AMNESTY INTERNATIONAL – საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა შეწყვიტოს ძალადობა ოპოზიციის წინააღმდეგ
საერთაშორისო ორგანიზაცია Amnesty International–მა საქართველოში წინასაარჩევნოდ ოპოზიციის წარმომადგენლების წინააღმდეგ განხორციელებულ ძალადობის ფაქტებთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა. ორგანიზაციის შეფასებით, ხელისუფლება ვერ უზრუნველყოფს ოპოზიციის მხარდამჭერთა და ჟურნალისტთა დაცვას პოლიტიკურად გამიზნული ძალადობისაგან. Amnesty International–ის განცხადებას უცვლელად გთავაზობთ.
„მაშინ, როცა საქართველოს მოქალაქეები ემზადებიან ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილეობისათვის, „საერთაშორისო ამნისტია“ შეშფოთებულია იმ ფაქტით, რომ ხელისუფლება ვერ უზრუნველყოფს ოპოზიციის მხარდამჭერთა და ჟურნალისტთა დაცვას პოლიტიკურად გამიზნული ძალადობისაგან.
ორგანიზაცია მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას, უზრუნველყოს ყველა პირის გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლება, განურჩევლად პოლიტიკური შეხედულებებისა და კუთვნილებისა და სამართალში მისცეს ბოლოდროინდელ ძალადობრივ შეტევებზე პასუხისმგებელი პირები, რასაც წინ უნდა უძღოდეს ზედმიწევნითი, მიუკერძოებელი და ეფექტური გამოძიება.
ამ უკანასკნელი კვირების განმავლობაში ადგილი ჰქონდა კოალიცია „ქართული ოცნების“ მიერ გამართული საჯარო აქციების ჩაშლას ფიზიკური დაპირისპირების მიზეზით. ოპოზიციის ლიდერების თქმით, ამ ინციდენტებში მონაწილეობდნენ ადგილობრივი საბჭოების თანამშრომლები და შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამდებობის პირები, ხოლო თავად ინციდენტები ხელისუფლების მიერ დაიგეგმა და იმართებოდა.
12 ივლისს „ქართული ოცნების“ აქტივისტების ჯგუფი კარალეთში (საქართველოს ცენტრალური ნაწილი) ჩავიდა, რათა შეხვედროდა 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად იძულებით გადაადგილებულ პირთა დასახლების მაცხოვრებლებს. თვითმხილველთა და მედიასაშუალებების მიხედვით, კარალეთის დასახლების რამდენიმე ადგილობრივმა მაცხოვრებელმა დაიწყო აქტივისტების სიტყვიერი შეურაცხყოფა და დასახლების ტერიტორიის დატოვება მოთხოვა მათ. სიტყვიერი პაექრობა ფიზიკურ დაპირისპირებაში გადაიზარდა.
შეხვედრის რამდენიმე ვიდეოჩანაწერზე ჩანს, თუ როგორ ესვრიან ქვებს ადგილობრივი მოსახლეები კოალიციისა და მედიასაშუალებების წარმომადგენლებს, ხოლო კოალიციის ერთ-ერთი ლიდერის თანმხლები პირი ცეცხლსასროლი იარაღით ხელში ცდილობს უკან დასახევად გამზადებული ოპოზიციის აქტივისტების უსაფრთხოების უზრუნველყოფას.
13 ადამიანი, მათ შორის 10 ჟურნალისტი, დაშავდა და გადაიყვანეს გორის საავადმყოფოში. ერთ-ერთმა დაზარალებულმა ჟურნალისტმა, საბა წიწიკაშვილმა განაცხადა, რომ მათ შორის, ვინც მას ფიზიკურად გაუსწორდა, ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის თანამშრომლები ამოიცნო.
14 ივლისს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოაქვეყნა განცხადება, რომლის მიხედვითაც დაკავებული იქნა 6 პირი (ოპოზიციის 4 მხარდამჭერი და კარალეთის 2 მაცხოვრებელი, მათ შორის ადგილობრივი საბჭოს თანამშრომელი, რომელმაც ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა საბა წიწიკაშვილს), რომლებსაც ინციდენტთან დაკავშირებით შეეფარდათ 15-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა. თუმცა, როგორც კოალიცია „ქართული ოცნების“ ადვოკატმა განუცხადა „საერთაშორისო ამნისტიას“, 4 პირი, რომლებიც, სავარაუდოდ, დაკავშირებულნი არიან მმართველ პარტიასთან და რომლებიც მართავდნენ და მონაწილეობდნენ თავდასხმაში, არ იყო მისცეს სამართალში, მიუხედავად მამხილებელი ფოტო და ვიდეო-მოწმობისა.
26 ივნისს მსგავსი ინციდენტი მოხდა მერეთში (შიდა ქართლი, საქართველოს ცენტრალური ნაწილი). იმ დროს, როცა ოპოზიციის აქტივისტები ცდილობდნენ აქციის ჩატარებას, გაჩაღდა ხელჩართული ბრძოლა, რამაც ხელი შეუშალა კოალიცია „ქართულ ოცნებას“ ადგილობრივებთან შეხვედრის ჩატარებაში. მიღებული ინფორმაციით, კონფრონტაციის შედეგად დაშავდა რამდენიმე ადამიანი, მათ შორის ჟურნალისტები, და კოალიციის მხარდამჭერები გადაყვანილნი იქნენ საავადმყოფოში სამედიცინო დახმარების აღმოჩენის მიზნით.
ამის შემდეგ ადგილობრივმა მედიასაშუალებებმა გამოაქვეყნეს ვიდეო-ჩანაწერი, რომელზეც, სავარაუდოდ, აღბეჭდილია ინციდენტის მონაწილე რამდენიმე საჯარო მოხელე. 28 ივნისს სახალხო დამცველის აპარატმა გამოაქვეყნა განცხადება, რომელშიც გამოხატული იყო შეშფოთება ძალადობაში რამდენიმე საჯარო მოხელის მონაწილეობის გამო, გორის ადგილობრივი თვითმმართველობისა და შიდა ქართლის რეგიონის საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის თანამშრომელთა ჩათვლით.
მერეთის ინციდენტთან დაკავშირებით, დაკავებულია ოთხი მამაკაცი (მათ შორის, „ქართული ოცნების“ 2 აქტივისტი), რომლებსაც 10-დღიანი პატიმრობა შეეფარდათ. თუმცა, სახალხო დამცველის აპარატის თანახმად, არც ერთ საჯარო მოხელეს პასუხი არ მოეთხოვა.
აქციებისა თუ პოლიტიკურად მგრძნობიარე მოვლენების გაშუქებისას პრო-ოპოზიციურად განწყობილი ჟურნალისტების წინააღმდეგ მიმართული თავდასხმის შესახებ შეტყობინებების გარდა, გავრცელდა ინფორმაცია პრო-ოპოზიციუარდ განწყობილი ჟურნალისტების დაშინებისა და ჟურნალისტური საქმიანობის წარმართვის ხელყოფის შესახებ დაუდგენელი პირების მიერ. უცნობი პირები უთვალთვალებენ და კითხვებს უსვამენ პრო-ოპოზიციურად განწყობილ ჟურნალისტებს, დამთრგუნველი ქმედებითა და კომენტარებით ხელს უშლიან სამსახურებრივი მოვალეობების შესრულებაში: ინტერვიუების ჩატარებასა და გადაღებების წარმოებაში.
პრო-ოპოზიციური საინფორმაციო სააგენტო „ინფო 9“-ს ჟურნალისტმა ზესტაფონში - ეკატერინე დუგლაძემ განუცხადა „საერთაშორისო ამნისტიას“, რომ მას ამ უკანასკნელი 3 კვირის განმავლობაში დაჟინებით აედევნა და აწუხებდა 7 ახალგაზრდა მამაკაცისაგან შემდგარი ჯგუფი: „დამყვებიან ყველგან მანქანით ან ფეხით, თავისუფლად მოძრაობის საშუალებას არ მაძლევენ, ხელს მიშლიან გადაღებებში, ფიზიკურად ახლო კონტაქტში შემოდიან და უხამს კომენტარებს აკეთებენ ჩემს სამუშაოსთან და პირად ცხოვრებასთან დაკავშირებით, ასევე განუწყვეტლივ მისვამენ შეკითხვებს“.
ეკატერინე დუგლაძის თანახმად, მისთვის შეუძლებელი გახდა ჟურნალისტური მოვალეობების შესრულება, რადგანაც მამაკაცთა ჯგუფი, რომელიც მას აედევნა, ხელს უშლის მას გადაღებისა და ჩაწერის დროს. მიუხედავად იმისა, რომ დუგლაძემ ოფიციალური საჩივარი შეიტანა და თხოვნით მიმართა როგორც ადგილობრივ პროკურორს, ასევე პოლიციის განყოფილებას, მამაკაცთა ჯგუფი დღემდე აწუხებს მას ყოველგვარი დაბრკოლების გარეშე.
„პოლიციისა და პროკურატის მხრიდან არავითარი რეაქცია არ ყოფილა. მუშაობის გაგრძელება მიწევს დამთრგუნველ და სახიფათო გარემოში. თავს სრულიად დაუცველად ვგრძნობ“, - განუცხადა ჟურნალისტმა „საერთაშორისო ამნისტიას“.
ახალგაზრდა მამაკაცთა იგივე ჯგუფი დაყვებოდა და შეკითხვებით აწუხებდა ვასილ დაბრუნდაშვილსაც, სტუდია GNS-ის თანამშრომელს, როცა ის ოპოზიციონერ ჟურნალისტებზე ზეწოლის შემთხვევებს იძიებდა. 11 ივნისს, როდესაც ის ზესტაფონში ჩავიდა ეკატერინე დუგლაძესთან ინტერვიუს ჩასაწერად, ეს მამაკაცები მიუახლოვდნენ მას და ხელი შეუშალეს ინტერვიუს ჩაწერაში: „7 მამაკაცი შემოგვეხვია მაშინ, როცა ინტერვიუს ჩაწერას ვცდილობდი. არ მომცეს საშუალება, კითხვები დამესვა რესპონდენტისათვის, საუბარში ერთვებოდნენ ცინიკური კომენტარებითა და შეკითხვებით, თან კამერის ხედსაც გვიფარავდნენ“. ვცადეთ, განზე გავმდგარიყავით და ინტერვიუს ჩაწერა სხვაგან გაგვეგრძელებინა, მაგრამ არ გვეშვებოდნენ. ბოლოს რესპონდენტი წავიდა ისე, რომ ინტერვიუს ჩაწერა ვერ მოვახერხე“.
ვასილ დაბრუნდაშვილის მიხედვით, 7 მამაკაცისგან შემდგარი იგივე ჯგუფი მას საათობით დაყვებოდა და შეკითხვებს უსვამდა, რითაც თავისუფლად მოძრაობის საშუალებას არ აძლევდა და ინტერვიუების ჩაწერაში ხელს უშლიდა.
„ეს ყველაფერი ზესტაფონის პოლიციის შენობის წინ ხდებოდა. შევედი პოლიციის შენობაში და ვთხოვე ოფიცერს, აეკრძალა მათთვის ჩემი დევნა და ჟურნალისტური მოვალეობების შესრულებაში ხელის შეშლა, თუმცა მან უარი განმიცხადა“, - შეატყობინა დაბრუნდაშვილმა „საერთაშორისო ამნისტიას“. ვასილ დაბრუნდაშვილი ტელეფონითაც დაუკავშირდა პატრულის პოლიციას და დახმარება ითხოვა, თუმცა 2 პოლიციელი, რომლებიც მასთან საჩივრის მოსასმენად გამოცხადა, მოულოდნელად და ახსნა-განმარტების გარეშე გაბრუნდა, როდესაც ჟურნალისტმა მოითხოვა აქტი ინციდენტის შესახებ, რათა მასზე ხელი მოეწერა.
ვასილ დაბრუნდაშვილის მიხედვით, დღემდე არ დაწყებულა ოფიციალური გამოძიება და არავისთვის მოუთხოვიათ პასუხი ინციდენტთან დაკავშირებით. „სამართალდამცავთა მოქმედებებით თუ ვიმსჯელებთ, სამართლიანობის არავითარი იმედი არ მაქვს ამ კონკრეტულ შემთხვევაში“, - განუცხადა მან „საერთაშორისო ამნისტიას“.
ჟურნალისტურ საქმიანობაში ჩარევის მსგავსი რამდენიმე შემთხვევა ამ თვეში საქართველოს სხვა რეგიონებშიც დაფიქსირდა. 6 ივლისს „ინფო 9“-ს ჟურნალისტს ნინო ბასიშვილს აედევნენ და ხელი შეუშალეს ჩაწერაში გარდაბანში (აღმოსავლეთ საქართველო). 8 ივლისს „ინფო 9“-ს კიდევ ერთ კორესპონდენტს აედევნა პიროვნება კამერით ხელში, რომელმაც ხელი შეუშალა მას, ეწარმოებინა გადაღება გურიაში (დასავლეთ საქართველო). იქვე მდგარი პატრულის პოლიციელისადმი ჟურნალისტის მიმართვა, აეკრძალა ამ პიროვნებისათვის მისი დევნა და ჟურნალისტური მოვალეობების შესრულებაში ხელის შეშლა, როგორც იტყობინებიან, ასევე უპასუხო დარჩა.
„საერთაშორისო ამნისტია“ მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, დაუყოვნებლივ უზრუნველყოს ჟურნალისტების წინააღმდეგ ძალადობისა და დაშინების ყველა ფაქტის ზედმიწევნითი გამოძიება. ორგანიზაცია ასევე მოუწოდებს ხელისუფლებას, უზრუნველყოს ჟურნალისტების მიერ მათი სამუშაო მოვალეობების დაუბრკოლებლივ შესრულება ძალადობის შიშის გარეშე, მიუხედავად იმ მედია-საშუალებების პოლიტიკური შეხედულებებისა, რომლებსაც ისინი წარმოადგენენ.
ისტორიული ფონი
მას შემდეგ, რაც მილიარდელი ბიძინა ივანიშვილი გამოჩნდა საქართველოს პოლიტიკურ სცენაზე, გამოიყენება მკაცრი მარეგულირებელი და სხვა მექანიზმები მისი ახლად შექმნილი პოლიტკური კოალიციის - „ქართული ოცნების“ პოლიტიკური და ფინანსური საქმიანობის გაკონტროლების მიზნით.
ახალწარმოქმნილ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს, რომლებიც კონტროლს უწევს პოლიტიკური პარტიებისა და მათი წინასაარჩევნო კამპანიების დაფინანსებას, ბრალს სდებენ „ამორჩევითი და უკიდურესად ხისტი მიდგომების გამოყენებაში ოპოზიციის მხარდამჭერთა მოზღვავებული დაკითხვებისას, ასევე ბიძინა ივანიშვილზე, კოალიცია „ქართული ოცნებასა“ და იმ სტრუქტურებზე მრავალმილიონიანი ჯარიმების დაკისრებისას, რომლებიც მიიჩნევა ამ კოალიციასთან დაკავშირებულ ორგანიზაციებად. ამასთან, ადგილობრივმა დემოკრატიულმა და ადამიანის უფლებათადამცველმა ორგანიზაციებმა გააკრიტიკეს პრო-ოპოზიციურად განწყობილი „გლობალ ტვ“-სა და „მაესტროს“ სატელიტური თეფშების დაყადაღება ამომრჩეველთა მოსყიდვის ბრალდებით ისევე, როგორც კოალიციის 3 წევრისთვის ახლახანს წაყენებული ბრალდებები დაფინანსების მარეგულირებელი კანონების დარღვევაში“.

07:56, Monday, 20.05.2013
As Georgians prepare to vote in parliamentary elections in October, Amnesty International is concerned that the authorities are failing to protect the opposition supporters and journalists from what appears to be politically targeted violence.
The organization is calling on the Georgian government to ensure freedom of expression and association of all persons regardless of their political views or association and to bring those responsible for the recent attacks to justice following a thorough, impartial and effective investigation.
In recent weeks several public meetings of the opposition coalition ‘Georgian Dream’ have been curtailed by the outbreak of fighting. Opposition leaders say that local council workers and Ministry of Internal Affairs officials were involved in the incidents, suggesting that some of these incidents were orchestrated by the authorities.
On 12 July a group of Georgian Dream activists travelled to Karaleti, central Georgia, to visit a settlement for people displaced as a result of the 2008 Russia-Georgia war. According to eyewitness and media reports, several local residents of the Karaleti settlement started verbally insulting the activists and demanding that they leave the place. Clashes ensued as verbal altercations turned physical.
Several video recordings of the meeting show residents throwing stones at representatives of the coalition and the media, while one of the men accompanying a coalition leader is seen wielding a gun as he covers the retreat of opposition activists from the scene.
13 people, ten of them journalists, were injured and were subsequently treated in Gori hospital. Saba Tsitsikashvili, one of the injured journalists, has stated that he recognized local municipality employees among those who beat him.
The Georgian Ministry of Internal Affairs issued a statement on 14 July, according to which six persons (four opposition supporters and two residents of Karaleti, including one of the council employees who assaulted Saba Tsitsikashvili) were arrested and given 15 days administrative detention in relation to the incident. However, a lawyer from the ‘Georgian Dream’ coalition told Amnesty International that four individuals, allegedly connected with the ruling party, who directed and participated in the attack, have not been brought to justice despite photo and video evidence that incriminates them.
On 26 June a similar incident took place in Mereti, Shida Kartli region, central Georgia. As opposition activists attempted to hold a meeting, a fistfight broke out, preventing the ‘Georgian Dream’ coalition meeting with locals. As a result of the confrontation, several people, including a number of journalists, reportedly sustained injuries and two coalition supporters were taken to hospital for treatment.
Local media outlets then aired a video which allegedly showed several public employees involved in the incident. On 28 June, the Ombudsperson’s office issued a statement, expressing concern that several public servants, including employees of Gori council and the emergency service of the Shida Kartli region, were involved in the violence.�
Four men – two of them ‘Georgian Dream’ activists – have been arrested and jailed for ten days in connection with the Mereti incident. However, according to Ombudsman’s office, no public servants were held responsible.
In addition to the reports of pro-opposition journalists being assaulted while covering rallies or politically sensitive events, there have been several reports of pro-opposition journalist being harassed and prevented from carrying out their journalistic work by unidentified persons. Pro-opposition journalists have been followed and questioned by unknown individuals who interfere with their work, preventing them from interviewing and filming with intimidating actions and remarks.
Ekaterine Dugladze, a female journalist with pro-opposition news agency INFO 9 in Zestaponi, western Georgia, told Amnesty International that in the last three weeks she has been persistently followed and harassed by a group of seven young men: “They follow me everyone by car or on foot, preventing me to move freely, interfere with filming, come physically very close when making inappropriate remarks about my work and private life and asking questions in an non-stop manner.” �
According to Ekaterine Dugladze, she has not been able to effectively carry on with her journalistic work, as the group of men following her interfere with filming and recording interviews. Despite the fact that she has lodged a formal complaint and appealed both at the local prosecutor and police offices, the group of men to date continue to follow her unhindered.
“There has not been any reaction from police or prosecution, I am forced to continue my work in an in intimidating and threatening environment, feeling completely unprotected.” She told Amnesty International.
Vasil Dabrundashvili, from the production company Studio GNS, was followed and questioned by the same group of young men while trying to investigate cases of pressure on opposition journalists. On 11 June, when he was visiting Zestaponi to interview Ekaterine Dugladze, the men approached him and prevented him recording of the interview. “Seven men surrounded us as I was trying to record the interview; they did not let me question my interviewee, interrupting the conversation with cynical comments and questions and blocking the camera. We tried to walk away and continue recording at some other place but they kept following us. At the end, my interviewee left without us being able to record the interview.”
According to Vasil Dabrundashvili the same group seven men kept following him for hours, asking questions and preventing him moving freely and conducting interviews. “This was all taking place in front of the Zestaponi Police building. I entered the police building and asked the police officer to stop them from following me and interfering with my work as a journalist, however they refused to act on my request” he told Amnesty International. Vasil Dabrundashvili also called on a police patrol for help, however the two policemen that arrived to record a complaint, left abruptly and without any explanation when he requested to see and sign the report of the incident.
According to Vasil Dabrundashvili to date no formal investigation has been launched and no-one has been held responsible in connection with the incident. “Judging from the actions of the law enforcement officers, I do not see any prospects of justice being done in this case” He told Amnesty International.
Several similar incidents of interference in journalistic work have been reported this month throughout the Georgian regions. On 6 July, INFO 9 journalist Nina Basishvili was followed and prevented from filming in Gardabani, eastern Georgia. On July 8, another INFO 9 correspondent Natia Rokva was followed by a person with a camera who prevented her from filming and conducting interviews in Guria, western Georgia. Her appeal to the patrol policeman who was standing nearby to stop the person from following and interfering in her journalistic work also reportedly received no reaction.
Amnesty International calls on the Georgian authorities to ensure a prompt and thorough investigation into all cases of violence and harassment against journalists. The organization further urges the authorities to ensure that the journalists are able to work unhindered and without the fear of violence regardless of the political affiliation of the media outlets they represent.
Since the entry of billionaire Bidzina Ivanishvili into Georgian politics early this year, stringent regulatory and other mechanisms have been employed to control the political and financial activities of his newly formed political coalition ‘Georgian dream’.
The newly formed State Audit Service (SAS), which oversees political party and campaign finances has been accused of “applying a selective and excessively rigid approach” with regard to widespread questioning of opposition supporters and imposing multi-million dollar fines on Bidzina Ivanishvili, the Georgian Dream Coalition, and structures perceived as affiliated.� The recent confiscation of
pro-opposition Global TV� and Maesto TV� satellite dishes on allegations of voter bribing, as well as recent criminal charges against the three coalition members for bypassing party funding regulations� have also been met by criticism from the local democracy and human right organizations .