ტიტას ხე ბიძინა ივანიშვილის დენდროლოგიური პარკისთვის
ციხისძირის სანერგე მეურნეობიდან ასწლოვანი ლილიოდენდრონი - ტიტას ხე შეკვეთილში გადაიტანეს. გიგანტური ხე ოზურგეთის მუნიციპალიტეტში გემით წაიღეს. ის შეკვეთილში მშენებარე საკონცერტო დარბაზის მიმდებარედ, დენდროლოგიურ პარკში უნდა დარგონ. საკონცერტო დარბაზს  და პარკს შეკვეთილში ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, ბიძინა ივანიშვილი აშენებს. დენდროლოგიურ ბაღში გადასატანად ციხისძირში კიდევ  ჭაობის კიპარისის ორ ხეს ამზადებენ.
ხეების გადატანის სამუშაოებს  ბიძინა ივანიშვილთან დაკავშირებული კომპანია  - “ზიმო” ასრულებს. ამ კომპანიას აჭარის მთავრობამ ერთი ტიტას ხე და ორი ჭაობის კიპარისი საკუთრებაში პირდაპირი მიყიდვის წესით, 6200 ლარად გადასცა.
650-ტონიანი ტიტას ხის გადარგვის მოსამზადებელ სამუშაოებს თებერვალში საპროტესტო აქციები მოჰყვა. ისინი სამუშაობის წარმოებისთვის საჭირო შესაბამისი საბუთების წარდგენას და სამუშაოების შეჩერებას ითხოვდნენ. 10 თებერვალს,  საპროტესტო აქციის დროს,  სამართალდამცავებმა დაუმორჩილებლობის ბრალდებით  “ნაციონალური მოძრაობის” 2 წევრი და მოძრაობა “პარტიზანი მებაღეების” 3 აქტივისტი დააკავეს. ისინი მეორე დღეს გაათავისუფლეს, საპროტესტო აქციები კი კიდევ რამდენიმე დღე გაგრძელდა.
„ბიძინა ივანიშვილის დაკვეთით, შპს „ზიმო“ აქ სამუშაოებს უნებართვოდ ასრულებს. ორმოცი ხის გადატანას აპირებენ ციხისძირიდან  და ჩაქვიდან. ამ ადგილის ფასს ხეები და ბუნება განსაზღვრავს. აქ თუ უცხოელი ჩამოდის და ამ ადგილს ათვალიერებს, ეს ამ ხეების დამსახურებაა,“ - ამბობს ბონდო თედორაძე, “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” რეგიონული წარმომადგენელი და საპროტესტო აქციის ერთ-ერთი ორგანიზატორი.
პარტიზანი მებაღე, ნატა ფერაძე აცხადებს, რომ შპს „ზიმოს“ წარმომადგენლები შეკვეთილში  კიდევ 30-მდე ხის გადატანას აპირებენ: „ეს ხე რომ არ გაიხარებს, დარწმუნებული ვარ და ჩემს მოსაზრებას ბევრი ევროპელი სპეციალისტიც იზიარებს. ვერტიკალური ფესვი, რომელიც დამჭერ ფუნქციას ასრულებს, გადაჭრილია და პირველივე ძლიერი ქარის დროს, დიდი ალბათობით, ეს 40-მეტრიანი ხე წაიქცევა. სამწუხაროდ, ამ ხეს უნდა დავემშვიდობოთ და სხვა ხეების გადარჩენაზე ვიზრუნოთ. კიდევ ორი ხეა ნაყიდი და როგორც გავიგეთ, 30-მდე ხე აქვთ მონიშნული“.
ბიოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, CENN-ის რეგიონული კოორდინატორი აჭარაში, ირაკლი მიქელაძე აცხადებს, რომ ტიტას ხე  წითელ წიგნში შეტანილი არ არის: „თუ ხეს მიწა და ფესვთა სისტემა შეუნარჩუნდება, მაშინ გადარგვაში საფრთხეს ვერ ვხედავ. გახარება-არ გახარების შანსი არის ორმოცდაათი ორმოცდაათზე. ერთწლიანი ნერგიც რომ გადარგოთ, გარანტიას ვერავინ მოგცემთ, რომ გაიხარებს. ტიტას ხე ჩრდილოეთ ამერიკული წარმოშობის მცენარეა. ის თავის დროზე, საქართველოში დეკორატიული მიზნით შემოიტანეს“.
სამშენებლო კომპანია „ზიმოს“ სამუშაოთა მწარმოებელი, ირაკლი შანავა თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის მობილურ ჯგუფთან საუბარში აცხადებს, რომ ის და მისი კომპანია ყველა წესის დაცვით მოქმედებს.
ბუნების დამცველთა ინფორმაციით, გარკვეული პრობლემები, შესაძლოა, ხის ტრანსპორტირებამაც გამოიწვიოს და 650 ტონა ტვირთით დატვირთული ბარჟის გადაადგილებამ  წყალქვეშა კლდეები დააზიანოს და ე.წ. დელფინების ტრასაზე მოძრავი ზღვის ცხოველებიც დააფრთხოს.
„ეს შეთხზული მითია. გემი კლდეს რომ დაეჯახოს, გემი დაზიანდება და არა კლდე. გარდა ამისა, იქ კლდეები არ არის. რაც შეეხება დელფინებს, ისინი აქტიური, მობილური ცხოველები არიან. სანაპიროსთან ახლოს ისედაც იშვიათად მოდიან. უფრო მოშორებით დაცურავენ ზღვაში, 300-400 მ სიღრმეში. ასეთ სიტუაციაში ისინი, როგორც წესი,  დროებით ერიდებიან სანაპირო ზოლს და შემდეგ ისევ უბრუნდებიან ნაცნობ ადგილს“,  - აცხადებს ზღვის ბიოლოგი და გარემოს ეროვნული სააგენტოს რეგიონული წარმომადგენელი, რეზო გორაძე.
13 თებერვალს ციხისძირში ასწლოვანი ხეების გადარგვის სამუშაოების დასათვალიერებლად ბიძინა ივანიშვილი ჩავიდა. ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა განაცხადა, რომ ხეები მასთან დაკავშირებულმა კომპანია “ზიმომ” შეიძინა და კომპანიას ყველა საჭირო საბუთი წესრიგში ჰქონდა. თუმცა, ყოფილმა პრემიერმა სამუშაოები დროებით  მაინც შეაჩერა და აღნიშნა, რომ პროცესის კანონიერად წარმოების შესახებ დოკუმენტაციის გადამოწმებამდე ხეების გადარგვა არ მოხდებოდა. ამის შემდეგ, რამდენიმე დღეში ხის გადარგვის პროცესი ისევ განახლდა.
ამ პროცესს  აკვირდებოდა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის აჭარის რეგიონული ოფისი: „საკითხის ღრმა იურიდიული კვლევის დროს ხარვეზები ვერ აღმოვაჩინეთ. საზოგადოების მოთხოვნა, ამ ხეების გადარგვის თაობაზე მიეღო ინფორმაცია, იყო ლეგიტიმური,“ - აცხადებს საია-ს რეგიონული კოორდინატორი, გიორგი ხიმშიაშვილი.
„აქ ყველაზე დიდი პრობლემა არის ერთი, კონკრეტული ადამიანის თავნებობა და სახელმწიფოებრივი ინსტიტუტების უგულებელყოფა. ეს ადამიანი ცდილობს, რომ საჭირო საბუთები არ მოაგროვოს, კანონს გვერდი აუაროს და ამით ხაზი გაუსვას თავის ძლევამოსილებას,“ - ამბობს არასამთავრობო ორგანიზაციის - “ბათომი”  წარმომადგენელი, შოთა გუჯაბიძე.
ამ მოსაზრებას იზიარებს თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის მონიტორი, თემურ რეხვიაშვილიც: „მიმაჩნია, რომ ხის ბედი წინა პლანზე არ არის წამოწეული. არ არსებობს დასკვნა, რომელიც ლილიოდენდრონის უსაფრთხო მომავალს დაასაბუთებდა.“
პარტიზანმა მებაღემ, ნატა ფერაძემ, “ფეისბუქის” საკუთარ გვერდზე ოკლაჰომელ (აშშ) სპეციალისტთან, რიკ ბრაუნთან მიმოწერა გამოაქვეყნა. ბრაუნი ზღვაში მოცურავე ტიტას ისტორიას BBC-ის ვებგვერდზე გაეცნო: "საუბარია ძალიან დიდი ხის გადარგვაზე. ამ ზომის ხის წარმატებულად გადარგვის შანსი ძალიან შეზღუდულია.
ერთ-ერთი პრობლემა ის არის, რომ ბევრად უფრო დიდი მიწის მასა სჭირდება, ვიდრე შესაძლებელია, რომ ხესთან ერთად ამოითხაროს... არსებული მიწის ზომის და წონის შეფასებისას, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ მნიშვნელოვანი ზიანი მიადგა ფესვებს, რომელთა შენარჩუნებაც შესაძლებელი იყო. გარდა ამისა, მთავარი ფესვი (დიდი ფესვი, რომელიც ვერტიკალურად სიღრმეში იზრდება, რათა წყალი და საკვები ნივთიერებები აითვისოს) მოიჭრა ძალიან მოკლე ნიშნულზე.
ხის ახალ ადგილმდებარობასთან დაკავშირებით ორი პრობლემა იქნება. პირველი არის ის, რომ ფესვთა სისტემა, სავარაუდოდ, საკმარისი არ იქნება იმისთვის, რომ საჭირო ოდენობის წყალი და საკვები ნივთიერებები აითვისოს ნიადაგიდან, ხის ჯანმრთელობის შესანარჩუნებლად.
მეორე პრობლემა ხის სტაბილურობაა. ფესვთა სისტემის ოდენობა და განტოტვა, შესაძლოა, არ იყოს საკმარისი ხის მყარად დასაჭერად, განსაკუთრებით, თუ ის ქარიან ადგილას გადაირგა.
შესაძლოა, რომ პირველი პრობლემა გადარგვის შემდგომ გადაბელვით, ნაწილობრივ გადაიჭრას. მაგრამ ეს საქმე აუცილებლად საჭიროებს არბორიკულტურისტს, რომელიც უხელმძღვანელებს ან თავად ჩაატარებს ამ სამუშაოებს. რაც შეეხება სტაბილურობის პრობლემას, არსებობს შანსი მისი ნაწილობრივ მოგვარებისა - იმ შემთხვევაში, თუ ხეს თოკებით დაამაგრებენ. თოკები საკმაოდ დაჭიმული უნდა იყოს იმისთვის, რომ ხე დაიჭიროს, მაგრამ ამავე დროს ხეს მოძრაობის საშუალებასაც უნდა აძლევდეს. კვლავ ვიმეორებ, რომ ამ საქმეს აუცილებლად სჭირდება პროფესიონალი არბორიკულტურისტი.
- ხის ახალი კლიმატი და ნიადაგი მსგავსია იმისა, რაც გადმორგვის ადგილზეა?
- არა, აბსოლუტურად განსხვავებული იქნება.
- ეს ხისთვის, სამწუხაროდ, კიდევ ერთი დარტყმა იქნება.
ვწუხვარ, კარგს ვერაფერს გეუბნებით!“
ამასობაში, ლილიოდენდრონი სპეციალური ტექნიკით ზღვაში ჩაუშვეს. 650-ტონიანი ხით დატვირთულმა ბარჟამ ციხისძირიდან შეკვეთილამდე 48 საათზე მეტი იცურა. გზადაგზა მას ურთულესი ბარიერები ხვდებოდა, მაგრამ დიდმა ფულმა ყველა პრობლემა დაძლია. ბოლო ასეთი შეფერხება ხეს შეკვეთილის ნაპირზე დახვდა, სადაც მისი ხმელეთზე ტრანსპორტირებისთვის წყალქვეშ, 150 მეტრის სიგრძეზე, ფილების დაგება გახდა საჭირო. 28 მარტს ხემ ხმელეთზე გადაინაცვლა. საბოლოოდ ის შეკვეთილის დენდროლოგიურ პარკში დაიდებს  ბინას.
სტატია მომზადებულია თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის პროექტის - ადამიანის უფლებები რეგიონებში" - ფარგლებში, რომელიც საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. სტატიის შინაარსზე პასუხისმგებელია თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი. ავტორის/ავტორების მიერ სტატიაში გამოთქმული მოსაზრება შესაძლოა არ გამოხატავდეს ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს პოზიციას.

Liriodendron of a hundred years, same as a tulip tree, was taken from Tsikhisdziri nursery garden to Shekvetili. The giant tree was transported by ship. It will be planted in the dendrology park nearby the constructing concert hall in Shekvetili. The former prime-minister of Georgia Bidzina Ivanishvili is building the concert hall. Two more cypress trees are being prepared for the removal from Tsikhisdziri.
Ivanishvili associated company Zimo is transporting the trees. The Government of Adjara Autonomous Republic sold the tulip and two swamp cypress trees to the company for 6 200 GEL.
The preparation works for the removal of the 650-tone tulip tree was protested. The protesters demanded the relevant documents and suspension of the ongoing works. On February 10, the law enforcement officers arrested 2 members of the United National Movement and 3 activists of the Guerilla Gardening. They were freed next day and the protest rallies lasted few more days.
“Based on the order of Bidzina Ivanishvili, Ltd Zimo is working here illegally. They intend to re-plant 40 trees from Tsikhisdziri and Chakvi. This area is valuable with these trees and nature. When tourists come here, they love it,” said Bondo Tedoradze, representative of the UNM’s regional office and an organizer of the protest rally.
Guerilla gardener Nata Peradze said the representatives of the Ltd Zimo plan to take 30 more trees to Shekvetili. “I am absolutely sure that this tree will die and a specialist from Europe also shares my position about it. The vertical root, which holds the tree, was cut and this 40-meter-tall tree will fall down at very first strong wind. Unfortunately, we have to part with it and take care to protect others. We learned they have purchased two more trees and have marked 30 more.”
Doctor of Biology, Adjara regional coordinator of the CENN Irakli Mikelade said the tulip tree is not in the Red Book. “If the soil and root-system is preserved, then I see no risk in its re-planting. There is 50/50% chance of its survival. Even if we replant a young tree, nobody can guarantee that it will survive. The tulip tree comes from Northern America and in the past it was brought to Georgia for decorating purposes.”
Manager at the building company Zimo Irakli Shanava told the mobile group of the Human Rights House Tbilisi that he and his company work in accordance to rules.
According to environmentalists, the transportation may also cause some problems. Shipping of 650-tone cargo may damage the submarine rocks and threaten sea animals on the so called dolphin road.
“It is a myth. If the ship hits the rock, the ship will be damaged and not the rock. Besides that, there are no rocks in that area. As for dolphins, they are active, mobile mammals. They rarely approach the coast and prefer to swim far in the sea. In similar situations, they, as a rule, swim far from the coast and then return back,” said Rezo Goradze, Sea Biologist and regional representative of the environmental agency.
On February 13, Bidzina Ivanishvili arrived in Tsikhisdziri to observe the re-planting works of the tree. The former PM said the company Zimo had purchased the trees and that the company had all documents in order. However, still, Ivanishvili temporarily suspended the ongoing works and noted that the replanting works will not be resumed until the legality of the documents are double checked. Few days later the replanting works resumed.
Adjara regional office of the Georgian Young Lawyers’ Association observed the process. “We could not identify any problem in the process. The society had legitimate claim to get information about replanting of the trees,” said regional coordinator at GYLA Giorgi Khishiashvili.
“Here the biggest problem is selfishness of a concrete person and negligence of state institutions. This person tries to collect necessary document, disrespect the law and underline his power once again,” said representative of the NGO “Batomi” Shota Gujabidze.
Monitor of the Human Rights House Tbilisi Temur Rekhviashvili also shares this opinion. “I believe nobody cares about the fate of the tree. There is no conclusion that could prove that the liriodendron will be safe in future.”
Guerilla gardener Nata Peradze published her correspondence with US specialist Rick Brown on her Facebook page. Mr. Brown learned about the shipping tulip tree from BBC website. “They intend to re-plant a huge tree. Chance on successful replanting of such a big tree is very limited.
Another problem is that it needs much more soil than it is possible to dig together with the tree… Now we can assume that the roots were significantly damaged though it was possible to preserve it. Besides that, the main root (big root, which grows into the soil vertically to help the plant to absorb water and minerals) was cut very shortly.
There will be two problems associated with the new location. First, most probably the root system will not be enough to help the tree to absorb enough water and food to maintain the tree healthy.
Another problem is stability of the tree. Scope and branches of the roots may not be enough to hold the trees upright particularly if it is replanted into a windy place.
The first problem may be tackled with partial cutting but this should be done by arboriculturist, who will supervise or personally do this. As for the problem of stability, there is a chance of its partial solution – if the tree is fixed by ropes; the ropes should be strongly stretched and prevent the tree from falling. I repeat again – this work should be done by a professional abroriculturist.
-Is the new soil and climate similar to the old one?
-No, they are absolutely different
-Unfortunately it will be another problem for the tree.
I am sorry that I cannot say anything promising!”
Meanwhile, liriodendron was taken into the sea by special vehicles. The barge loaded with 650-tones cargo swam more than 48 hours from Tsikhisdziri to Shekvetili. On its way to the final destination, it met several obstacles but big money solved all problems. The tree met final obstacle on the land – on Shekvetili coast, where the company had to put plates on the shore. On March 28, the tulip tree was already on the land and finally it will be planted in the Shekvetili dendrology park.