უბინაოდ დარჩენილი მოქალაქე
„1992 წელს სოხუმიდან თბილისში ჩამოვედით და დანაზოგით ავლაბარში, აბდუშელიშვილის ქუჩაზე 249 კვ.მ. ფართის ბინა 3 000 დოლარად ვიყიდეთ. 2004 წელს, საპრეზიდენტო რეზიდენციის მშენებლობის გამო, ბინა უკანონონ, კომპენსაციის გარეშე გაგვისხვისეს“,- აცხადებს humanrights.ge -სთან საუბარში იზა გვაჯაიამ.
გვაჯაიას თქმით, 1992 წელს დევნილებზე ბინის გაფორმება შეუძლებელი იყო, ამიტომ მან ყოფილი მეპატრონისგან, ლუდმილა ზარიცკაიასგან მინდობილობა აიღო. 1993 წელს მინდობილობის ვადის გასაგრძელებლად გვაჯაია კრასნოდარის მხარეში ზარიცკაიასთან ჩავიდა და ყოფილ მფლობელს ორი მინდობილობა - ერთი პრივატიზაციის გასაკეთებლად და მეორე ნასყიდობის ხელშეკრულების გასაფორმებლად  - გამოართვა. გვაჯაიასვე თქმით, რადგან ნასყიდობის გასაფორმებლად დევნილის სტატუსის დაკარგვა იყო საჭირო, მან ბინის ყოფილი მეპატრონის სახელზე დატოვება არჩია.
2004 წელს, როდესაც აბდუშელიშვილის ქუჩაზე საპრეზიდენტო რეზიდენციის მშენებლობა გადაწყდა, საჭირო გახდა მინდობილობის განახლება, რადგან 1993 წელს გაკეთებულ მინდობილობას ვადა ჰქონდა გასული.
იზა გვაჯაიას განცხადებით, მან ნდობით აღჭურვილ პირს, მამუკა ტყებუჩავას 150 დოლარი მისცა და კრასნოდარის მხარეში გააგზავნა. გვაჯაიამ სამ დღეში მიიღო მინდობილობა და ბინის გასაფორმებლად მოთხოვნა შეიტანა.
„მოგვიანებით შევიტყვეთ, რომ მამუკა ტყებუჩავას ყოფილი პოლიციელი, ზურაბ ოთარაშვილი და კაზინოებისა და ტოტალიზატორების მფლობელი, გელა ძიძიკაშვილი დაუკავშირდნენ, რომელთაც სურდათ, თაღლითური გზით წაერთმიათ ქონება ჩემი ოჯახისთვის“, - აღნიშნა იზა გვაჯაიამ.
გვაჯაიას თქმით, ძიძიკაშვილი და ოთარაშვილი მამუკა ტყებუჩავას გეგმის განხორციელების სანაცვლოდ ბევრ ფულს შეჰპირდნენ. ტყებუჩავამ თავის მიერ ჩამოტანილი მინდობილობა მოიპარა და ხელახლა გაეგმზავრა ზარიცკაიასთან, რომელსაც ახალი მინდობილობა ზურაბ ოთარაშვილის სახელზე მოტყუებით გამოართვა. აღნიშნული მინდობილობის საფუძველზე ზურაბ ოთარაშვილმა იზა გვაჯაიას კუთვნილი ქონება მამუკა ტყებუჩავას სახელზე დაარეგისტრირა.
მიუხედავად იმისა, რომ ლუდმილა ზარიცკაიამ იზა გვაჯაიას სასარგებლოდ ხუთჯერ მისცა ჩვენება, პროკურატურამ ეს არ გაითვალისწინა და ბინა დააყადაღა.
2007 წლის 21 დეკემბრის სასამართლო გადაწყვეტილების თანახმად, იზა გვაჯაიას საცხოვრებელი ბინა კვლავ ლუდმილა ზარიცკაიას სახელზე აღირიცხა. ამავე გადაწყვეტილების თანახმად, თბილისის მერიას იზა გვაჯაიასთვის 595 000 დოლარის ოდენობით კომპენსაციის გადახდა დაევალა. თუმცა, თანხა დღემდე არ ჩაურიცხავთ.
2014 წელს იზა გვაჯაიამ დახმარების თხოვნით მერობის კანდიდატს, დავით ნარმანიას მიმართა, რომელმაც აუდიტის სამსახურის ამჟამინდელ უფროსს, ბადრი გიორგიძეს დაავალა საქმის შესწავლა. ბადრი გიორგიძემ გვაჯაიას დახმარება აღუთქვა და, ნარმანიასთან ერთად, საშუამდგომლოდ პრემიერ-მინისტრს მიმართა.  დაზარალებულის ადვოკატის, მარიამ ნეფარიძის განცხადებით, აღნიშნული წერილი ვაკე-საბურთალოს პროკურატურაში ნიკოლოზ სანიკიძეს გადაეცა განსახილველად და ამის შემდგომ აღძრული პროცესი შეჩერდა. Humanrights.ge-მ სანიკიძესთან დაკავშირება რამდენჯერმე სცადა, თუმცა უშედეგოდ.
ბადრი გიორგიძის განცხადებით, აღნიშნული საკითხის მოგვარება პროკურატურის მოვალეობაა, რაზეც მერია პასუხს არ აგებს. გიორგიძის თქმით, თბილისის მერია ყოველთვიურად უხდის იზა გვაჯაიას ოჯახს ბინის ქირას დროებითი თავშესაფრის უზრუნველსაყოფად.
გვაჯაიას ადვოკატის, მარიამ ნეფარიძის ინფორმაციით, ამჟამად გვაჯაიას საქმის გამოძიება პროკურორ, გურამ ოქრუაშვილს აქვს დავალებული. გურამ ოქრუაშვილის განცხადებით კი, აღნიშნული საქმე თბილისის პროკურატურას გადაეცა განსახილვევლად.

A citizen who has become homeless
“In 1992 I came from Sokhumi to Tbilisi and with my savings I bought an apartment with space of 249m2 for 3000 dollars in Avlabari on Abdushelashvili Street. In 2004, because of the construction of the Presidential Residence, our apartment was illegally alienated without any compensation,”- told Iza Gvajaia to humanrights.ge.
According to Gvajaia, in 1992 it was impossible to register an apartment for IDPs, so she took a warrant from Ludmila Zaritskaia, the former owner. In 1993, in order to extend the warrant, Gvajaia went to Krasnodar to visit Zaritskaia and took two warrants from the former owner, one for the privatization and other for the purchase agreement. As Gvajaia says, as long as it required losing the status of IDP in order to have a purchase agreement, she preferred to leave the apartment under the name of the former owner.
In 2004, when the decision was made to build a Presidential Residence on the Abdushelashvili street, she needed to update the warrant, because the warrant that she made in 1993 was expired.
According to Iza Gvajaia, she gave 150 dollars to a trustee Mamuka Tkebuchava and sent him to Krasnodar. Gvajaia received the warrant in 3 days and submitted request for registration of the apartment.
“Later, we were informed that a former policeman Zurab Otarashvili and owner of casinos and bookmakers Gela Dzidzikashvili contacted Mamuka tkebuchava, because they wanted to fraudulently take away the property from my family,” – said Iza Gvajaia.
According to Gvajaia, Dzidzikashvili and Otarashvili promised a lot of money to Mamuka Tkebuchava in exchange of following the plan. Tkebuchava stole the warrant that he had brought and went to visit Zaritskaia again, he lied to her and took a new warrant on the name of Zurab Otarashvili. Based on this warrant, Zurab Otarashvili registered the property of Iza Gvajaia on the name of Mamuka Tkebuchava.
Despite the fact that Ludmila Zaritskaia has testified in Iza Gvajaia’s favor for 5 times, the Prosecutor’s Office did not take it into account and sealed the apartment.
In December 21 2007, by the decision of the court, the residential apartment of Iza Gvajaia was accounted to Ludmila Zaritskaia. By the same decision, Tbilisi City Hall was obliged to pay compensation to Iza Gvajaia in amount of 595 000 dollars. However, they have not transferred the money yet.
In 2014, Iza Gvajaia addressed for help to the candidate on the position of Tbilisi mayor, Davit Narmania, who assigned Badri Giorgidze, the current manager of Audit Office, to examine this case. Badri Giorgidze promised Gvajaia that he would help, and together with Narmania addressed the Prime Minister for mediation. According to the lawyer of the victim, Mariam Neparidze, this letter was transferred to Nikoloz Sanikidze in the Prosecutor’s Office of Vake-Saburtalo. After this, the process was suspended. Humanrights.ge tried to contact Sanikidze for several times but to no avail.
According to Badri Giorgidze, it is a responsibility of the Prosecutor’s office to solve this issue and the City Hall is not liable. As Giorgidze said, Tbilisi City Hall provides monthly payment for Iza Gvajaia’s family to cover the rent for the temporary shelter.
According to the information of Gvajaia’s lawyer Mariam Neparidze, at this moment the investigation of Gvajaia’s case is assigned to a prosecutor Guram Okruashvili. According to Guram Okruashvili this case was transferred to Tbilisi Prosecutor’s office for review.
The victim Iza Gvajaia is still waiting for the examination of the case and issuance of the final verdict.