მინისტრი და „კოზა ნოსტრა“ საზოგადოებას ბოდიშს უხდის
საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრი, ლადო ვარძელაშვილი და თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის მხიარულთა და საზრიანთა გუნდი „კოზა ნოსტრა“ ბოდიშს იხდიან 2 აპრილს „იმედის“ სატელევიზიო ეთერში გაჟღერებული ანტისემიტური ფრაზის გამო.
„მხიარულთა საზრიანთა კლუბის“ კონკურსის მიმდინარეობისას კითხვაზე: „რა არის ჰიტლერის საუკეთესო ღირსება?“ „კოზა ნოსტრამ“, უპასუხა: „უფასო გაზი ყველა ებრაელის ოჯახში“. ამ ხუმრობას დამსწრე აუდიტორიის ხანგრძლივი ტაში და ოვაცია მოჰყვა, ხუთკაციანმა ჟიურიმ, კი რომლის ერთ-ერთი წევრი საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრი ლადო ვარძელაშვილი იყო, გუნდი უმაღლესი ქულით შეაფასა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ 12 აპრილს ამ ფრაზასთან დაკავშირებით საგანგებო განცხადება გაავრცელა და სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრის, ლადო ვარძელაშვილის თანამდებობიდან გადადგომა მოითხოვა.
http://humanrights.ge/index.php?a=main&pid=13211&lang=geo
humanrights.ge ამ თემაზე ვრცელ სტატიას ამზადებს და მოგვიანებით შემოგთავაზებთ. მანამდე კი სრულად გთავაზობთ „კოზა ნოსტრასა“ და მინისტრ ლადო ვარძელაშვილის განცხადებებს, რომლებიც 13 აპრილს საღამოს სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსმა, ვანო მაისურაძემ მოგვაწოდა და გვთხოვა, ჩვენი განცხადების პასუხად გამოგვექვეყნებინა:
საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა მინისტრის, ვლადიმერ ვარძელაშვილის განცხადება:
მინდა გამოვეხმაურო და გავიზიარო ის წუხილი და სამართლიანი გულისწყრომა, რომელიც  მიმდინარე წლის 2 აპრილს, ტელეკომპანია  „იმედის“ ეთერში გასული შოუს  „მხიარულთა და საზრიანთა კლუბის“ მონაწილე ერთ-ერთი გუნდის მიერ გაკეთებულ რეპლიკასთან დაკავშირებით საზოგადოებამ გამოხატა.
მინდა განვმარტო ისიც, რომ თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის გუნდის “კოზა ნოსტრას” გამოსვლას, რომელიც მილიონობით ადამიანისთვის  არის შეურაცხმყოფელი, გადაცემის ჩაწერის დასრულებისთანავე  პირადად ჩემი მწვავე შეფასება მოჰყვა, თუმცა ახალგაზრდებთან ჩემი საუბარი საჯაროდ არ გაცხადებულა, რადგან მათ გრძნობებს მოვერიდე. ახალგაზრდებმა დამარწმუნეს, რომ მათ ეს ბოროტი განზრახვით არ გაუკეთებიათ და დაუფიქრებლობით მოუვიდათ.  ჩვენი საუბრის დროს ისინი საკმაოდ დათრგუნულები იყვნენ.
მსურს საჯაროდ გამოვხატო პირადად ჩემი კატეგორიული მიუღებლობა ნებისმიერი სახის ქსენოფობიური და ანტისემიტური გამოვლინებების, ასევე  კაცობრიობის წინაშე ჩადენილი დანაშულის თამაზე ნებისმიერი სახის ხუმრობის მიმართ და ბოდიში მოვუხადო იმ ადამიანებს, ვისაც ახალგაზრდების გაუცნობიერებელმა რეპლიკამ შეურაცხყოფა და ტკივილი მიაყენა.
სამინისტროს პრესსამსახური
„მხიარულთა და საზრიანთა კლუბის“ თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის გუნდის „კოზა ნოსტრას“ განცხადება
უპირველეს ყოვლისა,  ბოდიშს ვუხდით საზოგადოებას და ყველა იმ ადამიანს, ვისაც  აღნიშნულ გადაცემაში ჩვენმა იმპროვიზაციულმა პასუხმა ტკივილი მიაყენა და  თავი შეურაცხყოფილად იგრძნო.
გვინდა დავარწმუნოთ საქართველოს საზოგადოება, რომ ჩვენ სრულად ვაცნობიერებთ ამ რეპლიკის არაკორექტულ ხასიათს, რაც ბლიც-შეკითხვების ფორმატიდან გამომდინარე, დაუფიქრებლობამ და არა ბოროტმა განზრახვამ განაპირობა.

Minister and “Kozanostra” Apologized to the Society
Minister of Sport and Youth Affairs of Georgia Lado Vardzelashvili and Team of the Funny and Clever Club of the Tbilisi State Medical University “Kozanostra” apologized for the anti-Semitic statement made on Imedi-TV on April 2.
During the Competition of Funny and Clever Club, participants were asked: “What is the best deed of Hitler?” and Kozanostra replied: “Free natural gas in every Jewish family.” The audience applauded them for the reply and the jury with five people evaluated their “smart” reply with points 5; the Minister of Sport and Youth Affairs Lado Vadzelashvili was jury member too.
On April 12, the Human Rights Center made a statement about the fact and requested resignation of the Minister Lado Vardzelashvili.
http://humanrights.ge/index.php?a=main&pid=13211&lang=eng
Humanrights.ge is working on a long article about this fact which will be published soon but meanwhile, we would like to publish the statements of the Minister Lado Vardzelashvili and Kozanostra Team which was sent by the head of public relation department of the Ministry Vano Maisuradze in the evening of April 13 and they requested us to publish their statements in reply to our statement.
Statement of the Minister of Sport and Youth Affairs of Georgia Vladimer Vardzelashvili
We would like to respond to public concern and fair complaint about the statement of one of the participant teams in the Competition of Funny and Clever Club on April 2 on TV-Company Imedi.
I would like to clarify that soon after the competition I expressed my deep concern about the reply with the members of the the Tbilisi State Medical University team Kozanostra which insulted millions of people; though my conversation with the young people was not published not to heart their feelings. The students convinced me they did not aim to insult anybody. They got extremely worried about their mistake during our conversation.
I would like to express my categorical disrespect to any xenophobic or anti-Semitic statements as well as to any ironic statements about the crimes committed against humanity; thus, I would like to apologize to those people who felt insulted and hurt because of the unconscious statement of the young people.
Reply of the Ministry
Statement of the Team of Funny and Clever Club of the Tbilisi State Medical University Kozanostra
First of all, we apologize to the society in general and every person who was hurt and felt insulted with our reply in the program.
We want to convince entire Georgian society that we fully understand the incorrect character of our reply now though it was result of unconsciousness rather than device.