კოალიცია „არჩევნის თავისუფლებისთვის“ კარალეთში მომხდარ ინციდენტში მონაწილე საჯარო მოხელეების უმკაცრეს დასჯას ითხოვს
კოალიცია „არჩევნის თავისუფლებისთვის“ წევრები შეშფოთებას გამოვთქვამთ 12 ივლისს კარალეთის დევნილთა დასახლებაში ხელისუფლების მხარდამჭერებსა და კოალიცია „ქართული ოცნების“ წარმომადგნლებს შორის მომხდარი ფიზიკური დაპირისპირების გამო.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ის ფაქტი, რომ დაპირისპირებაში მონაწილეობდნენ პარლამენტარ ბადრი ბასიშვილთან დაახლოებული საჯარო მოხელეები. მედიასაშუალებების მიერ გავრცელებული ვიდეომასალებიდან ნათლად ჩანს, რომ დაპირისპირებაში ყველაზე მეტად სწორედ საჯარო მოსამსახურეები აქტიურობდნენ. გამოკვეთილი აგრესიით კი გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის თანამშრომელი ლევან მაისურაძე გამოირჩეოდა, რომელიც, თანმხლებ მამაკაცთან ერთად, შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელს, ჟურნალისტ საბა წიწიკაშვილს დაესხა თავს. გავრცელებული ვიდეოკადრებიდან გაარკვევით ჩანს, რომ მაისურაძემ და მისმა თანმხლებლებმა საბა წიწიკაშვილი ძირს დააგდეს და ფიზიკურად უსწორდებოდნენ მანამ, სანამ მათ ჟურნალისტი ხალხმა არ გამოგლიჯა. წიწიკაშვილის განცხადებით, მაისურაძის გარდა, მის ცემაში მონაწილეობდნენ გიგი და გოგიტა გოჩაშვილები, რომლებიც, ასევე, საჯარო მოსამსახურეები არიან.
საჯარო მოხელეები და პარლამენტარ ბასიშვილთან დაახლოებული პირები, ასევე, ფიზიკურად გაუსწორდნენ ”ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებს, ხოლო უკან გამობრუნებულ აქციის მონაწილეებს ქვები დაუშინეს,  დაამტვრიეს მათი კუთვნილი ავტომანქანები.
მოძალადეების განსაკუთრებული აგრესიის მსხვერპლნი გახდნენ ჟურნალისტები. ინციდენტისას დაშავდნენ სააგენტო „ინფო-9“–ის წარმომადგენლები - თამთა ილურიძე, ეკა ილურიძე, შორენა ხაბალაშვილი, რეზო ნადირაძე და ლექსო ალექსიძე, „მე-9 არხის“ ჟურნალისტები - ნუკრი ბეგლარაშვილი და ნოდარ სხირტლაძე, ტელეკომპანია „თრიალეთის“ წარმომადგენლები - ნინო ბოლაშვილი და მამუკა ქევხიშვილი და შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტი საბა წიწიკაშვილი. დაზიანდა ჟურნალისტების კუთვნილი ტექნიკაც.
როგორც დაზარალებულთა ადვოკატებისგან გახდა ცნობილი, კლინიკაში მობილიზებულმა ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენლებმა ექიმებზე ზეწოლა განახორციელეს, რის შემდეგაც დაზარალებულები საავადმყოფოდან ფორმა N100-ის გარეშე გაწერეს.
ხაზგასმით ვაცხადებთ, რომ კარალეთის ინციდენტითა და სხვა ამგვარი ფაქტებით ქვეყანა ნორმალურ საარჩევნო პროცესს თანდათან სცილდება და მაქსიმალურად ძაბავს ვითარებას. არავის, მით უფრო, საჯარო მოხელეს, არ აქვს უფლება, ხელი შეუშალოს რომელიმე პარტიის წინასაარჩევნო შეხვედრების ჩატარებას მოსახლეობასთან.
ბოლო დღეებში კარალეთსა და შიდა ქართლის რეგიონში კოალიცია ”ქართული ოცნების” მოსახლეობასთან გამართულ სხვა შეხვედრებზე მომხდარი ინიციდენტები, ჟურნალისტებზე ფიზიკური ანგარიშსწორების ფაქტები, რომლებშიც, მათ შორის, მონაწილეობდნენ ადგილობრივი ხელისუფლებისა და მმართველი პარტიის აქტივისტები, არის საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობის უხეში დარღვევა და სისხლის სამართლის დანაშაული.
კოალიციის წევრები მოვუწოდებთ:
• შესაბამის ორგანოებს, კანონის მთელი სიმკაცრით დასაჯოს ინციდენტში მონაწილე იდენტიფიცირებული საჯარო მოხელეები, რათა მომავალში მაინც თავიდან ავიცილოთ სხვა მოხელეთა ანალოგიური ქმედება;
• ხელისუფლებას და სამართალდამცავ ორგანოებს, უზრუნველყოს ყველა პოლიტიკური ძალის უფლება, უსაფრთხო გარემოში გამართოს წინასაარჩევნო შეხვედრები;
• „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ და ყველა სხვა პოლიტიკურ ძალას, არ დაუშვან საკუთარი აქტივისტების მხრიდან კონკურენტი პოლიტიკური პარტიების წინასაარჩევნო აქციებზე დაპირისპირებების პროვოცირება;
წინააღმდეგ შემთხვევაში, მოვლენებია ამგვარმა განვითარებამ შესაძლოა საარჩევნო პროცესის სრული პარალიზება გამოიწვიოს.

Coalition for Freedom of Choice Requests Strict Punishment of Public Officials Participating in Karaleti Incident
Members of the Coalition for Freedom of Choice are concerned about the physical altercation between government supporters and representatives of the Coalition Georgian Dream in Kareleti village IDP settlement on July 12.
We are particularly concerned by the fact that public officials closely related to MP Badri Basishvili participated in the clash. Videos spread by various media-outlets show that public servants were particularly active during the incident. Levan Maisuradze, an employee of Gori district administration, was extremely aggressive toward opposition members and partook in an attack on journalist Saba Tsitsikashvili, head of Information Center of Shida Kartli. The videos show Maisuradze and his companions pushing Tsitsikashvili to the ground and beating him before bystanders rescue the journalist. Tsitsikashvili said that public servants Gigi and Gogita Gochashvili also participated in the physical assault on him.
Public servants and MP Basishvili’s allies were involved in physically assaulting Georgian Dream’s representatives as well; they threw stones at them and vandalized their cars.
Several journalists became victims of the aggression. Tamta Iluridze, Eka Iluridze, Shorena Khabalashvili, Rezo Nadiradze and Lekso Aleksidze of the news agency INFO 9, journalists Nukri Beglarashvili and Nodar Skhirtladze of TV Company Ninth Channel, Nino Bolashvili and Mamuka Kevkhishvili from the TV-Company Trialeti and Saba Tsitsikashvili of the Information Center of Shida Kartli were all injured as a result of the incident. Their equipment was also damaged.
The lawyers of the victimized people said that law enforcement officers mobilized in the district hospital threatened doctors who proceeded to discharge patients without recording their injuries.
We want to underline that what happened in Karaleti and during other, similar incidents puts the country on a dangerous trajectory away from normal election conditions No one, particularly not public officials, should hinder peaceful interaction between any political party and the population during the pre-election campaign.
The recent incidents, which occurred during Georgian Dream’s meetings with the population in Karaleti and in Shida Kartli region in general,  as well as the harassment of journalists, in part by people with ties to the local government and the ruling party, blatantly violates Georgian legislation and constitute crimes punishable under the Georgian Criminal Code.
The Coalition members call upon:
• relevant institutions to set a precedent and strictly punish the identified public servants participating in the incidents in order to avoid similar incidents in the future;
• the government and law enforcement bodies to ensure a peaceful environment for meetings of every political party within the frame of the pre-election campaign;
• United National Movement and all political parties make sure that their activists do not provoke representatives of rival political parties.
The undersigned urge that swift action be taken to avoid the risk of paralyzing the election process.