სახალხო დამცველი დეპუტატებს ლოპოტას სპეცოპერაციის გამოძიებას სთხოვს
სახალხო დამცველმა უჩა ნანუაშვილმა მოუწოდა პარლამენტს სპეციალური საგამოძიებო კომისია ჩამოაყალიბოს 2012 წლის აგვისტოს ბოლოს ლოპოტას ხეობაში მომხდარი შეიარაღებული შეტაკების გამოძიების მიზნით, რომლის დროსაც ქართული სპეცსამსახურების სამი წარმომადგენელი და შეიარაღებული დაჯგუფების 11 წევრი დაიღუპა.
სახალხო დამცველი აცხადებს, რომ საკითხის მისეული შესწავლის დროს გამოვლინდა გარემოებები, რომლებიც წინა ხელისუფლების მიერ იმ დროს მოწოდებულ მოვლენათა ოფიციალურ ვერსიას ეწინააღმდეგება.
უჩა ნანუაშვილის თქმით, სახალხო დამცველის აპარატის მიერ ინციდენტის შესწავლამ გამოავლინა ფაქტები, რომლებიც მიუთითებენ, რომ შეტაკებაში მონაწილე შეიარაღებული დაჯგუფება საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მაშინდელმა ხელმძღვანელობამ ჩამოაყალიბა, აღჭურვა და გაწვრთნა.
2012 წლის 29 აგვისტოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ ლოპოტას ხეობის სოფელ ლაფანყურის მახლობლად შეიარაღებული დაჯგუფების წინააღმდეგ „ანტი–ტერორისტულ ოპერაციას“ ახორციელებდა. მოგვიანებით იმავე დღეს სამინისტრომ განაცხადა, რომ 11 შეიარაღებული მებრძოლი და ქართული სპეცსამსახურების სამი წარმომადგენელი, მათ შორის სამხედრო ექიმი დაიღუპნენ შეტაკების დროს, რასაც წინ უძღოდა მძევლად აყვანასთან დაკავშირებული ინციდენტი.
მართალია მაშინ საქართველოს ხელისუფლებას პირდაპირ არ უთქვამს, რომ შეიარაღებული მებრძოლები ჩრდილოეთ კავკასიიდან გადმოვიდნენ, მათი საჯარო განცხადებები, მათ შორის პრეზიდენტ სააკაშვილის კომენტარები, მებრძოლების ჩრდილოეთ კავკასიიდან, კერძოდ კი დაღესტნიდან შემოსვლის ვერსიაზე მიანიშნებდნენ. თავდაპირველი უარყოფის შემდეგ, 2 სექტემბერს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაადასტურა, რომ შეტაკებაში მოკლულ მებრძოლებს შორის ორი საქართველოს მოქალაქეა, კერძოდ კი პანკისის ხეობის მკვიდრები.
ნაციონალური მოძრაობის გენერალურმა მდივანმა ვანო მერაბიშვილმა, რომელიც ლოპოტას ხეობის ინციდენტის დროს პრემიერ–მინისტრი იყო და 2012 წლის ივლისის დასაწყისამდე შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელობდა, განაცხადა, რომ სახალხო დამცველის ბრალდება, რომ ყოფილი ხელისუფლება ჩეჩენ მებრძოლებს წვრთნიდა „იდიოტურია“ და მიზნად ისახავს საქართველოს წარმოჩენას ტერორისტულ სახელმწიფოდ, რაც, მისი თქმით, რუსული პროპაგანდის ნაწილია.
„მე მინდა შეგახსენოთ, რომ მსგავსი განცხადება ბოლოს გააკეთა [ნიკოლაი] პატრუშევმა [რუსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანმა] და არა ერთგზის“, – განაცხადა მერაბიშვილმა 1 აპრილს. „ეს არის ძალიან იდიოტური, მავნებლური, ანტისახელმწიფოებრივი განცხადებები და მე მეცოდება ის ადამიანები, რომლებიც ახმოვანებენ რუსეთის სპეცსამსახურების პირდაპირ დაკვეთას“.
სახალხო დამცველის მიერ ლოპოტას ხეობის ინციდენტის შესწავლის შედეგებს მის ყოველწლიურ ანგარიშში ქვეყანაში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის შესახებ ცალკე თავი უკავია.
სახალხო დამცველის განცხადებით, მისი დასკვნები „კონფიდენციალური წყაროების“ და სპეცოპერაციის დროს მოკლულთა ნათესავების მიერ მოწოდებულ ინფორმაციას ეყრდნობა.
ანგარიში თანახმად, საქართველოს შსს-ს მაღალი თანამდებობის პირების მითითებით, 2012 წლის თებერვლიდან დაიწყო მოლაპარაკებები ევროპის სხვადასხვა ქვეყნებში მცხოვრებ ჩეჩნეთის ომის ვეტერანებთან, ჩეჩენ დევნილებთან და "ჩეჩენთა წინააღმდეგობის მოძრაობის" წარმომადგენლებთან. ანგარიშის თანახმად საქართველოს ძალოვანი უწყებები ჩეჩენ მეომრებს პირდებოდნენ ე.წ. „კორიდორს“ ჩეჩნეთში გადასასვლელად, საქართველოში წვრთნას, აღჭურვას და ჩეჩნეთში გადასვლისთვის ყოველგვარი პირობების შექმნას.
ამ ძალისხმევის შედეგად, ანგარიშის თანახმად, საქართველოში ევროპიდან დააახლოებით 120 ჩეჩენი და სხვა ჩრდილო კავკასიული წარმოშობის მებრძოლი ჩამოვიდა.
„მათთვის თბილისის ზოგიერთ უბანში (ძირითადად საბურთალოს რაიონში) დაიქირავეს ბინები“, – ნათქვამია ანგარიშში. „ჩამოსულ ჩეჩნებს აეროპორტში ხვდებოდნენ და დისლოკაციის ან საცხოვრებელ ადგილებზე გადაჰყავდათ შსს-ს მაღალჩინოსნებს. ჩამოსულ ჩეჩნებს შსს-ს მაღალი თანამდებობის პირები ჩუქნიდნენ და უფორმებდნენ იარაღს, ასევე აძლევდნენ მართვის მოწმობებს და სხვა საჭირო დოკუმენტებსა და ნივთებს“.
ანგარიშის თანახმად, სახალხო დამცველის აპარატს მიაწოდეს ლაფანყურის სპეცოპერაციისას გარდაცვლილი ასლან მარგოშვილის სახელზე, საქართველოს შსს-ს მიერ 2012 წლის 23 ივლისს გაცემული იარაღის სარეგისტრაციო მოწმობა.
ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ „ჩეჩენი მებრძოლებისგან ჩამოყალიბებული ჯგუფის წევრები წვრთნას გადიოდნენ თბილისის მახლობლად მდებარე ვაზიანისა და შავნაბადას სამხედრო ბაზებზე... ჩეჩენი მებრძოლების ჯგუფების ინსტრუქტორები იყვნენ საქართველოს ძალოვანი უწყებების თანამშრომლები და ასევე სხვადასხვა ომებში დიდი გამოცდილების მქონე ჩეჩენი მეომრები“.
„კონფიდენციალურ წყაროზე“ დაყრდნობით ანგარიში აცხადებს, რომ ჩეჩენი მებრძოლების ჯგუფთან უშუალო კავშირი ჰქონდათ და მათთვის საჭირო ყველა საკითხს აგვარებდა შსს-ს მინისტრის მოადგილე გია ლორთქიფანიძე.
ლორთქიფანიძემ 1 აპრილს „რუსთავი 2“–ს ტელეფონით განუცხადა, რომ ეს ბრალდება „აბსურდული“ და „ცილისწამებაა“.
ანგარიშში ნათქვამია, რომ მებრძოლების მომზადება და მათი დარჩენა საქართველოში უფრო დიდხანს გაგრგძელდა, ვიდრე დაგეგმილი იყო, რამაც მებრძოლების იმედგაცრუება გამოიწვია, რომლებიც მათთან კონტაქტში მყოფ შსს-ს მაღალი თანამდებობის პირებისგან ჩეჩნეთში გადასასვლელად შეპირებული ე.წ. „კორიდორის“ მიცემას ითხოვდნენ.
„ახლოვდებოდა 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნები, საქართველოში შიდა პოლიტიკური ვითარება თანდათან იძაბებოდა და ჩეჩენ მებრძოლებში გაჩნდა ვარაუდი, რომ შესაძლოა, დაგეგმილზე მეტი ხნით საქართველოში მათი გაჩერების მიზეზი დაკავშირებული ყოფილიყო არჩევნებთან და საარჩევნო პროცესებში რაიმე სახით მათ გამოყენებასთან“, – ნათქვამია ანგარიშში.
ანგარიშშის თანახმად, მებრძოლები ლოპოტის ხეობაში, სოფელ ლაფანყურში ე.წ. სპეცოპერაციამდე „რამდენიმე დღით“ ადრე შევიდდნენ. კონფიდენციალური წყაროს ინფორმაციით, ისინი შსს-ს ანტიტერორისტული ცენტრის მიერ გამოყოფილი ე.წ. „პიკაპებით“ შევიდნენ და თან შეიტანეს ჯგუფისთვის საჭირო შეიარაღება, საკვები და სხვა საჭირო ნივთები.
„სპეცოპერაციის დაწყებამდე 2 დღით ადრე, საქართველო–რუსეთის საზღვრის დაღესტნის მონაკვეთის მიმდებარე ტერიტორიაზე, საქართველოს სასაზღვრო და სპეციალური დანიშნულების ძალების რაზმები ვერტმფრენებით გადასხეს. გამოკითხულთა ვარაუდით, ამ დესანტის მიზანი იყო ჩეჩენი მებრძოლების ჯგუფის ჩრდილოეთის მიმართულებით გადასვლის აღკვეთა“, – ნათქვამია ანგარიშში.
ანგარიშის თანახმად, ლოპოტას ხეობაში განთავსებული მებრძოლები ქართველ ძალოვნებს დაპირების შესრულებას და რუსეთის მიმართულებით მათთვის დერეფნის გაკეთებას სთხოვნდნენ.
„ბოლო მომენტში საქართველოს შსს-მ „კორიდორის“ მიცემაზე უარი განაცხადა და ჩეჩენ მებრძოლებს მოსთხოვა იარაღის ჩაბარება და უკან პანკისში ან სამხედრო ბაზებზე დაბრუნება. შსს წარმომადგენელთა ამ მოთხოვნამ დაძაბა ურთიერთობა ჩეჩენ მებრძოლებსა და საქართველოს შსს-ს თანამშრომლებს შორის“, – ნათქვამია ანგარიში, რომელიც ასევე აცხადებს, რომ დაძაბულობის განტვირთვის მიზნით, შსს–მ შუამავლებს, კერძოდ კი ავტორიტეტულ ჩეჩნებს მიმართეს მებრძოლებთან მოლაპარაკების მიზნით. „ჩეჩენმა მებრძოლებმა ლაფანყურის ხეობაში იარაღის დაყრაზე უარი განაცხადეს, წყაროს ინფორმაციით, ჩეჩენი მებრძოლები უკვე აღარ ენდობოდნენ საქართველოს შსს-ს წარმომადგენლებს და ამის გამო მათ მოითხოვეს პანკისში დაბრუნება და მხოლოდ პანკისში დაბრუნების შემდეგ გამოაცხადებდნენ თანხმობას იარაღის დაყრაზე“.
ანგარიშის თანახმად, უარის შემდეგ საქართველოს შეიარაღებულმა ძალებმა სპეცოპერაცია დაიწყეს, რომლის დროსაც შვიდი მებრძოლი (ანგარიშის თანახმად, სწორედ ამ რაოდენობის მსხვერპლს ჰქონდა ადგილი მებრძოლებს შორის) და ქართული სპეცსამსახურების სამი წარმომადგენელი დაიღუპა.
„კონფიდენციალური წყაროს ინფორმაციით, ლაფანყურის ოპერაციისას გარდაცვლილი საქართველოს შეიარაღებული ძალების თანამშრომლები ჩეჩენი მებრძოლების ჯგუფს ლაფანყურში გადასვლის პირველივე დღიდან ახლდნენ“, – ნათქვამია ანგარიშში.
დოკუმენტის თანახმად, შეტაკების დროს მოკლული პანკისის მკვიდრის, ასლან მარგოშვილის მამა აცხადებს, რომ მისი ვაჟი შავნაბადას ბაზაზე გაწვრთნეს და მის ინსტრუქტორებს შორის იყვნენ არჩილ ჩოხელი და სოლომონ წიკლაური – ლოპოტას ხეობაში მოკლული სპეცსამსახურების ორი წარმომადგენელი.
ანგარიშის თანახმად, შეტაკებას ცხრა მებრძოლი გადაურჩა, რომლებიც სპეცოპერაციიდან რამდენიმე დღეში საქართველოს შსს-ს წარმომადგენლებმა ვალეს სასაზღვრო გამშვები პუნქტის გავლით თურქეთში გააცილეს.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს მთავარ პროკურატურას, რომ 2012 წელს უკანონო შეიარაღებული დაჯგუფების ჩამოყალიბებაში შსს–ს ყოფილი მაღალჩინოსნების შესაძლო მონაწილეობის საქმეზე გამოძიება დაიწყოს. სახალხო დამცველმა ასევე მოუწოდა პროკურატურას მოკლული მებრძოლების პანკისელი ნათესავების დაშინების საქმეებიც გამოიძიოს. ანგარიშის თანახმად, მოკლული მებრძოლების გვამები თავიანთ ნათესავებს რამდენიმე დღის შემდეგ გადასცეს იმ პირობით, რომ ისინი მათ ტრადიციული წესების გარეშე, მშვიდად დაასაფლავებდნენ, ხალხის დასწრების გარეშე.
ანგარიშის ცალკე თავში, რომელიც სიცოცხლის უფლებას ეხება, სახალხო დამცველი აცხადებს, რომ ლოპოტას ხეობაში ჩატარებული სპეცოპერაციის დროს ქართველი სამართალდამცავების მიერ გადაჭარბებული ძალის შესაძლო გამოყენებაზე არც წინა და არც ახალ ხელისუფლებას არანაირი გამოძიება არ უწარმოებია. ანგარიშში ნათქვამია, რომ ვინაიდან ინციდენტის გარემობები ჯერ დადგენილი არ არის, მიჩნეულია, რომ სახელმწიფო ვალდებულება დაიცვას სიცოცხლე დაირღვა იმ პირების მიმართ, რომლებიც შეტაკებაში დაიღუპნენ.
2012 წლის 8 სექტემბერს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ „რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე ჩრდილოეთ კავკასიიდან ახმეტ ჩატაევი“ დააკავა, რომელიც სამინისტროს თქმით, ლოპოტას ხეობის შეტაკებაში მონაწილეობდა. ჩატაევს, რომელიც ფეხში იყო დაჭრილი რის გამოც მოგვიანებით მას ქვედა კიდურის ამპუტაცია გაუკეთდა, საქართველოს ხელისუფლებამ ასაფეთქებელი ნივთიერებების უკანონო შენახვის ბრალდება წაუყენა.
ხელისუფლებაში ახალი მთავრობის მოსვლის შემდეგ ჩატაევი 2012 წლის დეკემბერში გირაოთი გაათავისუფლეს, ხოლო 2013 წლის იანვარში მას ბრალდებები მოეხსნა და იგი სასამართლომ გაამართლა. განთავისუფლების შემდეგ ჩატაევმა, რომელსაც 2003 წელს ავსტრიაში ლტოლვილის სტატუსი მიენიჭა, განუცხადა ჟურნალისტებს, რომ ლოპოტას მოვლენებში იგი მას შემდეგ ჩაერთო, რაც საქართველოს ხელისუფლებამ იგი შუამავლის სახით მიიწვია ჩეჩენ მებრძოლებთან მოლაპარაკების მიზნით, რათა მათ იარაღი დაეყარათ; ჩატაევმა განაცხადა, რომ მებრძოლებთან შეხვედრის შემდეგ იგი ქართული ძალების მიერ დაკავებულ პოზიციებზე დაბრუნდა, რათა მებრძოლების გზავნილი გადაეცა, თუმცა მას ესროლეს და ფეხში დაჭრეს.
ჩატაევს იურიდიულ მომსახურებას ადამიანის უფლებათა ცენტრი ადვოკატი უწევდა. ამ ორგანიზაციას უჩა ნანუაშვილი ხელმძღვანელობდა, სანამ დეკემბერში სახალხო დამცველი გახდებოდა.

Public Defender Calls on MPs to Probe into Lopota Armed Clash
Public Defender, Ucha Nanuashvili, has called on the Parliament to set up an ad hoc investigative commission to look into armed clash in Lopota gorge  in late August, 2012 and events leading up to that incident in which eleven militants and three Georgian troops were killed.
The Public Defender says that his own probe revealed circumstances, which contradict official version of events, which at the time was provided by the previous government.
The Public Defender said that the probe by his office found evidence suggesting that the armed group, involved in the clash, was formed, armed and trained by then leadership of the Georgian Interior Ministry, which recruited members of the group mainly from Chechen exiles by promising them to give free passage to Russia’s North Caucasus via Georgia.
On August 29, 2012 the Georgian Interior Ministry announced that it was carrying out “anti-terrorist operation against armed group” close to Lapankuri village in the Lopota gorge, not far from the Dagestan section of the Georgian-Russian border. Later on the same day it announced that eleven gunmen and three Georgian special service personnel, including a military doctor, were killed in a clash which was preceded by hostage-taking incident.
Although at the time Georgian authorities never stated directly that the gunmen came from the North Caucasus, their public statements, including those of President Saakashvili, were suggesting in favor of this version of infiltration of gunmen from the North Caucasus, particularly from Dagestan. After initial denials, the Interior Ministry confirmed on September 2 that among the gunmen killed in the clash two were Georgian citizens, natives of Pankisi gorge, an area in north eastern Georgia populated by Kists, ethnic Chechens of Georgian citizenship.
UNM secretary general, Vano Merabishvili, who at the time of Lopota gorge incident was PM and served as interior minister till early July 2012, said Public Defender’s allegation about the previous government providing assistance to the militants was “idiotic” and aimed at portraying Georgia as a terrorist state, which was in line with Russia’s propaganda.
“[Nikolai] Patrushev [secretary of Russia’s security council] was voicing allegation of this kind,” Merabishvili said on April 1. “These are very idiotic, harmful, anti-state allegations and I feel pity for those people, who voice direct orders of Russian special services.”
Results of the Public Defender’s probe into the Lopota gorge incident are provided as a separate chapter in a voluminous annual report on human rights situation in the country, which was presented by Nanuashvili on April 1.
According to the Public Defender, his findings were based on information gathered from “confidential sources” and relatives of some of those men, who were killed in the armed clash.
According to the report, in February 2012 senior officials from the Georgian Interior Ministry contacted some of “veterans of the Chechen war”, as well as representatives of Chechen community now living in Europe with the purpose to convince them that the Georgian authorities were ready to give armed militants “so called corridor”, a free passage for infiltrating into Russia’s North Caucasus via Georgia.
These efforts, according to the report, resulted into arrival from Europe of about 120 Chechens and other natives of the North Caucasus in Georgia.
“Flats were rented for them in various neighborhoods of Tbilisi, mainly in Saburtalo district,” the report reads, adding that the Interior Ministry officials were picking them up at Tbilisi airport and providing them with firearms and driving licenses.
It says that the Public Defender’s Office possesses gun registration certificate issued on July 23, 2012 by the Interior Ministry to Aslan Margoshvili, one of those gunmen killed in the Lopota clash.
The report says that “militants were undergoing training outside Tbilisi at Vaziani and Shavnabada bases… Employees of the Georgian power-wielding structures, as well as Chechen militants with large combat experience where serving as instructors of these groups” during the trainings.
Citing “a confidential source”, the report says that then deputy interior minister Gia Lortkipanidze was in charge of handling these groups.
Lortkipanidze told Rustavi 2 television station via phone on April 1 that the allegation was “absurd” and “slander”.
The report claims that militants’ training and their presence in Georgia lasted longer than it was scheduled, which triggered militants’ disappointment, demanding from their Georgian handlers to organize their infiltration to the North Caucasus without further delay.
“2012 parliamentary elections were approaching; internal political situation was getting tense in Georgia, triggering assumptions among Chechen militants that reason behind keeping them in Georgia longer than scheduled was possibly related to elections and possibility of being used in some form in the electoral process,” the report reads.
The report says that group of militants was deployed in the Lopota gorge “several days” before the armed clash occurred. “According to a confidential source they entered there with pickup vehicles provided by the Interior Ministry’s anti-terrorism center,” it says.
Two days before the clash, the report says citing unnamed sources, the units of the Georgian special task force were flown by helicopters at the Dagestan section of the Georgian-Russian border, presumably to prevent the militants from infiltrating into Russia’s North Caucasus.
The report says that the militants, deployed in the Lopota gorge, were demanding from their Georgian handlers to give them passage to Russia as promised.
“But the Georgian Interior Ministry refused to give them ‘corridor’ and demanded from the militants to surrender their arms and to return either to Pankisi gorge or to a military base. This demand strained relations between the Chechen militants and Georgian Interior Ministry employees. For the purpose of defusing tensions and holding negotiations with the militants, the Interior Ministry employees turned to mediators – authoritative Chechen individuals,” the report reads, adding that the talks yielded no result and militants refused to surrender their arms in the Lopota gorge, instead offering to turn in their arms only after returning to the Pankisi gorge.
The report says that after the refusal, the Georgian troops’ launch special operation in which seven militants (the report puts this figure as number of casualties among gunmen, not eleven) and three Georgian troops were killed.
“According to information provided by a confidential source, the Georgian servicemen, who died in the Lapankuri special operation, were accompanying the group of Chechen militants from the very first day of their deployment there,” the report says.
It says that according to a father of Aslan Margoshvili, one of the militant killed in the clash who was native of Pankisi gorge, his son was trained at the Shavnabada base and among his instructors were Archil Chokheli and Solomon Tsiklauri – two Georgian special forces personal killed in the Lopota gorge.
According to the report nine militants survived in the clash. It says that several days after the clash, survivors left Georgia with the help of the Georgian Interior Ministry representatives and went to Turkey through Vale border crossing point.
The Public Defender calls on the chief prosecutor’s office to launch investigation into connection of alleged involvement of former senior Interior Ministry officials in setting up illegal armed groups in 2012. The Public Defender also called prosecutors’ to investigate cases of intimidation of those relatives of killed militants, who live in the Pankisi gorge. The report says that bodies of killed militants were handed over to their relatives several days later on the condition to bury them without traditional funeral service, quietly and without presence of people.
In a separate chapter of the annual human rights report, which addresses right to life, the Public Defender says that no investigation has been carried out, either by the previous or by the current authorities, into possible use of excessive force by the Georgian law enforcement agencies during the special operation in Lopota gorge. It says that as circumstances of the incident have not yet been established, “we believe that state’s positive obligation to protect life could have been violated in respect of those who died” in the clash.
On September 8, 2012 the Interior Ministry announced that it detained citizen of the Russia Federation from North Caucasus, Akhmed Chatayev, whom it described as one of the gunmen involved in the Lopota clash. Chatayev, who was wounded in the leg and his leg was subsequently amputated, was charged by the Georgian authorities with illegal possession of explosives.
After the new government came into power, Chatayev was released on bail in December, 2012 and in January, 2013 charges were dropped from him and he subsequently got acquittal from the court. Chatayev, who was granted refugee status in Austria in 2003, told journalists at the time that he became involved in the Lopota developments after he was invited by the Georgian authorities as a mediator to negotiate with the Chechen militants to surrender their arms; Chatayev said that after meeting with militants he returned back to the positions held by the Georgian troops to convey militants’ message but was shot in the leg.
A lawyer from the Tbilisi-based Human Rights Center, a group which was led by Ucha Nanuashvili before becoming  Public Defender in December, was providing legal counsel to Chatayev.