ადამიანის უფლებათა ცენტრი ჯანდაცვის მინისტრს მცირეწლოვან ნიკოლოზ დიდებაშვილის საქმეზე დროული რეაგირებისაკენ მოუწოდებს.
23 აპრილი, 2015
24 აპრილს 11:30 საათზე, საინფორმაციო სააგენტო „პირWელის“ პრესკლუბში ადამიანის უფლებათა ცენტრი მცირეწლოვანი ნ. დ.-ს მძიმე ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებით პრესკონფერენციას გამართავს.
მიმდინარე წლის მარტის ბოლოს, ადამიანის უფლებათა ცენტრს სამართლებრივი დახმარების თხოვნით მომართა  მოქალაქემ, რომლის ვაჟიც, წლისა და სამი თვის ნ. დ. იაშვილის კლინიკის რეანიმაციის პალიატიურ განყოფილებაში კომაში იმყოფება. მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა უკიდურესად მძიმეა. ბავშვის მშობლები შვილის მდგომარეობის უკიდურესად დამძიმებაში ბრალს იაშვილის კლინიკის რეანიმაციის დეპარტამენტის უფროსს გია ბიბილაშვილს (რეანიმატოლოგი) სდებენ.
მშობლების განმარტებით,  ბავშვის მდგომარეობის დამძიმება რეანიმატოლოგის სამსახურეობრივმა გულგრილობამ გამოიწვია.
მიმდინარე წლის 1 აპრილს, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ნ.დ.-ს საქმესთან დაკავშირებით საჩივრით მიმართა ჯანდაცვის მინისტრს და მოითხოვა კომისიის შექმნა, რათა  შესწავლილ იქნას ნ. დ.-ს იაშვილის საავადმყოფოში შეყვანიდან დღემდე მკურნალობის და სამედიცინო მანიპულაციების მთელი ისტორია, დადგინდეს ბავშვის ჯანმრთელობის მდგომარეობის უკიდურესად დამძიმების მიზეზები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს ჯანდაცვის მინისტრს  დროული და ეფექტური რეაგირება მოახდინოს ნ. დ.-ს  მძიმე ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებით და შექმნას კომისია ბავშვის ჯანმრთელობის დამძიმების გამომწვევი მიზეზების დასადგენად.

Human rights center calls on Minister of Labor, Healthcare and Welfare of Georgia to address case of underage N. D.
April 23, 2015
On April 24 at 11:30, in the press club of news agency “Pirweli’” Human Right Centre will held press-conference about poor health conditions of N.D.
In March 2015 Gela Didebashvili applied Human Rights Center for legal assistance, whose sun N.D, one year and three months old, is in coma at Palliative Unit of Iashvili clinic.
Health conditions of N.D are extremely poor. His parents blame head of the extensive therapy unit at Iashvili Clinic Gia Bibilashvili in it.
The parents say their son’s health conditions worsened as a result of Gia Bibilashvili’s professional negligence.
On 1st April Human Right Center petitioned to the Ministry of Healthcare with regard to N.D case and requested to set up a commission to study the medical treatment record on the patient.
Human Rights Center calls on Minister of Healthcare of Georgia to  timely and effectively respond to the case,  set up medical commission to find out the reason why health conditions of the child aggravated in the hospital.