საქართველო სათანადოდ ვერ იძიებს ომის დანაშაულებს
(ოსლო, თბილისი, ბრიუსელი, 2011 წლის 23 მაისი) დღეს ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი აქვეყნებს საქართველოზე ახალ ანგარიშს სათაურით: „უუნარობა თუ სურვილის არქონა? საქართველოს მხრიდან არასრულყოფილი 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის დანაშაულების გამოძიება“.
უამრავი მოწმისა და სავარაუდო დანაშაულებების მსხვერპლთა ინტერვიუებზე დაყრდნობით, ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი ასკვნის, რომ საქართველოს ხელსუფლებას არც უნარი და არც სურვილი არ გააჩნია, ჩაატაროს ეფექტური გამოძიება იმ დანაშაულების დასადგენად, რომლებიც საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს იურისდიქციაში შედის და რომელიც, სავარაუდოდ, ჩადენილი იყო 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს და შემდეგ.
დღეს ჰააგაში შეხვედრის დროს, ანგარიშის პრეზენტაცია მოხდება საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს პროკურატურაში, რომელიც ამჯერად ახორციელებს საქართველოსა და რუსეთში ჩადენილი დანაშაულებების შიდა გამოძიების მონიტორინგს. პროკურატურამ უკვე დაადგინა, რომ ომის დროს ჩადენილი სავარაუდო დანაშაულებების გამოძიება მისი მანდატის ფარგლებშია. სასამართლოს შეუძლია, ივარაუდოს იურისდიქცია და დაიწყოს გამოძიება, თუ დაადგენს, რომ დაინტერესებულ მხარეებს „არც უნარი აქვთ და არც სურვილი, ჩაატარონ გამოძიება“.
2010 წლის ოქტომბერ-დეკემბერში ანგარიშის მომზადებაში სამი ცნობილი ქართული ადამიანის უფლებათა ორგანიზაციაც მონაწილეობდა (კონსტიტუციის 42-ე მუხლი, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია და ადამიანის უფლებათა ცენტრი).  2008 წლის ომის დროს და შემდეგ სავარაუდოდ ჩადენილ დანაშაულების მსხვერპლ 244 ადამიანს (რომლებმაც უკვე მიმართეს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს) ჰკითხეს - რა იცოდნენ მათ გამოძიების შესახებ. ყველა მათგანმა უკვე მიმართა ევროპულ სასამართლოს რუსეთის წინააღმდეგ და სავარაუდოდ, ისინი არიან ძირითადი მოწმეები. ქართულმა პოლიციამ დაკითხა მხოლოდ მათი 26%. აქედან მხოლოდ 3%-ს ჰქონდა ინფორმაცია საკუთარ საქმეებზე გამოძიების მსვლელობის ეტაპების შესახებ (როგორიცაა დანაშაულის გარემოებები და სასამართლო ექსპერტიზის გამოძიებები).
კვლევაში წარმოდგენილი საგამოძიებო ინტერვიუების ორ მესამედზე მეტი განხორციელდა 2008 წლის აგვისტო-სექტემბერში. უმეტესობა ეხება ცხინვალში ტყვედ მყოფ ადამიანებს და ომის დროს საქართველოში მედიის სიტუაციას. პირველად როცა დაიწყო გამოძიება, იგი ლოკიკინის ნაბიჯებით მიმდინარეობდა; ჩნდებოდა კითხვა - რამდენად ადეკვატური რესურსები იყო მობილიზებული ასეთი მნიშვნელოვანი საკითხის გამოძიებაზე. კიდევ ერთი საკითხი ეხება გამოძიების გამჭვირვალობას. მიუხედავად ჩვენი თხოვნისა, საქართველოს ხელისუფლება არ გვაძლევდა ინფორმაციას საერთო გამოძიების სტატუსის შესახებ.
მთლიანობაში, ევროპული სასამართლოს აპლიკანტების ჩვენების კვლევა მიუთითებს, რომ საქართველოს ხელისუფლებას, სულ მცირე, არც უნარი აქვს და არც სურვილი, ეფექტურად გამოიძიოს 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს და შემდეგ სავარაუდოდ ჩადენილი საერთაშორისო სისხლის სამართლით გათვალისწინებული დანაშაულებები.
კავკასიის რეგიონს ბოლო 20 წლის განმავლობაში უამრავი შეირაღებული კონფლიქტი უნახავს, მაგრამ ძალიან მცირე - სამართალი. ომის შემდეგ თითქმის სამი წელი გავიდა და უფრო და უფრო მწვავე ხდება კითხვა - დაიწყებს თუ არა სასამართლო საქართველოს ომის თემაზე გამოძიებას.
დამატებითი ინფორმაციისათვის მიმართეთ:
უჩა ნანუაშვილი, აღმასრულებელი დირექტორი, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, თბილისი, საქართველო   + 99599508036

(Oslo, Tbilisi, Brussels, 23 May 2011) Today the Norwegian Helsinki Committee (NHC) publishes a new report on Georgia with the title, Unable or Unwilling? Georgia’s faulty investigation of crimes committed during the Russo-Georgian war of August 2008. Based on interviews with a large sample of witnesses to and victims of alleged crimes, the NHC concludes that Georgian authorities are at least both partly unable and partly unwilling to conduct an effective investigation into crimes falling within the jurisdiction of International Criminal Court (ICC) allegedly committed during and after the August 2008 war.
In a meeting today in The Hague, the report will be presented to the Office of the Prosecutor of the International Criminal Court (OTP), as the OTP currently is monitoring domestic investigations of crimes in Georgia (a State Party to the Court) and Russia. The OTP has already decided that crimes allegedly committed during the war fall under its mandate, and the Court can therefore assume jurisdiction and open an investigation if it finds that the parties concerned are “unable or unwilling to carry out the investigation”.
The report is researched together with three prominent Georgian human rights groups (Article 42, Georgian Young Lawyers’ association, and the Human Rights Center – HRC) in the period from October to December 2010. 244 individual applicants to the European Court of Human Rights in cases related to alleged crimes committed during and after the 2008 war were interviewed about what they knew about the investigation. All of the interviewees had lodged applications against Russia with the European Court, and would appear to be key witnesses. Only 26 % of them had been questioned by the police, and 3 % were aware of other investigative steps (such as crime scene and forensic investigation) in their respective cases.
More than two thirds of the investigation interviews reported in the survey were conducted in August/September 2008, and most of these dealt with the hostages from Tskhinvali, a high profile media situation in Georgia at the time of the war. After the initial burst of investigative activity, the investigation seems to have proceeded at snail pace, posing the question of whether adequate resources have been allocated to this demanding and extraordinary task. There are also issues with the transparency of the investigation. Georgian authorities did not answer our requests for information about the status of the general investigation.
Overall, the survey of the ECHR applicants indicates that the Georgian authorities are at least partly unable and partly unwilling to conduct an effective investigation into international crimes allegedly committed during and after the August 2008 war. The Caucasus region has seen a number of armed conflicts over the last 20 years, but little justice.  Almost three years have passed since the war, and the question of whether the Court should step up its engagement regarding the Georgia war is becoming pressing.