ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა წინასაარჩევნო პერიოდში გამოვლენილ ძალადობრივ ფაქტებთან დაკავშირებით
1 ოქტომბერი, 2020
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდში გამოვლენილი ძალადობრივი ინციდენტებით, რაც ზიანს აყენებს მშვიდობიან და სამართლიან საარჩევნო გარემოს. განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ჟურნალისტებზე პროფესიული საქმიანობის შესრულების დროს დაფიქსირებული თავდასხმის ფაქტები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს საგამოძიებო ორგანოებს, უმოკლეს დროში გამოიძიოს 2020 წლის 27 სექტემბერს, ბოლნისში, „ქართული ოცნებისა“ და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრებს შორის მომხდარი დაპირისპირებისას და 2020 წლის 29 ოქტომბერს, მარნეულში, ჟურნალისტებზე განხორციელებული ძალადობის ფაქტები. მხოლოდ ამ გზით არის შესაძლებელი, მოხდეს სამომავლოდ მსგავსი ფაქტების პრევენცია, რათა პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებმა და  აქტივისტებმა შეძლონ საკუთარი საქმიანობის მშვიდობიან წინასაარჩევნო გარემოში წარმართვა, ხოლო ჟურნალისტებს ჰქონდეთ საშუალება, უსაფრთხო სამუშაო პირობებში განაგრძონ საქმიანობა.
გავრცელებული ინფორმაციით, 2020 წლის 27 სექტემბერს, ბოლნისში, ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის მხარდამჭერებსა და მათ მაჟორიტარობის კანდიდატს, კახა ოქრიაშვილს თავს დაესხნენ „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარობის კანდიდატის, გოგი მეშველიანის ძმა და მათი მხარდამჭერები. საპირისპიროდ, „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ კონფლიქტი ფიზიკურ დაპირისპირებაში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პროვოკაციული ქმედებებისა და ძალადობის შედეგად გადაიზარდა, აქტივისტებს ხელკეტებითა და ქვებით დაესხნენ თავს, რის შედეგადაც რამდენიმე დაშავებული საავადმყოფოში გადაიყვანეს. ასევე, „ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერ კოლონაში მოძრავი ერთ-ერთი ავტომობილის მძღოლი აცხადებს, რომ მის
ავტომობილს ქვა ესროლეს და დააზიანეს.
2020 წლის 29 ოქტომბერს, „მთავარი არხის“ 2 ჟურნალისტსა და 2 ოპერატორს, ასევე საზოგადოებრივი მაუწყებლის ოპერატორს მარნეულში ფიზიკურად გაუსწორდნენ. „მთავარი არხის“ ჟურნალისტს თავი აქვს გატეხილი. ამასთან, დაზიანებულია ორივე მაუწყებლის ტექნიკა.
პრობლემურია, რომ საზოგადოებას ინციდენტების შესახებ ინფორმაცია განსხვავებულად მიეწოდება სხვადასხვა ტელევიზიის მიერ და იშვიათია კონკრეტული მედიასაშუალებების მიერ ინციდენტების დაბალანსებული გაშუქება, რაც ხელს უწყობს საზოგადოების პოლარიზებას. მნიშვნელოვანია, რომ ტელევიზიებმა დაიცვან მაუწყებლობის შესახებ კანონის მოთხოვნა და ახალი ამბების გამოშვებებში ყველა ფაქტი თუ შეხედულება დაბალანსებულად, არადისკრიმინაციულად და პლურალისტულად გააშუქონ.
ხელისუფლებას და საგამოძიებო ორგანოებს:
• დროულად და ეფექტურად გამოიძოს პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლების, მათთან დაკავშირებული აქტივისტებისა და მხარდამჭერების მიმართ განხორციელებული ზეწოლისა და მუქარის, ასევე პოლიტიკური პარტიების კამპანიისთვის ხელშეშლის ფაქტები.
• სწრაფად და ეფექტიანად გამოიძიოს ჟურნალისტებზე განხორციელებული ძალადობისა და ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელის შეშლის ფაქტები.
პოლიტიკურ პარტიებს:
• არ დაუშვან ოპონენტი პოლიტიკური პარტიების კანდიდატებისა და მხარდამჭრების მიმართ ზეწოლა, მუქარა და ძალადობა;
•  წინასაარჩევნო კამპანია და შესაბამისი აქტივობები განახორციელონ კანონით დადგენილ ჩარჩოებში, მშვიდობიანი ფორმებით;
მედიასაშუალებებს:
• კეთილსინდისიერად შეასრულონ საზოგადოების წინაშე აღებული პასუხისმგებლობა და საინფორმაციო გამოშვებებში, მაქსიმალურად უზრუნველყონ ყველა ფაქტის თუ შეხედულების დაბალანსებულად, არადისკრიმინაციულად და პლურალისტულად გაშუქება.
• ფაქტების გადმოცემისას თავი შეიკავონ ინფორმაციით თვითნებური მანიპულირებისაგან, რაც კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია მაშინ, როდესაც საქართველოს მედიაგარემო უკიდურესად პოლარიზებულია და ტელევიზიების ნაწილი ამა თუ იმ პოლიტიკურ ძალას ემხრობა, რაც მათ სარედაქციო პოლიტიკაში მკაფიოდ ჩანს.

Appeal of the Human Rights Center regarding the Violent Facts Evident in the Pre-election Period
The Human Rights Center is concerned about the violent incidents evident in the run-up to the 2020 Parliamentary Elections harming a peaceful and fair electoral environment. Of particular concern are the facts of assault on journalists in the course of their professional activities.
HRC appeals to the investigative authorities to promptly investigate the violent acts committed against some journalists taking place during the confrontation between the members of Georgian Dream and United National Movement on September 27, 2020 in Bolnisi and on October 29, 2020 in Marneuli. Only in such way it would be possible to prevent similar facts, so that the representatives and activists of political parties could lead the activities in a peaceful pre-election environment, and journalists have the possibilities to carry on reporting under safe working conditions.
According to the information disseminated, on September 27, 2020, in Bolnisi, the supporters of the United National Movement and their majoritarian candidate, Kakha Okriashvili was attacked by supporters and a brother of Gogi Meshveliani, the majoritarian candidate of the Georgian Dream. On the other hand, representatives of Georgian Dream state that the conflict escalated into a physical confrontation as a result of provocative actions and violent acts on the part of United National Movement as they attacked activists with batons and stones and as a result several injured individuals were brought to a hospital. Further, a driver of one of the vehicles moving in the convoy in support of United National Movement claims that his car was damaged as they buzzed a stone on it.
On October 29, 2020, 2 journalists and 2 cameramen of Mtavari Arkhi (a TV company), and a cameraman of the Public Broadcaster were physically assaulted in Marneuli. The head of the journalist of Mtavari Arkhi was broken. Moreover, the equipments of both broadcasters are damaged.
Additional problem stems from the fact that the reports about the incidents are covered and conveyed to the public differently by various TV companies as rarely a TV covers the incident in a balanced manner thus contributing even more to the polarization of the society. It is important that TV companies comply with the requirements of the Law on Broadcasting and cover all facts and positions in the news programs in a balanced, non-discriminatory and pluralistic manner.
HRC appeals to:
the government and investigative authorities:
• To efficiently investigate in due time the facts of pressure and threats exerted on the representatives, activists and supporters of political parties, and also the facts of interference with the campaigns of political parties.
• To efficiently and promptly investigate the facts of violence exerted on the journalists and the facts of interference with the activities of journalists.
Political parties:
• Not to allow any kind of pressure, threats and violence against the candidates and supporters of the opponent political parties;
• To carry out the pre-election campaigns and related activities in a peaceful manner within the norms provided for by the law;
Media:
• To conscientiously fulfill the responsibilities undertaken before the public and ensure to the maximum extent the balanced coverage of all the facts and positions in the news in a non-discriminatory and pluralistic manner.
• In reporting the facts, to refrain from arbitrarily manipulating the information as this would be even more significant when the environment of Georgian media is extremely polarized and part of the TV companies work in favor of some of the political forces, which is clearly evident through the editorial policies of the TV companies.