ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება შრომის კოდექსის პროექტთან დაკავშირებით
ადამიანის უფლებათა ცენტრი  შემაშფოთებლად მიიჩნევს   შრომის კოდექსის პროექტის ირგვლივ ბოლო დროს განვითარებულ მოვლენებს, რომელიც მიმდინარეობს სამოქალაქო საზოგადოების აქტიური ჩართულობისა და დასაქმებულთა ინტერესების იგნორირების ხარჯზე.
შრომის კოდექსის პროექტის ირგვლივ ბოლო დროს განვითარებული არაჯანსაღი პროცესების  შედეგად,  კანონპროექტი საქართველოს პარლამენტმა მიიღო მეორე მოსმენით იმგვარად, რომ ცვლილებები არ შეხებია შრომითი ურთიერთობის მომწესრიგებელ  ისეთ არსებით მუხლებს, როგორიცაა: შრომითი ხელშეკრულება, სამუშაო დროის ხანგრძლივობა, ზეგანაკვეთური სამუშაო, დამატებითი შვებულება მძიმე, მავნე და საშიშპირობებიან სამუშაოებზე დასაქმებულთათვის, შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის საფუძვლები და წესი, მასობრივი დათხოვნა, კოლექტიური ხელშეკრულება, დავა და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ბოლო თვეების განმავლობაში საქართველოს პროფესიული  კავშირების გაერთიანებასთან და სამოქალაქო  საზოგადოების სხვა წარმომადგენლებთან ერთად აქტიურად იყო ჩართული  შრომის კოდექსში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით რეკომენდაციების შემუშავებაში.
არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საქართველოს პროფესიული კავშირების ერთობლივი მიმართვის შედეგად, შემუშავდა  რეკომენდაციები შრომის კოდექსში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით, რომელიც შეეხებოდა ისეთ ფუნდამენტურ საკითხებს, როგორიცაა შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტის საფუძვლების იმგვარად დახვეწა, რომ გამორიცხული ყოფილიყო დამსაქმებლის მხრიდან მათი ინტერპრეტირების შესაძლებლობა; ასევე გარანტირებული ყოფილიყო - ზეგანაკვეთური შრომის გაზრდილი ტარიფით ანაზღაურების ვალდებულება, ქალთა და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების უფრო მეტად დაცვა, ღამის სამუშაოზე დასაქმებულ პირთა შრომის რეგულირება და სხვა. შეთავაზებული რეკომენდაციების ნაწილი იმ პერიოდში მთავრობამ გაიზიარა.
თუმცა, სამწუხაროდ, საქართველოს პარლამენტში  შრომის კოდექსის პროექტის  განხილვასთან დაკავშირებით ბოლოდროინდელი პროცესების შედეგად,   ეჭვქვეშ დადგა  ქვეყნის ერთგულება და პატივისცემა ევროპული შრომითი სტანდარტებისა და შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის პრინციპებისადმი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი საქართველოს პარლამენტის წევრებს მოუწოდებს, დაიცვან ევროპული ღირებულებები და დასაქმებულთა კანონიერი ინტერესები. ამავე დროს, მხარი არ დაუჭირონ სამოქალაქო საზოგადოების აზრის უგულვებელყოფით მიღებულ კულუარულ გარიგებებს.

Statement of Human Rights Center on Draft Labor Code
Human Rights Center is concerned for recent developments about the draft labor code which went on without active engagement of the civil society and through complete ignorance of the interests of employees.
As a result of recent unhealthy developments about the draft labor code, the Parliament of Georgia adopted the bill at the second hearing without amending such essential provisions on labor relation like: labor contract, duration of working time, extra time work, extra leave for the employees of hard, harmful and dangerous enterprises, basis and rules of the suspension of labor contracts, massive dismissal of personnel, collective agreement, disagreement and other significant issues.
Human Rights Center has been involved in the development of recommendations with regard to the drafted amendments to the Labor Code together with the Georgian Trade Union Confederation and other representatives of the civil society for the last few months.
As a result of joint appeals of the nongovernmental organizations and Georgian Trade Union Confederation, recommendations were developed on the drafted amendments to the Labor Code which referred to such fundamental issues like completion of the basis for the suspension of labor contract so that the employer shall not have chance to interpret it otherwise; also it imposed obligation to reimburse extra working hours at increased tariff, guaranteed more protection of the rights of female and disabled workers, regulation of the work of the people employed in night-shift and others. The government accepted part of the offered recommendations in that period.
However, unfortunately, as a result of recent developments related with the discussion of the draft Labor Code at the Parliament of Georgia, country’s adherence and respect to European labor standards and principles of the International Labor Organization became suspicious.
Human Rights Center calls upon the Members of the Georgian Parliament to pursue European values and protect legal interests of the employees. At the same time, they should not support backdoor deals received through complete negligence of civil society’s opinion.