პატიმრებსა და ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტს შორის სატელეფონო კავშირი განახლდა
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტს ნინო ანდრიაშვილს 2011 წლის ბოლოდან პატიმრები ტელეფონზე ვეღარ უკავშირდებოდნენ, რის გამოც იურისტი იძულებული გახდა, ტელეფონის ნომერი შეეცვალა.
2011 წლის დეკემბერში სასჯელაღსრულების დირექტორისგან პატიმარზე ფიზიკური შეუაცხყოფის ფაქტი დაფიქსირდა. ამის შესახებ პატიმარმა ტელეფონით თავად შეატყობინა ნინო ანდრიაშვილს, რის შემდეგაც იურისტი დაუყოვნებლივ წავიდა სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში და დააფიქსირა ცემის ფაქტი. ამის შემდეგ იურისტს პატიმრები ტელეფონზე ვეღარ ურეკავდნენ.
ნინო ანდრიაშვილს პატიმრების ნათესავები დაუკავშირდნენ და აცნობეს, რომ მას პატიმრები ურეკავენ, ზარი ჩვეულებრივად გადის, მაგრამ ადვოკატი არ პასუხობს. ამ დროს ნინო ანდრიაშვილის მობილურ ტელეფონზე არც ზარის ხმა ისმოდა და არც შემომავალი ზარები იყო დაფიქსირებული.
მოგვიანებით, როდესაც პატიმრები რეკავდნენ, იურისტის ტელეფონზე ზარიც აღარ გადიოდა. პატიმრებისთვის ეს ტელეფონის ნომერი მთლიანად დაიბლოკა. როგორც ნინო ანდრიაშვილი ამბობს, პატიმრების გარდა, ტელეფონზე ყველა უკავშირდებოდა - პროკურორები, მეგობრები, ნაცნობები... იურისტმა „ჯეოსელს“ მიმართა, სადაც უთხრეს, რომ მათ დაინტერესებაში არ იყო, აბონენტისთვის ნომერი დაებლოკათ. მან ასევე სასჯელაღსრულების სამინისტროსა და დეპარტამენტს მიმართა, სადაც ასევე უარყვეს მათი მხრიდან ნომრის დაბლოკვის მცდელობა.
2011 წლის დეკემბერში, ტელეფონის დაბლოკვიდან დაახლოებით ორი კვირის შემდეგ, როცა ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ამის შესახებ მედიაში ინფორმაცია გაავრცელა, ნინო ანდიაშვილის ტელეფონზე კვლავ აღდგა პატიმრების ზარების შემოსვლა. თუმცა - მხოლოდ მცირე დროით. ერთი თვის შემდეგ ნომერი კვლავ დაიბლოკა და იურისტი იძულებული გახდა, მეორე ტელეფონი ეყიდა და სხვა ნომერი აეღო. პარალალურად, იგი ძველი ნომრითაც სარგებლობდა.
„ნომრის გამოცვლა სირთულეს წარმოადგენდა იმ მხრივ, რომ გარკვეული პერიოდი დამჭირდა, სანამ ყველა მსჯავრდებული გაიგებდა ჩემს ახალ ნომერს. ამის გამო დაბრკოლდა ჩემი რეაგირება სხვადასხვა დარღვევებზე. ნომრის დაბლოკვას ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი მსჯავრდებულები სახალხო დამცველის მონიტორინგის ჯგუფის წევრებთანაც აპროტესტებდნენ და სთხოვდნენ მათ, დახმარებოდნენ ამ პრობლემის მოგვარებაში“, - აცხადებს იურისტი.
პერიოდულად პატიმრები ამოწმებდნენ, ხომ არ იყო ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის ტელეფონი ჩართული. ნინო ანდრიაშვილის თქმით, ეს პრობლემა ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ მოგვარდა. ამჟამად მას მსჯავრდებულები ძველ ტელეფონის ნომერზე თავისუფლად უკავშირდებიან.

Since late 2011 prisoners could not contact lawyer of Human Rights Center Nino Andriashvili on her phone number; so she had to change it.
In December of 2011, prison director physically abused prisoner. The latter called lawyer Nino Andriashvili and informed about the incident personally. Afterwards lawyer immediately went to prison and saw that her client was really beaten. Since then, prisoners could not call the lawyer on her phone number.
Relatives of the prisoners got in touch with Nino Andriashvili and informed that prisoners were calling her, they get through her number but she did not answer their calls. Whilst, Nino Andriashvili did not hear phone calls and her phone did not store missed calls either.
Later, when prisoners were calling the lawyer, they could not even get through the phone number. So Andriashvili’s number was completely blocked for prisoners. Nino Andriashvili said that everybody could call her – prosecutors, friends, acquaintances… except prisoners. The lawyer applied to the GeoCell Company and they clarified that it was not within their interest to block number of their client. Nino Andriashvili petitioned to the Ministry of Penitentiary and penitentiary department who also refused to have blocked her number.
In December of 2011, about two weeks after blocking her phone, when Human Rights Center spread information about it, prisoners could again contact Nino Andriashvili on the cell phone but it lasted only for a short time. A month later the number was blocked again and the lawyer had to buy a second phone and take different number. In parallel to it, she used old number too.
“Changing the phone-number created some problems for me; it took some time to inform every prisoner that I had a new phone number. Consequently, I could not respond to some violations timely. My clients protested blocking of my phone number with the members of Public Defender’s monitoring group and asked them assistance to resolve this problem,” said the lawyer.
Periodically, prisoners were checking whether lawyer’s phone was switched on. Nino Andriashvili said the problem was resolved after October 1 parliamentary elections. Nowadays, prisoners can freely contact her on the old number too.