შსს-ს ცნობით, გახსნილია საგანგებო სიტუაციების აჭარის სამსახურის ყოფილი უფროსის მკვლელობის საქმე
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს ინფორმაციას, რომ გახსნა შსს–ის საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის აჭარის საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ყოფილი უფროსის, დიმიტრი კორძაძის მკვლელობის საქმე.
შსს-ს ცნობით, დიმიტრი კორძაძე 2004-2007 მუშაობდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა მთავარი სამმართველოს, ზუგდიდის განსაკუთრებულ დავალებათა მე-2 სამმართველოს უფროსად. 2010 წლის 5 მაისს, ბათუმში, ტაბიძისა და აღმაშენებლის ქუჩების გადაკვეთზე, აფეთქებულ იქნა დიმიტრი კორძაძის მართვის ქვეშ მყოფი ავტომობილი „ტოიოტა ჰაილუქსი“. თავდასმისას დაიღუპა დიმიტრი კორძაძე, ხოლო მის გვერდით მჯდომმა ბადრი ლაპარაძემ სხეულის მძიმე დაზიანებები მიიღო. იმავე დღეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის მთავარ სამმართველოში დაიწყო გამოიძიება დიმიტრი კორძაძის მკვლელობის ფაქტზე.
„გამოძიებისთვის ცნობილი გახდა, რომ 2009 წლის იანვარში დანაშაულებრივი სამყაროს წევრებს ოთარ როგავასა და თემურ ბუთბაიას, რომლებიც წინა წლებში მოპარული ავტომანქანების აფხაზეთის ტერიტორიაზე რეალიზაციით იყვნენ დაკავებული, დაუკავშირდნენ ცნობილი აფხაზი კრიმინალი ვალმერ ბუთბა და აფხაზეთის მარიონეტული რეჟიმის პარლამენტის დეპუტატი სლავიკ ვარდანია. აღნიშნულმა პიროვნებებმა ოთარ როგავასა და თემურ ბუთბაიას ორი რუსი მამაკაცი გააცნეს, რომლებიც, ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მთავარი სადაზვერვო სამმართველოს (გრუ–ს) თანამაშრომლები არიან. მათი შეხვედრა რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთის ტერიტორიაზე შედგა“, - აღნიშნულია შსს-ს ინფორმაციაში.
შსს-ს ინფორმაციით, რუსებმა ოთარ როგავასა და თეიმურაზ ბუთბაიას დიმიტრი კორძაძის ფოტოსურათი გადასცეს და მისი საცხოვრებელი ადგილისა და გადაადგილების მარშრუტის დადგენა სთხოვეს, ხოლო აღნიშნული დავალების შესასრულებლად, ავანსის სახით, 5 000 აშშ დოლარი მისცეს. ამის შემდეგ, ოთარ როგავა ქ. ბათუმში თავის ნაცნობს დავით როყვას დაუკავშირდა და კორძაძის შესახებ ინფორმაციის მოპოვებაში დახმარება სთხოვა. ოთარ როგავამ და თემურ ბუთბაიამ ქ. ბათუმში ასევე გაიცნეს დავით როყვას ნათესავი გიორგი გაბუნია და მეგობარი ლევან ქარცხავა, რომელთა საშუალებითაც კორძაძის სახცოვრებელი ადგილი და გადაადგილების მარშრუტი დაადგინეს.
„2010 წლის მარტში ოთარ როგავა და თეიმურაზ ბუთბაია კვლავ შეხვდნენ ზემოხსენებულ ორ რუს პიროვნებას ოკუპირებულ აფხაზეთში, სადაც მათ დამატებით 5000 აშშ დოლარი და ასაფეთქებელი მოწყობილობა მიიღეს. აღნიშნული მოწყობილობა კრიმინალებს დიმიტრი კორძაძის ავტომანქანაში უნდა დაემონტაჟებინათ. 2010 წლის 4 მაისს როგავამ და ბუთბაიამ ასაფეთქებელი მოწყობილობა ქ. ბათუმში გადაიტანეს, სადაც ბუთბაიამ ის კორძაძის ავტომანქანის ქვეშ დაამონტაჟა. დიმიტრი კორძაძის ლიკვიდაციის შემდეგ დამკვეთები თეიმურაზ ბუთბაიას ისევ რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთის ტერიტორიაზე, ქ. გალში, შეხვდნენ და 42 000 აშშ დოლარი გადასცეს“.
პოლიცის მიერ ჩატარებული ოპერატიული–სამძებრო ღონისძიებების შედეგად დაკავებულნი არიან დანაშაულის ჩადენასა და ხელშეწყობაში ეჭვმიტანილი შემდეგი პიროვნებები: თემურ ბუთბაია, ოთარ როგავა, დავით როყვა, ლევან ქარცხავა. ოთარ როგავამ ციხის საპყრობილეში მოიკლა თავი. იძებნება დანაშაულის თანამონაწილეობაში ეჭვმიტანილი გიორგი გაბუნია.
აღნიშნულ საქმეზე სასამართლო პროცესი 2011 წლის 5 აპრილს დაიწყება.
თუ რა გარემოებაში მოიკლა თავი ოთარ როგავამ და რა მიზეზით, შსს დეტალური ინფორმაციის გავრცელებისგან თავს იკავებს.

Murder of Former Head of Adjara Office of Special Affairs has been uncovered, according to MIA
According to the statement of Georgian Ministry of Internal Affairs, it has uncovered the case of murder of former head of Adjara Office of Special Affairs Dimitri Kordzadze.
According to MIA, Dimitri Kordzadze worked as a head of Main Department of Special Tasks of MIA during 2004-2007, #2 Department of Special Tasks of Zugdidi. On May 5th of 2010, in Batumi, at the crossroads of Tabidze and Aghmashenebeli streets, while driving, Dimitri Kordzadze’s car Toyota Hilux exploded. Dimitri Kordzadze died as a result. Badri Laparidze who sat next to him was inflicted with severe injuries. On the same day, the investigation began in the Adjara Main Department of MIA on the murder case of Dimitri Kordzadze.
“Investigation found that in 2009, the members of criminal world Otar Rogava and Temur Butbaia who were involved in the sell-out of cars stolen in the territory of Abkhazia were contacted by famous Abkhaz criminal Valmer Butba and a Parliament Deputy of Abkhazia marionette regime Slavic Vardania. These individuals introduced two Russian men to Otar Rogava and Temur Butbaia who are the officials of Russian Defense Ministry according to our information. Their meeting was conducted in the Abkhazia territory occupied by Russia,” – states MIA.
According to MIA, Russians passed a photo of Dimitri Kordzadze to Otar Rogava and Teimuraz Butbaia and asked them to ascertain his transportation route. 5 000 US dollars was given to them as an advance payment. Then Otar Rogava contacted his acquaintance in Batumi and asked to help him obtain information on Kordzadze. Otar Rogava and Temur Butbaia also met the relative of Davit Rokva Giorgi Gabunia and a friend Levan Kartskhava in Batumi. By their help the residence of Kordzadze and the route of his transportation were ascertained.
“In March of 2010, Otar Rogava and Teimuraz Butbaia met the above-mentioned individuals again in the occupied Abkhazia where they received additional 5000 US dollars and bombing equipment. The criminals were supposed to locate this device in Dimitri Kordzadze’s car. On May 4th of 2010, Rogava and Butbaia transferred the bombing equipment to Batumi where Butbaia located it under Kordzadze’s car. After Dimitri Kordzadze’s liquidation, the people who ordered the crime met again with Teimuraz Butbaia in the Abkhazia territory occupied by Russia in the city of Gali and gave him 42 000 US dollars.”
As a result of police operative-investigative measures, following individuals suspected in the commitment and assistance of crime were detained:  Temur Butbaia, Otar Rogava, Davit Rokva, Levan Kartskhava. Otar Rogava committed suicide in the prison. Giorgi Gabunia suspected in the complicity of crime is under search.