თვითმმართველობის არჩევნების წინასწარი შედეგებით ქარელის მუნიციპალიტეტის მერი, მოქმედი გამგებელი და სახელისუფლებო პარტიის კანდიდატი ზაზა გულიაშვილი გახდა, მან 10 450 ხმა მიიღო, რაც არჩევნებზე მისული ამომრჩევლის 65.97%-ს შეადგენს, 18.73% (2 967 ხმა) მიიღო და მეორე ადგილზე გავიდა ,,ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" მერობის კანდიდატი ნიკოლოზ ახალკაცი. 8.87% მიიღო საარჩევნო ბლოკი ,,ბაქარაძე-უგულავა ევროპული საქართველოს" მერობის კანდიდატმა მარლენ ლომიტაშვილმა. ,,პატრიოტთა ალიანსის" მერობის კანდიდატს ზურაბ ქველაძეს 5,4%-მა (855 ხმა) დაუჭირა მხარი. საარჩევნო ბლოკი ,,გიორგი ვაშაძე, ერთობა -ახალი საქართველოს" მერობის კანდიდატმა გენადი მამაგულაშვილმა 1.04% (164 ხმა) მიიღო.
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წინასწარი მონაცემებით, პროპორციული სისტემით 4%-იანი საარჩევნო ბარიერი ქარელის #33 საარჩევნო ოლქში ხუთმა საარჩევნო სუბიექტმა გადალახა: ,,ევროპული საქართველო" (10.45%), ,,ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა" (18.23%), ,,პატრიოტთა ალიანსმა" (5.6%), ,,საქართველოს ლეიბორისტული პარტია" (4.04%) ..ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო" - (58.66%). პროპორციული სისტემით მიღებული მანდატებს, ქარელის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში მაჟორიტარული ოლქებიდან არჩეული დეპუტატებიც დაემატებიან. 18 ოლქიდან 16 მაჟორიტარს მმართველი პარტია შეიყვანს, ერთი მაჟორიტარი დეპუტატი ,,ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან" შევა და ერთიც ,,დემოკრატიულმა მოძრაობიდან."
საარჩევნო პროცესის შეფასება
,,ქარელის #3 საარჩევნო უბანზე ე.წ. სომხურ კარუსელს ჰქონდა ადგილი"- ამის შესახებ განცხადებას გიორგი მარჯანიძე აკეთებს, რომელიც ქარელის #3 საარჩევნო ოლქში დამოუკიდებელი მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი იყო. იგი, არჩევნების შედეგებით, ქარელის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს მაჟორიტარი დეპუტატი ვერ გახდა. ქარელის #3 საარჩევნო უბანზე 33 ბიულეტენი გაბათილდა.
,,სქემა იყო ასეთი - ამომრჩეველს გაჰქონდა ცარიელი ბიულეტენი და გარედან ატანდნენ შემოხაზულს, 20:00 საათისთვის, რა დროსაც საარჩევნო უბანი დაიკეტა, გატანილი ბიულეტენი ვეღარ დააბრუნეს უბანზე და ამიტომ არის სხვაობა და ნაკლებობა შემაჯამებელი ოქმის ჩანაწერში, სამივე საარჩევნო უბანზე მხოლოდ ერთი ბიულეტენია გამქრალი, რაც აჩენს ეჭვს რომ ამ უბნებზე მოხდა ე.წ. სომხური კარუსელი. ქარელის#3 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელ ოქმში ბალანსი არ გამოდის, 532 ამომრჩეველი მივიდა და გაცემულია 531 ბიულეტენი, ამასთან 33 ბიულეტენი არის ბათილი. სავარაუდოდ, ჩემი მხარდამჭერების ხმებია გაბათილებული“ , - აცხადებს მარჯანიძე.
აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით #33 ქარელის საარჩევნო უბნის #4 რეგისტრატორი იზოლდა იმერლიშვილი საუბნო კომისიის თავმჯდომარის სახელზე დაწერილ განცხადებაში უთითებს: ,,16:45 წუთზე გადავთვალე ხელმოწერები და გაცემული ბიულეტენების რაოდენობა, აღმოჩნდა,რომ ერთი ამომრჩევლის ხელმოწერა გამომრჩა, რაც გამოწვეულია ჩემი გადაღლილობით, გთხოვთ, მიიღოთ ცნობად ჩემი ახსნა-განმარტება."
ქარელის #33 საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის განცხადებით, კომისიაში სამი საჩივარი შევიდა, მათგან ერთი ქალაქ ქარელის 29-ე საარჩევნო უბანზე ხმების ხელახლა გადათვლას ეხებოდა. საჩივრით საოლქო საარჩევნო კომისიას ,,სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელმა მიმართა, საჩივრის მიზეზი კი 64 ბიულეტინის გაბათილება გახდა. დამკვირვებელი სარჩევნო უბნის შედეგების ხელახლა გადათვლას ითხოვდა. ქარელის საოლქო საარჩევნო კომისიამ არცერთი საჩივარი არ დააკმაყოფილა.

Election results and evaluation of the election process in Kareli municipality
According to the preliminary results of the local self-government elections, candidate of the ruling party and acting municipal governor Zaza Guliashvili was elected to the Mayor of Kareli municipality; he received 10 450 votes that made up 65,97% of the voters, who participated in the elections. UNM mayoral candidate Nikoloz Akhalkatsi ranked the second place with 18.73%. Mayoral candidate of the election bloc Bakradze-Ugulava European Georgia Marlen Lomitashvili gained 8.87% of the votes and took the third place. Zurab Kveladze of the Alliance of Patriots received 5.4% of votes (855 votes). Mayoral candidate of the Election bloc Giorgi Vashadze, Unity for New Georgia Genadi Mamagulashvili received 1.04% of votes (164 votes).
In accordance to the preliminary data of the CEC, five election subjects overcame the 4% election barrier in Kareli DEC # 33: European Georgia (10,45%), UNM (18,23%), Alliance of Patriots (5.6%), Georgian Labor Party (4.04%), Georgian Dream Democratic Georgia (58,66%). In addition to the mandates gained through the proportional system, the deputies elected from majoritarian districts will also go into the municipality council. The ruling party will have 16 out of 18 majoritarian candidates; UNM will have one candidate and Democratic Movement - one.
Evaluation of the lection process
“So called Armenian carousel was observed in the Kareli polling station # 3,” Giorgi Marjanidze, independent majoritarian candidate in the Kareli PEC # 3 said. With the election results, he could not enter the Kareli municipality council. 33 bulletins were annulled in the Kareli PEC # 3.
“They had similar scheme – voters used to take empty bulletins outside the polling station and then they used to bring marked ones back. By 20:00, when the polling station was closed, some voters did not manage to return the bulletins back and finally we observed difference between the ballot papers. One ballot paper is missing in three polling stations each that raise doubt about the so-called Armenian carousel. There is no balance in the final protocol of the Kareli precinct # 3: 532 voters arrived at the precinct and 531 ballot papers were issued; besides that 33 ballot papers were annulled. Supposedly, they annulled the papers of the voters, who supported me,” Marjandze said.
With regard to the abovementioned fact, registrar Izolda Imerlishvili in the PEC # 4 in Kareli DEC # 33 noted in her notification to the PEC chairperson: “At 16:45 pm I counted the signatures and number of the issued ballot papers; I discovered that I did not have a signature of one voter that was caused by my tiredness; please accept this letter as my clarification.”
According to the chairperson of the Kareli DEC # 33, their commission received three complaints; one of them referred to the re-counting of the votes in the Kareli PEC # 29. Observer of the ISFED lodged the complaint because of annulled 64 ballot papers in the mentioned precinct. The observer requested re-counting of the ballot papers. The Kareli DEC did not satisfy any of the complaints.