საქართველო: გამშვები პუნქტების დახურვამ სამხრეთ ოსეთში ჰუმანიტარული კრიზისი წარმოქმნა
ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია და მისი წევრი ორგანიზაციები - ადამიანის უფლებათა ცენტრი (საქართველო) და ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი შეშფოთებას გამოხატავენ დაბა ახალგორში, სამხრეთ ოსეთი/საქართველო, შექმნილი ჰუმანიტარული კრიზისის გამო, რაც შედეგად მოჰყვა სამხრეთ ოსეთის რეგიონისა და დანარჩენი საქართველოს დამაკავშირებელი გამშვები პუნქტების დახურვას.
დაბა ახალგორში გადაადგილების თვისუფლების შეზღუდვამ მოსახლეობა ჰუმანიტარულ იზოლაციაში მოაქცია. ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია და ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებენ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის რეგიონების დე ფაქტო ხელისუფლების ორგანოებსა და რუსეთის ხელისუფლებას, გახსნან აღნიშნული რეგიონებისა და დანარჩენი საქართველოს დამაკავშირებელი გამშვები პუნქტები და შეწყვიტონ „ადმინისტრაციული სასაზღვრო ხაზის“ სეკურიტიზაციის არაკანონიერი მცდელობები.
სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების ორგანოებმა სამხრეთ ოსეთის/ცხინვალის რეგიონისა და დანარჩენი საქართველოს დამაკავშირებელი ორი გამშვები პუნქტი 2019 წლის სექტემბრის დასაწყისში დახურეს. ამ პუნქტებიდან ერთ-ერთი სამხრეთ ოსეთში მდებარე დაბა ახალგორს საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიასთან აკავშირებდა. აღნიშნული გამშვები პუნქტის დახურვის შედეგად, დაბა ახალგორში მცხოვრებ ადამიანებს შეეზღუდათ ხელმისაწვდომობა სამედიცინო დახმარებასა და სხვა ჰუმანიტარულ საჭიროებებზე, რადგანაც მსგავსი სერვისების მიღების ერთადერთ გზას ამჟამად მათთვის ქალაქ ცხინვალში ჩასვლა წარმოადგენს, რომელიც საკმაოდ შორს მდებარეობს და მნიშვნელოვან ფინანსურ ხარჯებს მოითხოვს.
დაბა ახალგორის მოსახლეობა გორში, საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ჩამოდიოდა სამედიცინო სერვისების, მედიკამენტების, პროდუქტის შეძენის მიზნით და პენსიების ასაღებად. დაახლოებით სამი თვის წინ გამშვები პუნქტის დახურვის შედეგად დაბა ახალგორის მოსახლეობისათვის შეიზღუდა აღნიშნული ჰუმანიტარული საჭიროებების დაკმაყოფილება.
9 ნოემბერს რუსეთის ფედერაციის სასაზღვრო ძალების წარმომადგენლებმა დაბა ახალგორთან ახლოს, გამყოფ ხაზის მიმდებარე ტერიტორიაზე, დააკავეს ექიმი ვაჟა გაფრინდაშვილი. ოჯახის წევრების მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, ექიმი დაბა ახალგორში მიდიოდა იმ პაციენტების სამკურნალოდ, რომლებიც მოკლებულნი იყვნენ სამედიცინო დახმარების მიღების შესაძლებლობას. ექიმს დე ფაქტო ორგანოებმა წაუყენეს ე.წ. „საზღვრის უკანონო გადაკვეთის“ ბრალდება და შეუფარდეს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა. დე ფაქტო ორგანოებმა, ასევე, გაავრცელეს ინფორმაცია, რომ ვაჟა გაფრინდაშვილი მონაწილეობდა 2008 წლის აგვისტოს ომში როგორც სამხედრო-სამედიცინო სამსახურის თადარიგის კაპიტანი. ექიმის წევრები და სხვა სამედიცინო მუშაკები უარყოფენ აღნიშნულ ინფორმაციას. მათი ინფორმაციით, ექიმი ომის დროს მუშაობდა კლინიკაში თბილისში და მკურნალობდა ომში დაჭრილ პაციენტებს.
2019 წლის ოქტომბერში, ახალგორიდან საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე მომავალი რეანომობილი, რომელსაც ინსულტის ნიშნებით, მძიმე მდგომარეობაში მყოფი ქალი მოჰყავდა საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე სამედიცინო დახმარების მისაღებად, გამშვებ პუნქტზე დე ფაქტო ორგანოების წარმომადგენლებმა არ გამოატარეს. აღნიშნული ქალი მოგვიანებით ცხინვალის საავადმყოფოში გარდაიცვალა. ასევე, არ გაატარეს გამშვებ პუნქტზე სხვა ქალი, რომელსაც სამედიცინო მომსახურება ესაჭიროებოდა ჭაში ჩავარდნის შედეგად მიღებული მოტეხილობის სამკურნალოდ.
სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ორგანოების მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, გამშვები პუნქტების დახურვის მიზეზია საქართველოს მთავრობის მიერ შექმნილი დაძაბულობა სამხრეთ ოსეთის გამყოფი ხაზის სხვადასხვა ნაწილებზე. კერძოდ, ისინი უთითებენ საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე, სოფელ წნელისში, საპოლიციო პოსტის აგებაზე. წნელისი ესაზღვრება სოფელ ჩორჩანას, რომელსაც სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ორგანოები აკონტროლებენ. დე ფაქტო ორგანოები საქართველოს ხელისუფლებისაგან მოითხოვენ აღნიშნული საპოლიციო პოსტის აღებას. დე ფაქტო ორგანოების უკანონო მცდელობები, მოახდინონ ადმინისტრაციული სასაზღვრო ხაზის სეკურიტიზაცია იწვევს არაერთ უფლებადარღვევას. ყოველ წელს, ასობით ადამიანს იტაცებენ და უკანონოდ აკავებენ ადმინისტრაციული ხაზის მიმდებარე ტერიტორიაზე. გადაადგილების თავისუფლების ასეთი ბლანკეტური აკრძალვა წარმოადგენს ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის მძიმე დარღვევას.
შესაბამისად, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია და ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებენ რუსეთის ფედერაციასა და სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ორგანოებს:
- დაუყოვნებლივ გახსნან სამხრეთ ოსეთისა და დანარჩენი საქართველოს დამაკავშირებელი გამშვები პუნქტები და უზრუნველყონ ადამიანების თავისუფალი გადაადგილება;
- გაათავისუფლონ ყველა უკანონოდ დაკავებული პირი, მათ შორის - ექიმი ვაჟა გაფრინდაშვილი;
- სამხრეთ ოსეთში შესვლის ნება დართონ საერთაშორისო მონიტორინგის მისიებსა და ჰუმანიტარული დახმარების მიმწოდებელ ორგანიზაციებს.

Georgia: Checkpoint Closures Have Led to a Critical Humanitarian Situation in South Ossetia
FIDH and two its member organisations, Human Rights Center (HRIDC, Georgia) and Norwegian Helsinki Committee, are alarmed by the humanitarian situation in Akhalgori District of South Ossetia/Georgia, due to the closure in September of checkpoints connecting the Tskhinvali breakaway region to the rest of Georgia.
The restriction of movement in the Akhalgori region is trapping its population in humanitarian isolation. FIDH and HRIDC call on the de facto authorities of the breakaway regions—Abkhazia, South Ossetia and Russian forces—to prevent aggravation of the human rights situation in local communities by reopening the checkpoints and ceasing unlawful attempts to secure the ‘administrative boundary line’ (ABL).
In early September 2019, South Ossetian de facto authorities closed the two checkpoints connecting the South Ossetia/Tskhinvali region to the rest of Georgia. One of the checkpoints is between Akhalgori District of South Ossetia and Tbilisi-controlled territory. As a result of its closure, people living in Akhalgori district have been deprived access to medical treatment and other humanitarian needs, since the only way for them to receive such services is by going to the city of Tskhinvali in South Ossetia, a long and costly journey.
Residents of Akhalgori District used to come to the city of Gori, in Georgia-controlled territory, for medical services, medicine, food supplies, and to receive pensions. Since the checkpoint closure nearly three months ago, Akhalgori residents have not been able to meet these and other humanitarian needs.
On 9 November, the representatives of border forces of the Russian Federation, detained doctor Vazha Gaprindashvili near the dividing line with Akhalgori. The doctor’s family members believe he was going to Akhalgori District to treat the patients who are unable to receive necessary medical help. The doctor was consequently charged by the de facto authorities with “illegally crossing” the border and sentenced to two months in prison in Tskhinvali. The de facto authorities further claimed that Dr. Gaprindashvili participated in the 2008 August War and served as captain of a military-medical unit. However, family members and other medical professionals deny this information. According to them, the doctor worked in a clinic in Tbilisi during this time and treated the patients injured in the war.
In late October 2019, an emergency medical van carrying a stroke patient was not allowed to pass the checkpoint from Akhalgori to Georgia-controlled territory in order to receive medical help. The woman later died in Tskhinvali hospital. Another woman living in Akhalgori District was not allowed to enter Georgia-controlled territory to receive medical care for serious injuries she sustained by falling in a well.
According to South Ossetian de facto authorities, the reason for the checkpoints’ closure is a tension created by the government of Georgia at different parts of the dividing line with South Ossetia. Specifically, they refer to a Georgian police post building in Tsnelisi, a Georgia-controlled village. Tsnelisi is adjacent to Chorchana, a village controlled by the de facto authorities. The de facto authorities demand that Georgia remove the police post. Their ongoing unlawful attempts to securitize the ABL have been the cause of the ongoing numerous human rights violations. Each year, hundreds of people are abducted and arbitrary detained when near the ABL. Such blanket restriction of movement is a grave breach of international human rights law.
Therefore, International Federation of Human Rights and HRIDC call on the Russian Federation and de facto authorities of South Ossetia to:
1. Immediately open recently closed checkpoints and ensure free movement between South Ossetia and the rest of Georgia;