ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა სოფელ ადიგენში რელიგიური დაპირისპირების ესკალაციის თაობაზე
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებას გამოხატავს სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის სოფელ ადიგენში რელიგიური დაპირისპირების ესკალაციის გამო და მოითხოვს, ხელისუფლებამ დაუყოვნებლივ მიიღოს ზომები სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების გამოსაძიებლად.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ადასტურებს, რომ სოფელი ადიგენი რელიგიური დაპირისპირების ერთ-ერთი კერაა. სამწუხაროდ, ამ დაპირისპირებას ასაზრდოებს ადგილობრივი მართლმადიდებელი სასულიერო პირების ქადაგებების გავლენის ქვეშ მყოფი მოქალაქეების აგრესია. ისინი აცხადებენ, რომ მუსლიმებს სოფელში მეჩეთი არ უნდა ჰქონდეთ,  ხოლო სოფლის ცენტრში არსებული ისტორიული მეჩეთი ეკლესიად უნდა გადაკეთდეს, რადგან თავის დროზე იგი დანგრეული ეკლესიების ქვებით არის აშენებული. მსგავსი მოსაზრებები გამოითქმის სხვა სოფლებშიც, სადაც კი საბჭოთა პერიოდში მუსლიმებისთვის ჩამორთმეული ისტორიული მეჩეთები არსებობს.
შემაშფოთებელია, როდესაც სოფელ ადიგენში მცხოვრებ მუსლიმ ოჯახებს უფლებას არ აძლევენ, მიცვალებული თავიანთ სოფელში მიაბარონ მიწას. მუსლიმებს მსგავსი პრობლემა ადრეც არაერთხელ შექმნიათ, რაზეც ადგილობრივ სახელმწიფო ორგანოებს ქმედითი რეაგირება არ ჰქონიათ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი არ იზიარებს მედიაში გაჟღერებულ მოსაზრებას , რომ თითქოს აღდგენას არ ექვემდებარება სოფელ ადიგენში არსებული ისტორიული მეჩეთი, რომელიც 1885 წელს არის აშენებული.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ადვოკატირებით, 8 თებერვალს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს გენერალური დირექტორის ბრძანებით, სოფელ ადიგენის მეჩეთს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი მიენიჭა. კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის სპეციალისტის შეფასებით, შესაძლებელია ისტორული მეჩეთის როგორც სრული რესტავრაცია-რეაბილიტაცია, ისე მისი კონსერვაცია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს მთავრობას:
გაატაროს ქმედითი ზომები რელიგიური დაპირისპირების აღსაკვეთად, რისთვისაც აუცილებელია სიძულვილით მოტივირებული ძალადობის ფაქტების გამოძიება და დამნაშავე პირთა პასუხისგებაში მიცემა.
სამხარეო და ადგილობრივ სახელმწიფო ორგანოებში ხელმძღვანელ თანამდებობებზე დაინიშნონ მოხელეები, რომლებიც ადეკვატურად შეაფასებენ საფრთხეებს და ხელს შეუწყობენ თანასწორობისა და ტოლერანტობის პრინციპების დანერგვას, ასევე იმუშავებენ მზარდი სიძულვილის აღმოფხვრასა და რელიგიური უმცირესობების კონსტიტუციური უფლებების დაცვაზე.
განახორციელოს სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში არსებული კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსის მქონე ისტორიული მეჩეთების რესტავრაცია-რეაბილიტაციის პროექტები, რაც ყველაზე მყარი გარანტიაა ამ ძეგლების გადასარჩენად.

Address of Human Rights Center about Religious Escalation in Adigeni Village
Human Rights Center is alarmed with the escalation of religious controversy in the village of Adigeni in Samtskhe-Javakheti region and calls on the government to take immediate measures to investigate the hate-motivated crimes.
Human Rights Center affirms that Adigeni village is a site of religious controversy. Unfortunately, aggression of local citizens influenced by the sermon of local clergies feed this controversy. They claim the Muslims shall not have a mosque in the village. As for the historical mosque located in the center of the village, local Orthodox people insist it should be transformed into a church because, as they say, in the past it was constructed with church stones. Inhabitants of other villages, where historical mosques seized from Muslims during the Soviet time, also share this pathos.
It is astonishing that Muslim families in Adigeni village are not allowed to bury their deceased family members in the same village. The Muslims had encountered this problem several times but local state institutions do not respond to it.
Human Rights Center does not agree with the opinion  claiming that it is impossible to restore the historical mosque in Adigeni village, which was constructed in 1885.
With the advocacy of Human Rights Center, on February 8, this year, based on the order of the Director General of the National Agency for the Preservation of Cultural Heritage the Adigeni village mosque received status of the cultural heritage. Specialist of the cultural heritage said it is possible to fully restore-rehabilitate the historical mosque as well as its conservation.
Human Rights Center calls on the Government:
To take real measures to combat religious controversy through investigating the hate-motivated crimes and punishment of perpetrators;
To appoint the public servants in regional and district state institutions, who adequately assess threats, promote establishment of equality and tolerance principles, will work on the eradication of increasing hate and defend constitutional rights of religious minorities;
To restore and rehabilitate historical mosques with the status of cultural heritage in Samtskhe-Javakheti, that will be the best guarantee for their preservation.