ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ახმედ ჩატაევის საქმეზე საქართველოს მთავარ პროკურატურას მიმართა. უფლებადაცვითი ორგანიზაცია სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლების მიერ ჩატაევის წინააღმდეგ ერთი თვის წინ მიცემული ცრუ ჩვენებების გამო გამოძიების დაწყებას ითხოვს.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა 25 ოქტომბერს გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ჩეჩნეთიდან ლტოლვილი ახმედ ჩატაევი, რომელიც ლოპოტას ხეობაში დააკავეს, უდანაშაულოა. კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, რომლებსაც ჩატაევის წინააღმდეგ ჩვენებები აქვთ მიცემული, განაცხადეს, რომ ჩატაევი დაკავების დროს შეიარაღებული არ ყოფილა.
რატომ ჩავიდა ჩატაევი ლოპოტას ხეობაში
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ცნობით, ახმედ ჩატაევი თბილისიდან ლოპოტას ხეობაში, 28 აგვისტოს, საქართველოს შს სამინისტროს ანტიტერორისტული ცენტრის ხელმძღვანელობის თხოვნით ჩავიდა. შს სამინისტროს მაღალჩინოსნებმა მას ლოპოტას ხეობაში მყოფ შეიარაღებულ ჩეჩნებთან და ქისტებთან მოლაპარაკებაში ჩართვა სთხოვეს. საქართველოს ხელისუფლება ითხოვდა, შეიარაღებულ ჯგუფს, რომელიც საქართველოდან დაღესტნის გავლით ჩეჩნეთში გადასვლას აპირებდა, იარაღი დაეყარა და სამართალდამცავებს ჩაბარებოდნენ. ჩატაევი ხეობის სიღრმეში მოლაპარაკებაზე შევიდა და იქიდან გამოსვლის შემდეგ ანტიტერორისტული ცენტრის ხელმძღვანელებს, რომლებსაც კარგად იცნობდა, უთხრა, რომ ჯგუფის წევრები იარაღის დაყრაზე უარს ამბობდნენ, თუმცა იმ შემთხვევაში, თუ სპეცრაზმი ლოპოტას ხეობას დატოვებდა, ისინი ისევ პანკისის ხეობაში დაბრუნდებოდნენ. ანტიტერორისტული ცენტრის ხელმძღვანელმა ჩატაევს რამდენიმე წუთი დრო სთხოვა. ჩატაევი ვარაუდობს, რომ სავარაუდოდ შს მინისტრთან, ბაჩო ახალაიასთან უნდა შეეთანხმებინათ მის მიერ მიწოდებული პირობა. დაახლოებით 15 წუთის შემდეგ, როცა ჩატაევი პასუხს ელოდებოდა, ის სნაიპერმა ფეხში დაჭრა. ჩატაევმა მიმალვა შეძლო, რამდენიმე წუთში კი საბრძოლო მოქმედებები დაიწყო, რომელიც დაახლოებით 2–3 საათს გაგრძელდა. შსს–ს სპეცოპერაციის შედეგად დაიღუპა 2 სპეცრაზმელი, 1 სამხედრო ექიმი და შეიარაღებული ჯგუფის 7 წევრი. არსებული ინფორმაციით, ჯგუფის 17 წევრიდან 10 ადამიანი ცოცხალი გადარჩა.
ჩატაევი ლოპოტას ხეობაში 10 დღის განმავლობაში დარჩა. ამ ხნის განმავლობაში მას ჭრილობა გაურთულდა და სიარული ვეღარ შეძლო. ჯოხზე დაყრდნობილი ის გზაზე გამოვიდა და მესაზღვრეებს ანიშნა, რომ მარტო იყო, უიარაღოდ. მესაზღვრეებმა, რომლებიც მას გზაზე შეხვდნენ, ჩატაევს პირველადი დახმარება გაუწიეს, ჭრილობა შეუხვიეს და ხელმძღვანელობას აცნობეს. ამის შემდეგ ჩატაევი ჯერ თბილისში, იქიდან კი გორში გადაიყვანეს სამხედრო ჰოსპიტალში, სადაც მას მარცხენა ფეხი მოკვეთეს. ჩატაევს არც მარჯვენა ხელი აქვს, ამბობს, რომ ჩეჩნეთში ომის დროს დაკარგა.
შს სამინისტროს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტში სისხლის სამართლის საქმე ჩატაევის დაკავებისთანავე აღიძრა სსკ–ის 236–ე მუხლის I და II ნაწილებით, რაც ასაფეთქებელი მოწყობილობების მართლსაწინააღმდეგო შეძენა, შენახვა, ტარებას გულისხმობს და სამიდან ხუთ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. ჩატაევს ამჟამად წინასწარი პატიმრობა აქვს შეფარდებული და ციხის საავადმყოფოშია მოთავსებული. მას დამოუკიდებლად გადაადგილება უჭირს. სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში არ იღებს წამლებს. ჩატაევი ციხის საავადმყოფოს ექიმზე დაყრდნობით ამბობს, რომ მას კიდევ ერთი ოპერაცია სჭირდება, რადგან ჭრილობა არ ხორცდება და შესაძლოა, განგრენა კიდევ განვითარდეს. ამის მიუხედავად ის მკურნალობაზე უნდობლობის გამო უარს აცხადებს.
სისხლის სამართლის საქმეში შსს–ს 3 მოწმე ჰყავს, მესაზღვრეები გიორგი კერესელიძე, ბადრი ტყელამაძე, გოგი აივაზაშვილი. სამივე ლაფანყურის სასაზღვრო სექტორის თანამშრომელია.
„ვარ სასაზღვრო პოლიციის V სამმართველოს VI სექტორის (ლაფანყურის) II ჯგუფის სპეციალისტი – უფროსი მესაზღვრე. 2012 წლის 07 სექტემბერს, მე, სასაზღვრო პოლიციის V სამმართველოს VI სექტორის (ლაფანყურის) I ჯგუფის სპეციალისტი, უფროსი მესაზღვრე გოგი აივაზაშვილი და სასაზღვრო პოლიციის V სამმართველოს მობილური ოცეულის უმცროსი ინსპექტორი ბადრი ტყემალაძე სამსახურებრივი მანქანით („მერსედეს უნიმოგი“) ვპატრულირებდით ჩვენს საკონტროლო ტერიტორიაზე. VI სექტორში, ლოპოტას ხეობაში, მანქანით მოძრაობისას, ჩვენი საგუშაგოდან დაახლოებით 2 კილომეტრის მოშორებით, დაახლოებით 16:00 საათზე, მდინარე ლოპოტას მარცხენა სანაპიროზე შევნიშნეთ პიროვნება, მივუახლოვდით მას და ვკითხეთ, თუ ვინ იყო და იქ რას აკეთებდა. მან იქიდან რუსულად დაგვიძახა დაჭრილი ვარო. ჩვენ კიდევ უფრო მივუახლოვდით და შევნიშნეთ, რომ ჯიბეში რაღაც საგნები ედო და ჩანდა ჯიბეზე რაღაც გადმოკიდებული ხელყუმბარის ფალია. ჩვენ მოვიმარჯვეთ იარაღები და მაშინვე გადავწყვიტეთ მისი დაკავება. მე მოვთხოვე მას შარვლის ჯიბეებიდან ამოელაგა ნივთები და დაეწყო მიწაზე. აღნიშნულზე მან განაცხადა, რომ ჯიბეში ჰქონდა ორი ხელყუმბარა და თქვა, რომ ნებაყოფლობით წარმოადგენდა. ამის შემდეგ მან შარვლის წინა მარცხენა და მარჯვენა ჯიბიდან ამოიღო ორი ცალი მომწვანო ფერის ხელყუმბარა. თუ არ ვცდები იყო რუსული წარმოების „ფ1“ , ზედ ფალიები ეკეთა და დადო მიწაზე. ამის შემდეგ მე რუსულად გამოვკითხე თუ ვინ იყო და მიპასუხა, რომ იყო ავსტრიაში მცხოვრები და თქვა, რომ დაჭრილი ვარო. აღნიშნულის შემდეგ მე ვუთხარი, რომ დაკავებული იყო და მოვთხოვე ადგილიდან არ განძრეულიყო და ხელები მაღლა ჰქონოდა, ამ დროს გოგი აივაზაშვილი და ბადრი ტყემალაძე ჩემს გვერდით იდგნენ და იარაღმომარჯვებულები (სამსახურებრივ–საშტატო იარაღი) მაზღვევდნენ. მე მივედი მასთან. ვნახე, რომ მარჯვენა ხელი არ ჰქონდა და მარცხენა ფეხით კოჭლობდა. ამის შემდეგ გავჩხრიკე იგი. ჩხრეკის დროს შარვლის მარცხენა, მუხლთან არსებული ჯიბიდან ამოვუღე ლტოლვილის სამგზავრო დოკუმენტი, იგი შევსებული იყო ინგლისურა ენაზე, შემდეგ გავჩხრიკე ბოლომდე, მაგრამ სხვა კანონსაწინააღმდეგო არაფერი არ ჰქონდა. ამის შემდეგ ორივე ხელყუმბარას მოვაშორე ფალიები და ისე მოვათავსე პოლიეთილენის გამჭვირვალე პარკში (შსს სპეციალური პარკი) და დავლუქე სპეციალური ლუქით, ხოლო ლტოლვილის სამგზავრო დოკუმენტი მოვათავსე ქაღალდის კონვერტში და ისიც დავლუქე სპეციალური ლუქით. ამის შემდეგ რადგან იქ არ იყო  დაკავების და პირადი ჩხრეკის ოქმის შედგენის პირობები ჩავსვით მანქანაში და მივიყვანეთ ჩვენს საგუშაგოზე (VI სექტორის საგუშაგო), იქ შევადგინე მისი დაკავებისა და პირადი ჩხრეკის ოქმი და ოქმის შედგენისას დავისწარი რუსული ენის მცოდნე თარჯიმანი იოსებ მესტიაშვილი. ამის შემდეგ თარჯიმნის მეშვეობით გავაცანი ოქმი, მაგრამ მან ოქმზე ხელისმოწერაზე გაურკვეველი მიზეზით უარი განაცხადა. აღნიშნულზე შენიშვნა გავაკეთე ოქმზე. ვინაიდან ფეხში ჰქონდა ჭრილობა და ფეხი უკვე დაჩირქებოდა, იგი სამედიცინო დახმარების აღმოსაჩენად სასწრაფოდ, გადაყვანილი იქნა თავდაცვის სამინისტროს გორის სამხედრო ჰოსპიტალში“, – წერს მოწმე გიორგი კერესელიძე.
სამივე მესაზღვრის ჩვენება ერთმანეთის იდენტურია.
მესაზღვრეები აცხადებენ, რომ ჩვენებები იძულებით დააწერინეს
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი ესაუბრა გიორგი კერესელიძეს და ბადრი ტყემალაძეს. გიორგი კერესელიძემ დაგვიდასტურა, რომ ახმედ ჩატაევი მათ თავად ჩაბარდა და არანაირი იარაღი და ასაფეთქებელი მოწყობილობა თან არ ჰქონია. მისი თქმით, ჩატაევის ჩაბარების შემდეგ სამივე მესაზღვრე კუდ–ში დაიბარეს და ჩვენებებზე ხელმოწერა იქ დაავალეს. კერესელიძე ამბობს, რომ იმ სიტუაციაში სხვაგვარად არ შეეძლო. რაც შეეხება ბადრი ტყემალაძეს, მისი თქმითაც, ჩატაევს ხელყუმბარები არ ჰქონია.
საყურადღებოა კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი გარემოება. ჩატაევის ახლობლები ვარაუდობენ, რომ მის სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება, რადგან ის ლოპოტას ხეობაში ჩატარებული სპეცოპერაციის ერთადერთი მოწმეა, რომელიც ამ დროისთვის საქართველოში იმყოფება. ახლობლების ვარაუდით, მისი თავიდან მოშორება შს სამინისტროს ანტიტერორისტული ცენტრის ხელმძღვანელების ინტერესებში შედის.
ჩატაევის საქმეზე წინასასამართლო სხდომა თბილისის საქალაქო სასამართლოში ორშაბათს, 29 ოქტომბერს, 14:00 საათზეა დანიშნული. ჩეჩნეთიდან ლტოლვილის ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის ადვოკატი ნინო ანდრიაშვილი იცავს. ადვოკატი პირველ ეტაპზე მისთვის აღკვეთის ღონისძიების შეცვლას და შემდგომ გამართლებას ითხოვს. გათავისუფლებამდე ჩატაევის მოსანახულებლად სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ყოველდღიურად შედის ციხეების საზოგადოებრივი მონიტორინგის ჯგუფის წევრი გელა მთივლიშვილი.
სასამართლო პროცესზე ჩეჩნეთიდან ლტოლვილის ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის ადვოკატი ნინო ანდრიაშვილი იცავს. ადვოკატი პირველ ეტაპზე მისთვის აღკვეთის ღონისძიების შეცვლას, გირაოს შეფარდებას და შემდგომ გამართლებას ითხოვს.
27 ოქტომბერს სასჯელაღსრულების მე–18 დაწესებულებაში ახმედ ჩატაევი გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის (UNHCR) წარმომადგენლებმა მოინახულეს. კომისარიატის წარმომადგენლები ჩატაევს დაპირდნენ, რომ სასამართლო პროცესებსაც დაესწრებიან და მონიტორინგს განახორციელებენ.

Human Rights Center appealed to chief prosecutor’s office of Georgia with regard to Akhmed Chataev’s case. The human rights organization requested the investigation of fake testimonies made by frontier officers against Chataev a month ago.
On October 25, ICK reported that Chechen refugee Akhmed Chataev, who was arrested in Lopota Gorge, was innocent. Frontiers told ICK, who had made testimonies against Chataev, that he was not armed during detention.
Why Chataev arrived in Lopota Gorge
According to ICK, on August 28, Akhmed Chataev arrived in Lopota Gorge from Tbilisi via the request of counter-terrorist leaders of the MIA. MIA senior officers requested his involvement for negotiations between armed Chechen and Kist militants located in the gorge. The government of Georgia requested the group of militants, who intended to travel to Chechnya via Dagestan, to surrender to Georgian law enforcement officers. Chataev entered the gorge to negotiate with militants and afterwards he told the leaders of the counter-terrorist center, whom he knew very well, that the militants refused to put down arms; they promised to return to Pankisi Gorge if the riot police left the gorge. Chataev believed they had to agree the militants’ requests with Bacho Akhalaia. Several minutes later, when Chataev was waiting for the reply, a sniper wounded him in the leg. Chataev managed to hide in the forest while 2-3 hours of open fire ensued. As a result of MIA’s special operation 2 riot police officers, one military doctor and 7 militants died. According to the spread information, 10 out of 17 militants survived.
Chataev stayed in Lopota Gorge for 10 days. Meanwhile his wound was untreated and he could not walk. He walked to the road with the support of a stick and swore to the frontiers that he was alone and without arms. The frontiers, who met him on the road, provided Chataev with his first medical aid, bandaged his wound and informed senior officers about his surrender. Afterwards, Chataev was initially taken to Tbilisi, then to Gori military hospital where his left leg was amputated. Chataev does not have right hand either; he said he had lost it during the Chechen war.
Constitutional Security Department of the MIA launched criminal case under Article 236 Part I and II of the Criminal Code of Georgia – illegal purchase, storage, possession of explosives, against Chataev; the crime is punishable by imprisonment from three to five years. Currently Chataev is in pretrial detention in jail hospital. He does not receive medicines in prison and cannot walk on his own. Chataev said the doctor of the hospital jail had told him he needs one more operation because his wound is not cured and gangrene might develop; nevertheless the detainee refuses to take medical treatment.
MIA has three witnesses in the criminal case; Giorgi Kereselidze, Badri Tkemaladze, Gogi Aivazashvili are frontiers at Lapankuri border line.
“I am a specialist- senior frontier of the (Lapankuri) second group of the VI sector of the Frontier Police fifth department. On September 7, 2012 senior frontier of the same group Gogi Avazashvili, junior inspector of the mobile platoon of the frontier police fifth department Badri Tkemaladze and I patrolled our territory by service vehicle (Mercedes Unimog). At about 4:00 pm, two kilometers away from our checkpoint we noticed a person and went towards him and asked his name and what he was doing there. He replied to us in Russian and said he was wounded. Having approached him we saw he had some things in his pockets; we detected it was fuse grenade. We pointed our guns at him and decided to immediately arrest him. I asked him to empty out his pockets and put the contents on the ground. He replied he had two hand-grenades and was ready to hand them to us. Then, he took two green grenades out off his left and right pockets. I think they were Russian hand-grenades as they had F1 with fuses on them; he put them on the ground. Afterwards I asked his name in Russian and he said he lived in Austria and said he was wounded. I told him he was detained and asked him not to move and keep his hands up. At that moment Gogi Aivazashvili and Badri Tkemaladze were standing besides me with their guns pointed at him. I approached the man and saw he did not have right hand and was limping with his left leg. I searched him and found refugee travel document, which was in English, in the pocket on his left knee. I completely searched him but he did not have anything illegal. Afterwards I removed fuses from grenades and placed in polyethylene bag (special bag of the MIA) and sealed it up; I placed the travel document in a envelope and sealed that up too. Afterwards, since there were not relevant conditions to fill in detention and search protocol, we put him in the car and took to the checkpoint (checkpoint of the VI sector); there I filled in the protocol in the presence of Russian translator Ioseb Mestiashvili. Afterwards, we introduced the detainee with the protocol context with the support of the translator but he refused to sign it for an unmentioned reason. I made a relevant note to the protocol. Since the detainee had a wound in his leg and it was festering, we immediately took him to Gori military hospital of the Defense Ministry to get medical aid,” witness Giorgi Kereselidze wrote.
The testimonies of all three frontiers are identical.
Frontiers allege they were forced to write testimonies
ICK conversed with Giorgi Kereselidze and Badri Tkemaladze. Keresildze confirmed that Akhmed Chataev personally surrendered to them and did not have any weapon or explosives with him. He said after the incident all three frontiers were summoned to the CSD and were ordered to sign testimonies there. Kereselidze said they could not resist orders. Badri Tkemaladze also added that Chataev did not have hand-grenades with him.
There was one more important circumstance. Chataev’s relatives believe that his life is in danger because he was the only witness of the special operation in Lopota Gorge. They assume senior officials of the Counter-Terrorist Center of the MIA are eager to get rid of him.
Pre-trial session on Chataev’s case is scheduled at 2:00 pm at the Tbilisi City Court on October 29. Human Rights Center’s lawyer Nino Andriashvili will protect the Chechen refugee’s rights at court.
During the first stage, Andriashvili will request to change the preventive measure and will request to find him non-guilty. Prior to release, a member of the public monitoring group, Gela Mtivlishvili, visited Chataev in custody every day.
On October 27, representatives of the UNHCR visited Akhmed Chataev at the hospital jail # 18. They promised him to attend his trial and continue monitoring of his case as well.