ადამიანის უფლებათა ცენტრი პოლიციის შენობაში მოქალაქის ცემის ფაქტთან დაკავშირებით გამოძიების დაწყებას მოითხოვს
25 აგვისტო, 2014
26  აგვისტოს 12:30 საათზე პრაიტაიმის პრესკლუბში ადამიანის უფლებათა ცენტრი  ვაკე-საბურთალოს რაიონის პოლიციის მე-2 განყოფილებაში პოლიციელთა მიერ მოქალაქის ცემის ფაქტთან დაკავშირებით პრესკონფერენციას გამართავს.
14 აგვისტოს, დაახლოებით ღამის ორის ნახევარზე, მოქალაქე გიორგი ცომაიამ, მისი საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით, დახმარებისათვის მიმართა ვაჟა-ფშაველას გამზირზე მდებარე პოლიციის მე-2 განყოფილებას და მორიგე პოლიციელს სთხოვა, დახმარებოდა წინა ნასამართლობის დროს, პოლიციის მიერ ჩამორთმეული მისი კუთვნილი მობილური ტელეფონის დაბრუნებაში.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს განაჩენით, გიორგი ცომაიას უნდა დაბრუნებოდა  ჩამორთმეული ნივთები, მათ შორის, მობილური ტელეფონი, მაგრამ მისი დედის, მარინა ცომაის არაერთი მცდელობის მიუხედავად, მას არ უბრუნებდნენ პოლიციის მე-7 განყოფილების მიერ ჩამორთმეულ ნივთებს.
გიორგი ცომაიას განმარტებით, პოლიციის მე-2 განყოფილების შენობაში პოლიციის მაღალჩინოსანმა მას უწოდა „ლაწირაკი“ და უხეშად ჰკითხა, რატომ მიმართა პოლიციას ღამის საათებში. გიორგი ცომაიას ახსნა-განმარტების შემდეგ, რომ პოლიცია მოქალაქეთა უფლებების დასაცავად მუშაობდა 24 საათის განმავლობაში და მას უფლება ჰქონდა, დახმარებისათვის მიემართა, იგი მაღალჩინოსანმა შეიყვანა ერთ-ერთ ოთახში, სადაც დაახლოებით თერთმეტმა პირმა (სავარაუდოდ პოლიციელებმა) სასტიკად ცემეს. როგორც ცომაია აცხადებს, მას ხელებითა და ფეხებით სცემდნენ გულმკერდის, თავისა და მუცლის არეში, ამცირებდნენ და აფურთხებდნენ სახეში.
14 აგვისტოს 02:05 საათზე გიორგი ცომაია ბრალდებულის სახით დააკავეს და გადაიყვანეს დროებითი მოთავსების იზოლატორში. სხეულის მძიმე დაზიანებების გამო, იმის შიშით, რომ დაკავებული არ გარდაცვლილიყო, დროებითმა იზოლატორმა ფორმა #100-ის წარდგენამდე უარი განაცხადა გიორგი ცომაიას მიღებაზე.
15 აგვისტოს გიორგი ცომაის წარედგინა ბრალდება, თითქოს მან განახორციელა პოლიციელზე თავდასხმა მის სამსახურეობრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით. ხოლო 16 აგვისტოს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ მას შეუფარდა წინასწარი პატიმრობა. ბრალდებული იმყოფება გლდანის #8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებას გამოხატავს ვაკე-საბურთალოს რაიონის პოლიციის მე-2 განყოფილებაში მოქალაქე გიორგი ცომაიას ცემის ფაქტთან დაკავშირებით და მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურის ორგანოებს, სასწრაფოდ  გამოიძიონ მოქალაქის მიმართ ჩადენილი დანაშაული, პასუხისგებაში მისცენ ყველა ის პირი, რომელიც  რაიმე ფორმით ჩართული იყო გიორგი ცომაიას მიმართ განხორციელებულ უკანონობაში.

Human Rights Center Requests Investigation into Physical Assault of a Citizen in the Police Office
On August 26, at 12:30 pm, Human Rights Center will hold press-conference about physical assault of a citizen by police officers in the Vake Saburtalo district police unit # 2; the press-conference will take place in the Prime Time press-club.
On August 14, about 1:00 am, Giorgi Tsomaia applied to the police unit # 2 located in Vazha-Pshavela Avenue close to his home and asked police officer on duty to return his cell-phone which police had seized from him during previous imprisonment.
Based on the Tbilisi City Court’s judgment, police had to return seized personal belongings to Giorgi Tsomaia upon release from imprisonment and cell phone was among them; however, despite many attempts from Tsomaia’s mother – Marina Tsomaia, police was not going to return the personal belongings which police unit # 7 had seized from her son.
Giorgi Tsomaia clarified that senior police officer at the police unit # 2 called him “greenhorn” and rudely asked why he had applied to the police during night hours. After Tsomaia clarified that since police worked for the safety of citizens during 24 hours and he had right to apply to them at night; in reply to that the senior police officer took him into the room and about eleven persons (supposedly they were all police officers) ruthlessly beat Tsomaia. Tsomaia said they beat him in the chest, head and belly; they degraded and sputtered him.
On August 14, at 2:05 am police officers arrested Giorgi Tsomaia as an accused person and placed in the temporary detention setting. The latter did not accept Giorgi Tsomaia before police officers had provided Medical Document # 100 on the detainee’s health conditions fearing he could die as a result of grave injuries.
On August 15 Giorgi Tsomaia was accused of the assault on police officer when the latter was implementing his duties. On August 16 Tbilisi City Court sentenced him to pre-trial detention. The detainee is in Gldani Prison # 8 now.
Human Rights Center is concerned with the physical assault of the citizen in the office of Vake Saburtalo district Police Unit # 2 and calls on the MIA and prosecutor’s office to immediately study the case and punish every officer, who participated in the physical assault of Giorgi Tsomaia.