საქართველოს სახალხო დამცველს
ჩვენ, ქვემოთ ხელის მომწერნი, უალტერნატივოდ და ერთპიროვნულად ვაღიარებთ, ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციით და სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებათა საერთაშორისო პაქტით გათვალისწინებულ ადამიანის უფლებებსა და მოვალეობებს. ამასთანავე, სრულად ვეთანხმებით იმ პრინციპებს, რომელიც აისახა გაეროს ადამიანის უფლებათა კომისიის მიერ მომზადებულ დოკუმენტში „დაუსჯელობასთან ბრძოლის მეშვეობით ადამიანის უფლებათა დაცვის და ხელშეწყობის პრინციპთა კრებული” (E/CN. 4/2005/102/Add 1). დოკუმენტის პრეამბულის თანახმად, „დაუსჯელობა”- ნიშნავს იმ პირთა სისხლის სამართებლივ, სამოქალაქო, ადმინისტრაციულ ან დისციპლინარულ პასუხისგებაში  არ მიცემას, რომლებსაც ბრალი მიუძღვით  სამართალ დარღვევათა ჩადენაში, ამ პირთა მიმართ არავითარი სახის გამოძიება არ წარმოებს, რომლსაც შედეგად შეიძლება, მოჰყვეს მათთვის ბრალის წაყენება, მათი დაპატიმრება, სისხლის-სამართლებრივ პასუხისგებაში მიცემა (თუკი ისინი დამნაშავედ იქნებიან ცნობილი) და მათთვის შესაბამისი სააჯელის მისჯა, მათ მიერ დაზარალებულთათვის მიყენებული ზარალის ანაზღაურების ჩათვლით.
ამასთანავე, გამოვთქვამთ შეშფოთებას ბოლო ერთი წლის განმავლობაში საქართველოში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით. რადგან ჯერაც არ შესრულდა დაპირება სამართლიანობის აღდგენასთან დაკავშირებით.
სახელმწიფოს მიერ არ ხდება სამართალ დარღვევების გამოძიება, და დანაშაულის ჩამდენ პირთა მიმართ სათანადო ზომების მიღება. აღსანიშნავია, ის ფაქტიც, რომ დანაშაულის ჩამდენ პირთათვის არ ხდება შესაბამისი სასჯელის შეფარდება. სახელმწიფოს მიერ არ ხდება შესაბამისი ზომების მიღება, რათა თავიდან იქნას აცილებული დარღვევათა განმეორება.
იმედს გამოთქვამთ, რომ საქართველოს ხელისუფლებას შესწევს სათანადო გამბედაობა, ძალა და ნება იმისათვის რომ სრულად გაიზიაროს საყოველთაო დეკლარაციით და სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებათა საერთაშორისო პაქტით გათვალისწინებული ადამიანის უფლებები და ის პრინციპები, რომელიც აისახა გაეროს ადამიანის უფლებათა კომისიის მიერ მომზადებულ დოკუმენტში “დაუსჯელობასთან ბრძოლის მეშვეობით ადამიანის უფლებათა დაცვის და ხელშეწყობის პრინციპთა კრებული” (E/CN. 4/2005/102/Add 1), და შესაბამისად ახორციელებს სათანადო ძალისხმევას ქვეყანაში სამართლიანობის აღდგენის ძირეული პრინციპების დასაცავად, 2004 - 2012 წლების განმავლობაში საქართველოს მმართველი ხელისუფლების მიერ ჩადენილი დანაშაულებების გამოსავლენად და გამოსააშკარავებლად, ამასთანავე, საქართველოს მოქალაქეთათვის ისევე, როგორც იურიდიული პირებისათვის მიყენებული მორალური და მატერიალური ზიანის ასანაზღაურებლად.
ამასთანავე, ვითვალისწინებთ ბიუჯეტის სიმწირესა და უმუშევართა სიმრავლეს, რომ საქართველოს ბიუჯეტი 2015 და უახლოესი 5-6 წლის განმავლობაში ვერ
შეძლებს სრულად აღიაროს საქართველოს მოსახლეობისა და იურიდიული პირებისათვის მიყენებული მატერიალური ზიანი და ზარალი. შემოგვაქვს შემდეგი ინიციატივა:
1. საქართველოს მოსახლეობას, ისევე როგორც მსოფლიო საზოგადოებას, აქვს უფლება, იცოდეს სიმართლე საქართველოს უახლოეს წარსულში 2004 -2012 წლების განმავლობაში, საქართველოს უმაღლესი ხელისუფლებისა და მთავრობის წარმომადგენელთა, ისევე როგორც ხელისუფლების მაღალჩინოსანთა და მათი ხელქვეითების მიერ ჩადენილ საშინელ დანაშაულთა და იმ გარემოებათა შესახებ, რომლებსაცშედეგად მოჰყვა ადამიანის უფლებათა მასობრივი და სისტემატური დარღვევით დანაშაულთა ჩადენა.
სახელმწიფოს მოვალეობის ფარგლებში უზრუნველყოფილი უნდა იქნას ადამიანის უფლებათა და ჰუმანიტარული სამართლის დარღვევათა ამსახველი დოკუმენტაციის არქივების და სხვა მტკიცებულებათა (მათ შორის გრიფით საიდუმლო) გამოაშკარავებით და დაცვით.
2. საქართველოს სახელმწიფო მოვალეა, დაუყონებლივ განახორციელოს სათანადო ქმედებები, რომელიც აუცილებელია დამოუკიდებელი და ეფექტური სასამართლო სისტემის ფუნქციონირების უზრუნველსაყოფად.
ახლადშექმნილი ჭეშმარიტების დამდგენი კომისიის მიმართ მაღალი ხარისხის ნდობის მოპოვების მიზნით, რეკომენდებულია, სამოქალაქო საზოგადოების აქტიური ჩართულობა ამ კომისიის წევრთა შერჩევისას, ისევე როგორც უფლებადამცველი ორგანიზაციებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების, მათი მონაწილეობით უნდა განხორციელდეს ჭეშმარიტების დამდგენი კომისიის უფლებამოსილებისა და მოღვაწეობის სფერო, პოლიტიკა.
საქართველოს სახელმწიფო ვალდებულია, საკასაციო სასამართლოების მეშვეობით იმსჯელოს და გამოიტანოს ხელახალი განაჩენი უკანონო გადაწყვეტილებებით განსჯილ პირთა რეაბილიტაციის, უკანონოდ ჩამორთმეული ქონებების დაბრუნების, მორალური და მატერიალური ზიანისა და ზარალის ანაზღაურების მიზნით.
შესაბამისად მნიშვნელოვანია:
2.1. საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კედექსში გათვალისწინებული იქნას ცვლილებანი და ჭეშმარიტების დამდგენი საგამოძიებო კომისიების მიერ ჩატარებული მიუკერძოებელი და ობიექტური გამოძიების შედეგად გამოვლენილი სადაოდ და კანონიერ ძალაში შესული, კანონდარღვევით მიღებული სასამართლო გადაწყვეტილებების ხარვეზები მიჩნეულ იქნას ახლად აღმოჩენილ გარემოებებად.
2.2.ჭეშმარიტების დამდგენი საგამოძიებო კომისიების მიერ ჩატარებული მიუკერძოებელი და ობიექტური გამოძიების შედეგად გამოვლენილი დარღვევების შემთხვევაში და ამ კომისიის რეკომენდაციით, უკანონოდ ჩამორთმეული უძრავი და მოძრავი ქონება, რომელიც აღრიცხულია საქართველოს სახელმწიფოს უწყებებისა და ორგანიზაციების ბალანსზე, დაუბრუნდეთ პირვანდელ მფლობელებს.
2.3. რეაბილიტირებულ პირთა უკანონო მსჯავრდების, სისხლის სამართლის პასუხისგებაში უკანონოდ მიცემის, აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის ან გაუსვლელობის ხელწერილის უკანონო გამოყენების, პატიმრობის ან გამასწორებელი სამუშაოების სახით ადმინისტრაციული სახდელის არასწორად დაკისრების შედეგად მიყენებული ზიანი ანაზღაურდეს საქართველოს სახელმწიფოს მიერ მოკვლევის, წინასწარი გამოძიების, პროკურატურის ორგანოებისა და სასამართლოს თანამდებობის პირთა ბრალის მიუხედავად, განზრახ ან უხეში გაუფრთხილებლობით ჩადენილი უკანონო ქმედებისათვის ამ პირებმა ერთობლივად და სახელმწიფოსთან ერთად, სოლიდარულად აგონ პასუხი საქართველოს სააპელაციო სასამართლოების მიერ რეაბილიტირებულთა სასარგებლოდ დადგენილი მიყენებული ზარალის ფარგლებში, ანაზღაურების ვალდებულება გაწერილ იქნას ასეთი გადაწყვეტილების მიღებიდან 5 წლიანი ვადის განმავლობაში თანაბარწილად და ეტაპობრივად.
2.4. საქართველოს ბიუჯეტისათვის მოსალოდნელი მძიმე ტვირთის თავიდან აცილების მიზნით, რაც შესაძლოა, გამოიხატოს საქართველოს იურიდიულ პირთა მიერ 2014 და შემდგომი წლების განმავლობაში კომპანიათა წლიური შედეგების ამსახველ ბალანსებში დაკარგული ქონებისა და ქონებრივი უფლებების მასიური აღრიცხვით, რაც შესაბამისად გამოიწვევს ზარალიანი ბალანსების ფორმირებას და სახელმწიფოს სასარგებლოდ მოგების გადასახადების მკვეთრ შემცირებას, უმჯობესია, მიღებულ იქნას დროებით ნორმატიული ხასიათის დოკუმენტი, რომელიც გაანაწილებს 2004 -2012 წლების განმავლობაში იურიდიული პირების მიერ სახელმწიფო სტრუქტურების ზეწოლით მიღებული ზიანის მოგების გადასახადიდან დაფარვის შესაძლებლობას, 2015-2018 წლების განმავლობაში და თანაბარწილად. საგამოძიებო კომისიის მიერ განხორციელებულმა გამოძიებამ უნდა მოიცვას ადამიანის უფლებათა ან ჰუმანიტარულ სამართლის დამრღვევი ყველა პირი, რომლებიც იძლეოდნენ შესაბამის ბრძანებებს ან უშუალოდ მონაწილეობდნენ და თვითონ ჩადიოდნენ მათ, როგორც უშუალო შემსრულებლები ან თანამონაწილეები, იმის და მიუხედავად, ეხება თუ არა ეს საჯარო მოხელეებს, თუ ნახევრად სახელმწიფო ან კერძო სტრუქტურებს.
უგულებელყოფილ უნდა იქნას ის გარემოება, რომ დანაშაულის ჩამდენი დამნაშავე მოქმედებდა მისი მთავრობის ან ზემდგომი ხელმძღვანელის ბრძანების საფუძველზე, და ეს არ ათავისუფლებს მას პასუხისმგებლობისაგან, კერძოდ, სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობისაგან. ისევე როგორც დაქვემდებარებული პირის მიერ ჩადენილი დანაშაული არ ათავისუფლებს მის ზემდგომ ხელმძღვანელს სისხლის სამართლისპასუხისმგებლობისაგან. თუკი მათ საფუძველი ჰქონდათ ცოდნოდათ,რომ ეს დაქვემდებარებული პირი ჩადის ან აპირებს ჩაიდინოს ასეთი დანაშაული და მათ არ მიიღეს ყველა აუცილებელი ზომა მათი უფლებების ფარგლებში, რათა თავიდან აეცილებინათ დანაშაულის ჩადენა, ან დაესაჯათ დანაშაულის ჩამდენი, იმ შემთხვევაშიც კი როდესაც საკითხი ეხება სახელმწიფოს მეთაურს ან მთავრობის მეთაურს.
ამავდროულად, ვაღიარებთ მოსამართლეთა შეუცვლელობის საყოველთაოდ აღიარებულ პრინციპს, როგორც უმნიშვნელოვანეს გარანტიას მოსამართლეთა დამოუკიდებლობისათვის, ამასთანავე მოსამართლეები, რომლებიც უკანონოდ იქნენ დანიშნულნი, ან რომელთაც მოიპოვეს სასამართლო უფლებამოსილება ერთგულების შეპირების სანაცვლოდ, დაუყონებლივ გათავისუფლებულნი უნდა იქნენ დაკავებული თანამდებობებიდან, ისევე როგორც სახელმწიფო თანამდებობის ყველა ის პირი და თანამშრომელი, რომლებიც პირადად არიან პასუხისმგებელნი ადამიანის უფლებათა უხეშ დარღვევებზე, კერძოდ ის პირები, რომლებიც წარმოადგენდნენ შეიარაღებულ ძალებს, უშიშროების ძალებს, პოლიციას, დაზვერვის ორგანოებს. მათი გათავისუფლება უნდა მოხდეს სათანადო სამართლებრივი პროცედურების მოთხოვნათა პრინციპის დაცვით. პირები, რომელთაც ოფიციალურად ბრალად ერაცხებათ  საერთაშორისო სამართლით გათვალისწინებული მძიმე დანაშაულის ჩადენა, ჩამოშორებულ უნდა იქნან სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულებას სისხლის სამართებლივი, ან ადმინისტრაციული - სამართლებრივი დევნის  წარმოების განმავლობაში.
ჩვენ, თავად უკანონობითა და უსამართლობით გამწარებულებს არ გვსურს, და არ ვიბრძვით რადიკალური მოთხოვნებისათვის, მაგრამ გვწამს და გვჯერა, რომ ფუჭ, უსამართლო საძირკველზე ვერ აშენდება ჯანსაღი დემოკრატიული საზოგადოება, შესაბამისად, ვითხოვთ დაერქვას თავისი სახელი ყველას და ყველაფერს, დამნაშავეს დამნაშავისა და უსამართლოდ განსჯილს მიეგოს სათანადო ღირსება და პატივი.
ჩვენი მოქალაქეების თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ღონისძიებებში, ძირითადად, ჩართული იყვნენ ერთი და იგივე ოფიცრები და სხვა სამართალდამცავ სტრუქტურათა წარმომადგენლები, რომლებიც დღესაც კი წინაურდებიან სამსახურეობრივად. გიგზავნით ამ მაღალჩინოსანთა გვარებს, მათ მიმართ შესაბამისი ღონისძიებების გატარების მიზნით:
1. ვალერიან ზუმბაძე
2. ვლადიმერ დათაშვილი
3. ოთარ ორჯონიკიძე
4. არჩილ გვადიბაძე
5. პოლკოვნიკი სადათეირაშვილი
6. გიორგი მაზმიშვილი
7. მიხეილ ბერეკაშვილი
8. ზვიად ესებუა
9. დავით დევნოზაშვილი
ეს ადამიანები უშუალოდ მოქმედებდნენ მიხეილ სააკაშვილის, ვანო მერაბიშვილის, ამირან მესხელისა და ზურაბ ადეიშვილის დავალებით.
ხელმოწერით გიდასტურებთ ჩვენს განწყობას და მოთხოვნებს.
პატივისცემით:
ყოფილი პოლიტპატიმრები და რეპრესირებულები,
ასევე ჩვენ ქვემოთ ხელის მომწერნი:
გიორგი აბდალაძე
არმენ გეორქიანი
მიმართვას თან ერთვის გაეროს ადამიანის უფლებათა დაცვის უმაღლესი კომისრის, ქ.-ნ ნავი პილაისადმი და საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილისადმი, 2013 წ. დეკემბრით დათარიღებული მსგავსი შინაარსის მიმართვა, რომელსაც ხელს აწერს 15 პირი.

Mr. Giorgi Badashvili Chief Prosecutor
We, the undersigned, non-alternatively and unanimously recognize the human rights and obligations stipulated by the Universal Declaration of Human Rights and the International Covenant on Civil and Political Rights and totally agree with the principles reflected in the document prepared by the UN Commission on Human Rights – “Set of principles for the protection and promotion of human rights through action to combat impunity” (E/CN. 4/2005/102/Add 1). According to the preamble of the document, "Impunity" means the impossibility, de jure or de facto, of bringing the perpetrators of violations to account - whether in criminal, civil, administrative or disciplinary proceedings - since they are not subject to any inquiry that might lead to their being accused, arrested, tried and, if found guilty, sentenced to appropriate penalties, and to making reparations to their victims.
At the same time, we express concern regarding the events developed in Georgia during the last one year related to restoration of justice promised by the authorities, which has not been fulfilled yet, including non-investigation of law violations, non-taking proper measures towards the perpetrators, non-fulfillment of their obligations, non-bringing the suspects of crime to account for the purpose of criminal prosecution and non-imposition of respective punishment on them, non-compensation of damage caused to them, violation of indefeasible right of people to know the truth and non-taking any other measures by the state mandatory not to allow the commitment of violations again.
We express hope that the Georgian authorities have proper courage, force and will to fully share the human rights stipulated by the Universal Declaration and the International Covenant on Civil and Political Rights and the principles reflected in the document prepared by the UN Commission on Human Rights – “Set of principles for the protection and promotion of human rights through action to combat impunity” (E/CN. 4/2005/102/Add 1) and accordingly, will make a proper effort to protect the fundamental principles of restoration of justice in the country, to reveal and expose the crimes committed by the ruling authorities of Georgia during 2004-2012, as well as compensate the moral and material damage caused to the Georgian citizens and legal entities.
At the same time, having duly and fully realized the shortage of the budget of the country, large number of economically disadvantaged and unemployed citizens, lack of budget funds for implementation of the required and necessary social programs, having well realized that that the budget of Georgia will not be able to fully recognize the material damage and loss caused to the Georgian population and legal entities as budget commitments during the year 2014 and the following 5-6 years, we are announcing a comprehensive initiative:
1. The Georgian population and the World Community have a right to know the truth about the horrible crimes committed by the senior authorities and representatives of government of Georgia as well as high officials of the government and their subordinates in the nearest past of Georgia, during 2004-2012 and the causes of circumstances which resulted in commitment of crimes by mass and systematic violation of human rights, as the people’s knowledge of history of their oppression represents a part of its cultural heritage and as such, within the obligation of the state, should be ensured by disclosure and protection of archives and other evidences (including “classified”) reflecting the violation of human rights law and the humanitarian law.
These measures are aimed at protection from erasing of events from the collective memory, in particular, to allow opposing the revisionist and unsubstantially repudiating arguments.
2. The Georgian state is obliged to immediately take proper actions, including the measures which are necessary to ensure the functioning of an independent and effective judiciary system; to include non-judiciary procedures in respective measures for ensuring justice which will allow to fill the lacunae within the judiciary system so that people who faced the horrible crimes committed on a mass or systematic basis can benefit from creation of Truth Commissions, by establishment of facts, which had any relation with the above violations, to establish the truth and avoid elimination of evidence.
For the purpose of gaining a high level of confidence by the newly established Truth Commission, active involvement of the civil community is recommended in the process of selection of the commission members. Together with organizations for human rights protection and NGOs, they should participate in implementation of powers and scope of activities, policy of the Truth Commission. These organizations should be viewed as the source of information of the Truth Commission.
The Georgian state is obliged to discuss and pass a new judgment through the Cassation Courts about the disputable and legally effective court judgments passed by violation of law, revealed as a result of impartial and unbiased investigations conducted by the Truth Commissions, for the purpose of rehabilitation of the persons convicted by these illegal court judgments, recovery of unlawfully seized property, compensation of moral and material damage and loss. Correspondingly, it is significant to:
2.1. Consider the amendments to the Code of Criminal Procedure of Georgia and deem the lacunae of the disputable and legally effective court judgments passed by violation of law, revealed as a result of impartial and unbiased investigations conducted by the Truth Commissions as newly detected circumstances.
2.2. In case of violations revealed as a result of impartial and unbiased investigations conducted by the Truth Commissions and upon recommendation of this Commission, the unlawfully seized movable and immovable property on the balance of agencies and organizations of the Georgian state to be returned to the initial owners.
2.3. The damage caused as a result of wrongful conviction, wrongful prosecution, application of arrest or recognizance not to leave as a preventive measure, wrong administrative punishment in the form of arrest or corrective labour towards rehabilitated persons shall be compensated regardless of inquiry, preliminary investigation by the Georgian state, culpability of officials of prosecution authorities and the court. These persons shall be jointly and severally responsible together with the state for wrongful acts committed intentionally or in a grossly negligent manner within the amount of loss established in favor of the rehabilitated persons by the Courts of Appeal of Georgia. The compensation must be apportioned to be paid equally and gradually during 5 years upon adoption of such resolution.
2.4. For the purpose of avoidance of the expected heavy load to the budget of Georgia, which may be expressed by mass accounting of the lost property and proprietary rights in balances reflecting annual results of companies by the legal entities of Georgia during the year 2014 and the following years, which will lead to formation of detrimental balance sheets and sharp reduction of profit taxes in favour of the state, it is better to temporarily adopt a regulatory document which will apportion the compensation of damage caused to legal entities under pressure of state agencies during 2004-2012 from the profit tax during 2014-2018 in equal amounts.
The investigation carried out by the investigation commission should cover all persons violating the human rights law or humanitarian law, who gave respective orders or directly participated in or committed the violations as direct executors or co-participants, whether it concerns public officials or partially state or private agencies. The circumstance that the perpetrator acted on the basis of the order of the government or the superior manager should be disregarded and this does not exempt him from liability, in particular, criminal liability, likewise the crime committed by the subordinate person does not exempt his superior manager from liability, in particular, criminal liability, if they had grounds to know that this subordinate person commits or intends to commit such crime and they did not take all necessary measures within their rights, to prevent commitment of crime or punish the perpetrator even in the case when the head of the state or the head of the government are involved.
At the same time, we firmly support and recognize the universally recognized principle of irremovability of judges as the most important guarantee of independence of judges. At the same time, the judges who were appointed unlawfully or acquired judiciary powers in return for promise of loyalty must be immediately dismissed as well as all state officials and employees directly responsible for gross violations of human rights. In particular, the persons representing the armed forces, security forces, police, and intelligence bodies must be dismissed in compliance with the requirements of proper legal procedures. The persons officially incriminated of commitment of serious crimes stipulated by the International Law must be removed from office during the criminal or administrative legal proceedings.
We, personally grieved by unlawfulness and injustice, do not want and do not combat for drastic demands, but we believe that a healthy democratic society cannot be built on a void, unjust ground. Accordingly, we request to give everything and everybody their names, a perpetrator to be called a perpetrator and an unlawfully convicted person to be given proper merit and respect.
We the lawlessness and injustice, embittered, we do not want and we do not fight radical demands, but we believe in and we believe that, in vain, unjust foundation can not be built in a healthy democratic society, therefore we ask for its name and everyone and everything, the convicted offender, unfairly punished due honor and dignity.
Illegal deprivation of liberty of our citizens and law enforcement structures is basically the same officers were involved in the other, I am sending them a list of appropriate actions against them, here they are:
1.Valeri Zumbadze
2.Vladimer Datasvili
3.Otar Ordzhonikidze
4.Archil Gvadibadze
5. Colonel Sadateirashvili
6.Giorgi Mazmishvili
7.Mikheil Berekashvili
8.Zviad Esebua
9.David Devnozashvili
These people acted according to the instructions of Mikheil Saakashvili, Merabishvili, Zurab Adeishvili, Amiran Meskheli.
We confirm our determination and demands by our signatures.
Former political prisoners and repressed:
Giorgi Abdaladze
Armen Georkyan
The address is attached with the petition to Ms. Navi Pillay, UN High Commissioner for Human Rights and December, 2013 Petition to the Prime Minister of Georgia Mr. Irakli Garibashvili that were signed by 15 people.