ქართული მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრი გმობს ჟურნალისტებისთვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელშეშლის ფაქტებს
2012 წლის 26 ივლისს ქართული მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრმა გამოაქვეყნა განცხადება, რომლითაც გამოეხმაურა ბოლო პერიოდში დაფიქსირებულ ფაქტებს, როდესაც ჟურნალისტებს თავისუფალი საქმიანობის შესაძლებლობა შეეზღუდათ. განცხადებას უცვლელად გთავაზობთ:
„ქართული მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრი ეხმაურება ბოლო პერიოდში დაფიქსირებულ ფაქტებს, როდესაც ჟურნალისტებს თავისუფალი საქმიანობის შესაძლებლობა შეეზღუდათ:
2012 წლის 22 ივლისს სოფელ შაუმიანში მოსახლეობის პრობლემების გასაშუქებლად ჩასულ ,,ინფო 9“-ს ჟურნალისტებს სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმულმა პირებმა, ყოველგვარი განმარტების გარეშე, მოსახლეობის ჩაწერის საშუალება არ მისცეს.
მედიაში ასევე გავრცელდა ინფორმაცია 2012 წლის 25 ივლისს  პრეზიდენტ სააკაშვილის ვიზიტთან დაკავშირებით ხობის რაიონის სოფელ ხეთაში, სადაც ჟურნალისტებს  არ ჰქონდათ საშუალება, ეს მოვლენა გაეშუქებინათ.
2012 წლის 24 ივლისს ოზურგეთში გაზეთ ,,გურია ნიუსი“-ს ჟურნალისტებს არ მიეცათ შესაძლებლობა, გაეშუქებინათ პრეზიდენტის ვიზიტი გურიაში. როგორც სამოქალაქო ფორმაში მყოფმა პირმა განუმარტა, ისინი  დაცულ ტერიტორიაზე იმყოფებოდნენ. გავრცელებული მასალებით კი ნათლად ჩანს, რომ უსაფრთხოების ზომებიდან გამომდინარე, გადაადგილება შეზღუდული არ არის. ასეც რომ არ ყოფილიყო, შეზღუდვა პრესაზე ვერ იქნებოდა დაწესებული, რადგან სხვა მედია საშუალებების მიერ აღნიშნული ინფორმაცია გაშუქდა. გაზეთ ,,გურია ნიუსი“-ს წარმომადგენელთა განცხადებით, მათ გადაღებული მასალები წაუშალეს.
,,გურია ნიუსი“-ის ვებ გვერდზე გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად: „25 ივლისს, "გურია ნიუსის" გამომცემელს, ია მამალაძეს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე ირმა ნადირაშვილი ტელეფონით დაუკავშირდა და მომხდარის გამო წუხილი გამოთქვა. ქალბატონი ირმა თვლის, რომ რეპორტიორებს ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელი არავინ უნდა შეუშალოს. მანვე შემოგვთავაზა, რომ დაცვის სამსახური უზრუნველყოფდა მეხსიერების ბარათზე კადრების აღდგენას. ამის შემდგომ, დაცვის სამსახურის პრესსამსახურიდანაც დაგვირეკეს, მომხდარზე წუხილი გამოთქვეს და მეხსიერების ბარათის აღდგენა შემოგვთავაზეს.“
სამწუხაროდ, ბოლო პერიოდში იმატა სხვადასხვა პირის მხრიდან ჟურნალისტებისთვის საქმიანობაში ხელის შეშლის ფაქტებმა. განსაკუთრებით შემაშფოთებელია შემთხვევები, როდესაც მსგავი ქმედებები საჯარო მოხელეების მიერ ხორციელდება. მოვუწოდებთ შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებს, კანონით გათვალისწინებული და ადეკვატური რეაგირება მოახდინონ დაფიქსირებულ დარღვევებზე, რათა მომავალში თავიდან იქნეს აცილებული ჟურნალისტებისათვის საქმიანობაში ხელის შეშლის შემთხვევები.
მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრი გამოხატავს მზადყოფნას, დაიცვას თითოეული ჟურნალისტის უფლება და წარმოადგინოს მათი ინტერესები როგორც ადმინისტრაციული ორგანოების, ისე სასამართლოს წინაშე.“

02:51, Sunday, 26.05.2013
Georgian Media Legal Defense Center Condemns Facts of Interference with Professional Work of Journalists
On July 26th of 2012 Georgian Media Legal Defense Center published a statement and reacted to the recent facts of interference with professional work of journalists. See the original text of the statement:
“The Georgian Media Legal Defense Center (GMLDC) reacts to the recent facts of interference with professional work of journalists.
On July 22, 2012, men dressed in civilian uniforms did not allow journalists of Info 9, who had arrived in the village of Shaumani to report on local problems, to interview local population.
According to media reports, during the visit of President Saakshvili in the village of Kheta, Khobi District, on July 25, 2012, journalists were not allowed to cover the event.
On July 24, 2012, in Ozurgeti, journalists of the newspaper Guria News were not allowed to cover visit of the president in Guria. As men dressed in civilian uniforms explained to journalists, they were on a secured territory, whereas video footage illustrates that movement was not restricted for security reasons. Even if it had been, the restriction clearly did not apply to journalists since other media outlets covered the event. As representatives of Guria News allege, they deleted video materials that journalists had recorded.
According to information published on the website of Guria News, “On July 25, deputy head of the president’s administration Irma Nadirashvili contacted publisher of Guria News Ia Mamaladze by phone and expressed her concern about what had happened. Ms. Nadirashvili believes that no one should interfere with journalistic reporting. She also offered to have the security service restore footage on memory card. Afterwards, we were also contacted by the press office of the security service and offered to restore the memory card”.
Regrettably, there has been a recent increase of facts of interference in journalistic reporting by different individuals. It is particularly alarming that such actions are perpetrated by civil servants. We call on representatives of corresponding authorities to respond adequately to violations, as prescribed by law, in order to prevent interference in journalistic reporting in the future.
The GMLDC stands ready to protect rights of each and every journalist, and represent their interests before administrative agencies as well as in court.”