სურბ ეჩმიაძინისა და სურბ გევორგის ტაძრების რესტავრაციის შემდეგ სომეხთა სამოციქულო ეკლესია მათ საკუთრებაში გადაცემას ელის
30 დეკემბერი, 2015
საქართველოში სომეხთა წმინდა მართლმადიდებელი სამოციქულო ეკლესიის რამდენიმე ათეული მოქმედი ტაძარია, პატარა სამლოცველოების ჩათვლით. 1930-იან წლებამდე ტაძრები სომეხი მრევლის საკუთრებაში იყო, შემდეგ კი კომუნისტურმა მთავრობამ ჩამოართვა, როგორც სხვა კონფესიებს. მხოლოდ თბილისის ორ ტაძარში - სურბ ეჩმიაძინისა და სურბ გევორგის ტაძრებში შებარჩუნდა წირვა-ლოცვა. დღესდღეობით თბილისში მხოლოდ ეს ორი ტაძარია მოქმედი. ორივეს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი აქვს მინიჭებული.
მეიდანზე მდებარე „სურბ გევორგი“ თბილისის უძველესი სომხური ეკლესიებიდან ერთ-ერთია, რომელიც ხანგრძლივი დროის განმავლობაში ქალაქის სომხური სათვისტომოს მთავარი ეკლესია იყო და ახლაც საქართველოში სომეხთა ეპარქიის საკათედრო ტაძარია. მის ეზოში დაკრძალული არიან ცნობილი სომეხი საზოგადო მოღვაწეები, მათ შორის - საიათნოვა.
„სურბ გევორგის“ საკათედრო ტაძრის რეაბილიტაცია 3 წლის წინ დაიწყო. დღეისათვის სარესტავრაციო სამუშაოები, ფაქტობრივად, დასრულებულია. ტაძარი საგრძნობლად დაზიანებული იყო: ჩრდილოეთისა და სამხრეთის კედლები დაბზარული, სახურავი კი ჩამოშლილი ჰქონდა. სომეხთა წმინდა მართლმადიდებელი სამოციქულო ეკლესიის ინფორმაციით, საჭირო იყო ეკლესიის სასწრაფო რესტავრაცია, რომელიც 2013-2015 წლებში, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანისა და ცნობილი ბიზნესმენის რუბენ ვარდანიანის ინიციატივით, განხორციელდა. ამასთან, დაარსდა სურბ გევორგის ეკლესიის რესტავრაციის ფონდი, რომლის შევსებაშიც მონაწილეობა მიიღო რამდენიმე ქველმოქმედმა. მათი გვარები ამოტვიფრულია ტაძრის კარიბჭესთან, კედელზე. სამუშაოების დასაწყისში მომზადდა შენობის ფუნდამენტის, კედლების, სახურავისა და გუმბათის გამაგრების შესაბამისი პროექტები. ეკლესიის გამაგრების, სახურავისა და კედლების აღდგენითი სამუშაოები სომეხი და ქართველი სპეციალისტების თანამშრომლობით განხორციელდა. ძირითადი სამშენებლო სამუშაოები სპეციალიზებულმა ორგანიზაციამ, შპს „მღვიმემ“ განახორციელა.
სომეხთა ეპარქიის სამართლებრივ საკითხთა და თანამშრომლობის სამსახურის უფროსის, მიხეილ ავაქიანის თქმით, „სურბ გევორგის“ ტაძრის უნიკალური ფრესკები კომუნისტების პერიოდში მთლიანად საღებავით იყო გადაღებილი, შემორჩენილი იყო მხოლოდ ფრესკათა მცირე ნაწილი. 2013-2015 წლებში, სარეაბილიტაციო სამუშაოების პარალელურად, სომხეთის ფრესკების სარესტავრაციო სამეცნიერო-კვლევითმა ცენტრმა და იტალიელმა რესტავრატორმა ეკლესიის ფრესკები გაწმინდეს და შეისწავლეს. სამშენებლო სამუშაოებთან ერთად, ფრესკების რესტავრაციაც დასრულდა.
დღესდღეობით თბილისში მოქმედი ორი ეკლესიიდან ერთ-ერთი ავლაბარში მდებარე სურბ ეჩმიაძინის ტაძარია. სურბ ეჩმიაძინის ტაძარი 1805 წელს დაარსდა.
„პარადოქსია, მაგრამ სომეხთა სამოციქულო ეკლესიას ტაძარი არც საკუთრებაში და არც სარგებლობაში არა აქვს, უფრო მეტიც - სურბ ეჩმიაძინის ტაძარი საჯარო რეესტრში რეგისტრირებული არ არის“, - ამბობს მიხეილ ავაქიანი.
„ჩვენ ვთანამშრომლობდით საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსთან. წინა ხელისუფლების პირობებში პრეზიდენტისა და პრემიერ მინისტრისთვისაც მიგვიმართავს. ახლა დახმარებისთვის რელიგიის სახელმწიფო სააგენტოს მივმართეთ. ნაბიჯების წინ გადადგმის მცდელობები არის და იმედი გვაქვს, რომ ამ ყველაფერს რაღაც რეალური შედეგი მოჰყვება, ტაძარი გადმოგვეცემა“, - ამბობს მიხეილ ავაქიანი.
სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმინდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის ინფორმაციით, სურბ ეჩმიაძინის ტაძრის სავალალო მდგომარეობა სახიფათო იყო, რაც მოულოდნელი ჩამონგრევის საშიშროებას ქმნიდა. მდგომარეობა განსაკუთრებით 2001 წელს, თბილისში მომხდარი მიწისძვრის შემდეგ გაუარესდა.
მიხეილ ავაქიანის თქმით, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის ინიციატივით, ჯერ კიდევ 2004 წელს იყო შედგენილი ეკლესიის სარემონტო სამუშაოების გეგმები. 2006 წელს მთავარ საკათედრო წმინდა ეჩმიაძინის, „ჰაიასტან“ ყოველთა სომეხთა ფონდისა და არგენტინის სომხების ერთობლივი ძალისხმევით, შედგა ახალი გეგმა. დაშლის საშიშროების წინაშე მდგარი ტაძარი უკანასკნელად საფუძვლიანად გარემონტდა 2006-2010 წლებში. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო კონტროლს უწევდა სარესტავრაციო სამუშაოებს. 2011 წელს კი საქართველოში შესრულებული საპატრიარქო ვიზიტის დროს ყოველთა სომეხთა კათოლიკოს-პატრიარქის უწმინდესისა და უნეტარესის, გარეგინ მეორის მონაწილეობით, შესრულდა აღდგენილი ტაძრის ხელახლა კურთხევის ცერემონიალი.
სარეაბილიტაციო სამუშაოების დასრულების შემდეგ, საქართველოში სომეხთა წმინდა მართლმადიდებელი სამოციქულო ეკლესია რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსგან სურბ გევორგისა და სურბ ეჩმიაძინის ტაძრების საკუთრებაში გადაცემას ელის.

There several ten acting churches including small chapels of the Armenian Apostolic Church in Georgia. Before 1930s, the churches belonged to Armenian parish but afterwards the Communist government seized them like from other confessions. Religious services were conducted only two churches in Tbilisi – Saint Echmiadzin and Saint Gevork Churches.
Nowadays, only these two churches function in Tbilisi. Both of them have status of culture heritage.
Surb (saint) Gevork on Meidan Square is one of the ancient Armenian churches in Tbilisi, which was main church of Armenian community of the capital; now it is the Cathedral of the Armenian Apostolic Church in Georgia. Famous Armenian public figures, including Sayat Nova, were buried in its yard.
Restoration of the Surb Gevork Church started three years ago. Nowadays, the restoration activities have almost finished. The church was significantly damaged: the northern and southern walls were cracked and roof collapsed. According to the information of the Armenian Apostolic Church, the church needed immediate restoration that was implemented in 2013-2015 with the initiative of the leader of the Armenian Apostolic Church Eparchy in Georgia Episcope Vazgen
Mirzakhanyan and famous businessman Ruben Vardanyan. Besides that, the foundation for the restoration of the Surb Gevork Church was founded, which received donations from many philanthropists. Their names were carved on the wall next to the gate. Before the commencement of the reconstruction, projects for the basement, walls, roof and dome were drafted. The Church was reconstructed, roof and walls were rehabilitated with close cooperation of Armenian and Georgian specialists. Specialized organization Mgvime (cave) Ltd conducted main reconstruction activities in the church.
Head of the service for legal issues and cooperation of the Armenian eparchy Mikheil Avakyan said unique frescos of the Surb Gevork church were completely painted over during the communist regime; only small part of frescos were maintained. In 2013-2015, in parallel to the rehabilitation works, the Restoration Scientific-Research Center for Armenian Frescos and Italian Restorer cleaned the frescos of the church and examined them. Together with the reconstruction activities the restoration of the frescos also finished.
Nowadays, one of the acting two churches in Tbilisi is located in Avlabari – Surb Echmiadzin Church; it was founded in 1805.“It is paradox that Armenian Apostolic Church neither owns nor uses any chapel; moreover, Surb Echmiadin is not registered in the Public Registration at all,” Mikheil Avakyan said.
“We cooperated with the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia. During the previous government we petitioned to the President and Prime Minister. Now we addressed to the State Agency of Religion. There are attempts to resolve problems and we hope soon we will have real results and the Church will be assigned to us,” Mikheil Avakyan said.
According to the Georgian eparchy of the Armenian Apostolic Church, conditions of the Surb Echmiadzin Church were alarming, that created threat of sudden collapse. The situation worsened as a result of 2001 earthquake in Tbilisi.
As Mikheil Avakyan said, with the initiative of the leader of the Armenian Eparchy of Georgia Episcope Vazgen Mirzakhanyan in 2004 the plan for the reconstruction of the church was drafted. In 2006, with joint efforts of the Chief Cathedral of St. Echmiadzin, Foundation of all Armenian Hayastan and Armenians of Argentine, a new plan was prepared. The church was thoroughly reconstructed in 2006-2010. The Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia supervised the ongoing reconstruction activities. In 2011, when Catholicos-Patriarch of Armenian Apostolic Church Garegin II visited Orthodox Patriarchate of Georgia, he blessed the restored church repeatedly.
After the rehabilitation works finished in the churches, the Armenian Apostolic Church of Georgia expects the State Agency of Religion to assign the Surb Gevork and Surb Echmiadzin churches to them.