საყდრისი-ყაჩაღიანთან დაკავშირებით კანონი ისევ ირღვევა
2014 წლის 12 დეკემბერს საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსა და საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების საფუძველზე, შპს "RMG Gold"-მა არქეოლოგიური ობიექტის დაშლა (აღების) სახელით, საყდრისი-ყაჩაღიანის უძველეს ოქროს მაღაროზე მსხვილმასშტაბიანი სამუშაოების წარმოება განაახლა. აღნიშნული სამუშაოების განახლება წარმოადგენს კანონის დარღვევას, ვინაიდან მსხვილმასშტაბიანი სამუშაოების წარმოების უფლება "RMG Gold"-ს თბილისის საქალაქო სასამართლოს განჩინებით ამ დრომდე შეჩერებული აქვს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია საყდრისი-ყაჩაღიანთან დაკავშირებულ საკითხებზე პერიოდულად აწვდის ინფორმაციას საზოგადოებას, ამჯერად გვსურს საზოგადოებას ვაცნობოთ შემდეგი:
1. მიმდინარე წლის 6 იანვარს, საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების  სამინისტრომ გაავრცელა ოფიციალური ინფორმაცია სადაც აღნიშნა, რომ შპს "RMG Gold"-ს საყდრისი-ყაჩაღიანის ტერიტორიზე წიაღით სარგებლობის ლიცენზიის მოქმედების ვადა 5 წლით გაუხანგრძლივდა.
შესაბამისი ადმინისტრაციული ორგანოების მიერ "RMG Gold"-ისათვის ლიცენზიის მოქმედების ვადის გაგრძელების შესახებ გადაწყვეტილების   ფორსირებულად და დროის მცირე მონაკვეთში მიღება ეწინაღმდეგება „ორჰუსის კონვენციის“ სულისკვეთებას. აღნიშნული კონვენციის თანახმად, სახელმწიფოს ეკისრება პირდაპირი ვალდებულება, რომ მსგავს საკითხზე გადაწყვეტილების მიღების პროცესში დაინტერესებული საზოგადოების ეფექტური ჩართულობა და მონაწილეობა უზრუნველყოს.
შპს "RMG Gold"-ს ლიცენზიის მოქმედების ვადის 5 წლით გაგრძელება ავტომატურად არ ანიჭებს უფლებას, რომ საყდრისი-ყაჩაღიანში მსხვილმასშტაბიანი სამუშაოები აწარმოოს, რადგანაც თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2014 წლის 30 მაისის განჩინების თანახმად, კომპანიას შეჩერებული აქვს საყდრისი-ყაჩაღიანში მსხვილმასშტაბიანი სამუშაოების წარმოების უფლება.
2. მნიშნველოვანია ისიც, რომ 2014 წლის 23 დეკემბერს  გარემოს ეროვნულმა სააგენტომ  "RMG Gold"-ს ლიზენციის მოქმედების ვადის გაგრძელებაზე იმ მოტივით უთხრა უარი, რომ არ არსებობდა სათანადო სამართლებრივი მექანიზმი უკვე გაცემული სხვა ლიცენზიის ამოქმედების ვადის კიდევ ერთხელ გადავადებაზე. სანაცვლოდ, 29 დეკემბერს კომპანიამ კიდევ ერთხელ წარადგინა განცხადება და ლიცენზიის მოქმედების ვადის გაგრძელება ითხოვა. შედეგად, როგორც ზემოთ უკვე აღინიშნა, 2015 წლის 6 იანვარს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს მიერ გავრცელებული ოფიციალური ინფორმაციის თანახმად, "RMG Gold"-ს საყდრისი-ყაჩაღიანის ტერიტორიაზე ლიცენზიის მოქმედების ვადა 5 წლით გაუგრძელდა.
მოცემული შემთხვევა მიუთითებს, რომ 2014 წლის 29 დეკემბრიდან 2015 წლის 6 იანვრამდე პერიოდში, მაღალი ალბათობით ადგილი ჰქონდა არსებული სამართლებრივი რეგულაციების იმგვარ ცვლილებას, რაც შესაძლებელს გახდიდა "RMG Gold"-ის მოთხოვნების დაკმაყოფილებას. საია, სამართლებრივი რეგულაციების კონკრეტული კომპანიის ინტერესების დაკმაყოფილების მიზნით ცვლილებას, ცალსახად უარყოფითად აფასებს.
3. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრომ 2014 წლის 31 დეკემბერს მიიღო გადაწყვეტილება, რომლითაც საქართველოს მოქალაქეებს კ.კ-ს და გ.გ-ს უარი უთხრა ადმინისტრაციული საჩივრის განხილვაზე. წარდგენილი საჩივრით, მოქალაქეები სამინისტროსაგან იმ გადაწყვეტილებების ბათილად ცნობას ითხოვდნენ,რომლის მიხედვითაც კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულმა სააგენტომ თავდაპირველად საყდრისი-ყაჩაღიანისთვის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსის მოხსნა განახორციელა, ხოლო შემდგომ არქეოლოგიური ობიექტის დაშლა (აღების) მიზნით კომპანია „RMG Gold”-ს შესაბამისი თანხმობა განუცხადა.
მიუხედავად იმისა, რომ სასამართლომ, საყდრისი-ყაჩაღიანთან დაკავშირებით წარმოებულ არაერთ დავაში დაადასტურა საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს ზემოთ აღნიშნული პოზიციის უკანონობა, სამწუხაროდ, სამინისტრო კვლავაც აცხადებს, რომ საქართველოს მოქალაქეებს უფლება არ აქვთ იდავონ კულტურულ მემკვიდრეობასთან დაკავშირებულ საკითხებზე და ამით იგნორირებას უკეთებს სასამართლოს პოზიციას.
4. ხანგრძლივი სასამართლო დავის შემდეგ საიასთვის ცნობილი გახდა, რომ საქართველოს მთავარი პროკურატურის მიერ, 2014 წლის 14 თებერვალს დაიწყო გამოძიება საყდრისი-ყაჩაღიანთან დაკავშირებულ სისხლის სამართლის საქმეზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 332-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებით - სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება.
ამ დრომდე უცნობი რჩება, თუ რატომ მიმდინარეობს საქართველოს მთავარი პროკურატურის მიერ საყდრისი-ყაჩაღიანის, როგორც  არქეოლოგიური ობიექტის დაზიანების ფაქტზე გამოძიება, მხოლოდ  სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ნიშნებით (სსკ მუხლი 332), მაშინ როდესაც მთავარ პროკურატურაში წარდგენილი არაერთი მტკიცებულებითცალსახად არის დადასტურებულიარქეოლოგიური ობიექტის დაზიანების ფაქტი (სსკ მუხლი 2591).
საყდრისი-ყაჩაღიანთან დაკავშირებით გვსურს აღვნიშნოთ ისიც, რომ კ.კ-ს და გ.გ-ს კანონიერი ინტერესების დაცვის მიზნით, მიმდინარე კვირაში საია, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსა და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს უკანონო გადაწყვეტილებებს თბილისის საქალაქო სასამართლოში გაასააჩივრებს. გარდა ამისა, საია აქტიურად გააგრძელებს საქართველოს მოქალაქეების და საერთაშორისო საზოგადოების ინფორმირებას საყდრისი-ყაჩაღიანთან დაკავშირებით მიღებული კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების შესახებ. ხოლო, უახლოეს მომავალში საზოგადოებას წარუდგენს ახალ კვლევას, რომელიც საყდრისი-ყაჩაღიანის უძველესი ოქროს მაღაროს ირგვლივ ბოლო თვეებში განვითარებულ მოვლენებს ეხება.

Sakdrisi-Kachaghiani - the Law is Being Violated Again
On December 12, 2014, based on the decisions made by the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia and the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia, the company “RMG Gold” has renewed the wide-scale works at the oldest gold mine of Sakdrisi-Kachaghiani, under the name of deconstruction of an archaeological object. Renewal of those works represents a crime, because the Tbilisi City Court has suspended the right of the “RMG Gold” to conduct broad-scale works.
The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) is periodically informing the public of the issues surrounding Sakdrisi-Kachaghiani ; currently, we would like to inform the public of the following:
1. On January 6 of the ongoing year, the Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia has publicized official information,  in which it noted that the license of the company “RMG Gold” on mining at the Sakdrisi-Kachaghiani territory is prolonged for five (5) more years.
The decision-making by the relevant administrative bodies on the prolongation of the license for the “RMG Gold” that was conducted in the short period of time in the expeditious manner, contradicts the spirit of the “Aarhus Convention”. According to the Convention, the state is directly obliged to ensure effective engagement and participation of the stakeholders in the decision-making process.
The prolongation of the mining license for the “RMG Gold” for five years does not automatically grant the company a right to conduct the wide-scale works, because, according to the decision of the Tbilisi City Court (dated May 30, 2014), the right of a company to conduct wide-scale works at Sakdrisi-Kachaghiani has been suspended.
2. It is further important to note, that on December 23, 2014, the National Environmental Agency has declined the prolongation of the “RMG Gold” license, due to the absence of the proper legal mechanisms to once again postpone the entry into the force of another issued license. In turn, on December 29, the company once again submitted the statement and requested the prolongation of the license. As a result, as already mentioned, according to the official information publicized by the Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia on January 6, 2015, the license of the “RMG Gold”, covering Sakdrisi-Kachaghiani was prolonged for five more years.
The mentioned case indicates that there is a high probability that within the period from December 29, 2014 to January 6, 2015, the legal regulations were changed in such a way to make it possible to satisfy the requests of the “RMG Gold”. GYLA considers that changing the legal regulations for satisfying the interests of a concrete company clearly deserves negative evaluation.
3. The Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia made a decision on December 31, 2014, under which it refused to consider the administrative complaint of the citizens K.K. and G.G. Under the submitted complaint, the citizens were requesting the Ministry to invalidate the decisions, according to which the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia has first stripped the Sakdrisi-Kachaghiani of its “cultural heritage site” status, while further issued consent for the “RMG Gold” to de-construct an archaeological object.
Despite the fact that the Court, in a number of cases on Sakdrisi-Kachaghiani, has confirmed the illegality of the above position of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia, unfortunately, the Ministry keeps stating that the citizens of Georgia do not have a right to submit complaints in relation to the cultural heritage, and by doing so, the Ministry neglects the position of the Court.
4. Following the lengthy court dispute, GYLA obtained the information that the Chief Prosecutor’s Office of Georgia has initiated the investigation on February 14, 2014 relating to Sakdrisi-Kachaghiani under the Article 332 of the Criminal Code of Georgia, which relates to the abuse of the authority.
Up to now, it is unclear – why the investigation on the damage to Sakdrisi-Kachaghiani, as of an archaeological object, is being conducted by the Prosecutor’s Office under the Article 332 that covers the abuse of the authority, while a number of evidences submitted to the Prosecutor’s Office clearly prove the facts of damage to Sakdrisi-Kachaghiani as to an archaeological object (Criminal Code of Georgia, Article 2591).
Regarding Sakdrisi-Kachaghiani, we would like to further mention that in order to protect the lawful interests of K.K. and G.G., in the ongoing week, GYLA will appeal the illegal decisions of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia and the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia at the Tbilisi City Court. Apart from that, GYLA will continue to actively inform the citizens of Georgia and the international community of the illegal actions undertaken against Sakdrisi-Kachaghiani. At the same time, in the nearest future, GYLA will publicize the new research, which relates to the developments evolving in the past few months around the oldest gold mine in the world - Sakdrisi-Kachaghiani.