რა მოხდა ლოპოტას ხეობაში, რა ხდება პანკისში
რა მოხდა ლოპოტას ხეობაში; ვისი დახმარებით აპირებდნენ ეთნიკური ქისტები და ჩეჩნეთიდან ლტოლვილები საქართველოს საზღვრის გადაკვეთას; რა კავშირი აქვთ შს სამინისტროს ანტიტერორისტული ცენტრის თანამშრომლებს ლოპოტას ხეობაში მომხდარ მოვლენებთან; ვინ აწარმოებდა ქისტებთან ცხედრების გადაცემის თაობაზე მოლაპარაკებებს?
როგორ დაიწყო
2012 წლის 27 აგვისტოს, დილით, ტელეკომპანიებმა „რუსთავი 2“–მა და „იმედმა“ გაავრცელეს ინფორმაცია, რომ სოფელ ლაფანყურის ტყიდან, რომელიც დაღესტანს ესაზღვრება, 5 ახალგაზრდა: ლერი ხუცურაული, ლევან გარაშვილი, ბესიკ მიჯახკაშვილი, ტატო აღულიშვილი და თამაზ გამიერაშვილი დაიკარგნენ. დაკარგული ახალგაზრდების ახლობლები ვარაუდობდნენ, რომ შესაძლოა, ახალგაზრდები ლეკებმა გაიტაცეს.
ინფორმაციის გავრცელებიდან რამდენიმე საათში თელავის გამგებელმა ნუგზარ ხუცაიძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადა, რომ ახალგაზრდები იპოვეს და უვნებლები არიან. კითხვაზე, სად იპოვეს ახალგაზრდები და როგორ ახსნეს დაკარგვა, გამგებელმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს უთხრა, რომ ამ საკითხებზე, საღამოს შესაძლებელია პრესკონფერენცია გამართულიყო და პასუხებს კომპეტენტური პირებისგან მოვისმენდით. „რუსთავი 2“–ს და „იმედს“, რომლებმაც ახალგაზრდების დაკარგვის შესახებ ინფორმაცია გვაუწყეს, მათი პოვნის შემდეგ დაკარგულებთან გასაუბრების საშუალება აღარ მიეცათ. ლაფანყურში ჩასული ჟურნალისტები უკან დაბრუნდნენ. გვიან საღამოს, კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა ლაფანყურის მაცხოვრებლებზე დაყრდნობით, გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ლოპოტას ხეობაში შს სამინისტროს სპეციალური დანიშნულების რაზმი შევიდა, სოფელში შესასვლელი გზა კი პოლიციას ჰქონდა გადაკეტილი. რამდენიმე საათში საქართველოს შს სამინისტროს პრესსამსახურმა გაავრცელა განცხადება, რომ საქართველო – რუსეთის საზღვართან, დაღესტნის მონაკვეთთან, საქართველოს ტერიტორიაზე აღმოჩენილია შეიარაღებული ჯგუფი, რომლის დევნის მიზნითაც სპეცოპერაცია დაიწყო. ლოპოტას ხეობა მთლიანად შსს–ს ქვედანაყოფებს ჰქონდათ ბლოკირებული. 29 აგვისტოს, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ დევნის ოპერაციის განხორციელების დროს სპეცდანიშნულების რაზმის 2 თანამშრომელი და 1 სამხედრო ექიმი დაიღუპა, 5 სპეცრაზმელი დაიჭრა. შსს-ს მონაცემებით, რაც შეეხება დივერსანტთა ჯგუფს,  შეიარაღებული დაჯგუფების 11 წევრია ლიკვიდირებული, ალყაშია მოქცეული 6 დივერსანტი.
30 აგვისტოს, საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა ლაფანყურში ადგილობრივ მაცხოვრებლებთან შეხვედრაზე განაცხადა, რომ ლეკიანობას კახეთში ვერავინ ვერ გაიმეორებს. „დარწმუნდა მემგონი ყველა, რომ ვერც ბასაევის 90–იანი წლების თარეში და ვერც მე–17, მე–18, მე–19 საუკუნეების ლეკიანობას კახეთში ვერავინ ვერ გაიმეორებს. იქითაც ჩვენი ძმები არიან, ქედს იქით, მაგრამ ჩამოვიდნენ, როგორც ყოველთვის დადიოდნენ მშვიდობიანად სამეგობროდ, სავაჭროდ, სუფრაზე დიდი სიამოვნებით ყველას მივიღებთ“, –აღნიშნა პრეზიდენტმა. პრეზიდენტის ვიზიტამდე რამდენიმე საათით ადრე სოფელში დააბრუნეს ე.წ. გატაცებული 5 ახალგაზრდა. მანამდე მათი ადგილსამყოფელის და მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია ოჯახის წევრებსაც არ ჰქონდათ.
1 სექტემბერს მედიით გავრცელდა ინფორმაცია, რომ შესაძლოა, ლიკვიდირებულ „დივერსანტთა“ შორის საქართველოს მოქალაქეები იყვნენ, კერძოდ პანკისის ხეობაში მცხოვრები ქისტები, რაც შსს–მ არ დაადასტურა. შსს-მ იმავე დღეს გაავრცელა განცხადება, რომ ლიკვიდირებული 11 ადამიანიდან საქართველოს მოქალაქე არცერთი არ არის. იმავე დღეს მედიით გავრცელდა ინფორმაცია პანკისის ხეობაში, კერძოდ კი სოფელ დუისის სასაფლაოზე გაჭრილი 6 საფლავის შესახებ, სადაც ადგილობრივების ცნობით, ლიკვიდირებულთა დაკრძალვა იგეგმებოდა. კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გაავრცელა დუისის სასაფლაოზე ერთდროულად გაჭრილი 6 საფლავის ამსახველი ფოტო მასალაც. ამის მიუხედავად, შსს ჯიუტად აცხადებდა, რომ ლიკვიდირებულთა შორის საქართველოს არცერთი მოქალაქე არ იყო. 2 სექტემბერს კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით გაავრცელა სპეცოპერაციის შედეგად ლიკვიდირებული 3 ახალგაზრდის, ასლან მარგოშვილის, ბაჰაუდინ ალდამოვის და ბაჰაუდინ ბაღაკაშვილის ფოტოები. პანკისის ხეობაში ჟურნალისტები აქტიურად ცდილობდნენ ინფორმაციის მოპოვებას, მედიის წარმომადგენლები ხეობას ღამითაც არ ტოვებდნენ. ხეობაში მცხოვრები ვაჰაბიტები (რამდენიმე მათგანი) და სოფელ დუისის გამგებლის ძმა ჟურნალისტებს ხელს გვიშლიდნენ მუშაობაში და ჩვენგან მოითხოვდნენ ხეობა დაგვეტოვებინა. ისინი მიგვანიშნებდნენ, რომ ეს ულტიმატუმი ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან მოდიოდა, წინააღმდეგ შემთხვევაში ისინი ცხედრებს ვერ მიიღებდნენ. თხოვნის და მუქარის მიუხედავად, ხეობა არ დავტოვეთ. 2 სექტემბერს გვიან საღამოს კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ თუ ღამით ცხედრების გადაცემა არ მოხდებოდა, 3 სექტემბერს, დილიდან მოსახლეობა ხეობაში აქციების დაწყებას აპირებდა.
ასლან მარგოშვილის და ბაჰაუდინ ალდამოვის ცხედრები ახლობლებს თბილისში, 3 სექტემბერს, ღამის 3 საათზე გადასცეს. ცხედრები დუისში შემოვლითი გზით შეიტანეს და ისე, რომ მუსლიმანური წესის მიხედვით სახლში არ დაუსვენებიათ, პირდაპირ სასაფლაოზე მიიტანეს და დაკრძალეს. დაკრძალვას არც ახლობლები დაასწრეს. უკვე დილით, 4 ცარიელი საფლავი მიწით ამოავსეს.
3 სექტემბერს, შუადღეს, შს სამინისტრომ განცხადება გაავრცელა და აღიარა, რომ ლიკვიდირებულთა შორის საქართველოს 2 და რუსეთის ფედერაციის 5 მოქალაქე ამოცნობილია. „ცხედრების ექსპერტიზის, დათვალიერებისა და ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, შესაძლებელი გახდა 11 ლიკვიდირებული პირიდან 7 ცხედრის ვინაობის დაზუსტება. იდენტიფიცირებული 7 ცხედრიდან 2 არის საქართველოს მოქალაქე: ასლან მარგოშვილი, დაბადების თარიღი: 28/06/1990 და ბაჰაუდინ ქავთარაშვილი, დაბადების თარიღი 07/02/1986. 5 ცხედარი არის რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე ჩრდილოეთ კავკასიიდან, აქედან ერთ-ერთი, ბაჰაუდინ ბაღაკაშვილი არის დაბადებული გროზნოში, 1986 წლის 10 თებერვალს და მას ნათესავები ჰყავს პანკისის ხეობაში. დანარჩენი იდენტიფიცირებულები რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეები არიან: დუკვახა დოშუევი, დაბადების თარიღი: 19/01/1968,  დაბადების ადგილი ჩეჩნეთი, ქ. ვეგენო.  სალამ ზაურბეკოვი, დაბადების თარიღი: 14/12/1991, დაბადების ადგილი ჩეჩნეთი, ქ. გროზნო. ხაშიევ ჯაბრაილი, დაბადების თარიღი: 24/01/1989, დაბადების ადგილი ინგუშეთი. მუსა ადუევი, დაბადების თარიღი: 28/03/1981, დაბადების ადგილი ქ. გროზნო,“ – აღნიშნულია სამინისტროს განცხადებაში.
4 სექტემბერს, გამთენიისას საქართველოში ბაჰაუდინ ბაღაკაშვილის და–ძმაც ჩამოფრინდა ავსტრიიდან. მათ გარდაცვლილი ძმა პანკისის ხეობაში, დუისის სასაფლაოზე იმავე დღეს დაკრძალეს.
დაუზუსტებელი ინფორმაციით, ამ დრომდე არ დაუკრძალავთ დანარჩენი 4 ადამიანი. ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ ისინი ყარაჯალას სასაფლაოზე დაკრძალეს, რაც არ დადასტურდა.
რა მოხდა ლოპოტას ხეობაში – ვერსია
ლოპოტას ხეობაში ჩატარებულ სპეცოპერაციასთან დაკავშირებით, ძირითადად 1 ვერსია ვრცელდება, რაც შსს–ს ოფიციალურ ინფორმაციას არ ემთხვევა. დაზუსტებით შეიძლება ითქვას, რომ ჯგუფის წევრებს, რომლებიც სპეცოპერაციის შედეგად გაანადგურეს, საქართველოს საზღვარი არალეგალურად არ გადმოუკვეთავთ, როგორც ეს შსს–მ განაცხადა. პირიქით, ისინი აქედან აპირებდნენ გადასვლას.
არსებული ვერსიით, 18 კაციანი ჯგუფი პანკისის ხეობიდან ლოპოტას ხეობაში იმიტომ ჩავიდა, რომ იქიდან დაღესტნის გავლით ჩეჩნეთში გადასულიყო. პანკისიდან ლოპოტას ხეობამდე მათი ტრანსპორტირება საქართველოს ანტიტერორისტული ცენტრის თანამშრომლების მიერ იყო ორგანიზებული და საქართველოს საზღვრის უპრობლემოდ გადაკვეთასაც მათ ანტიტერორისტული ცენტრის კონკრეტული თანამშრომლები პირდებოდნენ. ამაში ე.წ. „ბოევიკებს“ სერიოზული თანხა უნდა გადაეხადათ, საზღვარი კი ერთ–ერთი ლეკის დახმარებით უნდა გადაევლოთ, რომელმაც გზა ძალიან კარგად იცოდა. ლოპოტას ხეობაში ჯგუფს ადგილობრივი ახალგაზრდები შეხვდნენ. ჯგუფის წევრებმა ხუთივე ახალგაზრდას აღუთქვეს, რომ ზიანს არ მიაყენებდნენ და იმ პირობით, რომ ხეობაში მათი ყოფნის შესახებ ინფორმაცია არ გავრცელებულიყო, მათთან მანამდე უნდა დარჩენილიყვნენ, ვიდრე ისინი საქართველოს საზღვარს არ გადაკვეთდნენ. ჯგუფის წევრები ახალგაზრდებს აჭმევდნენ, ფეხსაცმელიც აჩუქეს და ფულიც, რასაც ახალგაზრდების ოჯახის წევრებიც ადასტურებენ. ლოპოტას ხეობიდან დაღესტანში ჯგუფის შესაძლო გადასვლის შესახებ რუსეთის სადაზვერვო სამსახურმა გაიგო, რის გამოც დაღესტნის მხარეს საზღვართან მობილიზაცია გამოცხადდა. ამის შემდეგ საქართველოს ხელისუფლება იძულებული გახდა ჯგუფი გაენადგურებინა, რათა შემდეგ რუსეთის ხელისუფლებას საქართველო მტკიცებულებებით არ დაედანაშაულებინა ბოევიკების მფარველობაში. ჯგუფის რამდენიმე წევრმა სპეცოპერაციის დროს გაქცევა მოახერხა. არსებული ინფორმაციით, ისინი ამ დრომდე თავს ლოპოტას ხეობას აფარებენ, რამდენიმე ადამიანი კი შსს–მ დააკავა.
ვაჰაბიტი ანტიტერორისტული ცენტრის თანამშრომლებს ამხელს
რესპოდენტის ვინაობას კახეთის საინფორმაციო ცენტრი მისი უსაფრთხოების მიზეზით არ ამჟღავნებს.
„წელს, ზაფხულში, პანკისის ხეობაში ევროპის სხვადასხვა ქვეყნებიდან 200–ზე მეტი ჩეჩენი იყო ჩამოსული. მათ საქართველოდან გზის მიცემას პირდებოდნენ. აგვისტოს შუა რიცხვებში ჩეჩნების დიდი ნაწილი იმ ქვეყნებში დაბრუნდა, სადაც ისინი ლტოლვილის სტატუსით ცხოვრობენ, ზოგიერთები დარჩნენ. ვინც პანკისის ხეობაში დარჩნენ, მათ შორის იყვნენ ესენიც, დუკვახა დოშუევი, სალამ ზაურბეკოვი, ხაშიევ ჯაბრაილი, მუსა ადუევი და სხვები. ისინი პანკისის ხეობაში მინიმუმ ბოლო ერთი თვის განმავლობაში იმყოფებოდნენ. მეჩეთში ლოცულობდნენ და აქ ვხედავდით. 26 აგვისტოს მათ გადასვლა გადაწყვიტეს. დახმარების პირობა მიიღეს „დიშნასგან“ და „გუსლიკასგან“.
ვინ არიან ესენი?
– „დიშნა“ ზელიმხან ხანგოშვილია, ის პანკისის ხეობაში, სოფელ დუისში ცხოვრობს. „გუსლიკა“ მუსლიმ ისრაილოვია, ჩეჩნეთიდან ლტოლვილია, ის ამჟამად თბილისში ცხოვრობს, მაგრამ ჩვენი ინფორმაციით, ისინი ანტიტერორისტულ ცენტრთან თანამშრომლობენ. ამ ჯგუფის გადაწყვეტილების შესახებ ინფორმაცია ჰქონდათ დუშმანას და ზოონსაც. ესენი მართავენ პანკისის ჯამაათს. ისინი გილაევთან ერთად ჩამოვიდნენ თავის დროზე საქართველოში. „დუშმანა“ და „ბაიელი“, ესეც ჩეჩნეთიდან ლტოლვილია, შინაგან ჯარებს წვრთნიან საქართველოში, ბრძოლას ასწავლიან.
დუშმანა და ზოონი ვინ არიან?
– „ზოონ“ თბილისში ცხოვრობს, „დუშმანა“ აქვე, პანკისის ხეობაში. მებრძოლები არიან. „დუშმანას“ ნამდვილი სახელი რამზანაა. სპეცოპერაციის შემდეგ „დიშნა“ ანუ ზელიმხან ხანგოშვილი პანკისის ხეობაში არ გამოჩენილა, მასთან კითხვები გვაქვს, ის ლოპოტას ხეობაში მოლაპარაკებებში იღებდა მონაწილეობას სანდროსთან ერთად, მაგრამ ბოლო დღეებია არ ჩანს.
სანდრო ვინ არის?
–სანდრო ამირაძე, ესეც ანტიტერორისტული ცენტრის თანამშრომელია. ბოკერიამ რომ თქვა, ბოლოს შს სამინისტროს თანამშრომელი ჩაბარდა შეიარაღებულ დაჯგუფებასო, სწორედ ეს არის. ამ ჯგუფის განზრახვის შესახებ ზელოსთან (ზელიმხან ხანგოშვილი) ერთად ამირაძემაც იცოდა. სანდრო აწარმოებდა მოლაპარაკებებს ჩვენს იმამთან, ცხედრების გადაცემის თაობაზე. სწორედ ის და ზელო ითხოვდნენ, რომ ხეობიდან ჟურნალისტები გაგვეყარა, რათა ინფორმაცია უფრო მეტად არ გახმაურებულიყო. ვიდრე მათ ამ მოთხოვნას არ შევასრულებდით, ცხედრების გადმოცემას არ აპირებდნენ. აქ რომ სიტუაცია დაიძაბა, გარდაცვლილების მშობლებს რომ ვეღარ ვაჩერებდით, ღამე იმიტომ გადმოგვცეს და მაშინვე დაკრძალეს. მარტო ალდამოვის მამას აჩვენეს ცხედარი სასაფლაოზე, რამდენიმე წამით. მე კიდევ ბევრი ინფორმაცია მაქვს, მაგრამ თქმა არ შემიძლია. მეჩეთში ითქვა, რომ დეტალებზე ჯერ არ უნდა ვისაუბროთ.
არის ინფორმაცია, რომ ჯგუფი 18 კაციანი იყო, საიდანაც 11 გადარჩა, ამის შესახებ რა იცით?
– ვიცით, რომ ახმედა გადარჩა და მასთან ერთად კიდევ რამდენიმე პირი.
ახმედა ვინ არის?
– ახმედა დოკუ უმაროვის პირადი წარმომადგენელია, ახალგაზრდა კაცია, 30 წლამდე იქნება, ერთი ხელი არ აქვს. ქისტი ქალი ჰყავს ცოლად და პანკისის ხეობაში ცხოვრობდა. სპეცოპერაციის შემდეგ აღარ ჩანს.
დანარჩენები ვინ არიან, ოჯახის წევრები არ ეძებენ?
– კიდევ 4 ახალგაზრდა, აქაური ქისტია. დანარჩენები ჩეჩნეთიდან ლტოლვილები არიან. ზუსტად ვიცი, რომ მათ არაფერი არ უნდა დაეშავებინათ საქართველოსთვის. ოჯახის წევრებიც ვიცი ვინ არიან, მოიკითხეს, მაგრამ ხმა მოაწვდინეს იმ ბიჭებმა და უთხრეს, რომ სამუშაოდ არიან თურქეთში.
ლოპოტას ხეობაში ახალგაზრდები რატომ აიყვანეს მძევლად?
– როცა საბრძოლველად მიდიხარ და ვინმე გადაგაწყდება, რომელმაც შეიძლება ხელი შეგიშალოს, ან უნდა მოკლა, ან სამშვიდობომდე წაიყვანო. ამათ არ მოკლეს ესენი, თვითონაც წესიერი ახალგაზრდები იყვნენ, ძალიან კარგი ბიჭები და ამიტომ გადაწყვიტეს, რომ სამშვიდობომდე წაეყვანათ. ხომ გეწერათ კიდეც, ვითომ გატაცებულის დედა, მამა და ახლობლები რას ამბობენ, როგორ კარგად ექცეოდნენ. ცუდი ის არის, რომ ამ ბიჭებს ჯერ დაპირდნენ დახმარებას, მაგრამ მერე გაწირეს და დახოცეს.
იარაღზე რას იტყვით, საიდან ამდენი იარაღი?
– ხომ ნახეთ კადრები? საიდან უნდა ჰქონოდათ მათ დასავლური იარაღი? იქ ბევრი ისეთი იარაღიც იყო, რომელიც ამათ საერთოდ არ სჭირდებოდათ. საიდან გაჩნდა, ამაზე ახლა ვერაფერს გეტყვით.
თქვენ როგორ ფიქრობთ, ანტიტერორისტული ცენტრის თანამშრომლები ამ საკითხებს ინდივიდუალურად წყვეტენ თუ ხელმძღვანელობასთან შეთანხმებით?
– შეუძლებელია, ასეთ საკითხებს მარტო წყვეტდნენ. როცა უნდათ გვიყენებენ, მაგრამ ახლა ძალიან დაიძაბა ურთიერთობა. ჩვენ მათ აღარ ვენდობით, 2–3 კაცის გარდა, რომლებიც მათთან არიან შეკრულები. ამიტომაც, ახლა გადაწყვეტილი აქვთ, რომ თავიდან მოგვიშორონ“.
2 დღის განმავლობაში არაერთი მცდელობის მიუხედავად ჩვენ რესპოდენტის მიერ დასახელებულ პირებთან დაკავშირება და შეხვედრა ვერ შევძელით. ვერ დავუკავშირდით კუდ–ის კახეთის სამმართველოს უფროსის მოადგილეს დავით ლორთქიფანიძეს, რომელიც შს მინისტრის მოადგილის გიორგი ლორთქიფანიძის ძმაა, წარმოშობით ახმეტიდან არიან და პანკისში მათ ხშირად ახსენებენ.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, 18 კაციანი ჯგუფიდან 4 ადამიანი შსს–ს ჰყავს დაკავებული და ისინი მოდულის შენობაში იმყოფებიან. მათ შორის არის ახმედა. ამ საკითხებზე შსს–ში კომენტარს არ აკეთებენ. ოფიციალური ინფორმაციით, მიმდინარეობს გამოძიება.
გადამოწმებული ინფორმაციით, პანკისის ხეობიდან ბაწარას ნაკრძალის, სოფლების ბირკიანის, ხადორის, ომალოს და ხორეჯოს ხეობის მიმართულებით ყველა გასასვლელს სამხედროები და სპეცრაზმი აკონტროლებს. გუშინ, ტბათანას ტერიტორიაზე, სადაც ქისტებს საქონელი ჰყავთ, რამდენიმე მწყემსიც არ შეუშვეს. ვარაუდობენ, რომ სპეცოპერაციას გადარჩენილი ქისტები და ჩეჩნეთიდან ლტოლვილები უკან, პანკისის ხეობაში დაბრუნებას შეეცდებიან.

What Happened in Lopota Valley and What Is Happening in Pankisi Valley?
What happened in Lopota valley; who was supposed to assist ethnic Kists and Chechen refugees to cross Georgian border; what connection the officers of anti-terrorist center have with the recent incidents in Lopota valley; who was negotiating with Kists about the transfer of corps?
How it started
In the morning of August 27 of 2012, TV-companies Rustavi 2 and Imedi reported that 5 young people - Leri Khutsurauli, Levan Garashvili, Besik Mijakhkashvili, Tato Agulishvili and Tamaz Gamierashvili were lost in the Lapankuri forest bordering with Dagestan. Relatives of the missing people supposed that Lezghins had kidnapped them.
Several hours later, Telavi district governor Nugzar Khutsaidze informed ICK that missing people were found and they were safe. ICK asked where and how missing people were rescued and district governor said a press conference was planned that evening and authoritative people would answer all these questions. Rustavi2 and Imedi were unable to talk with the missing people after they were found. Journalists had arrived in Lapankuri in vain and went back. Later that night, based on the information provided by Lapankuri village residents ICK reported that units of the MIA Special Forces had arrived in the valley, and police had blocked the entrance to the village. Several hours later, MIA press center spread information that a group of armed people was detected on the Georgian-Russian border close Dagestan and Special Forces had started chase operation against them. MIA units had completely blocked the Lopota Valley. On August 29 MIA spread information that 2 officers of the Special Unit and one military doctor had died during the operation and five officers were wounded. According to MIA 11 paramilitaries were killed and 6 were sieged.
On August 30, President Mikheil Saakashvili said during his meeting with local resident of Lapankuri village that no one could restitute Lezghin raids in Kakheti. “I think everyone got convinced that nobody will repeat Basaev’s looting of 1990s as well as Lezghin looting in Kakheti region of the 17th, 18th and 19th centuries. Our brothers live on the other side of that mountain but they should come here peacefully as they usually did to trade and to feat with us; we will be pleased to welcome them here,” President said.  Alleged 5 people hostages were brought back to the village several hours before President’s visit in Lapankuri. Before that, parents did not know their whereabouts and health conditions.
On September 1 Georgian media reported that presumably there were Georgian citizens among liquidated paramilitaries; in particular they were ethnic Kists from Pankisi Valley; the MIA did not confirm the information. On the same day MIA spread statement that none of the 11 liquidated persons was Georgian citizen. On the same day Georgian media sources spread information that six graves were dug in the cemetery of Duisi village, Pankisi valley, where locals intended to bury liquidated people. ICK spread photos of the graves in Duisi cemetery. Despite that, MIA stubbornly claimed there were no Georgian citizens among the killed paramilitaries. On September 2, ICK spread photos of the three killed people - Aslan Margoshvili, Bahaudin Aldamov and Bahaudin Bgakashvili. Journalists tried hard to obtain information in the Pankisi Valley; they did not leave the valley even at night. Vahabits living in the gorge and brother of the Duisi village governor created problems for journalists. They demanded us to leave the territory and indicated that it was instruction of the governmental officials; otherwise they would not deliver bodies of the killed people to the village. Despite their demands and threats we didn’t leave the gorge. Late in the evening of September 2 ICK reported that unless bodies were brought to the village that night, locals intended to start protest rallies next morning.
At 3:00 am on September 3 bodies of the killed Aslan Margoshvili and Bahaudin Almadov were given to their relatives in Tbilisi. The bodies were delivered to the village via roundabouts and they were placed at home like Muslim tradition requests. They were directly brought to the cemetery and buried there. Neither relatives attended the funeral. In the morning other four empty graves were filled in with sand.
In the afternoon of September 3, Ministry of Internal Affairs spread information and confessed that 2 of the killed people were Georgian citizens and 5 of them were Russian citizens.  “After the examination of bodies, survey and investigative activities it became possible to establish identities of seven individuals out of eleven liquidated during the operation. Two of the liquidated people are citizens of Georgia: Aslan Margoshvili - Date of birth: 28/06/1992; Bahaudin Kavtarashvili - Date of birth: 07/02/1986. Five dead persons are citizens of the Russian Federation from North Caucasus. One of them, Bahaudin Baghakashvili was born in Grozny on February 10, 1986 and has relatives in Pankisi gorge.
The others of the identified bodies are citizens of the Russian Federation: Dukvakha Doshuev - Date of birth: 19/01/1968, place of birth: Chechnya, Vegeno; Salam Zaurbekov - Date of birth: 14/12/1991, place of birth: Chechnya, Grozny;  Khashiev Jabrail - Date of birth: 24/01/1989, place of birth: Ingushya;  Musa Aduev - Date of birth: 28/03/1981, place of birth: Grozny,” the MIA statement reads.
On September 4, early in the morning sister and brother of Bahaudin Bagakashvili arrived in Georgia from Austria. They buried their brother in Duisi cemetery on the same day.
According to the unverified information, other 4 killed paramilitaries were not buried yet. Reportedly, they were buried in the cemetery of Karajala village but the information was not confirmed.
What happened in Lopota Valley – version
There is one version spread regarding the special operation in Lopota Valley though it does not coincide with the version spread by the MIA. It is verified that members of the armed group, who were killed during the special operation, had not illegally crossed the Georgian border as the MIA claims. Just the opposite, they wanted to cross the border from our side.
According to this version, 18-member group arrived in Lopota Valley from Pankisi to travel to Chechnya via Dagestan. Officers of the Georgian anti-terrorist center had organized their transportation from Pankisi to Lopota valley and they had promised them assistance in crossing the Georgian border without any problems. So-called paramilitaries had to pay solid sums for this service; certain Lezghin, who knew the roads very well, was about to assist them to cross the Georgian-Dagestan border. Accidentally, local young people bumped into the group in the Lopota forest. The group members captured them and promised not to do any harm if they did not spread information about their presence in the forest; they offered the locals to stay with them in the forest until they crossed Georgian border. Group members gave food, shoes and even money to them; the family members of the “captured” people confirmed this information as well. Russian Intelligence Service learned about possible migration of a group of people from Lopota Valley to Dagestan and declared mobilization near the Dagestan border. Afterwards, Georgian government had no way but kill the group members in order not to give ground to the Russian authority to blame Georgia in supporting paramilitaries. Several members of the group managed to run away during the special information. According to the spread information, they still shelter in Lopota Valley; Georgian MIA arrested some of them.
Vahabist Exposes Officers of the Anti-Terrorist Center
ICK does not publish the name of respondent due to his safety.
“This summer, more than 200 Chechens arrived in Pankisi Valley from various countries of Europe. They expected assistance for the travelling to the third country from Georgia. In the middle of August, big part of Chechens returned to European states where they lived with the refugee status; another part stayed in Pankisi. Among them were Dukvakha Doshuev, Salam Zaurbekov, Khashiev Jabrail, Musa Aduev and others. They had spent at least one month in Pankisi. They prayed in the local Mosque and we saw them here. On August 26 they decided to leave the valley and “Dishna” and “Guslika” [nicknames] promised them to assist to leave Georgia.
-Who are they [Dishna and Guslika]?
-Dishna is Zelimkhan Khangoshvili; he lives in Duisi village, Pankisi valley. Guslika is Muslim Israilov, a Chechen refugee; he lives in Tbilisi and according to our information they cooperate with the Anti-Terrorist Center. Dushmana and Zoon had information about the decision of this group. They [Dushmana and Zoon] govern the Pankisi community. They arrived in Georgia together with Gilaev. Dushmana and Baiel are also refugees from Chechnya; they train national armed forces in Georgia; they teach them fighting.
-Who are Dushmana and Zoon?
-Zoon lives in Tbilisi; Dushmana lives here in Pankisi valley. They are warriors. Dushmana’s real name is Ramzana. After the special operation we have not seen Dishna - Zelimkhan Khangoshvili in Pankisi valley; we want to ask him some questions. He participated in the negotiations together with Sandro but he has not appeared here lately.
-Who is Sandro?
-It is Sandro Amiradze, an officer of the Anti-Terrorist Center. When Bokeria stated that an officer of the MIA had yielded to the group, he meant Amiradze. Amiradze also had information about the intentions of this group like Zelo (Zelimkhan Khangoshvili) did. Sandro was negotiating with them about the transfer of corps. They demanded us to expel journalists from the valley in order to keep information in secret. They were not going to give the bodies until we implemented their demands. When situation got tense and we could not stop the parents of the killed boys, they gave us the bodies at night and they immediately buried them. Only Aldamov’s father saw his son’s body for several seconds on the cemetery. I have more information but I cannot say anything else. We, locals agreed in the Mosque not to speak about details.
-According to the spread information there were 18 members in this group and 11 of them survived. Do you know anything about it?
-We know that Akhmeda survived and several other people too.
-Who is Akhmeda?
-Akhmeda is personal representative of Doku Umarov; he is a young man of 30; he does not have one hand. His wife is Kist and they lived in Pankisi Valley; we have not seen him since the special operation.
-Who are the others; are not family members looking for them?
-There are four more local young Kists. The others are refugees from Chechnya. I definitely know that they were not going to do anything wrong in Georgia. I know their family members too; they looked for their sons but the boys informed them somehow that they are safe and work in Turkey.
-Why did they capture young people in Lopota forest?
-When you go fighting and accidentally encounter somebody on your way, who might hinder your operation, you should either kill him or take him to safe place. These people did not kill young boys because they are good people and decided to leave the hostages on safe place. You also wrote what parents and relatives of the former hostages said – they treated the hostages very well. It is bad that initially those boys were promised to help but finally they killed them.
-What can you say about the weapon; how did they have so many guns?
-Did not you see the videos? Where could they get western weapon? There were some guns which the group members did not need at all. I cannot say how those guns appeared there.
-What do you think, do the officers of Anti-Terrorist Center decide similar things alone or they obey the instructions of authority?
-It is impossible that they make similar decisions alone. They use us whenever they need our help, but now the situation has worsened. We no longer trust them except 2-3 local people who cooperate with them. So, now they have decided to get rid of us.
Despite many attempts during two days we could not get in touch or meet with any of the people our respondent had mentioned. We could not call deputy head of the Kakheti regional office of the Constitutional Security Department Davit Lortkipanidze, who is brother of the deputy minister of interior; they are originally from Akhmeta and Pankisi residents often mention their names.
According to the ICK’s information, four out of 18-men are arrested and MIA keeps them in the building of Special Operative Department in Tbilisi. Akhmeda is among them. MIA does not comment on this fact. According to the official information, investigation is underway.
According to the verified information, soldiers and riot police officers control all passages towards Batsara reservation, villages Birkiani, Khadori, Omalo and Khorejo. Yesterday, several pastures were not allowed to enter the Tbatana territory where Kists pasture their cattle. Law enforcement bodies expect that Kists and Chechen refugees, who survived the special operation, will try to return back to Pankisi Valley.