„ბანკი ქართუ“ საბანკო სისტემაში საკანონმდებლო ცვლილებებით შეშფოთებულია
ბანკი „ქართუს“ განცხადებით, ხელისუფლების მიერ წარმოებული უსამართლო პოლიტიკის შედეგად ბანკიდან 45 მლნ ლარის დეპოზიტების გადინება მოხდა. ამ საკითხთან დაკავშირებით „ქართუ ბანკმა“ განცხადება გაავრცელა, რომელსაც უცვლელად გთავაზობთ.
„ბანკი ქართუ“ ისურვებდა, რომ ბოლო დროს მის გარშემო განვითარებულ მოვლენებს სამართლიანი სამართლის ინტერესები ედოს საფუძვლად. სამწუხაროდ, ხელისუფლების წარმომადგენლების უკანონო მოქმედებებს საფუძვლად მხოლოდ პოლიტიკური მიზნები უდევს. ბანკის მესაკუთრის, ბ-ნ ბიძინა ივანიშვილის ახლობლების დაპატიმრებები, ტერორი მის სამშენებლო ობიექტებსა თუ სს „ქართუ ჯგუფის“ სხვა ქონებაზე, საინკასაციო მანქანისა და ბანკის კუთვნილი მსხვილი თანხების დაყაჩაღება „შავი ფულის“ გათეთრების აბსოლუტურად უსაფუძვლო ბრალდებით, გაუგონარი ზეწოლა კლიენტებზე, რის შედეგადაც ბანკიდან დეპოზიტების გადინების საერთო თანხამ თითქმის 45 მლნ ლარი შეადგინა – ეს მხოლოდ ნაწილია იმ უკანონო ქმედებებისა, რაც ხელისუფლებამ უკვე განახორციელა. ყველაფერი დაიწყო ბატონი ბიძინა ივანიშვილის მიერ 2011 წლის 7 ოქტომბერს გაკეთებული საჯარო განცხადების შემდგომ, როდესაც მან საქართველოს ხელისუფლებაში არჩევნების გზით მოსვლის სურვილი გამოხატა.
ხელისუფლების წარმომადგენლების უკანონო მოქმედებებს რომ მხოლოდ პოლიტიკური მიზნები უდევს საფუძვლად, კიდევ ერთხელ დაადასტურა საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა ბატონმა პეტრე ცისკარიშვილმა. მან ა.წ. 8 ნოემბერს საპარლამენტო ტრიბუნიდან განაცხადა: "საინტერესოა, რა მოხდება, ასეთი პიროვნება (მხედველობაშია ბიძინა ივანიშვილი), ებრაული წარსულითა და გვარით, დამასკოთი ან ისრაელის სახელმწიფოსთან სხვა დაპირისპირებული დედაქალაქით მართული, ისრაელში რომ ჩასულიყო და პროცესების მართვა მოესურვებინა. რომ მოეთხოვა მოქალაქეობა უნდა მივიღოო, ბანკებიდან ფული ჩემი საინკასაციო მანქანებით აქეთ-იქით უნდა ვატაროო... ასეთი განცხადებები რომ გაეკეთებინა იერუსალიმსა და თელ-ავივში, მას ვინმე გააჩერებდა? იფუნქციონირებდა პოლიტიკურად? ერთი წამით მაინც დაფიქრდით“.
საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერის განცხადება ნათელს ხდის, რომ „ბანკი ქართუს“ კუთვნილი საინკასაციო მანქანა ორ მილიონ აშშ დოლართან და ერთ მილიონ ევროსთან ერთად უკანონოდ არის ხელყოფილი პოლიტიკური და არა დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის მოტივით.
აღნიშნულ კონტექსტში განხილულ უნდა იქნეს მიმდინარე წლის 28 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტის მიერ დაჩქარებული წესით მიღებული კანონიც „საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ“. ამ კანონით სხვა, ცვლილებებთან ერთად, ახალი რედაქციით არის წარმოდგენილი და ა.წ. 7 ნოემბრიდან უკვე მოქმედებაშია შესული „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონის 823-ე მუხლი.
აღნიშნული ცვლილება სერიოზული დარტყმის ქვეშ აყენებს საქართველოს საბანკო სისტემას, ლახავს მისი, ასევე მთლიანად ქართული სახელმწიფოს საერთაშორისო იმიჯს. შექმნილ საკანონმდებლო გარემოში ბანკი, როგორც პირველი რიგის იპოთეკარი, ფაქტობრივად აღარ წარმოადგენს უზრუნველყოფილ კრედიტორს და თუ იპოთეკის რეგისტრაციის შემდეგ აღმოჩნდება, რომ საგადასახადო გირავნობა/იპოთეკის წარმოშობის საფუძვლები არსებობდა ბანკის იპოთეკის რეგისტრაციამდე (თუმცა მოგვიანებით გამოვლინდა), მაშინ პირველ რიგში დაკმაყოფილდება საგადასახადო გირავნობა/იპოთეკით უზრუნველყოფილი მოთხოვნა და მხოლოდ შემდეგ (თუ რამე დარჩა) ბანკის მოთხოვნა, რაც უგულებელყოფს საჯარო რეესტრის ჩანაწერების სისწორის პრეზუმფციას და ფაქტობრივად, უარყოფს იპოთეკის არსსა თუ საყოველთაოდ აღიარებულ ფუნდამენტურ პრინციპებს.
ბანკების მდგომარეობა კიდევ უფრო გართულდება, თუ ბანკის კლიენტი ბანკში ჩადებული ქონების, მცირედი თანხის გადახდით, დაბრუნების მიზნით გაურიგდება შემოსავლების სამსახურს და თავად გახდება ე.წ. დარღვევის, ანუ საგადასახადო გირავნობა/ოპოთეკის წარმოშობის საფუძვლების „აღმოჩენაში“ დამხმარე პირი.
რა მოცულობის ვოლუნტარიზმი მოჰყვება ამ ცვლილებებს, ძნელი გასათვლელია. მით უფრო, ჩვენი ბანკის მმართველობის ძველი გუნდის, სავარაუდოდ, გააზრებული პოლიტიკის შედეგად, მსხვილი მსესხებლების მნიშვნელოვანი ნაწილი ხელისუფლების ოდიოზური ფიგურების კონტროლქვეშაა და არ არის გამორიცხული, ერთობლივად დაგეგმილი და ღრმად შენიღბული ახალი პროვოკაციები ვიხილოთ.
ცხადია, ასეთ ვითარებაში საკრედიტო დაწესებულებები ექცევიან არაპროგნოზირებად გარემოში და საბანკო სისტემის მდგრადობის ცნება მეტად მყიფე და საგადასახადო ორგანოების „კეთილ ნებაზე“ დამოკიდებული ხდება, რაც უთუოდ შეუქმნის სერიოზულ პრობლემებს დეპოზიტართა და ბანკების სხვა კრედიტორთა ფულადი სახსრების დაცულობის საიმედოობას; ფაქტობრივად, შეუძლებელს გახდის იპოთეკური საკრედიტო ოპერაციების განხორციელება-გაფართოებას.
სს „ბანკი ქართუს“ ხელმძღვანელობის შეშფოთებას აძლიერებს ის გარემოება, რომ ორიოდე წლის წინ, ზუსტად ანალოგიური საკანონმდებლო ინიციატივა დაიბლოკა, უპირველეს ყოვლისა, ქვეყნის საბანკო სექტორის ერთობლივი ძალისხმევით; თუმცა დღეს არც საქართველოს ეროვნულ ბანკს, არც საბანკო ასოციაციასა და არც ერთ კომერციულ ბანკს მინიმალური პროტესტიც არ გამოუთქვამს აღნიშნულ საკითხზე, რაც უფრო მეტ საფუძველს უქმნის ეჭვს, რომ ეს საკანონმდებლო ინიციატივა პოლიტიკურადაა მოტივირებული და მხოლოდ სს „ბანკი ქართუს“ სადამსჯელო ოპერაციად იქნება გამოყენებული; მით უმეტეს, ცვლილებები ორგანულად ჯდება ბატონ ბიძინა ივანიშვილისა თუ საქართველოში მისი საკუთრების წინააღმდეგ განხორციელებული მრავალი უკანონო აქტის კონტექსტში.
ჩვენ ვაპირებთ, გავაძლიეროთ მუშაობა საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებთან. მათ უზარმაზარი ფულადი თუ ინტელექტუალური რესურსი აქვთ ჩადებული საქართველოში ცივილიზებული საბანკო ინსტიტუტების ჩამოყალიბება-განვითარებაში და ხშირ შემთხვევაში, თავად არიან ქართული საბანკო დაწესებულებების მნიშვნელოვანი წილის მფლობელები.
სს „ბანკი ქართუ“ გამოთქვამს რა საფუძვლიან შეშფოთებას საქართველოს საბანკო სისტემაში ბოლო პერიოდში, მათ შორის - ზემოთ აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებებით შექმნილი ვითარების გამო, მოუწოდებს საქართველოს ეროვნულ ბანკს, საბანკო ასოციაციას, საქართველოში მოქმედ კომერციულ ბანკებსა და საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებს, პრინციპული შეფასება მისცენ ჩვენი ბანკის ირგვლივ შექმნილ რეალობას, რაც უთუოდ დამღუპველად იმოქმედებს მთლიანად საქართველოს საბანკო სექტორზე და წინ აღუდგნენ ბანკებთან პოლიტიკური ნიშნით ანგარიშსწორების მცდელობის თითოეულ შემთხვევას“.

Cartu Bank stated that as a result of the unfair policy of the government, deposits of 45 million GEL were withdrawn from the bank. The Cartu Bank spread special statement regarding the issue.
“The Cartu Bank wishes recent events around them had legal basis. Unfortunately, illegal activities of the governmental officials have only political grounds. Detention of the relatives of Bidzina Ivanishvili, the Bank owner; terror against his construction entities and other properties of the JSC Cartu Group; attack on the cash-in-transit car and seizure of large funds of the bank for ungrounded accusation of money laundering; unprecedented oppression on the bank customers which finally resulted into flow of almost 45 million GEL from the bank –is part of those illegal activities that were conducted by the government. Everything started on October 7, 2011 after Bidzina Ivanishvili publicly announced his decision to come into the government of Georgia through the elections.
Political motivation of the governmental officials’ illegal activities was repeatedly proved by the statement of the Parliamentary Majority leader Petre Tsiskarishvili on November 8 at the parliament: “I wonder what will happen if a person (meaning Bidzina Ivanishvili) with Jewish background and surname, governed from Damascus or any other capital of Israeli’s enemy state, arrives in Israel and announces his desire to participate in the governance of the country. If he requests citizenship, right to transport money from banks by his cash-in-transit cars… who would have allowed him to make similar statements in Israel or in Tel-Aviv? Would he have chance to be a politician? Just imagine.”
The statement of the parliamentary majority leader clarifies that “cash-in-transit car of the Cartu Bank together with two million USD and one million Euros was arbitrarily attacked on political grounds and not in the name of their struggle against crime.”
We should also focus on the promptly adopted law about “Amendments to Several Legislative Acts of Georgia” by the Parliament of Georgia. Article 823 of the Georgian Law on Execution Procedures was already put in force since November 7 together with new amendments and new edition.
The recent amendment seriously attacks the Georgian bank system, degrades their and entirely Georgian state’s reputation before international community. In similar legislative environment a bank, as a first rank mortgager , cannot be an ensured creditor and if after registration of the mortgage it will be found out that basis for the mortgage existed before the registration, then the ensured requirement will be satisfied first and the bank’s requirement will be satisfied only afterwards that neglects presumption of correctness of the Public Registration Agency’s recordings and in fact neglects essence of the mortgage or other universally declared fundamental principles.
Banks will face more problems if a costumer makes a deal with the Revenue Service aiming to recover its property that was mortgaged at the bank after having paid minimum amount of the money.
It is difficult to predict the scale of voluntarism as a result of this amendment. Moreover, as a result of supposedly reasonable politics of the old management of the bank significant part of the large creditors of the Bank are under control of odious governmental officials and it is not excluded that we will see new jointly planned and well-camouflaged provocations.
It is obvious that in similar situation credit institutions get into unpredictable environment and sustainability of the bank system becomes very fragile and dependable on the “kind will” of tax agencies. It will definitely create serious problems for reliability of financial sources of depositors and other creditors of banks; in fact it will make implementation of the mortgage credit operations impossible.
Management of the JSC Cartu Bank is farther concerned about the issue, because two years ago similar legislative initiative was blocked with the joint effort of the bank sector of the country; however, today neither National Bank of Georgia nor Bank Association and commercial banks expressed minimal protest against the amendments. Thus, we doubt the legislative initiative was politically motivated and aimed to punish only Cartu Bank. Furthermore, the amendments clarify numerous illegal acts against Bidzina Ivanishvili and his property in Georgia.
We intend to increase our cooperation with International Financial Institutions. They have invested huge financial and intellectual resources in the establishment/development of civilized bank institutions in Georgia and in most cases they own significant shares in Georgian banks.
JSC Cartu Bank is deeply concerned about recent changes in the bank system including the current situation resulted from the legislative changes. Thus, the Cartu Bank suggests the Georgian National Bank, Bank Association, Georgia based commercial banks and international financial institutions to evaluate the reality created around our bank which will supposedly destroy entire Georgian bank system and to resist each politically motivated attempt to punish banks.”