aleko Tskitishvili, Salome Achba
The students of the Technical University of Georgia, who were wounded in front of the university a year ago, might be sent to prison for 4 years. At the trial on September 23, the prosecutor Keti Chachava requested equal liability for four accused – 4 years imprisonment and fine of 3 500 GEL. As for the fifth accused Roland Nikolozashvili, who pleaded guilty on the previous trial, the prosecutor requested less grave liability for him – 3 year imprisonment and fine of 2 000 GEL.
After the trial, the relatives of the accused cried and complained about the subtle policy of the prosecutor’s office. The negative policy of the plea-agreements, which has been recently introduced into the practice of the Georgian judiciary system, badly influenced the court proceeding on the case. However, secret agreement – an ugly form of the judiciary agreements – took place in this concrete case instead the plea-agreement which is envisaged under the law.
The families of the accused Roland Nikolozashvili and Vasil Giguashvili hired an attorney short time ago who received a guarantee from the prosecutor’s office that if his clients pleaded guilty, and blamed his friends in provoking the quarrel, they would have been released from prison under suspended sentence. The attorney suggested them to plead guilty during the last trials regardless the fact whether they committed the crime or not - it was necessary for their freedom. Vasil Giguashvili did not accept the proposal of the prosecutor’s office and the attorney and did not change his initial testimony. Roland Nikolozashvili “pleaded guilty” and agreed with the bill of particulars completely. Thus, he aggravated the situation of other accused.
The Human Rights Center evaluates the case of the wounded students as a particular case of injustice in the Georgian judiciary system. On October 13, 2009 a group of young people armed with side-arms attacked the students of the Technical University – Saba Mghvdeladze, Nika Beruashvili, Roland Nikolozashvili, Badri Mikatadze, Zaza Shavliashvili and Vasil Giguashvili. Only these young people were wounded as a result of the incident in front of the university building. It was impossible for one person to stub six people; but only one person Levan Abashidze was arrested for the crime, who was soon judged and sent to prison for 13 years. Initially, Saba Mghvdeladze, Nika Beruashvili, Roland Nikolozashvili, Badri Mikatadze, Zaza Shavliashvili and Vasil Giguashvili were victims in the case materials; they even made testimonies at the trial as victims. However, they could not insist that Levan Abashidze had stubbed them. They knew neither him nor his friends and consequently, they could not blame any of them.
After Abashidze was convicted, suddenly the victims were called to the prosecutor’s office as accused and were arrested consequently. Thus, the students wounded in one incident are victims and accused simultaneously. The attorneys still cannot understand what the real reason of similar radical changes became in the criminal case. They suppose the prosecutor’s office got angry with the boys for not having blamed Levan Abashidze in the crime. On the other hand, the parents of the “accused victims” state that their children could not blame Abashidze groundlessly because they do not really remember who had stubbed them in the incident.
On September 23, the prosecutor Keti Chachava read the charge-sheet which she had prepared on the previous days. The defense side and the people in the hall received fragment information about the case. The judge had to re-read the part of the charge-sheet where the charge of the students was discussed.
The charge on the accused Badri Mikatadze is burdened because he is hiding from the investigation. Despite that, the prosecutor requested 4 years in prison and fine of 3 500 GEL for Mikatadze too. It is noteworthy that Mikatadze is represented at the court by his father who is his attorney as well. He said his son was badly wounded during the incident and could not give in at the police and go to prison where he could not take proper medical treatment.
Indeed, other accused, whose fates will be settled by the judge Badri Kochlamazashvili in several days, complain about bad health conditions in prison. Zaza Shavliashvili is in particularly difficult situation who was wounded in liver during the incident. During the pretrial detention, he got ill with C-hepatitis. The prisoner needs immediate treatment at the corresponding medical center where he would be able to take proper medical treatment.
Short time ago, the Human Rights Center appealed to the European Court of Human Rights and requested interim measures for Zaza Shavliashvili in order to provide him with adequate medical treatment. On September 22, the Human Rights Center received a notification from the Strasbourg Human Rights Court which stated that the Court requested the government of Georgia to provide the European Court of Human Rights with the information about the health conditions of Zaza Shavliashvili.
Accused Saba Mghvdeladze, who is also wounded in the abdomen, has tuberculosis of the intestines.
The prosecutor did not mention the bad health conditions of the young people. Keti Chachava did not remember that the accused are students and they cannot attend the lectures at the university. The only palliative circumstance in their case was no criminal record on them.
The prosecutor considered that the accusation against the students under Article 239 Part II – “a” of the Criminal Code of Georgia was grounded enough (hooliganism perpetrated by a prior contest of a group shall be punishable by fine or by socially useful labour from one hundred and eighty to two hundred hours in length or by corrective labor for up to a two-year term or by imprisonment for the term not in excess of five years).
According to 11 witnesses interrogated at the court process, the fight was not provoked by the detainees and it started spontaneously, without any preliminary agreement. This is confirmed by the case materials too. The only evidence of the imposed charges was considered to be the confession testimony of the defendant Nikolozashvili. Certainly, this confession testimony gives insufficient grounds for demanding such a strict punishment. It should be noted that even from Nikolozashvili’s testimony it can’t be concluded that he considers himself guilty in the charge of hooliganism on the preliminary agreement. His testimony doesn’t supervene that the incident occurred in front of the university was preliminary planned and agreed upon,” – states the lawyer of Zaza Shavliashvili, Eka Qobesashvili.
According to her, the court process gave an impression that Nikolozashvili himself didn’t understand or realize what crime he considered himself guilty in. “Neither the judge, nor the prosecutor’s side asked him specifically what crime he was confessing,” – states lawyer.
“The fact that Roland Nikolozashvili’s lawyer Nana Pridonashvili was sent into this case by the Prosecutor’s Office was known for us in the very beginning, but her recent actions convinced us in this even more. The lawyer was putting psychological pressure on the defendants telling them that if they acknowledge the imposed guilt, the plea bargaining agreement would be registered. At first, defendant Nikolozashvili resisted the lawyer saying that he would not confess the crime which he didn’t commit. But, as it seems like, Nikolozashvili didn’t reveal the firm will and followed the lawyer’s advice – gave a false testimony and acknowledged himself guilty in the crime that he never committed. This testimony of Nikolozashvili contradicts the testimonies of other defendants and 11 witnesses who state that the fight was not started by the detainees and the incident occurred spontaneously, without any pre agreement,” – notes the sister of the defendant Nika Beruahsvili, Teona Beruashvili.
According to him, the Prosecutor’s Office quickly needed the “lawyer” who would fall under its influence and make agreements secretly from other defendants. Otherwise, the prosecutor would not have been able to prove the guilt.
According to lawyer, it’s illogical that Levan Abashidze is acknowledged to be the initiator of the fight in the verdict passed against him and in the charge sheet of the case and in the current court process, Prosecutor’s Office considers Zaza Shavliashvili, Vasil Giguashvili, Nika Beruashvili, Badri Miqatadze, Roland Nikolozashvili and Saba Mghvdeladze to be the initiators of the fight. It turns out that Prosecutor’s Office can turn case the way it wants whenever it wants. Two investigative cases of the same crime practically contradict each other that will be emphasized by the lawyers in their defensive word. It’s interesting that on the previous session prosecutor Qeti Chachava mechanically called defendants the sufferers that indicates the contradictions in the case confuses even the Prosecutor’s Office.
What Happened Really in front of Technical University
The fact is that the crime really took place in front of Technical University where the students of first educational year were wounded. They were plucked away from the education process and their health is seriously damaged. Father of Saba Mghvdeladze, Tamaz Mgvdzeladze personally inquired for the details of the incident and got the interesting picture of the crime.
Tamaz Mghvdeladze: “I conducted private investigation and could restore the complete picture of both the start and development of the fight. The fight started in the following way: four young people were in the billiards of “Villa Dzara,’’ drank viski and played billiards. There they fought with another group of young people who oppressed them. These four young people called their three friends and asked them to come for their help to the billiards. Before the additional force came, the guards of billiards took action and kicked all four young people out of the billiards. While coming out, the young people started cursing those who they fought against in the billiards. At this time, Zaza Shavliashvili, Vasil Giguashvili, Badri Miqatadze, Nika Beruashvili, Roland Nikolozashvili and Saba Mghvdeladze, who had just come out of the restaurant “Machakhela” situated near the billiards were standing there at the bus stop with the girls from the same university course waiting for transportation. 4 young people came out of billiards fighting and cursing. At this time Saba and his friends were chatting. Suddenly, the young people who came out of the billiards rushed to Saba yelling at him demanding the answer on what he said about them. This is how the fight started. But, nothing serious happened here. The fight was soon resolved. But, right then three people who were called for help during the fight in the billiards by their friends came with knives. The newcomers didn’t perceive the situation well. They thought that their friends had a fight with young people standing at the bus stop. They directly got involved in the fight and used their knives. I had witnesses – the former officials of “Villa Dzara” who confirmed what I just told you. This chain of events is based exactly on their narration. But the witnesses were scared – saying that they don’t have guarantees for protection and resisted from showing up at the court process.”