ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგის ბოლო პერიოდული ანგარიშები გამოაქვეყნა
14 სექტემბერს სასტუმრო „თბილისი მერიოტში“ ადამიანის უფლებათა ცენტრმა პრესკონფერენცია გამართა და საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგის ბოლო ორი პერიოდული ანგარიშის შედეგები გამოაქვეყნა.
ანგარიშების პრეზენტაციაზე, ჟურნალისტების გარდა, მოწვეულნი იყვნენ ამ თემით დაინტერესებული ორგანიზაციები და ექვსივე ტელეარხი, რომელთაც მედიამონიტორინგი ეხება. პრეზენტაციას მხოლოდ TV9-ს წარმომადგებელი დაესწრო.
ამჯერად, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა უკანასკნელი პერიოდული ანგარიშები გამოაქვეყნა, რომელიც მოიცავს საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგის 30 ივლისი - 26 აგვისტოს შედეგებს. პრეზენტაციაზე 30 ივლისი - 12 აგვისტოს პერიოდისა და 13 – 26 აგვისტოს პერიოდის ანგარიშები ერთმანეთთან  მიმართებაში გაანალიზდა.
მონიტორინგის აღნიშნულ პერიოდში მედიამონიტორინგის წინა პერიოდებისგან განსხვავებით, საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში შემცირდა სამთავრობო უწყებების მიღწევების ან მათი მომსახურების ამსახველი სარეკლამო რგოლების რაოდენობა. საზოგადოებრივ მაუწყებელზე აღარ დაფიქსირებულა რეკლამები - „დამზადებულია საქართველოში“ და „უფასო ინტერნეტი თბილისის მერიისაგან“, რომლებიც ფარული რეკლამის ნიშნებს შეიცავდნენ და რომელთა შესახებაც წინა ანგარიშებში ვისაუბრეთ.
მედიამონიტორინგის პერიოდული ანგარიშების თანახმად, 30 ივლისიდან 26 აგვისტომდე პერიოდში ტელეეთერი დაიკავა ყველა კვალიფიციური სუბიექტის უფასო პოლიტიკურმა და ფასიანმა რეკლამებმა. მცირე რაოდენობით გვხვდება სხვა პარტიების ფასიანი პოლიტიკური რეკლამებიც. საერთო ჯამში, ტელეეთერში ყველაზე ხშირად ნაციონალური მოძრაობის პოლიტიკური რეკლამები გადის. სუბიექტებიდან ყველაზე ხშირად კოალიცია „ქართული ოცნება“ შუქდება. თუმცა, მისი გაშუქების ტონი უარყოფითია. უარყოფითი ტონით ნაწილობრივ შუქდება საქართველოს პრეზიდენტიც.
პრესკონფერენციაზე სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხთა შორის ყურადღება გამახვილდა სოციალური რეკლამის ცნებაზე. ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრუებელი დირექტორის, უჩა ნანუაშვილის თქმით, სოციალური რეკლამა საზოგადოებრივ სიკეთეს უნდა ემსახურებოდეს ან საქველმოქმედო მიზანი ჰქონდეს. წინასაარჩევნო პერიოდში კი ბევრი „სოციალური რეკლამა“ გავიდა, რომელიც ვერ აკმაყოფილებდა აღნიშნულ მოთხოვნას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ერთ-ერთი რეკომენდაციაა, რომ სოციალურ რეკლამებს აუცილებლად ჰქონდეს შესაბამისი წარწერა, რათა მაყურებელმა ამ ტიპის რეკლამები გამოარჩიოს პოლიტიკური და კომერციული რეკლამებისგან. ამავე დროს, სოციალურ რეკლამები მაყურებელს უნდა აძლევდეს ინფორმაციას მისი დამკვეთის თაობაზე.

Human Rights Center Published Last Two Periodic Reports on Media Monitoring of the Parliamentary Elections
On September 14, at 12:00 pm Human Rights Center presented the findings of the two last periodic reports on the Media Monitoring at the Hotel Tbilisi Marriot.
Besides journalists, Center invited interested organizations and all six TV-Companies, who are targets of the media monitoring to the presentation. However, only TV9’s representative attended the presentation.
The purpose of the media-monitoring is to study trends of coverage of social and political advertisements during pre-election period, to expose hidden political advertisement and work out recommendations for the improvement of election environment. The media-monitoring includes quantitative and qualitative components too.
This time, Human Rights Center published last periodic reports which present findings of the media-monitoring of the Parliamentary Elections in the period of July 30-August 26. At the presentation, HRC compared findings from the period July 30 to August 12 with the results of the period from August 13 to August 26.
Unlike previous periods, number of advertisements presenting the achievements or services provided by governmental institutions was reduced in the broadcasting time of the Georgian Public Broadcasting Company. It is noteworthy that advertisements containing signs of hidden political advertising, which were aired with the social status by the GPB – like “Made in Georgia” and “Free Internet from the Tbilisi City Hall” - were not observed in this report period.
In accordance to periodic reports of media monitoring, in the period between July 30 and August 26 all qualified election subjects had placed their free and paid political advertisements in TV-companies. We also observed paid political advertisements of unqualified election subjects in TV-companies. All in all, United National Movement placed more political advertisements in TV-Companies. Coalition Georgian Dream is most frequently mentioned election subject though tone of its coverage is negative. Georgian President is also covered in negative tone.
At the press-conference the notion of social advertisement was underscored among other significant issues. Executive Director of the Human Rights Center Ucha Nanuashvili said that social advertisement shall serve public welfare or have charitable purpose. However, during the pre-election period many “social advertisements” were aired which did not meet the mentioned requirements.
One of Human Rights Center’s recommendations is to insert relevant subtitles to social advertisements in order to allow TV-viewers to differentiate them from political and commercial advertisements. In parallel to it, social advertisements shall provide information about the customer.