ადამიანის უფლებათა ცენტრი დაუშვებლად მიიჩნევს საგამოძიებო ორგანოების პრაქტიკას, როდესაც საქმე გამოსაძიებლად გადაეცემა ორგანოს, რომელსაც ამ საქმისადმი შესაძლოა, ჰქონდეს მიკერძოებული დამოკიდებულება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სამართლებრივ დახმარებას უწევს მოქალაქე რუსუდან ფურცხვანიძეს, რომელიც არის თაღლითობის მსხვერპლი. საქმე შესაძლოა, ეხებოდეს საბერძნეთის საელჩოში არაკონონიერად გაცემულ ვიზას, რის გამოც რუსუდან ფურცხვანიძის დეპორტაცია მოხდა უნგრეთიდან საქართველოში.
ვიზისა და სხვა სამგზავრო დოკუმენტების დამზადებასა და საზღვარგარეთ გამგზავრებას რუსუდან ფურცხვანიძეს დაპირდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს რაიონული სამმართველოს განყოფილების ყოფილი თანამშრომელი ზ.ნ., რომელმაც საზღაურად მიიღო 5000 ევრო. დეპორტაციის შემდეგ რუსუდან ფურცხვანიძემ ამ თანხის უკან დაბრუნება მოითხოვა. 2016 წლის 15 აპრილს კი საჩივრით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურატურას, რომელმაც დაზარალებულის საჩივარი გადააგზავნა ქუთაისის რაიონულ პროკურატურაში. ქუთაისის რაიონულმა პროკურატურამ კი საქმე მოკვლევისთვის დააწერა შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმ განყოფილებას, სადაც თავის დროზე ზ.ნ. მუშაობდა.
თაღლითობის შედეგად, რუსუდან ფურცხვანიძეს არა მხოლოდ მატერიალური, არამედ მორალური ზიანი მიადგა. საბერძნეთის საელჩოს მიერ გაცემული ვიზის საფუძველზე, იგი გადაადგილდებოდა ევროპის ტერიტორიაზე, როდესაც მოულოდნელად უნგრეთის აეროპორტში დააკავეს და მოათავსეს საკანში, სადაც 3 დღის განმავლობაში გაუსაძლის პირობებში იმყოფებოდა. დეპორტაციისას მას განუცხადეს, რომ საბერძნეთის საელჩოში ვიზა კანონდარღვევით იყო გაცემული.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ რუსუდან ფურცხვანიძის საქმის გამოძიება უშუალოდ მთავარმა პროკურატურამ უნდა აწარმოოს. მიუხედავად იმისა, რომ 5000 ევროს გადაცემა მოხდა ქუთაისის ტერიტორიაზე, სავარაუდო დანაშაულის არეალი მარტო ამ ქალაქით არ შემოიფარგლება და თაღლითობის სავარაუდო სქემა ვლინდება ქ. თბილისში განხორციელებულ ქმედებებშიც. ამავე დროს, საქმის მოკვლევის დავალება ქუთაისის პოლიციის იმ განყოფილებისათვის, სადაც პოტენციური ეჭვმიტანილი მუშაობდა, ჩრდილს აყენებს საქმის მიუკერძოებლად გამოძიების პერსპექტივას და აჩენს ეჭვს, რომ საგამოძიებო ორგანოებს, ჩვენთვის უცნობი არაფორმალური დაინტერესების გამო, შესაძლოა, არ უნდოდეთ ამ საქმეზე ობიექტური ჭეშმარიტების დადგენა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს საქართველოს მთავარ პროკურატურას, გადახედოს პრაქტიკას და იხელმძღვანელოს ობიექტური გამოძიების პრინციპებიდან გამომდინარე, ხოლო კონკრეტულად რუსუდან ფურცხვანიძის საქმე, ობიექტური და სრულყოფილი გამოძიების მიზნით, ტერიტორიული ქვემდებარეობის გათვალისწინებით, გამოსაძიებლად გადაუგზავნოს ქალაქ თბილისის პროკურატურას.

Address of Human Rights Center to the Chief Prosecutor’s Office about Rusudan Purtskhvanidze’s Case
Human Rights Center believes the practice of investigative bodies is inadmissible when they forward cases for further investigation to the institutions, which may be biased about them.
Human Rights Center assists Rusudan Purtskhvanidze, victim of fraud, with legal aid. The case may refer to illegally issued visa in the Embassy of Greece, for what Rusudan Purtskhvanidze was deported from Hungary to Georgia.
Former employee of a district unit of the Ministry of Internal Affairs of Georgia Z.N. promised Rusudan Purtskhvanidze to help her in getting visa and other travel documents for what he received a honorarium of 5 000 EURO. After deportation, Rusudan Purtskhvanidze claimed the money back. On April 15, 2016 she appealed the Chief Prosecutor’s Office which forwarded her appeal to the Kutaisi district prosecutor’s office. The latter forwarded the case to the unit of the MIA where Z.N. worked in the past.
As a result of fraud, Rusudan Purtskhvanidze received not only material but also moral damage. Based on the visa issued by the Greek Embassy she was traveling around EU but was suddenly arrested in the airport of Hungary; she spent three days in unbearable conditions of the detention setting. During deportation she was clarified the visa was illegally issued.
Human Rights Center believes the Chief Prosecutor’s Office shall investigate the case of Rusudan Purtskhvanidze. Although she paid 5 000 EURO to the person in Kutaisi, the scope of the crime is not only one city and signs of the crimes are identified in Tbilisi too. At the same time, investigation of the case by Kutaisi police unit, where the accused person had worked, creates doubts that the investigative bodies may refrain from estimating the truth in this case for their informal interests.
Human Rights Center addresses to the Chief Prosecutor’s Office to review its practice and act in respect to the principles of impartial investigation. As for Rusudan Purtskhvanidze’s case, it should be sent to the Tbilisi Prosecutor’s Office to ensure impartial and effective investigation in it.