საქართველოს შრომის კოდექსში არსებითი ცვლილებები შედის
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ მომზადებულ შრომის კოდექსის პროექტში ფუნდამენტური ცვლილებები შედის. ახალი ცვლილებები უკეთესად უზრუნველყოფს დასაქმებულთა შრომითი უფლებების დაცვას და სამსახურებიდან უკანონო გათავისუფლებების პრევენციას ახდენს. თუმცა, არსებობს ზოგი ფუნდამენტური საკითხი, რაზეც იუსტიციის სამინისტრომ კანონპროექტზე მუშაობისას არასამთავრობოთა და პროფკავშირების რეკომენდაციები არ გაითვალისწინა. კერძოდ, ახალი კანონპროექტით სათანადოდ არაა რეგლამენტირებული ქალთა შრომითი უფლებები, შეზღუდული შესაძლებლობების პირთა დასაქმებისა და შრომითი უფლებები.
ბოლო წლების განმავლობაში, მოქმედი შრომის კოდექსის პირობებში, დასაქმებულები თავისუფლდებოდნენ სამსახურებიდან ყოველგვარი გაფრთხლებისა და ახსნა-განმარტების გარეშე; ხოლო მათ მიერ სასამართლოებში საკუთარი უფლებების დაცვა სიმბოლურ ხასიათს იძენდა. შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის ექსპერტთა კომიტეტის დასკვნებიც მოწმობს, რომ  მოქმედი შრომის კოდექსი საჭიროებდა არსებით ცვლილებებს (Report of the Committee of Experts  on the Application of Conventions and Recommendations, Report III (Part 1A), International Labour Conference, 102nd Session, 2013). ახლი ხელისუფლების მოსვლიდან ორ თვეში, იუსტიციის სამინისტრომ შრომის კოდექსის პროექტზე მუშაობა დაიწყო, რომლის შემუშავებაც არასამთავრობო ორგანიზაციების ჩართულობითა და აქტიური მონაწილეობით მოხდა. თებერვლის ბოლოს კი პროექტი განსახილველად საქართველოს პარლამენტს გადაეგზავნა.
სტატიაში განხილულ იქნება შრომის კოდექსის  ახალი პროექტით შემოთავაზებული ცვლილებები,  მათი  დადებითი და უარყოფითი მხარეები:
ცვლილებები შეეხო  შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის საფუძვლებს.  მოხდა მათი უფრო მეტად დაკონკრეტება, რათა დამსაქმებელს არ ჰქონდეს ნორმის ინტერპრეტირების  საშუალება  დასაქმებულის ინტერესების საზიანოდ. თუმცა, შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის საფუძვლებს შორის დარჩა ისეთი ბუნდოვანი ჩანაწერი, როგორიცაა - „სხვა ობიექტური გარემოება” (პროექტის 37-ე მუხლის პირველი ნაწილის „ო” ქვეპუნქტი), რომელიც შეიცავს გარკვეულ საფრთხეს დასაქმებულის საზიანოდ.
ნიშანდობლივია ის პოზიტიური ცვლილება, რომ შრომის კოდექსის პროექტში ჩაიწერა შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის ამკრძალავი, იმპერატიული საფუძვლები, რომელთა შორისაც, აღსანიშნავია დასაქმებულთან შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის აკრძალვა დისკრიმინაციის საფუძვლით. მიუხედავად იმისა, რომ მოქმედი შრომის კოდექსითაც აკრძალულია ნებისმიერი სახის დისკრიმინაცია, იგი მაინც წარმოადგენს ზოგად დანაწესს და ართულებს დასაქმებულის მიმართ დისკრიმინაციის ფაქტის მტკიცებას სასამართლოში. შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის კონკრეტულ ამკრძალავ საფუძვლად  დისკრიმინაციის მითითება კი წარმოადგენს კონკრეტულ ნორმას, რაც თავისთავად გაადვილებს დასაქმებულის მიერ დისკრიმინაციის ფაქტის დამტკიცებას სასამართლოში.
„იმ ფონზე, როდესაც პროექტის თანახმად, გაუქმებულია დასაქმებულის სამსახურდან გათავისუფლება დაუსაბუთებლად, ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე (მოქმედი შრომის კოდექსის 37-ე მუხლის პირველი ნაწილის ,,დ” ქვეპუნქტი - შრომითი ხელშეკრულების მოშლა) და დასაქმებულთან შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის ამკრძალავ საფუძვლად განსაზღვრულია დისკრიმინაცია, აღნიშნული ცვლილებები უფრო მეტად დაიცავს დასაქმებულს სამსახურიდან დაუსაბუთებელი გათავისუფლებისაგან” - აცხადებს ადამიანის ულებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი  ალექსანდრე ცქიტიშვილი
შრომის კოდექსის პროექტით, ობიექტურად მოწესრიგდა დასაქმებულთან  შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტისას კომპენსაცის მიცემის წესი და მისი ანაზღაურების ვადა. პროექტის თანახმად, გაფართოვდა დასაქმებულთან შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტისას კომპენსაციის მიცემის შემთხვევები. კერძოდ, დამსაქმებლი ვალდებულია დასაქმებულს მისცეს კომპენსაცია არანაკლებ ერთი თვის შრომის ანაზღაურების ოდენობით 30 კალენდარული დღის ვადაში. შრომის კოდექსის პროექტი განსაზღვრავს იმ ობიექტურ გარემოებებს, რა შემთხვევაშიც დასაქმებულს მიეცემა კომპენსაცია მასთან შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტისას. თუმცა ამ ჩამონათვალში, არ არის გათვალისწინებული იურიული პირის ლიკვიდაციისას კომპენსაციის მიცემის წესი. რაზეც არასამთავრობოთა ნაწილი მიიჩნევს, რომ კომპენსაცია უნდა მიეცეს დასაქმებულს იმ შემთხვევაშიც, როდესაც  დამსაქმებელი იურიდიული პირის ლიკვიდაცია ხდება. აღნიშნულის მნიშვნელობას ხაზს უსვამს ისიც, რომ მაგალითად, ბოლო პერიოდში განხორციელებული საჯარო სკოლების ლიკვიდაცის შედეგად, ბევრი სამსახურიდან გათავისუფლებული პედაგოგი დარჩა კომპენსაციის გარეშე.
„საერთო ჯამში, დადებითად უნდა შეფასდეს დასაქმებულისათვის კომპენსაციის მიცემის შემთხვევების გაფართოება იმ ფონზე, როდესაც მოქმედი შრომის კოდექსი არანაკლებ ერთი თვის კომპენსაციის მიცემას ითვალისწინებს მხოლოდ დამსაქმებლის  ინიციატივით შრომითი ხელშეკრულების მოშლის შემთხვევაში (მოქმედი შრომის კოდექსის 37-ე მუხლის პირველი ნაწილის ,,დ” ქვეპუნქტის გამოყენებისას - შრომითი ხელშეკრულების მოშლა). ასევე, პოზიტიურ ნოვაციას წარმოადგენს  კომპენსაციის ანაზღაურებისათვის 30-დღიანი ვადის დაწესება, რაც არ არის გათვალისწინებული მოქმედ შრომის კოდექსში. აღნიშნული ცვლილება საშუალებას მისცემს  დასაქმებულს კუთვნილი კომპენსაცია მიიღოს გონივრულ ვადაში და არ ელოდოს მას ხანგრძლივი პერიოდის განმავლობაში, რასაც ადგილი ჰქონდა მოქმედი შრომის კოდექსის პირობებში,-“ აცხადებს საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის პრეზიდენტი მაია კობახიძე.
შრომის კოდექის ახალი ცვლილებებით, დამსაქმებელს ეკისრება ვალდებულება დასაქმებულის მოთხოვნის წარდგენიდან 7 კალნდარული დღის ვადაში წერილობით დაასაბუთოს ხელშეკრულების შეწყვეტის საფუძველი. წინააღმდეგ შემთხვევაში, სასამართლოში დავის ფაქტობრივ გარემოებებზე მტკიცების ტვირთი ეკისრება დამსაქმებელს. აღნიშნული ცვლილებით, დასაქმებული მეტ-ნაკლებად დაცული იქნება დამსაქმებლის თვითნებური და დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილებებისაგან. მოქმედი შრომის კოდექსი დამსაქმებელს არ ავალდებულებდა დასაქმებულთან შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის დასაბუთებას, რითაც ირღვეოდა ევროპის სოციალური ქარტიის მოთხოვნები (რატიფიცირებულია საქართველოს პარლამენტის  2005 წლის 1 ივლისის N 1876 – რს დადგენილებით).
შრომის კოდექსის პროექტის მნიშვნელოვან ნოვაციას წარმოადგენს ზეგანაკვეთური სამუშაოს ანაზღაურების წესი. პროექტის გადამუშავებული ვერსიით ნათლად  გაიწერა ის, რომ ზეგანაკვეთური სამუშაო (ზეგანაკვეთურად ჩაითვლება სამუშაო, თუ მისი ხანგრძლივობა კვირაში 40 საათზე მეტია) ანაზღაურდება ხელფასის საათობრივი განაკვეთის გაზრდილი ოდენობით. ზეგანაკვეთური სამუშაოს ანაზღაურება შრომითი ხელშეკრულების არსებით პირობად განისაზღვრა. მოქმედი შრომის კოდექსით, სათანადოდ არ არის გათვალისწინებული ზეგანაკვეთური სამუშაოს ანაზღაურება, რითაც ირღვევა შრომის სამართლიანი ანაზღაურების კონსტიტუციური პრინციპი. მოქმედ შრომის კოდექსში აღნიშნულთან დაკავშირებით არსებობს ბუნდოვანი ჩანაწერი, რომ ზეგანაკვეთური სამუშაოს პირობები განისაზღვრება მხარეთა შეთანხმებით.
შრომის კოდექსის გადამუშავებულ პროექტში გათვალისწინებულ იქნა, დამსაქმებლის ინიციატივით, შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტისას გამოუყენებელი  შვებულების ნაცვლად კომპენსაციის მიღების უფლება. კერძოდ, ცვლილების თანახმად,  დამსაქმებლის ინიციატივით შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტისას, დამსაქმებელი ვალდებულია, დასაქმებულს აუნაზღაუროს გამოუყენებული შვებულება შრომითი ურთიერთობის ხანგრძლივობის პროპორციულად. მოქმედი შრომის კოდექსი არ ითვალისწინებს გამოუყენებელი შვებულების ნაცვლად დასაქმებულისათვის  ანაზღაურების მიცემის საკითხს. ხშირია შემთხვევები, როდესაც დასაქმებულთან წყდება შრომითი ხელშეკრულება მის მიერ შვებულების გამოყენებამდე, კოდექსი კი არ აკისრებს დამსაქმებელს გამოუყენებელი შვებულების ანაზღაურების ვალდებულებას, რაც ხელყოფს დასაქმებულთა შრომით უფლებებს.
„დასაქმებულები, რომლებიც  მუშაობენ მთელი წლის განმავლობაში, საშვებულებო ანაზღაურებას ვერ იღებენ იმიტომ, რომ მათ ხელშეკრულება შეუწყდათ შვებულებაში გასვლამდე, რაც თავისთავად უსამართლობას წარმოადგენს“,- აცხადებს საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის პრეზიდენტი მაია კობახიძე.
ახალი ცვლილებებით, დასაქმებული დაცული ხდება არა მხოლოდ შრომით ურთიერთობებში, არამედ წინასახელშეკრულებო ურთიერთობებშიც. კანონპროეტის თანახმად „შრომით და წინასახელშეკრულებო ურთიერთობაში აკრძალულია ნებისმიერი სახის დისკრიმინაცია რასის, კანის ფერის, ენის, ეთნიკური და სოციალური  კუთვნილების, ეროვნების, წარმოშობის, ქონებრივი და წოდებრივი მდგომარეობის, საცხოვრებელი ადგილის, ასაკის, სქესის, სექსუალური ორიენტაციის, შეზღუდული შესაძლებლობის, რელიგიური ან სხვა გაერთიენებისადმი, მათ შორის პროფესიული კავშირებისადმი, კუთვნილების, ოჯახური მდგომარეობს, პოლიტიკური და სხვა შეხედულების გამო.“ აღნიშნული ცვლილებით, დასაქმებული დაცული ხდება პოტენციურ დამსაქმებელთან ურთიერთობაში შრომითი ხელშეკრულების გაფორმებამდე.
კანონპროექტით, მოწესრიგდა შრომითი ხელშეკრულების დადების ფორმის (წერილობითი ან ზეპირი) საკითხი. კანონპროექტი  განსაზღვრავს, რა შემთხვევაში უნდა დაიდოს ხელშეკრულება წერილობითი ფორმით. ახალი რეგულაციით, „შრომითი ხელშეკრულება იდება წერილობითი ფორმით, თუ შრომითი ურთიერთობა გრძელდება სამ თვეზე მეტ ხანს”.
პროექტით, ნათლად განისაზღვრა შრომითი ხელშეკრულების არსებითი პირობები,  რაზეც აუცილებლად უნდა მოხდეს მხარეთა შეთანხმება და ხელშეკრულებაში გათვალისწინება.  შრომითი ხელშეკრულების არსებითი პირობებია:  „მუშაობის დაწყების  თარიღი და შრომითი ურთიერთობის ხანგრძლივობა, სამუშაო დრო და დასვენების დრო, სამუშაო ადგილი, თანამდებობა და შესასრულებელი სამუშაოს სახე, შრომის ანაზღაურების ოდენობა და მისი გადახდის წესი, ზეგანაკვეთური სამუშაოს ანაზღაურების წესი,  ანაზღაურებადი და ანაზღაურების გარეშე შვებულების ხანგრძლივობა და შვებულების მიცემის წესი.”
კანონპროექტის  თანახმად,  დამსაქმებელს ეკისრება  დასაქმებულისათვის შრომის შინაგანაწესის გაცნობის ვალდებულება. ბოლო პერიოდში, მაგალითად, პედაგოგებში შეინიშნებოდა შემთხვევები, როდესაც დამსაქმებლები არ აცნობდნენ შრომის შინაგანაწესს დასაქმებულებს და მასში შეტანილ ცვლილებებს. შესაბამისად, პედაგოგები ეცნობოდნენ შინაგანაწესს  მაშინ, როდესაც თავისუფლდებოდნენ სამსახურიდან  და შეჰქონდათ სარჩელი სასამართლოში.
ახალი რეგულაციით, განისაზღვრა დამატებითი შვებულების საკითხი მძიმე, მავნე და საშიშ პირობებიან სამუშაოებზე დასაქმებულთათვის. ასეთ სამუშაოებზე დასაქმებულებს ეძლევათ დამატებითი ანაზღაურებადი შვებულება წელიწადში სულ მცირე 15 კალენდარული დღით.
არასამთავრობოები დადებითად აფასებენ იმას, რომ შრომის კოდექსის პროექტის გადამუშავებული ვარიანტით, ნათლად გაიწერა არასრულწლოვანთა სამუშაო დროის ხანგრძლივობა. 16 წლიდან 18 წლამდე ასაკის არასრულწლოვანის სამუშაო დროის ხანგრძლივობა არ უნდა აღმატებოდეს კვირაში 36 საათს. 14 წლიდან 16 წლამდე ასაკის არასრულწლოვანის სამუშაო დროის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს კვირაში 24 საათს.  მოქმედი შრომის კოდექსი საერთოდ არ შეიცავს არასრულწლოვანთა სამუშაო დროის ხანგრძლივობას, რითაც  ირღვევა  „ბავშვის უფლებათა კონვენციის” მოთხოვნები (კონვენცია საქართველოში ძალაშია 1994 წლის 21 აპრილიდან).
რაც შეეხება ქალთა უფლებების დაცვის გარანტიების გაძლიერებას, უნდა აღინიშნოს, რომ ამ კუთხით არ განხორციელებულა არსებითი ცვლილებები შრომის კოდექსში. „კვლავ პრობლემად რჩება დეკრეტული შვებულების  სამართლიანი ანაზღაურების საკითხი და სამუშაო ადგილის შენარჩუნება”, - აცხადებს საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის პრეზიდენტი მაია კობახიძე.
ახალი ცვლილების თანახმად, აკრძალულია  შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტა  დეკრეტული  შვებულების პერიოდში, გარდა საგამონაკლისო ობიექტური შემთხვევებისა.  ასეთი იმპერატიული დანაწესი არ არის გათვალისწინებული მოქმედ შრომის კოდექსში, რამაც გამოიწვია დეკრეტულ შვებულებაში მყოფი ზოგიერთი დასაქმებული ქალბატონის სამსახურიდან უკანონო გათავისუფლება, რითაც დაირღვა „ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ კონვენციის  მოთხოვნები.
ნოვაციას წარმოადგენს გაერთიანების თავისუფლების და ამ ნიშნით დისკრიმინაციის აკრძალვის დებულებების განსაზღვრა შრომის კოდექსის პროექტში. ახალი ცვლილების თანახმად, აკრძალულია გაერთიენების საქმიანობაში ჩარევა ან დასაქმებულის დისკრიმინაცია ამა თუ იმ გაერთიენაბაში გაწევრიანების გამო.
„ბოლო პერიოდის განმავლობაში, სხვადასხვა სფეროში დასაქმებული ადამიანები უკანონოდ გათავისუფლდნენ სამსახურებიდან გაერთიენებაში წევრობის ნიშნით, რაც არღვევს შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის #87 კონვენციის მოთხოვნებს”, - აცხადებს საქართველოს პროფესიული კავშირების გაერთიანების იურისტი რაისა ლიპარტელიანი.
საერთო ჯამში, უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს შრომის კოდექსში შესატანი ცვლილებები ხელს შეუწყობს დასაქმებულთა უფლებებისა და ინტერესების დაცვას როგორც შრომით, ისე წინასახელშეკრულებო ურთიერთობებში. პროექტი ითვალისწინებს მნიშვნელოვან გარანტიებს დასაქმებულის დისკრიმინაციის პრევენციის კუთხით და აკისრებს ვალდებულებას დამსაქმებელს დაიცვას შრომითი ურთიერთობის მინიმალურ სტანდარტები. თუმცა, კანონპროექტი სრულყოფილად მაინც ვერ უზრუნველყოფს დასაქმებულის უფლებების დაცვას, კერძოდ, ქალთა უფლებებს, შშმ პირთა უფლებებსა და საჯარო მოხელეების საკითხს, რომელთაც შეზღუდული აქვთ გაფიცვის უფლება.

Substantial amendments made to the Labor Code of Georgia
Ministry of justice introduced new Labor Code of Georgia where substantial amendments are made. New amendments promote protection of employees’ rights and prevent them from illegal dissmisals from work. Though, Ministry of Justice of Georgia did not fully consider some fundamental recommendations of NGOs and Trade Unions while working on the draft. In particular, a new draft Labor Code does not duly envisage women’s labor rights, employment of people with disabilities and their labor rights.
For the last several years, during the current Labor Code, employees were dismissed from work without any warning and explanations. Their chances to restore their rights in courts were minimum. As confirmed by reports of ILO Committee of Experts, current Labor Code needed substantial amendments (Report of the Committee of Experts  on the Application of Conventions and Recommendations, Report III (Part 1A), International Labour Conference, 102nd Session, 2013). In two months after coming a new authority in office, Ministry of Justice of Georgia started working on a new draft Labor Code. The elaboration of a new draft was undergoing with involvement and active participation of civil society.  At the end of February the draft labor code was sent to Parliament for discussion.
The following article deals with analyzing of new Labor Code amendments, their advantages and disadvantages:
According to a draft Labor Code, grounds for termination of employment relations are amended. They are more concrete for employers not to interpret norms and violate employees’ interests. Though, among grounds for termination of labor relations, there is such a vague regulation as “termination of labor relations on the basis of “other objective circumstance” (article 37, paragraph 1, subparagraph “o” of a draft Labor Code). Such a general regulation includes a danger for violating employees’ rights.
One of the advantages of the new draft Labor Code is that, it envisages one of the banning, imperative grounds for termination of labor relations such as discrimination basis. The new draft prohibits termination of a labor contract due to a discrimination basis. Despite of the fact that the current Labor Code prohibits any kind of discrimination, it is still a general regulation which complicates for an employee to prove a discrimination fact in courts.
„As according to the new draft Labor Code, an article on groundless dismissals of employees from work without any explanation and reason is annulled (current Labor Code, article  37,  paragraph 1, subparagraph ,,d” – invalidation of the employment agreement) and the new draft envisages a banning ground of termination of labor relations on the basis of discrimination. these  two factors will lead to a better protection of employees from groundless dismissals”, – states an Executive Director of Human Rights Center Aleksandre Tskitishvili.
The new draft Labor Code objectively regulates the issue on giving a severance pay to an employee at the time of termination of a labor relation and its payment term. The new draft expanded grounds of giving compensation to a dismissed employee. In particular, an employer is obliged to give a compensation (not less than a month’s salary) to an employee within 30 days. The draft envisage some objective circumstances when an employee receives a compensation. Unfortunately, the new draft Labor Code does not envisage giving of severance pay for those who are dismissed from work due to commencement of liquidation of the employer being a legal entity. For example, for the last period, as a result of liquidation of public schools, many employees lost their jobs and did not receive any severance pay. That’s why some NGOs recommend to envisage those cases as well in the draft.
„In total, an expansion of cases on giving a severance pay should be positively estimated when, for example, the current Labor Code envisages compensation only in case of  invalidation of the employment agreement under the initiative of the employer (current Labor Code, article  37,  paragraph 1, subparagraph ,,d” – invalidation of the employment agreement). Besides, positively should be estimated a new regulation which deals with establishment of period of 30 days for giving  a compensation. According to the amendment, an employee has a full opportunity  to receive severance pay in a reasonable period and not to wait for the payment for a long time as envisaged  by  a current Labor Code”, -  states the President of Educators and Scientists Free Trade Union of Georgia  Maia Kobakhidze
According to the new amendments, an employer is obliged to give to a dismissed employee a written reasonable argumentation of termination of a labor relation within 7 days  after an employee  presents a request. Otherwise, a burden of proof on factual circumstances of a dismissal relies with an employer at the court. By recent amendments, an employee will be protected from groundless decisions of an employer. According to a current Labor Code, an employer is not obliged to give any argumentation on reasons of dismissing an employee, which violates the norms of European Social Charter (ratified by Parliament of Georgia, resolution  N 1876, July 1, 2005).
Among other innovations, the draft Labor Code envisages a rule of payment for overtime labor. According to a new amendment, overtime labor (labor is considered overtime when a work performance of the employee exceeds 40 hours a week) will be paid according to an increased hourly rate of wages. Besides, according to the draft, overtime work payment is considered to be an essential term of a labor contract. Current Labor Code does not duly regulate overtime payment issues, by which a constitutional principle of  fair reimbursement of labor is violated. Current Labor Code implies a vague regulation of the issue, according to  which terms of the overtime labor are defined upon consent of the parties.
The revised draft Labor Code envisages a regulation on giving compensation to an employee instead of not used vacation leave by him/her when a labor contract is terminated on the initiative of an employer. Current Labor Code does not envisage any regulation of such kind. There used to be cases when an employer terminated labor contract before employees’ going on a leave.
„The employees who are working during the whole year did not receive a vaction leave payment because their labor contract is terminated before going on a leave, which is an unfair approach”,  - states Maia Kobakhidze
According to the new amendments, employees are  protected not only in contractual relations, but also in pre-contractual relations.  According to a draft law „any type of discrimination due to race, color, ethnic and social category, nationality, origin, property and position, residence, age, gender, sexual orientation, limited capability, membership of religious or any other union, family conditions, political or other opinions are prohibited in pre-contractual and employment relations”. By the new amendments, an employer is protected during the relation with potential employer untill the conclusion of a contract.
The draft Labor Code properly regulates forms of concluding a labor contract (written and verbal). The draft determines the cases when a written labor contract should be concluded. According to the new regulation „a labor contract is concluded in the written form if a labor relation lasts more than three months.”
The draft clearly determines essential terms of a labor contract on which parties should agree and be envisaged in a labor contract. These terms are: “the date of  starting a work performance and the duration of labor relations, working and holiday time, working place, position and the type of a work, the quantity of a salary and its payment, overtime work and its payment, duration of a paid and unpaid vacation leaves and a rule of giving a leave.
According to the draft, an employer is obliged to introduce operations manual to an employee. Recently, for example,  among teachers there were  cases when employers did not introduce operations manual to employees and amendments to it. Accordingly, teachers got acquainted with operations manual after they were dismissed from work and started a case in a court.
According to the new regulation, draft Labor Code determines an issue of an additional vacation leave for people performing hard, hazardous and dangerous labor. Such employees are granted additional paid leave at least 15 calendar days per annum.
NGOs positively estimate  the fact that revised draft Labor Code clearly envisages the duration of a business day for an under age person. Business day for an under age person from 16 to 18 years old, should not exceed 36 hours per week. Business day for an under age person from 14 to 16 years old should not exceed 24  hours per week. Current Labor Code does not regulate duration of  a business day of under age people which violates norms of “Convention on the Rights of the Child”   (binding for Georgia since April, 21, 1994).
As for  strengthening  of the  guarantees of protecting women’s rights, no substantial amendments are made to the Labor Code. “The problem of just and fair compensation of a maternity leave and childcare and maintaining of a workplace during the period, still remains a problem”, - states  President of Educators and Scientists Free Trade Union of Georgia Maia Kobakhidze .
According to the new regulation, termination of a labor contract during the leave for the reason of pregnancy, childbirth and childcare is prohibited except  some objective circumstances. Such an imperative regulation is not envisaged in the current Labor Code which led to groundless dismissals of pregnant women being on a maternity leave by which norms of Convention on the Elimination of all Forms of Discrimination against Women was violated.
One of the innovation of the draft is a determination of banning norms of discrimination  due to union membership. The new regulation prohibits interference in union activities and discrimination of an employee due to union membership.
„Recently, employees were illegally dismissed from work due to a union membership, by which ILO Convention #87 was violated”, - states the lawyer of the Georgian Trade Unions  Confederation, Raisa Liparteliani.
To summarize the amendments, it should be mentioned that they will promote a better protection of employees’ rights and interests in labor relations as well as in pre-contractual relations. The draft envisages substantial guarantees for prevention of discrimination and obliges an employer to observe minimum standards of labor relations. However, the draft does not fully promote protection of employees’ rights, in particular, women’s rights and rights of people disabilities, as well as rights of public servants who have a limited right to participate in a strike.