ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს ხელისუფლებას, დროულად შექმნას სამართალდამცველთა დანაშაულების ეფექტური საგამოძიებო მექანიზმი
28 ივლისი, 2015
ადამიანის უფლებათა ცენტრი კიდევ ერთხელ გამოხატავს შეშფოთებას პოლიციის განყოფილებებში ადამიანის უფლებების დარღვევების მზარდი ტენდენციის თაობაზე და მოუწოდებს ხელისუფლებას, იზრუნოს მსგავსი შემთხვევების დროული და ეფექტური გამოძიების მექანიზმის - დამოუკიდებელი საგამოძიებო ორგანოს შესაქმნელად.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს დახმარების თხოვნით მომართა მოქალაქე მაია კეკელიამ, რომელიც მიმდინარე წლის 9 ივნისს ზუგდიდის რაიონული სასამართლოს  განაჩენით, ცნობილ იქნა დამნაშავედ - სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს მარტვილის რაიონული სამმართველოს ბანძის განყოფილების  თანამშრომლისათვის წინააღმდეგობის გაწევის ბრალდებით.
მაია კეკელია აღნიშნავს, რომ მის მიმართ გამოტანილი განაჩენი არის უსაფუძვლო და ყოველგვარ მტკიცებულებას მოკლებული, ვინაიდან,  მას დანაშაული არ ჩაუდენია.
კეკელიას ინფორმაციით, მის მიერ 2014 წლის 16 ოქტომბერს - სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს მარტვილის რაიონული სამმართველოს ბანძის განყოფილების  თანამშრომლისათვის წინააღმდეგობის გაწევის ფაქტს ადგილი არ ჰქონია. მეტიც, როგორც კეკელია აცხადებს, 2014 წლის 16 ოქტომბერს განყოფილების თანამშრომლებმა თვითონ გადაამეტეს სამსახურებრივ უფლებამოსილებას. კერძოდ: განყოფილების თანამშრომლები იმყოფებოდნენ ალკოჰოლური თრობის ქვეშ და მაია კეკელიას აყენებდნენ სიტყვიერ შეურაცხყოფას.
ზემოაღნიშნულის თაობაზე მაია კეკელიამ არაერთხელ მიმართა სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოს, აგრეთვე სამეგრელო-ზემო სვანეთის საოლქო პროკურატურას, გენერალურ ინსპექციას და მოითხოვა გამოძიების დაწყება მარტვილის რაიონული სამმართველოს ბანძის განყოფილების  თანამშრომლების მიერ სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტებზე. გარდა ამისა, მაია კეკელიამ მოითხოვა განყოფილების თანამშრომლებისათვის ალკოტესტის ჩატარება.
ზემოაღნიშნული მოთხოვნების გათვალისწინების შემთხვევაში, დადასტურდებოდა მაია კეკელიას უდანაშაულობა და გამოიკვეთებოდა პოლიციელთა მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტები. თუმცა, მოქალაქის კანონიერი მოთხოვნები არ დაკმაყოფილდა და პოლიციამ მას იქით წაუყენა ბრალდება.
მაია კეკელიას განცხადებები სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს,  აგრეთვე სამეგრელო-ზემო სვანეთის საოლქო პროკურატურის და გენერალურ ინსპექციის მიერ განხილვისა და შემდგომი რეაგირების მიზნით გადაგზავნილ იქნა ზუგდიდის რაიონულ სამმართველოში, სადაც, მითითებული განცხადებები განიხილა კეკელიას წინააღმდეგ წარმოებული სისხლის სამართლის საქმის გამომძიებელმა გრიგოლ თოფურიამ, რომელმაც არ მოახდინა შესაბამისი რეაგირება და არ დაიწყო მითითებულ ფაქტებზე რეაგირება . მეტიც, მაია კეკელიას ინფორმაციით, გამომძიებლის მიერ ადგილი ჰქონდა კეკელიას მიმართ ფსიქოლოგიურ ზეწოლას, რომ მას ეღიარებინა დანაშაული.
საქართველოს მთავრობას, შეასრულოს საქართველოს სახალხო დამცველისა და ავტორიტეტული საერთაშორისო ექპერტების რეკომენდაცია და იზრუნოს დამოუკიდებელი საგამოძიებო ორგანოს დროულად შესაქმნელად, რათა ეფექტურად და მიუკერძოებლად იქნეს გამოძიებული სამართალდამცველი ორგანოების თანამშრომელთა მიერ ჩადენილი დანაშაულები და ადამიანის უფლებების დარღვევები.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და მთავარ პროკურატურას, შეისწავლონ მაია კეკელიას საქმე და მოახდინოს შესაბამისი რეაგირება სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს მარტვილის რაიონული სამმართველოს ბანძის განყოფილების თანამშრომლების მიერ სამსახურეობრივი უფლებამოსილების სავარაუდო გადამეტების ფაქტებზე.
საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარეს,   საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალურ ინსპექციაზე განახორციელოს ეფექტური საპარლამენტო კონტროლი.

Human Rights Center calls on the Government for timely establishment of an effective investigation mechanism for offences of law enforcement
July 28, 2015
Once again, Human Rights Center expresses concern  about increasing tendency of human rights violation in police departments and calls on the Government to ensure establishment of timely and effective mechanism –an independent investigative body.
A citizen Maia Kekelia addressed to Human Rights Center for help. On June 9, 2015, by the decision of Zugdidi District Court she was found guilty for resisting an officer of Bandzi’s Department of Martvili District Division of Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Main Division.
Maia Kekelia points out that the verdict is ungrounded and devoid of any evidence, because she did not commit the crime.
According to Kekelia, on September 16, 2014, there was no fact of resistance against an officer of Bandzi’s Department of Martvili District Division of Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Main Division. Moreover, as Kekelia says, on September 16, 2014, police officers exceeded their power. In particular: the police officers were under the influence of alcohol and verbally abused Maia Kekelia.
On the above-mentioned case, Maia Kekelia has repeatedly addressed Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Main Division, also the district prosecutor’s office of Samegrelo-Zemo Svasneti, the General Inspection and asked to start investigation on abuse of power by the officers of Bandzi’s Department of Martvili District Division. In addition, Maia Kekelidze requested to conduct an alcohol test on the police officers.
If the above-mentioned requests were taken into consideration, innocence of Maia Kekelia would be confirmed and the facts of power abuse by the police officers would have been revealed. However, legal requests of the citizen were not satisfied and the police charged her instead.
The statements of Maia Kekelia, were sent from Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Main Division, also from the district prosecutor’s office of Samegrelo-Zemo Svaneti and the General Inspection to Zugdidi District Division for revision and further response. Grigol Topuria, who was an investigator of the criminal case against Kekelia, reviewed these statements. He did not react appropriately and did not start investigation of the facts. Moreover, according to Maia Kekelia, there was a fact of psychological pressure from the investigator in order for her to plead guilty.
The Government of Georgia,  to fulfill the recommendations of the Public Defender of Georgia and authoritative international experts and ensure timely establishment of independent investigative body for effective and impartial investigation of the offences and human rights violations made by law enforcement officers.
The Ministry of Internal Affairs and the Prosecutors Office of Georgia, to examine the case of Maia Kekelia and have an appropriate reaction on the facts of power abuse by the officers of Bandzi’s Department of Martvili District Division of Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Main Division.
Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, to provide an effective parliamentary control over the General Inspection of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.