ალეკო ცქიტიშვილი, http://humanrightshouse.org
4 წელი გავიდა 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტიდან. რუსეთ-საქართველოს შეიარაღებულმა დაპირისპირებამ ასობით ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა, მათ შორის - მშვიდობიანი მოქალაქეებისა. საქართველოში გაჩნდა ათასობით ახალი დევნილი და რუსეთის სამხედრო ძალების მიერ ახლადოკუპირებული ტერიტორიები - ახალგორის რაიონისა და კოდორის ხეობის სახით. საქართველომ სრულიად დაკარგა კონტროლი სამხრეთ ოსეთის ქართულ სოფლებზეც, სადაც მანამდე ეთნიკურად ქართველი მოქალაქეები როგორღაც მაინც ახერხებდნენ ცხოვრებას.
საქართველოს და რუსეთის ხელისუფლებას განსხვავებული პასუხი აქვს კითხვაზე - ვინ აგებს პასუხს აგვისტოს კონფლიქტის შედეგებზე? ამ კითხვაზე პასუხს საზოგადოება ელოდა ევროკავშირის ეგიდით შექმნილი „საქართველოში მომხდარ კონფლიქტთან დაკავშირებული ფაქტების დამდგენი დამოუკიდებელი საერთაშორისო მისიისაგან“, რომელსაც შვეიცარიელი დიპლომატი ჰეიდი ტალიავინი ხელმძღვანელობდა. მისიამ ანგარიში 2009 წლის სექტემბერში გამოაქვეყნა. „ტალიავინის კომისიის დასკვნა“, როგორც ამ დოკუმენტს საზოგადოება უწოდებს, საქართველოსა და რუსეთის ხელისუფლებებს ინტერპრეტირების საშუალებას აძლევს, როდესაც საუბარი ეხება მთავარ კითხვას - ვინ დაიწყო ომი?
ერთი მხრივ, ანგარიშში პირდაპირ წერია, რომ „ფართომასშტაბიანი შეიარაღებული კონფლიქტი დაიწყო საქართველოს შეიარაღებული ძალების მიერ 7-8 აგვისტოს ღამით ცხინვალის დაბომბვით“. მეორე მხრივ, იქვე აღნიშნულია, რომ ომის დაწყების საკითხზე მსჯელობისას „ფოკუსირება მხოლოდ 7-8 აგვისტოს ღამეს ცხინვალის წინააღმდეგ საარტილერიო შეტევაზე არ უნდა მოხდეს“ და რომ ასევე გასათვალისწინებელია ომამდე წლების წინ არსებული პერიოდი - ის მზარდი დაძაბულობა, რაც წინ უძღოდა შეიარაღებული დაპირისპირების დაწყებას.
მისიის ანგარიშის კომენტირებისას საქართველოს მთავრობის მინისტრებმა განაცხადეს, რომ საქართველო არ ეთანხმება კომისიის დასკვნის ზოგიერთ ასპექტს. თუმცა, მთლიანობაში დოკუმენტი დადებითად შეაფასეს. დაახლოებით ასეთივე რეაქცია მოჰყვა დოკუმენტს რუსეთშიც და სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლებაშიც. ტექსტიდან ვისაც რა მოსწონს, იმ ნაწილის ციტირებას ახდენს, თავიანთთვის საწინააღმდეგო ნაწილზე კი დუმილს ამჯობინებს.
საინტერესოა ისიც, რომ ანგარიშის გამოქვეყნებიდან 3 წლის თავზე ჯერ კიდევ არ არსებობს მისი ავტორიზებული ანუ ოფიციალური თარგმანი ქართულ ენაზე. როგორც საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის პრესსამსახურში გვითხრეს, ამ დოკუმენტის ოფიციალური თარგმანის შესახებ მათ ინფორმაცია არა აქვთ და ოფისი საჭიროებისამებრ ინგლისურენოვან დედანს იყენებს. ინტერნეტში ქართულ ენაზე „ტალიავინის კომისიის დასკვნის“ მხოლოდ არაოფიციალურ და არასრულ თარგმანს მივაკვლიეთ, რომელიც ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდს ეკუთვნის. საყურადღებოა, რომ ჩვენი ინფორმაციით, ამ მნიშვნელოვანი დოკუმენტის ოფიციალური თარგმანი არც რუსულ ენაზე არსებობს. მიუხედავად იმისა, რომ ევროკავშირის წარმომადგენლობები საქართველოშიც და რუსეთშიც მრავალმინიონიან პროექტებს აფინანსებენ, აქამდე რატომღაც 1000 გვერდის თარგმნა ვერ მოხერხდა.
შემოდგომაზე დანიშნული საპარლამენტო არჩევნების წინ, წინასაარჩევნო დებატებისას, საქართველოს ხელისუფლებისა და ოპოზიციური კოალიცია „ქართულ ოცნებას“ შორის ომის დაწყების თემა პოლიტიკური სპეკულაციის საგნად იქცა. კოალიციის ლიდერმა, ბიძინა ივანიშვილმა პოლიტიკაში მოსვლის პირველივე დღეს საჯარო პრესკონფერენციაზე ტალიავინის დაკვნის ის ნაწილი გაიმეორა, სადაც ნათქვამია, რომ შეიარაღებული კონფლიქტი დაიწყო საქართველოს შეიარაღებული ძალების მიერ 7-8 აგვისტოს ღამით ცხინვალის დაბომბვით. ამ ფრაზის გამო ივანიშვილს ხელისუფლებისა და ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენელთა რისხვა დაატყდა თავს. ხოლო რამდენიმე დღის წინ შიდა ქართლის რეგიონის სოფელ კარალეთში მხარდამჭერებთან შეხვედრაზე პრეზიდენტმა სააკაშვილმა განაცხადა, რომ მათ, ვინც ამბობენ, რომ ოთხი წლის წინ საქართველომ დაიწყო რუსეთთან ომი, „არ უყვართ საქართელო“.
ტალიავინის კომისიის დასკვნის გამოქვეყნების შემდეგ საერთაშორისო არენაზე მინავლდა დისკუსია თემაზე - ვინ დაიწყო ომი და ვინ აგებს პასუხს ასობით ადამიანის სიკვდილზე. ამიტომ საქართველოში საზოგადოებას არა აქვს განცდა, რომ ამ კითხვას ოდესმე ზუსტი პასუხი გაეცემა და კონკრეტული დამნაშავეებიც დაისჯებიან, იმისდა მიუხედავად, თუ რა თანამდებობას და გავლენას ფლობენ ისინი დღეს. თუმცა, უფლებადამცველი ორგანიზაციები იმედით ელიან სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის გამოძიებას, რომლის ფარგლებშიც  აგვისტოს შეიარაღებული კონფლიქტის დროს სავარაუდოდ ჩადენილ დანაშაულებზე ინფორმაცია გროვდება.
„საქართველოში ჩადენილი დანაშაულები არ უნდა დარჩეს დაუსჯელი“, - ასეთი სათაურით გაავრცელა პრეს-რელიზი საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს პროკურორის ოფისმა 2010 წლის 25 ივნისს, - „სასამართლოს პოტენციურად აქვს იურისდიქცია იმ დანაშაულებზე, რომლებიც როგორც ამტკიცებენ, საქართველოს ტერიტორიაზეა ჩადენილი და სისხლის სამართლის სასამართლოს კომპეტენციის სფეროს წარმოადგენს, მათ შორის: სამოქალაქო პირების იძულებითი გადაადგილება, მშვიდობისმყოფელების მკვლელობები და სამოქალაქო ობიექტებზე თავდასხმები“.
ბედად, საქართველო რომის სტატუტის  ხელმომწერი სახელმწიფოა და მასზე სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს იურისდიქცია ვრცელდება. „რომის სტატუტი წარმოადგენს გარანტიას, რომ დაუსჯელობა დასრულდება“, – ამბობს სისხლის სამართლის სასამართლოს პროკურორი მარენო ოკამპო ჰააგიდან, - „სახელმწიფოებს გააჩნიათ პირველადი ვალდებულება, გამოიძიონ და დასაჯონ დამნაშავეები; სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო საქმეში მხოლოდ მაშინ ერთვება, როცა შიდასახელმწიფოებრივ დონეზე არ ხორციელდება საქმის უტყუარი გამოძიება“.
2010-2011 წლებში სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წარმომადგენელთა ვიზიტები საქართველოში და მთავრობის წევრებთან ინტერვიუები, ფაქტობრივად, წარმოადგენდა წინასწარ მოკვლევას, რითაც პასუხი უნდა გასცემოდა კითხვას - შესწევს თუ არა საქართველოს სახელმწიფოს  „შიდასახელმწიფოებრივ დონეზე განახორციელოს საქმის უტყუარი გამოძიება?“ სასამართლოს წარმომადგენლებს ასევე სისტემატური კომუნიკაცია აქვთ საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, რომლებმაც თავის მხრივ, 2010 წელს შექმნეს „კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსათვის“.
2011 წლის 23 მაისს ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტმა გაავრცელა ახალი ანგარიში საქართველოს შესახებ სათაურით -არ შეუძლია თუ არ უნდა? რასრულყოფილი გამოძიება 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის დროს და შემდეგ ჩადენილ დანაშაულებზ“. მასში ნათქვამია: „უამრავი მოწმისა და სავარაუდო დანაშაულების მსხვერპლთა ინტერვიუებზე დაყრდნობით, ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი ასკვნის, რომ საქართველოს ხელისუფლებას არც უნარი და არც სურვილი არ გააჩნია, ჩაატაროს ეფექტური გამოძიება იმ დანაშაულების დასადგენად, რომლებიც საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს იურისდიქციაში შედის და რომელიც, სავარაუდოდ, ჩადენილი იყო 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს და შემდეგ“.
უფლებადამცველები სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსგან უფრო აქტიურ ქმედებებს ელიან. არსებულ კითხვებზე კონკრეტული პასუხის გაცემა, ომის დანაშაულებზე პასუხისმგებელ პირთა გამოვლენა და დასჯა მით უფრო მნიშვნელოვანია, რომ კონფლიქტის შედეგები 4 წლის შემდეგაც არ არის ბოლომდე აღმოფხვრილი. 26 000 იძულებით გადაადგილებული პირი გეტოს ტიპის დასახლებებში ცხოვრობს, უამრავი საყოფაცხოვრებო პრობლემით.  მათი გამოძევება მშობლიური საცხოვრებელი ადგილებიდან, იგივე ტალიავინის დასკვნით, ეთნიკურ წმენდად არის შეფასებული. არანაკლებ სერიოზული პრობლემაა „ომის საჩუქრები“ - ნაღმები.
ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის (IWPR) ცნობით, რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ შიდა ქართლის რეგიონში მოსახლეობა ასაფეთქებელ მოწყობილობებს დღემდე ხვდება, მიუხედავად იმისა, რომ 2008-2009 წლებში შიდა ქართლის რეგიონის 22 სოფელში საერთაშორისო ჰუმანიტარულმა ორგანიზაცია  „The HALO Trust” განაღმვით სამუშაოები ჩაატარა. ოფიციალური მონაცემებით, პროგრამის ფარგლებში საერთო ჯამში იპოვეს და გააუვნებელყვეს 1706 კასეტური ბომბი, 2031 სხვა სახის ასაფეთქებელი მოწყობილობა.
„ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტი აქტიურად ადევნებს თვალყურს კონფლიქტის ზონის სოფლებში არსებულ სიტუაციას. ვცდილობთ, განსაკუთრებული ყურადღება დავუთმოთ იძულებით გადაადგილებული პირებისა და ომის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის პრობლემების გაშუქებას. ამ თემაზე ერთ-ერთი ბოლო სიუჟეტი, რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად შიდა ქართლის ტერიტორიაზე დარჩენილ აუფეთქებელ საბრძოლო მასალებს შეეხებოდა. როგორც სიუჟეტიდან ჩანს, ტერიტორია ომის ფეთქებადი ნარჩენებისგან გაიწმინდა, მაგრამ არ დასრულებულა მიწების ხარისხის კონტროლი. ჩვენ ასევე, თვალყურს ვადევნებთ, ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების სამუშაო ჯგუფის შეხვედრებს, რომლის ბოლო შეხვედრაზეც გადაწყდა, რომ შიდა ქართლის ცალკეულ სოფლებში განაღმვითი სამუშაოები აღდგება“, - ამბობს IWPR-ის წარმომადგენელი შორენა ლათათია.
მართალია, განვლილმა წლებმა საზოგადოებაში შიში და ემოციები დააცხრო, მაგრამ აგვისტოს ხუთდღიანი ომის ჭრილობები ჯერ კიდევ არ არის მოშუშებული. ხელისუფლებამ კონფლიქტიდან 4 წლის თავზე ხსოვნის კვირეული გამოაცხადა. ამ პერიოდში, ოპოზიციასთან შეთანხმებით, შეჩერდა წინასაარჩევნო კამპანია. ხსოვნის კვირეულის წინ კი, დნმ-ის ანალიზის შედეგად, 4 წლის წინ დაღუპული ორი ჯარისკაცის იდენტიფიცირება მოხდა. უფროსი სერჟანტი გელა თიგიშვილი და სერჟანტი ზურაბ ტურაშვილი ამ დრომდე უგზო-უკვლოდ  დაკარგულად ითვლებოდნენ. უგზო-უკვლოდ დაკარგული ჯარისკაცები, რომელთა ასავალ-დასავალი დღემდე უცნობია, კიდევ არიან. მათი ოჯახის წევრთა უსასრულო მოლოდინი კვლავ აქტუალურს ტოვებს კითხვას - ვინ არის დამნაშავე?

10:55, Monday, 20.05.2013
Four years have passed since the armed conflict of August, 2008. Hundreds of people – including peaceful civilians -died during the Russian-Georgian hostilities. Thousands of Georgians were displaced and the territories of Akhalgori district and Kodori Gorge were occupied by Russian military forces. Georgia completely lost control over enclaves in South Ossetia which were previously inhabited by ethnic Georgian people.
The governments of Georgia and Russia have different answers to the question of who was responsible for the August armed conflict. The public expected the Independent International Fact-Finding Mission on the Conflict in Georgia created by the EU to answer this question. Swiss diplomat Heidi Tagliavini was head of the Fact-Finding Mission that published its report in September of 2009. However, the conclusion of the “Tagliavini Report”, as it is commonly referred to, allows the governments of Georgia and Russia to interpret its findings on the main question: who started the war?
On the one hand, the report clearly states that “the shelling of Tskhinvali by the Georgian armed forces during the night of 7 to 8 August 2008 marked the beginning of the large-scale armed conflict in Georgia.” On the other hand, it underlines that “any explanation of the origins of the conflict cannot focus solely on the artillery attack on Tskhinvali in the night of 7/8 August” and urges consideration of the years before the war – with increasing tension as precondition for the armed conflict.
When commenting on the Mission’s report, the minister of Foreign Affairs of Georgiastated that although Georgia disagreed with some aspects of the EU-commissioned August war report, overall the document would be helpful for Georgia. Russia and the de-facto government of South Ossetia had an almost similar reaction to the report. All parties to the conflict quote the passages from the report which are acceptable to them but prefer to stay silent on those parts of the report which contradict their allegations.
It is also interesting that there is no authorized or official Georgian translation of the report even three years after its publishing. The Press-center of the EU Mission in Georgia said they do not have information on the official translation of the report and they still rely on the original English version as a source of information. We were only able to find an incomplete unofficial Georgian translation of the Tagliavini Commission Report that was made by the South Caucasus office of the Heinrich Boell Foundation. It is noteworthy that according to our information, there is no official Russian translation of this important document either. It is unclear why the EU Missions in Georgia and Russia, that both fund multi-million Euro projects,  chose not to fund any translations of the 1000-page document.
The start of the August War has also become an issue of domestic politics in Georgia, with speculation on part of the Government of Georgia and the opposition coalition Georgian Dream in the run-up to the parliamentary elections scheduled in the fall of 2012. Immediately after entering Georgian politics, at his first press-conference, coalition leader Bidzina Ivanishvili quoted part of the Tagliavini Commission Report and said that armed conflict started with the shelling of Tskhinvali on the night of August 7 to August 8. Because of this statement, representatives of the government and the ruling United National Movement attacked Ivanishvili. Several days ago, President Mikheil Saakashvili declared, when meeting his supporters in the Shida Kartli village Karaleti, that those who allege that Georgia had started the war with Russia four years ago “do not love Georgia.”
After the Report of the Tagliavini Commission was published, the discussion on the issue - who launched the war and who was responsible for hundreds of casualties - subsided on the international level. This leaves the Georgian population without closure, with questions unanswered and perpetrators, despite their position and influence in the country, unpunished. However, human rights organizations are hoping for an investigation by the Prosecutor of the International Criminal Court, which collects information about possibly committed war-crimes during the August armed conflict, to materialize.
On June 25 2010, the Office of the Prosecutor of the International Criminal Court (ICC) publishedPress-Release entitled No Impunity for Crimes Committed in Georgia, part of which read: “The Court potentially has jurisdiction over ICC crimes allegedly committed on the territory of Georgia, including forced displacement of civilians, killing of peacekeepers and attacks against civilian targets.”
Luckily, Georgia is a party to the Rome Statute and the ICC has jurisdiction on its territory. “The Rome Statute ensures the end of impunity,” said ICC Prosecutor Moreno-Ocampo from The Hague, “states have the primary responsibility to investigate and prosecute; the Court only steps in if there are no genuine national proceedings.”
Between 2010 and 2011, ICC representatives visited Georgia, interviewing government officials and conducting a preliminary investigation to answer the question: is the Georgian state willing and able “to conduct genuine national proceedings”? ICC officials stay in regular contact with the Georgian nongovernmental organizations that set up the Georgian Coalition for International Criminal Court in 2010.
On May 23, 2011, the Norwegian Helsinki Committee (NHC) published a new report on Georgia - Unable or Unwilling? Georgia’s faulty investigation of crimes committed during and after the Russian-Georgian war of August 2008- which concludes that: “Overall, it would seem that the information provided by the survey of the ECHR applicants indicates that the Georgian authorities are at least both partly unable and partly unwilling to conduct an effective investigation into international crimes allegedly committed during and after the August 2008 war.”
Human rights defenders expect the ICC to take more active measures. Answering the questions surrounding the conflict and holding people responsible for war crimes is more important than ever, especially seeing as the results of the armed conflict have yet to be eradicated even four years later. 26,000 internally displaced people (IDP) still live in settlements rife with social problems. Their expulsion from their native villages was evaluated as ethnic cleansing by the Tagliavini Report.
So-called “gifts of war”, or mines, are no less serious problems. According to the Institute of War and Peace Reporting (IWPR), the people living in Shida Kartli region still find explosives from the Russian-Georgian war in the area. This is in spite of the humanitarian organization HALO Trust clearing the ground from mines in 22 villages of Shida Kartli region in 2008-2009. According to official data, they discovered and neutralized 1,706 cluster bombs and 2,031 unexploded ordinances in the frame of the program.
Shorena Latatia of IWPR commented on the organization’s findings: “IWPR actively observes the situation in the conflict zone villages. We try to pay maximum attention to highlighting problems of internally displaced people and the population victimized by the war. One of our most recent TV-stories was about unexploded mines remaining in the Shida Kartli region. We also monitor the meetings of the Working Group on Incident Prevention and Response whose members agreed at the last meeting that the mine clearing activities in several villages in Shida Kartli region will be renewed.”
Although fear, anger and other emotions decrease with every passing year, the wounds of the five-day war have not yet healed. The government of Georgia announced a Memorial Week on the 4th anniversary of the armed conflict. Based on an agreement with the opposition parties, the pre-election campaign was halted for one week. Just before Memorial Week, the bodies of two soldiers killed four years ago were identified through DNA testing. Senior Sergeant Gela Tigishvili and Sergeant Zurab Turashvili had been declared missing in action until now. There are other soldiers whose whereabouts are still unknown. Their family members wait endlessly, wondering – who is guilty?