„საფინანსო კომპანია საქართველოს“ და „ოქროს საწმისის“ დაზარალებული მეანაბრეები - დღევანდელი და 20 წლის წინანდელი რეალობა
9 ნოემბერი, 2016
„საფინანსო კომპანია საქართველოს“ მიერ მოქალაქეებისგან ანაბრების სახით  სესხად აღებული 30 000 000 აშშ დოლარის დაბრუნებას საფრთხე ემუქრება.
20 წლის წინ შპს „ოქროს საწმისის“ მიერ დაზარალებული მეანაბრეები დღესაც ვერ იღებენ სამართლიან ანაზღაურებას.
ეს არის ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმოებაში  არსებული ორი საქმე, რაც ათასობით მოქალაქის დანაზოგს ეხება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს მთავარ პროკურატურას, სასამართლოს და სააღსრულებო ბიუროს, ადეკვატური სამართლებრივი შეფასება მიეცეს ფაქტობრივ გარემოებებს და დაცული იქნას  როგორც გასული საუკუნის 90-იან წლებში, ასევე 2016 წელს დაზარალებული მოქალაქეების უფლებები.
შპს „საფინანსო კომპანია საქართველოს“ მეანაბრეები კომპანიისთვის სესხად გაცემული  თანხების დაუყოვნებლივ დაბრუნებას ითხოვენ. შპს „საფინანსო კომპანია საქართველო“ ფაქტობრივად აღარ ფუნქციონირებს. უკვე 2 თვეა, არ ხდება მეანაბრეთათვის კუთვნილი პროცენტების გაცემა. ახლახან ყადაღა დაედო კომპანიის მოძრავ ქონებას - ავტომობილებს.
შპს  „საფინანსო  კომპანია საქართველო“ 2008 წლიდან  შეუსაბამოდ მაღალ - 25 პროცენტში  მოქალაქეებისგან იღებდა სესხს, რომელთა ოდენობა დღითიდღე იზრდებოდა. წლების განმავლობაში, კომპანიისადმი მაღალი საზოგადოებრივი ნდობის მოსაპოვებლად ფართომასშტაბიანი სარეკლამო კამპანიაც მიმდინარეობდა. საფინანსო კომპანიის ტელერეკლამებში ცნობილი მომღერლები მონაწილეობდნენ.
დღეის მდგომარეობით საფინანსო კომპანიის  ფინანსური პრობლემების გამო 6000-მდე მოქალაქის 30 000 000 მილიონამდე დოლარის ოდენობით აღებული სესხის თანხის დაბრუნებას საფრთხე შეექმნა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი  იურიდიულ დახმარებას უწევს ერთ-ერთ დაზარალებულს, რომელსაც სხვა მეანაბრეების მსგავსად, გარკვეული დანაზოგი სესხის სახით გაცემული ჰქონდა შპს „საფინანსო კომპანია საქართველოსთვის“. ამა წლის 4 ნოემბერს მან მიმართა  თბილისის საქალაქო სასამართლოს სამოქალაქო სარჩელით და მოითხოვა კომპანიასთან დადებული ხელშეკრულების დაუყოვნებლივ შეწყვეტა და ვალის დაბრუნება. ამასთან, სარჩელის უზრუნველსაყოფად, მოითხოვა ყადაღა დადებოდა კომპანიის სახელზე რეგისტრირებულ ავტომობილებს. სასამართლომ მოთხოვნა დააკმაყოფილა და კომპანიის საკუთრებაში არსებული მოძრავი ქონება - ავტომობილები დააყადაღა.
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა რამდენჯერმე გაავრცელა განცხადება, სადაც მოქალაქეებს აფრთხილებდა, რომ საფინანსო კომპანიების მხრიდან არაბუნებრივად მაღალი პროცენტის შეთავაზების პირობებში თავი შეეკავებინათ სესხის გაცემისაგან.
შპს „საფინანსო კომპანია საქართველოს“ მიერ საგადასახადო ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო კომპანიის ქონებაზე რეგისტრირებულია საგადასახადო გირავნობა და ყადაღა. პარალელურად, მოქალაქეთა ნაწილმა მიმართა სასამართლოს და ხელშეკრულების დაუყოვნებლივ შეწყვეტა მოითხოვა. ამასთან, მოქალაქეები მიმართავენ პროკურატურას, რათა დაინტერესდნენ აღნიშნული ფაქტით და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით თანხების მითვისების (თაღლითობის მუხლით) ფაქტის გამო დაიწყოს გამოძიება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აწარმოებს შპს „ოქროს საწმისის“ მეანაბრეების საქმეს, რაზეც 2003 წლიდან დღემდე სასამართლო გადაწყვეტილება აღუსრულებელია. მეანაბრეები აცხადებენ, რომ კუთვნილ თანხებს ვერ იღებენ გავლენიანი თანამდებობის პირების პირადი დაინტერესების მიზეზით. წლების განმავლობაში  სააღსრულებო ბიურო ცდილობდა აღსრულების პროცესის გაჭიანურებას და დღესაც  თბილისის სააღსრულებო ბიურო ცდილობს აუქციონზე გაიტანოს  აუზომავი, ნაკლის მქონე უძრავი ქონება მეანაბრეთა მხოლოდ მინიმალური თანხებით დაკმაყოფილების მიზნით. კონკრეტულად, მეანაბრეები ამ საქმის გაჭიანურებასა და მათ მიმართ განხორციელებული უსამართლო აღსრულების პროცესებში ადანაშაულებენ იუსტიციის მინისტრის მოადგილეს, მიხეილ სარჯველაძეს, რომელიც წლების წინ შპს „ოქროს საწმისის“ მეანაბრეთა მიერ წარმოებულ სასამართლო დავაში, მათი მოწინააღმდეგე მხარის  ადვოკატი იყო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს ყველა პასუხისმგებელ უწყებას, ყველა დონეზე დაიცვან მეანაბრეთა უფლებები, რათა სახელმწიფომ კვლავ არ მიიღოს ახლო წარსულში კარგად ცნობილი „ოქროს საწმისისა“ თუ „ოქროს თასის“ მიერ დაზარალებული მეანაბრეები.

Victimized deposit holders of the Financial Company Georgia and Golden Fleece – situation now and 20 years ago
November 9, 2016
There is a risk that the Financial Company Georgia will not return 30 000 000 USD debt back to the citizens, who lent their deposits to the company.
20 years ago, the victimized deposit holders of the Ltd Golden Fleece still cannot receive their legal payment today.
Human Rights Center is processing two cases, where thousands citizens are victimized.
Human Rights Center addresses the Chief Prosecutor’s Office, the Court and the National Enforcement Bureau to adequately evaluate the circumstances and defends the citizens’ rights who were victimized first in 1990s and now in 2016.
The deposit holders of the Ltd Financial Company Georgia claim their money back immediately. The Company does not function now – the deposit holders do not get their monthly interests for 2 months already. Recently, the moveable property of the Company – vehicles – was sequestered.
Since 2008, the Ltd Financial Company Georgia used to take loans from citizens at inadequately high percentage – 25% and the debt was increasing daily. During years, the Company conducted large-scale advertising campaign to gain public trust; famous singers participated in the roll.
Nowadays, because of financial problems of the financial company, up to 6 000 citizens might not get their deposits back, which amounts to 30 million USD.
Human Rights Center defends rights of one of the victimized deposit holders, who had lent some of his savings to the company like other citizens. On November 4, he appealed the Tbilisi City Court and requested to cease his agreement with the company and get the debt back. At the same time, he requested to sequester the vehicles registered on the company. The Court satisfied his claim and sequestered the company’s property – vehicles.
The National Bank of Georgia several times warned citizens not to give loans to financial companies, if they offered inadequately high interests.
Since the Ltd Financial Company Georgia did not implement its tax obligations, the company’s property is mortgaged and sequestered. In parallel to that, part of the citizens has appealed the court and requested to cease the agreements immediately. At the same time, citizens address the prosecutor’s office to get interested in the fact and start investigation into the extortion of particularly large amount of money (swindle).
Human Rights Center processes case of the deposit-holders of the Ltd Golden Fleece, in which the 2003 court judgment is not yet enforced. The deposit holders claim they cannot get their money back because of personal interests of high officials. During years, the Enforcement Bureau tried to prolong the enforcement process and even today the Tbilisi Enforcement Bureau tries to place unmeasured, faulty property on the auction to satisfy the deposit holders with minimal amount of money. Namely, the deposit holders blame Mikheil Sarjveladze, deputy minister of justice, in dragging out of the enforcement of the court judgment; during years he was attorney of the defense side – the Ltd Golden Fleece in the court process.
Human Rights Center addresses all responsible institution, to defend the rights of the victimized deposit holders properly to avoid a new wave of the victimized deposit holders in future.