პოლიცია ახმეტაში „ქართული ოცნების“ გაზეთის გავრცელებას ზღუდავს
პოლიცია ახმეტაში პარტიული გაზეთის „ქართული ოცნების“ გავრცელებას ზღუდავს. რესპუბლიკური პარტიის ახმეტის ორგანიზაციის ხელმძღვანელის ზაქარია ქინქლაძის ინფორმაციით, კვირაობით, მას შემდეგ, რაც „ქართული ოცნების“ აქტივისტები ბაზარსა და მის მიმდებარე ტერიტორიაზე გაზეთებს დაარიგებენ, პოლიციის თანამშრომლები გავრცელებული გაზეთების ამოღებას ახდენენ.
ზაქარია ქინქლაძე, „რესპუბლიკური პარტიის“ ახმეტის ორგანიზაციის ხელმძღვანელი: „20-მა ადამიანმა მაინც გვითხრა, ახალგაზრდებმა გაზეთები რომ მოგვცეს, პოლიციამ ჩამოგვართვაო. ძირითადად კვირას ვარიგებთ ხოლმე. ბაზარში რაიონის ყველა სოფლიდან არიან ჩამოსულები და ხელსაყრელი დროა, რომ ინფორმაცია მთელი რაიონის მასშტაბით გავრცელდეს. ახალგაზრდები გაზეთებს ავტოსადგურშიც არიგებენ. მთელ ამ პროცესს პოლიციის თანამშრომლები მეთვალყურეობენ. გავიგეთ, რომ როგორც კი ახალგაზრდები გაზეთების დასარიგებლად სხვა ადგილზე გადაინაცვლებენ, უკან პოლიციის თანამშრომლები დასდევენ და გავრცელებული გაზეთების ამოღებას ახდენენ. მე თვითონ დავინახე, პოლიციის თანამშრომლები როგორ ჩასხდნენ ახმეტა - მატანის მიკროავტობუსში. როგორც მერე გავიგე, ხალხს გაზეთები ჩამოართვეს. ამიტომ, გუშინ, გაზეთი რომ დავარიგეთ, შემდეგ ახალგაზრდები ტერიტორიაზე დარჩნენ, რომ პოლიციას ხალხისთვის გაზეთები ვეღარ წაერთმია“.
გუშინ, ახმეტაში იმყოფებოდა კახეთის საინფორმაციო ცენტრის კორესპონდენტიც. ჟურნალისტმა დააფიქსირა, რომ პოლიციის თანამშრომლები „ქართული ოცნების“ გაზეთების დარიგების პროცესს ნამდვილად „აკვირდებიან“. ერთ-ერთმა მათგანმა ბაზარში, გამყიდველებისთვის გაზეთების ჩამორთმევაც დააპირა, თუმცა კამერის დანახვისთანავე ბაზრის ტერიტორია დატოვა. პოლიციელების დანახვისთანავე ბევრმა მოქალაქემ გაზეთები ჩანთაში დამალა.
ქალბატონი ნათელა, სოფელ ფშაველის მკვიდრი: „შარი მინდაა შვილო? არ მინდა. გაზეთი გამოვართვი, ჰო, სახლში წავიღებ და რამეს მაინც შევახვევ“.
მამაკაცი, სოფელ შახვეტილას მკვიდრი: „წავიკითხავ, რას წერენ, რა ხდება ქვეყანაზე. აბა ჩვენთან არც გაზეთი შემოდის და არც არაფერი. გზა არ გვაქვს და ახმეტაშიც ვერ ჩამოვდივართ ხოლმე ხშირად, გაზეთს ვინ ჩივის. ეს ბალღები ბოლო დღეებია ყოველ კვირას მოდიან აქ და გაზეთებს უფასოდ გვაძლევენ. კი, გამოვართვი, მაგრამ ავტობუსში ამოვლენ და ჩამოგვართმევენ.
- ვინ ამოვა?
- ვინ ამოვა?.. ვინა და პოლიცია.
- სხვა დროს გამოურთმევიათ?
- ჰო, აბა. წინა კვირას, სანამ მარშუტკა წავიდოდა, ამოვიდნენ, გაზეთები ვის გაქვთო, არ დაგვიმალავს, ყველას გამოგვართვეს და ჩავიდნენ.
- რატომ გართმევენ გაზეთს?
- მაგას მე მეტყვიან?
- თქვენ არ გიკითხავთ?
- არა შვილო, რას ამბობ.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტი გუშინვე, ახმეტის ბაზარსა და მის მიმდებარე ტერიტორიაზე მყოფ პოლიციელებთან გასაუბრებას შეეცადა.

Police Restricts Distribution of Georgian Dream’s Newspapers in Akhmeta
Police restricts distribution of the Georgian Dream’s newspapers in Akhmeta. Head of Akhmeta district office of the Republic Party Zakaria Kinkladze reported that on Sundays, after the activists of the Georgian Dream distribute newspapers in the market and surrounding area, the police officers start withdrawal of those newspapers.
Zakaria Kinkladze: “About 20 people told us the police officers had seized the newspapers from them, which young people had distributed. Mostly, we give out newspapers on Sunday. Residents of all villages arrive here and it is good time to update them with the information. The young activists distribute newspapers even in the bus station. The police officers observe this process. We have learned that as soon as activists leave the area, the police officers follow them and seize the distributed newspapers. I personally saw police officers get on Akhmeta-Matani rout mini-bus and alter I learned that they seized the newspapers from people. So, yesterday, the young people remained in the area after the newspapers were distributed to prevent the police officers from seizing newspapers from people.”
Correspondent of the ICK arrived in Akhmeta yesterday and personally saw police officers observing the newspaper distribution process in the town. One of them was going to seize the newspaper from the traders in the market but having seen the camera he left the area. Many people hid the newspapers in the bags when they saw police officers.
Ms. Natela from Pshaveli village: “Why should I run a risk? I will take it home and at least use it to wrap something.”
A man from Shakhvetila village: “I will read what they have written; what is going on in the country. I do not receive any other newspapers. We cannot often travel to Akhmeta because of bad road and who will care about newspapers. These children have started distribution of free newspapers lately. I took it but they will get on the bus and take it away.
-Who will get on?
-Police officers
-Have they seized newspapers before?
-Yes, last week they got on the mini-bus before it started off and asked who had newspapers; we did not hide anything and they seized newspapers from everybody.